Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
PiS: "Gwałt na prawie" - krytyka ustawy o KRS

PiS: "Gwałt na prawie" - krytyka ustawy o KRS

Polityk PiS 20 lutego 2026 ostro skrytykował nową ustawę o KRS i poparł decyzję prezydenta Nawrockiego o wecie, wskazując na potrzebę innego modelu wyboru sędziów. W wystąpieniu padły zarzuty o upolitycznienie prokuratury i sądów oraz zapowiedź ewentualnego referendum.

Najważniejsze fakty


Polityk PiS podkreślił, że ustawa o KRS jest krokiem w kierunku tworzenia zamkniętej kasty sędziowskiej i nazwał niektóre działania "gwałtem na prawie". Wskazał na poparcie dla modelu niemieckiego - tj. udziału polityków w wyborze sędziów - oraz przychylnie odniósł się do weta prezydenta Nawrockiego.

Przykłady i zarzuty


W wystąpieniu przytoczono konkretne przykłady z funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości: sprawę sędziego Łubowskiego i zmian w doborze sędziów po uwolnieniu posła Mateckiego oraz postępowanie prokuratorskie wobec polityka, w którego ocenie brał udział prokurator Maxian. Mówca zarzucił prokuraturze i części sędziów lojalność wobec postkomunistycznych układów.

Konsekwencje polityczne


Polityk zapowiedział, że jeśli projekt prezydenta zostanie odrzucony przez większość rządzącą, możliwe będzie zwrócenie się do społeczeństwa z inicjatywą referendalną. Wyjaśniono też, że Prawo i Sprawiedliwość skupia się na pracy nad programem przedwyborczym - serią konwencji tematycznych, w tym nad obronnością i gospodarką.

