Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ochronie roślin przed agrofagami (druk nr 62).
Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo! Druk nr 62 ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Przewidziano w nim rozwiązania obliczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów: wirusów, grzybów, bakterii tudzież innych szkodników, które atakują rośliny. Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej. Ochrona roślin przed agrofagami ma istotne znaczenie zarówno dla gospodarki polskiej, jak i dla środowiska naturalnego. Agrofagi nie tylko niszczą plony, ale powodują też ogromne straty w drzewostanach. Ich zwalczanie wymaga dodatkowych zabiegów ochrony chemicznej, a także działań kwarantannowych, co znacznie podnosi koszty produkcji.
Wystąpienie w Polsce nowych agrofagów może mieć negatywny wpływ na eksport produktów rolnych. Jako przykład może posłużyć występująca ostatnio w Polsce bakteria atakująca ziemniaki, która znacznie ogranicza ich eksport do Unii Europejskiej, Afryki czy na Bliski Wschód. W ostatnich dekadach w Europie odnotowano przypadki wystąpienia nowych agrofagów, co uzasadnia wzmocnienie dotychczasowych przepisów dotyczących importu. Przykładem może być nowa bakteria, która zagraża ponad 300 gatunkom roślin. Najczęściej porażane przez nią będą takie gatunki, które dla Polski mają wybitne znaczenie gospodarcze, a mianowicie: winorośl, brzoskwinia, śliwa domowa, wiśnia czy czereśnia.
Najważniejsze rozwiązania, tj. zadania związane ze zdrowiem roślin, będą wykonane, tak jak od tej pory, przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Organem, który będzie wykonywał kontrole dotyczące spełnienia wymogów zawartych w rozporządzeniu unijnym, jak również kontrole występowania agrofagów, będzie wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa. Wojewódzki inspektor będzie także wydawał, tak jak obecnie, decyzje administracyjne w razie stwierdzenia występowania tzw. agrofagów kwarantannowych lub innych agrofagów podlegających obowiązkowi zwalczania.
Nowością będzie możliwość ustanawiania wolnych obszarów od określonych agrofagów, co powinno ułatwić eksport towarów do państw trzecich, a szczególnie państw poza Unią. Obszar wolny od określonego agrofaga będzie ustanawiał wojewoda, ograniczenia lub nakazy obowiązujące na takim obszarze będą natomiast wynikały z rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Omówienie przeprowadzonych konsultacji. Ten projekt został przesłany do publicznych konsultacji i do opiniowania. Z tym projektem zapoznało się 87 organizacji społeczno-zawodowych. Niestety, z tych organizacji tylko cztery nie wniosły do projektu żadnych uwag, natomiast cztery inne wniosły uwagi. Były to: Polska Izba Nasienna, Związek Szkółkarzy Polskich, Instytut Ochrony Roślin. Zgłoszone przez nie uwagi zostały uwzględnione oraz omówione na zorganizowanej konferencji. Dlatego, panie marszałku, wnoszę, żeby projekt dalej był procedowany w komisjach. Dziękuję bardzo. (Oklaski)