Tadeusz Tomaszewski pyta o zaliczenie stażu i nagrody jubileuszowe
Tadeusz Tomaszewski w Sejmie zadał trzy pytania dotyczące skutków wejścia w życie ustawy: zaliczania okresów do stażu pracy, wypłaty nagród jubileuszowych oraz wpływu nowych rozwiązań na wysokość emerytur. Pytania wynikają z rozmów z wyborcami prowadzonych w Biurze Poselskim.
Tomaszewski skoncentrował się na trzech problemach:
czy doliczenie nowych okresów do stażu pracy spowoduje wypłatę nagród jubileuszowych za 20 i 30 lat, jak zmienione zasady stażu wpłyną na wysokość emerytur osób po wejściu ustawy w życie oraz czy rząd przewiduje przesunięcie maksymalnego progu wypłaty nagród jubileuszowych (obecnie 45 lat) do 50 lat.
Poseł pytał, czy w wyniku zaliczenia okresów do stażu pracy instytucje publiczne będą wypłacać nagrody jubileuszowe za oba progi (20 i 30 lat) czy tylko jedną nagrodę. Zwrócił uwagę na praktyczne wątpliwości pracowników wynikające ze zmian w sposobie zaliczania okresów.
Tomaszewski dopytywał, w jaki sposób nowe rozwiązania dotyczące stażu pracy wpłyną na wysokość emerytur osób, które przejdą przez zmiany po wejściu ustawy w życie, oraz czy te zmiany będą miały wpływ na osoby, które już obecnie posiadają emerytury.
Poseł poprosił również o wyjaśnienie, czy rząd rozważa podwyższenie maksymalnego okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej z 45 do 50 lat pracy, wskazując na potrzebę jasnych reguł dla pracowników i pracodawców.
Najważniejsze kwestie
Tomaszewski skoncentrował się na trzech problemach:
czy doliczenie nowych okresów do stażu pracy spowoduje wypłatę nagród jubileuszowych za 20 i 30 lat, jak zmienione zasady stażu wpłyną na wysokość emerytur osób po wejściu ustawy w życie oraz czy rząd przewiduje przesunięcie maksymalnego progu wypłaty nagród jubileuszowych (obecnie 45 lat) do 50 lat.
Zaliczenie okresów i wypłata nagród
Poseł pytał, czy w wyniku zaliczenia okresów do stażu pracy instytucje publiczne będą wypłacać nagrody jubileuszowe za oba progi (20 i 30 lat) czy tylko jedną nagrodę. Zwrócił uwagę na praktyczne wątpliwości pracowników wynikające ze zmian w sposobie zaliczania okresów.
Wpływ na emerytury
Tomaszewski dopytywał, w jaki sposób nowe rozwiązania dotyczące stażu pracy wpłyną na wysokość emerytur osób, które przejdą przez zmiany po wejściu ustawy w życie, oraz czy te zmiany będą miały wpływ na osoby, które już obecnie posiadają emerytury.
Limit nagród jubileuszowych
Poseł poprosił również o wyjaśnienie, czy rząd rozważa podwyższenie maksymalnego okresu uprawniającego do nagrody jubileuszowej z 45 do 50 lat pracy, wskazując na potrzebę jasnych reguł dla pracowników i pracodawców.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Tadeusz Tomaszewski pyta, czy projekt zakończy spór Polski z UE
Tadeusz Tomaszewski: Nowelizacja kodeksu pracy dla 5 mln osób
Tadeusz Tomaszewski: Rząd naruszył równowagę finansów samorządów
Tadeusz Tomaszewski: proponuje minimalną emeryturę 1600 zł
Tadeusz Tomaszewski pyta o obciążenia USC i pozwy prokuratora
Tadeusz Tomaszewski apeluje o ochronę banków spółdzielczych
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak pyta o art. 178c i pojęcie rażącego naruszenia
Konfederacja
Konfederacja: Gangy przerzucają ludzi, rząd milczy
Katarzyna Królak
Katarzyna Królak o deregulacji: zmiany w trzech ustawach
Anna Kwiecień
Anna Kwiecień: Krytykuje ustawę jako przywilej dla dużych firm
Sejm RP
Arkadiusz Myrcha: Zmiana Kodeksu cywilnego przyspieszy inwestycje
Agnieszka Kłopotek
Agnieszka Kłopotek: popiera wliczanie pracy niestandardowej do stażu
Transkrypcja
Pani Marszałek, Wysoki Sejmie, Szanowna Pani Minister. Trzy pytania wynikające z rozmów z wyborcami w Biurze Poselskim dotyczącej tej ustawy. Po pierwsze, jeśli chodzi o zaliczenie tych okresów, które w wyniku wejścia w życie ustawy będą zaliczane do stażu pracy. Jeśli w tym czasie okaże się, że po doliczeniu nowego okresu stażu pracy było 20 lat i 30 lat pracy, czy te nagrody jubileuszowe w instytucji publicznej będą wypłacane za 20 i za 30 lat, czy tylko za jedno. Po drugie pytanie, w jaki sposób te nowe rozwiązania dotyczące stażu pracy wpłyną na wysokość emerytury tych, które będą po wejściu w życie i czy ma to wpływ również na te, które w tej chwili już osoby posiadają. I ostatnie pytanie dotyczące maksymalnego zaliczania nagród jubileuszowych. W tej chwili mamy 45 lat. Czy rząd przewiduje możliwość prowadzenia nagród jubileuszowych po 50 latach pracy? I zapraszam pana.