Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPani Marszałek! Wysoka Izbo! Panie Ministrze!
Chodzi mi o współczynnik, który występował w starej metodzie obliczania, a teraz go nie ma. Gdyby ustawa wchodziła 1 stycznia 2020 r., tak jak było w projekcie, to nie byłoby problemów, ale teraz wchodzi 1 lutego, czyli za styczeń, jak rozumiem, będzie to jeszcze obliczane według starej zasady, a wtedy powinien być podany współczynnik. A wykreślenie, wycięcie ust. 5 i 6 w art. 18c powoduje, to ten współczynnik nie będzie określany na dany rok. Czy to nie jest jakiś błąd, jeśli chodzi o kwestie przejściowe?
Powiem tak: to są poprawki wprowadzone w Sejmie po opinii sejmowego Biura Legislacyjnego, które oczywiście, tak jak pan senator zwrócił uwagę, są związane z momentem wejścia w życie. To, jak szybko pracuje Sejm czy Senat, jest zupełnie poza kontrolą podsekretarza stanu. W Sejmie, na etapie prac sejmowych wydało się posłom, że 1 luty jest, powiedzmy, bardziej realistyczny. Nie ma tutaj problemu, jeśli chodzi o to przejście, że tak powiem. To znaczy, zakładając, że ustawa zostanie przyjęta, podpisana przez prezydenta i wejdzie w życie z dniem 1 lutego, sytuacja będzie wyglądać w sposób następujący. Przedsiębiorcy, którzy się kwalifikują, będą musieli po prostu 1 stycznia, w obecnie obowiązującym stanie prawnym, zadeklarować korzystanie z małego ZUS, tego, który obecnie obowiązuje, a od 1 lutego automatycznie… To znaczy oni będą musieli później na jakimś etapie złożyć oświadczenie, ale co do zasady będą automatycznie przechodzili na ten nowy mały ZUS, który mamy w projekcie, oczywiście jeżeli będzie im przysługiwał.
(Senator Jerzy Czerwiński: Jeśli mogę tylko dopytać, Pani Marszałek… A co z poprzednim? Czy będzie obowiązywał współczynnik ze starego roku, czy będzie w jakiś sposób podawany nowy, na rok 2020? Bo o to chodzi.)
Stary będzie obowiązywał przez miesiąc, a nowy… No, zakładając, że aktualne będą te daty, to przez miesiąc, a w kolejnej części roku – nowy.
(Senator Jerzy Czerwiński: Już jest niepotrzebny.)