Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijSprawozdanie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o poselskim projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia zwalczania chorób zakaźnych zwierząt (druki nr 87 i 93).
Panie Marszałku! Wysoki Sejmie! Można byłoby powiedzieć: Houston, mamy problem, bo faktycznie on będzie narastał. Nie mam wątpliwości, że ASF będzie się rozwijał. Czy wystarczy zaostrzenie kar, czy zwiększenie liczby podmiotów, które będą wybijać dziki, będą walczyć z ASF? Miałem wrażenie, że posłowie, którzy prezentowali ten projekt, mówią: teraz zaostrzymy, zwiększymy itd. Otóż myśliwi, policjanci i Straż Graniczna będą walczyć, chodzi o ostrzał dzików. Aż się boję, żeby kałacha nie użyli, aż się boję. Czy to pomoże? Przecież wiemy, że musi być i profilaktyka, i nauka - wszystko, co jest dzisiaj dostępne, a nie tylko jeden sposób załatwiania tego problemu. Walczyliśmy z alkoholizmem, a Polacy piją więcej. Zaostrzaliśmy inne kary - Polacy powodują więcej wypadków. Tu zaostrzenie też nic nie da, jak nie będzie szerokiej gamy, tego wszystkiego. (Dzwonek)
Zadam dwa pytania. Pierwsze: Kto skoordynuje działania tych wszystkich resortów w walce z ASF-em? Teraz nie ma jednego resortu, który to koordynuje, a trzy, cztery resorty się tym zajmują. Drugie: Kiedy nasi naukowcy...
(Poseł Robert Telus: Nieprawda. Jest pełnomocnik rządu.)
Rząd? Rząd to jest pojęcie ogólne.
Wicemarszałek Piotr Zgorzelski:
Ale nie ma dyskusji. Teraz pan zadaje pytania, panie pośle.
Poseł Marek Dyduch:
Rząd to jest pojęcie ogólne. Zobaczycie, jak będzie rozliczenie, kto będzie odpowiedzialny. Wszyscy ministrowie stąd uciekną.
I drugie pytanie: Kiedy nasi naukowcy otrzymają środki na badania, żeby znaleźć szczepionkę w tej kwestii? Kiedy dostaną środki, bo jeszcze nie rozpoczęli pracy. (Oklaski)
(Poseł Dorota Niedziela: Dostają, i to duże granty.)