Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Adam Szłapka: Prezydencki projekt to gniot

Adam Szłapka: Prezydencki projekt to gniot

Adam Szłapkaskomentował 20 lutego 2026 weto prezydenta w sprawie KRS oraz nowy prezydencki projekt ustawy, nazywając go „gniotem” i rażąco niezgodnym z konstytucją. Szłapka ostrzega, że realizacja takich zapisów groziłaby poważnymi konsekwencjami prawnymi i politycznymi, w tym de facto wyjściem z Unii Europejskiej.

Najważniejsze ustalenia


Adam Szłapka wskazał, że funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa po zmianach wprowadzonych przez PiS doprowadziło do dysfunkcji w systemie sądownictwa. Podkreślił, że weto prezydenta zatrzymało drugą z ustaw, lecz zaproponowany przez prezydenta projekt jest - jego zdaniem - rażąco niezgodny z konstytucją.

Kontekst i odpowiedzialność polityczna


Poseł Szłapka odwołał się do wcześniejszych działań PiS, wymieniając nazwiska związane z reformami sądownictwa, i zwrócił uwagę na konsekwencje tych zmian: kwestionowanie wyroków oraz wydłużające się kolejki w postępowaniach. Zaznaczył też, że część rozwiązań z 2017 roku była źródłem obecnego chaosu.

Ocena projektu prezydenta


Szłapka ocenił projekt prezydenta bardzo krytycznie, nazywając go „gniotem” i wskazując, że niektóre zapisy są tak niekonstytucyjne, iż mogłyby prowadzić do poważnych rozstrzygnięć na poziomie europejskim. W rozmowie przywołał też uwagi ministra Żurka dotyczące zgodności projektu z konstytucją.

Konsekwencje dla obywateli i systemu prawnego


Poseł zwrócił uwagę, że skutki prawne i praktyczne zmian dotykają bezpośrednio obywateli - wydłużenie terminów rozpatrywania spraw i niepewność prawna. Według Szłapki jedynym sposobem na przywrócenie normalności jest ukształtowanie KRS zgodnie z konstytucją i obowiązującym prawem.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dziękuję. Marta Abramczyk, TVN24. Ja mam pytanie i do pana ministra, i do pana rzecznika o weto prezydenta w sprawie KRS i o ustawę, którą prezydent zaproponował. Jak panowie to skomentują? Panie ministrze. W odniesieniu do Krajowej Rady Sądownictwa mamy naprawdę już bardzo liczne orzeczenia sądów i trybunałów krajowych, międzynarodowych. Funkcjonowanie Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie tej ustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło doprowadziło do sytuacji, która jest dysfunkcyjna w sądownictwie i dysfunkcyjna z perspektywy tych, którzy do sądów ze swoimi sprawami muszą iść. Nie ustaniemy w wysiłku, żeby doprowadzić do ukształtowania Krajowej Rady Sądownictwa tak, żeby ona była zgodna z konstytucją. Prezydent zawetował drugą z ustaw przygotowanych przez ten rząd. Przypomnę, że wcześniejszą jeszcze minister Adam Bodnar przygotowywał we współpracy z parlamentem. Teraz druga, która też została zatrzymana przez prezydenta. Co to oznacza? To oznacza, że muszą być użyte przepisy, które obowiązują w tej chwili. To jest, amen amen, ustawa przygotowana przez PiS, więc spodziewać by się było, że to środowisko nie będzie negowało rozwiązań, które samo zaproponowało i które samo uchwaliło. Marszałek Sejmu ogłosił już procedurę na podstawie obowiązujących przepisów. Nic mi nie wiadomo, żeby miał ten proces się zatrzymać. Jesteśmy związani ustawą obowiązującą, uchwaloną z inicjatywy PiSu i większością w poprzedniej kadencji. Wszyscy wiemy, precyzyjnie i doskonale wiemy, że rozwiązania, które zostały przyjęte w 2017 roku i których twarzą był ukrywający się przed polskim wymiarem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro doprowadziły do chaosu w polskim wymiarze sprawiedliwości. Mamy kwestionowanie wyroków, dlatego że mamy do czynienia z nauką ARS, ale mamy też to, co jest szczególnie odczuwalne dla obywateli, czyli wydłużające się kolejki w postępowaniach. No to jest też, w cudzysłowie mówię oczywiście, zasługa Zbigniewa Ziobro, Jarosława Kaczyńskiego i wszystkich ludzi, którzy byli za ten chaos odpowiedzialni. I od normalności w tej sprawie dzielił nas tylko podpis prezydenta. I to prezydent wziął na siebie odpowiedzialność za przedłużanie się tego chaosu. My oczywiście, pan minister Żurek o tym mówił, to że prezydent sypie piach w tryby nie znaczy, że machina państwa, że prezydent jest w stanie zatrzymać. Natomiast pytanie było także o ten prezydencki projekt ustawy. Po bieżnym takim przejrzeniu tego projektu i po rozmowie z panem ministrem Żurkiem, no to jest gniot po prostu. To nawet trudno to nazwać bublem prawnym. Po przyjęciu tak niekonstytucyjnego projektu musielibyśmy de facto wystąpić z Unii Europejskiej. Do tak absurdalnych zapisów nie posunął się nawet Zbigniew Ziobro. Ja nie wiem, czy prezydent sam na to wpadł, czy ktoś mu złośliwie takie rozwiązania podsunął, ale to jest absurdalny projekt, który moim zdaniem w ogóle nie powinien być procedowany, bo jest rażąco niezgodny z konstytucją. Chyba pan minister Żurek o tym mówił, że jedyne, co jest zgodne z konstytucją w tym projekcie to jest tytuł. Proszę bardzo.

---