Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 68).
Szanowana Pani Marszałek! Wysoka Izbo! W ostatnich latach obserwujemy silne oddziaływanie trendów technologicznych i biznesowych na sektor energetyczny oraz motoryzacyjny. Oba sektory gospodarki muszą się rozwijać dynamicznie, z uwzględnieniem innowacji. Nacisk na redukcję emisji gazów cieplarnianych, stałe ulepszanie technologii magazynowania energii czy rosnąca popularność i efektywność paliw alternatywnych powodują pojawianie się nowych rozwiązań.
Rząd opracował szereg dokumentów wspierających rozwój elektromobilności i paliw alternatywnych w obszarze transportu. Zostały opracowane również narzędzia finansowania tych pozytywnych zmian. Jednym z nich jest powołany Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, którego celem jest wsparcie rozwoju elektromobilności, infrastruktury, paliw alternatywnych oraz rynku tych paliw. Istotnym elementem działań funduszu będzie udzielanie wsparcia dla osób fizycznych oraz przedsiębiorców na zakup pojazdów elektrycznych. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami wsparcie, jakie będzie udzielane ze środków funduszu, podlega opodatkowaniu, zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Obecnie funkcjonujące wyłączenia nie dotyczą środków wypłacanych przez państwowy fundusz celowy, jakim jest Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.
Przedmiotowy projekt ma na celu wprowadzenie zmian, które skutkować będą jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem środków funduszu. Zgodnie z przedłożonym projektem proponujemy zwolnienie z podatków PIT i CIT wsparcia, jakie będzie udzielane przez fundusz, co pozwoli na zwiększenie liczby projektów wspartych, a następnie realizowanych przez przedsiębiorców oraz liczby pojazdów elektrycznych zakupionych przez obywateli. Rozwiązanie to jest spójne z obowiązującymi zwolnieniami podatkowymi dla beneficjentów programów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery, w tym chodzi o zwolnienie z podatku dotacji otrzymywanych w ramach programów ˝Czyste powietrze˝ i ˝Mój prąd˝. Wsparcie wdrożenia elektromobilności poprzez zwiększenie nakładów finansowanych związanych ze zwolnieniem dopłat z podatku dochodowego przyczyni się do zwiększenia zainteresowania oferowanymi formami wsparcia oraz efektywnego wykorzystania dopłat, co będzie skutkowało redukcją emisji substancji szkodliwych dla środowiska.
Wysoka Izbo! Mam nadzieję, że proponowane zmiany uzyskają poparcie wszystkich środowisk politycznych. Dziękuję. (Oklaski)
(Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska)