Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (druk nr 46).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Panie Ministrze! W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej mam zaszczyt przedstawić stanowisko wobec rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o inspekcji sanitarnej.
Szanowni Państwo! Mój przedmówca mówił o pewnym logicznym uzasadnieniu zmian w tej ustawie, czyli podległości pionowej. To owszem ma wpływ na zwiększenie skuteczności, jeśli chodzi o sposób organizacji oraz zabezpieczenie przepływu informacji. Jednocześnie w tej ustawie mamy zastrzeżenia do wielu zapisów. Naszym zdaniem uprawnienie głównego inspektora sanitarnego do powoływania inspektorów wojewódzkich i inspektorów powiatowych stanowi pewnego rodzaju zagrożenie wynikające z nieciekawych doświadczeń z poprzednich 4 lat rządów PiS-u, gdyż na te funkcje mogą być powoływani ludzie z klucza partyjnego, co nie będzie dawało gwarancji niezależności inspektorów, którzy dotąd byli powoływani na zasadzie konkursu. Bardzo poważne zastrzeżenie stanowi to, że pracownicy stacji powiatowych będą pracownikami stacji wojewódzkich. Otóż dzisiaj, przy problemie niedofinansowania zarówno służby zdrowia, jak i oczywiście sanepidu, istnieje też zagrożenie, że w sytuacji braku środków pierwsze redukcje, pierwsze likwidacje laboratoriów itd. nastąpią w stacjach powiatowych, co będzie stanowiło istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia publicznego i sanitarnego w terenie.
Proszę państwa, niestety opinia, która wpłynęła z BAS-u, również świadczy o tym, że ustawa jest przygotowana niestarannie i nierzetelnie. Proszę państwa, BAS, zresztą tak jak pan poseł, twierdzi, że ta ustawa powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych. Projekt zakłada to, o czym państwu mówiłem w tej chwili.
Panie Pośle! Nie jest tak, że ta ustawa nie pozbawia samorządów możliwości wpływu na bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. Będziemy się domagać zmiany, bo uchylacie tutaj państwo art. 12a ust. 3b, w którym była mowa właśnie o tym, że wójtowie, burmistrzowie czy starostowie mogą domagać się od stacji sanitarno-epidemiologicznej podjęcia pewnych działań. Dzisiaj państwo tym zapisem pozbawiacie ich tej możliwości. Czyli jest wręcz odwrotnie, nie będą oni mieli możliwości zwrócić się do sanepidu o zabezpieczenie, wykonanie pewnych działań. Natomiast sanepid będzie mógł egzekwować, wymagać od tych instytucji działań sanitarno-epidemiologicznych. A więc to jest niezupełnie tak.
Następnym zastrzeżeniem jest to, że państwo w tej ustawie pomieszaliście różne przepisy. Do ustawy o opiece inspekcji sanitarno-epidemiologicznej wprowadzacie zapisy dotyczące szczególnych, resortowych inspekcji, które nie powinny być w tej ustawie. Chodzi tu o inspekcje zarówno w MSWiA, jak i w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Takie są dzisiaj zastrzeżenia Biura Analiz Sejmowych do tej ustawy. Tych zastrzeżeń jest jeszcze więcej, ale główne są te, o których powiedziałem. W związku z tym klub Koalicji Obywatelskiej nie poprze tej ustawy, jeżeli jej zapisy nie zostaną zmienione, jeżeli samorządy zostaną pozbawione możliwości wpływu na bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne, jeżeli dalej będzie istniało zagrożenie, że inspektorzy będą powoływani nie w wyniku konkursu, lecz centralnie, przez pracownika, bo główny inspektor jest pracownikiem rządowym, a jeszcze raz podkreślam, że niestety, biorąc pod uwagę złe doświadczenia, istnieje obawa, że będą oni obsadzani z klucza nie fachowego, a politycznego. Klub Koalicji Obywatelskiej nie poprze ustawy w tej postaci. Dziękuję bardzo. (Oklaski)