Komentarz o sytuacji wewnętrznej


Odnosząc się do doniesień medialnych o Mateuszu Morawieckim, polityk stwierdził, że najważniejszy jest program PiS i przygotowywane konwencje programowe; nie potwierdził personalnych spekulacji, wskazując na ciągłość prac programowych partii.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, Michał Fabiciak, Polskie Radio. Pozwolą państwo, że zapytam o drugą z ustaw zawetowanych przez pana prezydenta. Ustawa o KRS. Słyszymy, że pan prezydent ma przygotować własną ustawę. Co państwa zdaniem powinno się w niej znaleźć? Jakie zapisy, kto tych sędziów do KRS-u powinien wybierać? Też pan prezydent wspomniał o inicjatywie referendalnej. Jak Prawo i Sprawiedliwość ocenia ten pomysł? Jeszcze chciałem zapytać o sytuację wewnętrzną w Prawie i Sprawiedliwości, bo część mediów informuje, że Mateusz Morawiecki ma odejść z Prawa i Sprawiedliwości. Co państwo na to? W pierwszej sprawie, jak państwo wiecie, ja nie jestem zwolennikiem niemieckiego ustroju, ale w tej sytuacji, w sprawie KRS-u, uważam, że model niemiecki jest jak najbardziej uzasadniony. Wiecie państwo, w Niemczech sędziów wybierają politycy. I myślę, że to jest dobre rozwiązanie, gdyż sędziowie nie mogą być zamkniętą kastą, nadzwyczajną kastą, nieodpowiadającą przed nikim za swoje decyzje. W ręku sędziów są bardzo ważne decyzje dotyczące przyszłości ludzi, a więc to nie może być klika, która jest wybierana sama przez siebie, a tak było przez lata. Dlaczego tak było? Gdyż sędziowie byli gwarantami postkomuny w Polsce. Jaruzelski nie odpowiadał za swoje zbrodnie. Kiszczak nie odpowiadał za swoje zbrodnie. Dlaczego? No dlatego, że sędziowie stali na straży tych reguł. Nie można też dzielić sędziów na neosędziów, paleosędziów. To, co robi Żurek i ekipa rządząca jest uderzeniem w ustrój państwa polskiego. Próbują przede wszystkim stworzyć klikę, czy też może reaktywować tą klikę, która przez lata Polską rządziła. I przypomnę postawy sędziów z długim stażem. Ja nie używam tych określeń wobec konkretnych ludzi, ale proszę zwrócić uwagę na postawę sędziego Łubowskiego. Sędzia z bardzo długim stażem, który publicznie mówił o naciskach prokuratorów, w tym prokuratora Ślepokóry, który jest jednym z liderów takiego zespołu prokuratorskiego. Zdaje się, że numer dwa, który został zorganizowany po to, żeby walczyć z opozycją. Naciski na sędziego Łubowskiego. Przypomnę, że sędzia Łubowski uchylił decyzję o europejskim nakazie aresztowania wobec ministra Romanowskiego. No i co się okazuje, że ta sprawa znowu staje na wokandzie, tylko sędzia Łubowski już nie może orzekać. Musi orzekać sędzia, jak rozumiem, do którego minister Żurek ma zaufanie. Proszę Państwa, to jest gwałt w jawny, gwałt na polskim prawie, na ustroju, na porządku prawnym. Kto Polską rządzi? Czy Polska musi zamieniać się w bantustan? Z kimś, kto łamie reguły? Z kimś, kto swoim politycznym interesem się kieruje w życiu publicznym? Nie pozwalajmy na to. Nie pozwalajmy na to. W związku z tym bardzo cieszę się z tego, że prezydent Nawrocki zawetował ustawę o KRS-ie. Jaki będzie projekt? No to usłyszymy. Pan prezydent Nawrocki ten projekt przedstawi. Referendum jest konsekwencją, czy będzie konsekwencją tego, jeżeli większość rządząca odrzuci projekt pana prezydenta. Zresztą pan prezydent w kampanii wyborczej jasno zapowiadał to, mówiąc, że jeśli większość rządząca nie będzie chciała przywrócić praworządności w naszym kraju, a przywrócenie praworządności to jest przestrzeganie ustaw, no to wtedy zwróci się pan prezydent do narodu o referendum w tej sprawie. A jak to wygląda od wewnątrz? Opowiem państwu na osobistym przykładzie, moim przykładzie dotyczącym prokuratury. Ale pokazuję ten przykład zależności i sposób funkcjonowania, patologii w wymiarze sprawiedliwości. Otóż usłyszałem zarzut osobistej korzyści politycznej za to, że odtajniłem archiwalne materiały dotyczące obrony dopiero na Wiśle, a nie na granicy. Osobistej korzyści politycznej. Ten zarzut postawił mi prokurator Maxian, który jest aktywistą stowarzyszenia Lex Super Omnia. To stowarzyszenie publikuje swoje odezwy w internecie. Znalazłem odezwę podpisaną przez prokuratora Maxiana. Otóż prokurator Maxian twierdził, że był prześladowany przez rząd, w którym ja byłem ministrem i wicepremierem. A więc udział prokuratora Maxiana w tym postępowaniu oznacza, że nie jest bezstronny. Skoro twierdzi, że był prześladowany przez rząd, w którym ja byłem wicepremierem i ministrem, powinien się wyłączyć z tego postępowania. Nie wyłączył się, zwróciłem mu uwagę, również złożyłem wniosek o wyłączenie prokuratora Maxiana. Wniosek został przez jego przełożonych oceniony negatywnie, odrzucony. A potem prokurator Maxian odniósł osobistą korzyść z tego, że kiedy skierował akt oskarżenia wobec mnie do sądu, został awansowany z prokuratury okręgowej do prokuratury krajowej. O tak wygląda to wszystko, co dzieje się w wymiarze sprawiedliwości pod rządami Donalda Tuska. I jeszcze jak wieść gminna niesie, prokurator Maxian był trzecim z kolei prokuratorem, bo dwóch, jak rozumiem, ludzi, którzy nie chcieli się w to wszystko wikłać, odmówiło postępowania w tej sprawie. Opowiadam tą historię, żeby pokazać, tak? Dziś się dzieje w wymiarze sprawiedliwości. Opowiedziałem historię dotyczącą prokuratury, ale identycznie dzieje się w sądzie. Kiedy sędziowie uwolnili z aresztu posła Mateckiego, no to co zrobił minister Żurek? Zmienił sposób doboru sędziów. Z losowania na właśnie dobór. Tak, żeby po raz kolejny taki przypadek się nie zdarzył. Czy to ma cokolwiek wspólnego z praworządnością? To jest praworządność socjalistyczna, tak jak demokracja jest walcząca, więc ona ma związek z demokracją taki, jak demokracja ludowa miała związek z demokracją. Albo jak milicja obywatelska miała związek z obywatelskością. Tak jak postkomuna. Postkomuna w Polsce rządzi wręcz, więc chciałbym spuentować moją wypowiedź hasłem historycznym, ale jakże aktualnym. To jeszcze to z Mateuszem Morawieckim. Czy on zostanie w Prawie i Sprawiedliwości? Proszę Państwa, różne rzeczy są publikowane w mediach. Cóż, media tym żyją, natomiast my żyjemy programem Prawa i Sprawiedliwości. Prawo i Sprawiedliwość tym programem żyje. Ten program ustalamy z ludźmi. Jutro będzie piąta z kolei konwencja programowa w Stalowej Woli tym razem poświęcona obronności. Cztery, które się odbyły wcześniej to konwencja poświęcona dezinformacji, służbie zdrowia, rolnictwu i edukacji. W ten sposób przygotowujemy się do wyborów. Ale to zdaje się, że... Widzę, widzę. Ale podobno Mateusza Morawieckiego na tej konwencji nie będzie. Konwencja jest poświęcona obronności. Jest poświęcona obronności. Rolnictwo miało swoją debatę kilka tygodni temu. Nie na wszystkich konwencjach wszyscy są obecni, a program Prawa i Sprawiedliwości powstanie w ten sposób właśnie, że rozmawiamy z ludźmi na temat przesłania, zasadniczego przesłania w poszczególnych dziedzinach. Na przykład w służbie zdrowia takie przesłanie to jest oddzielenie publicznej służby zdrowia od prywatnej, bo na styku publicznej i prywatnej dochodzi do wielu patologii. Eliminujemy patologie właśnie w ten sposób. A jeszcze też wyróżniamy się na scenie politycznej w ten sposób, że dochowujemy zobowiązań przez nas składanych w kampanii wyborczej. I tu się różnimy od rządzących, bo przecież rządzący ignorują zobowiązania. Przypomnę, że benzyna nie kosztuje 5,19, a obiecał Donald Tusk, że tyle będzie kosztować. Przypomnę, że kwota wolna od podatku nie wynosi 60 tysięcy złotych, a tyle miała wynosić. Z tego co pamiętam premier Mateusz Morawiecki poprowadzi konwencję poświęconą polskiej gospodarce. Ona ma się odbyć w marcu.

---