Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (druk nr 68).
Pani Marszałek! Wysoki Sejmie! Na pozór wydaje się, że przedstawiany projekt ustawy dotyczy tylko i wyłącznie spraw związanych z podatkami, bo takie są jedyne zdania dopisane do projektu, do ustawy o podatkach. Natomiast prawda jest taka, że dotyka się tu bardzo istotnej kwestii, a mianowicie kwestii rozwoju elektromobilności w Polsce. Ten temat szczególnie dla nas, dla Lewicy, jest ogromnie ważny, bo tu chodzi o ochronę środowiska, o zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, gazów, w związku z czym bardzo przychylnie patrzymy na tego typu działania.
I żeby była jasność, 3 lata temu pan premier obiecał, że do 2025 r. będzie w Polsce 1 mln aut elektrycznych. Już wtedy wydawało się to mało realne. Życie pokazuje, że oczywiście jest to mało realne i że ten cel nie zostanie spełniony. Niemniej w tym zakresie musimy zrobić wszystko jako polski rząd, polskie władze, ażeby elektromobilność w Polsce rozwijać.
Kwestia tego projektu ustawy to jest ostatnia rzecz w tym łańcuchu rozwoju elektromobilności, bo to jest wprost zniesienie podatku od kwot, które będą dotacjami przy zakupie aut elektrycznych. Natomiast żeby doszło do zakupu auta elektrycznego, musimy przejść wiele różnych procesów. Otóż przede wszystkim jeżeli chodzi o kwestie związane z produkcją aut elektrycznych, to dzisiaj trzeba zapytać, na jakim etapie jest projekt polskiego auta elektrycznego, które przecież parę lat temu zapowiadaliśmy, trzeba zapytać, co dzieje się z fabrykami, które miały produkować autobusy elektryczne, które w tej ustawie są tak istotne, mówię o ustawie o elektromobilności, które są tak ważne, jeżeli chodzi o transport publiczny. W tym zakresie oczywiście jest jeszcze wiele do zrobienia. I tu apelujemy o to, ażeby te działania przyspieszyć, bo ustawa o elektromobilności z 2018 r. już została zmieniona - została ona zmieniona w wielu punktach - i daty, które tam były zapisane, zostały przesunięte. A więc to są działania po stronie państwa, po stronie legislacji, po naszej stronie.
Natomiast mamy dwa bardzo istotne podmioty, które w tym procesie muszą uczestniczyć, a które dzisiaj w mojej ocenie, w naszej ocenie w żaden sposób nie są w tym zakresie wspierane. Pierwsza grupa to samorządy. Otóż dzisiaj oprócz nakładania obowiązków na samorządy, jako że mają budować stacje ładowania, mają przygotowywać plany rozwoju elektromobilności, realnie przy tej ich trudnej sytuacji absolutnie potrzebne jest wsparcie finansowe. To muszą być działania, które będą wspierane z pieniędzy budżetowych, bo inaczej tego nie zrobimy. Dzisiaj samorząd przede wszystkim musi się zająć szkołą, chodnikiem, rurociągiem, a dopiero ostatnią pozycją jest rozwój stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie danej gminy, czy też zakup tychże samochodów, bo przecież ustawa o elektromobilności, nawet ta zmieniona, nakłada obowiązek zakupu 10% taboru w samorządach jako taboru, który będzie elektryczny.
Drugą grupą, która jest bardzo istotna w tym wszystkim, są firmy energetyczne. I tutaj w tym zakresie jest bardzo wiele do zrobienia. Dzisiaj mamy wrażenie, że jeżeli chodzi o kwestie związane z elektromobilnością, to w przypadku koncernów energetycznych jest to sprawa, która stanowi po prostu tylko i wyłącznie obciążenie. Nikt się de facto tym nie zajmuje, nikt nie przygotowuje infrastruktury, a przecież do stacji ładowania potrzeba infrastruktury energetycznej. W tym zakresie potrzeba również rozwiązań ustawowych, potrzeba decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, potrzeba uwzględnienia tych wszystkich kosztów w taryfach firmy energetycznej, bo bez środków finansowych nie da rady wybudować stacji ładowania samochodów.
Kończąc, dodam, że dzisiaj mamy 6 tys. aut elektrycznych. Trzeba zrobić wszystko, ażeby w 2030 r., tak jak jest to planowane, tych aut elektrycznych jeżdżących po polskich drogach było ponad 0,5 mln. I ten projekt ustawy, dający możliwość zakupu tych aut, idzie w dobrą stronę, ale bez tych wszystkich elementów, o których tutaj mówiliśmy (Dzwonek), tego problemu nie rozwiążemy.
Będziemy popierali skierowanie tego projektu do prac w komisji. Dziękuję bardzo.