Polska 2050: Zobowiązanie do pracy i wierność wyborcom
Polska 2050 deklaruje silne zobowiązanie do dalszej pracy na rzecz Polski i obywateli, stawiając czoła wyzwaniom po odejściu części posłów. Liderzy partii podkreślają lojalność wobec demokratycznych wyborów i koncentrację na przyszłości.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie liderzy Polski 2050 potwierdzili, że formacja to wyraziste centrum, aktywnie działające na rzecz swoich wyborców. Przewodnicząca Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przewodniczący klubu parlamentarnego Paweł Śliz, prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński oraz szef struktur mazowieckich Cezary Brymora zgodnie podkreślali jedność i determinację w działaniu. Podkreślono, że Polska 2050 jest częścią koalicji rządzącej i pozostaje wierna swoim wartościom i programowi.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz otwarcie mówiła o rozczarowaniu odejściem części posłów, zaznaczając, że nie zdali oni „egzaminu z demokracji”, nie akceptując wyników wewnętrznych wyborów. Paweł Śliz, przewodniczący klubu, dodał, że to już historia i klub koncentruje się na przyszłości. Wielokrotnie podkreślano znaczenie lojalności wobec przyjętych wartości i wspólnych celów. Wskazano, że Polska 2050 nie będzie rozmawiać o tych, którzy odeszli, lecz o sprawach i działaniach.
Formacja potwierdza swoją misję walki o prawa klasy średniej, ludzi pracujących, małych i mikroprzedsiębiorców. Liderzy zobowiązują się do tworzenia sprawiedliwego prawa, wolnego od wpływów wielkich korporacji. Klub parlamentarny Polska 2050 złożył już ponad 50 projektów ustaw, z których 15 stało się obowiązującym prawem, wspierając obywateli m.in. w dostępie do tanich mieszkań czy rozwiązań dla strażaków OSP. Zapowiedziano również prace nad ustawą antyhejterską i o tymczasowym aresztowaniu. Maciej Żywno, jako senator wybrany z Paktu Senackiego, podkreślił swoje zobowiązanie do pracy w ramach struktur Polski 2050 i dla dobra całej koalicji.
### Wyraziste Centrum idzie do przodu
Podczas konferencji prasowej w Warszawie liderzy Polski 2050 potwierdzili, że formacja to wyraziste centrum, aktywnie działające na rzecz swoich wyborców. Przewodnicząca Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przewodniczący klubu parlamentarnego Paweł Śliz, prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński oraz szef struktur mazowieckich Cezary Brymora zgodnie podkreślali jedność i determinację w działaniu. Podkreślono, że Polska 2050 jest częścią koalicji rządzącej i pozostaje wierna swoim wartościom i programowi.
### Egzamin z demokracji i lojalności
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz otwarcie mówiła o rozczarowaniu odejściem części posłów, zaznaczając, że nie zdali oni „egzaminu z demokracji”, nie akceptując wyników wewnętrznych wyborów. Paweł Śliz, przewodniczący klubu, dodał, że to już historia i klub koncentruje się na przyszłości. Wielokrotnie podkreślano znaczenie lojalności wobec przyjętych wartości i wspólnych celów. Wskazano, że Polska 2050 nie będzie rozmawiać o tych, którzy odeszli, lecz o sprawach i działaniach.
### Koncentracja na sprawach obywateli
Formacja potwierdza swoją misję walki o prawa klasy średniej, ludzi pracujących, małych i mikroprzedsiębiorców. Liderzy zobowiązują się do tworzenia sprawiedliwego prawa, wolnego od wpływów wielkich korporacji. Klub parlamentarny Polska 2050 złożył już ponad 50 projektów ustaw, z których 15 stało się obowiązującym prawem, wspierając obywateli m.in. w dostępie do tanich mieszkań czy rozwiązań dla strażaków OSP. Zapowiedziano również prace nad ustawą antyhejterską i o tymczasowym aresztowaniu. Maciej Żywno, jako senator wybrany z Paktu Senackiego, podkreślił swoje zobowiązanie do pracy w ramach struktur Polski 2050 i dla dobra całej koalicji.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Szymon Hołownia przedstawia liderów Polska 2050 w Podlaskiem
Polska 2050: Koniec drakońskich kar za brak OC i fundusz dla służb
Polska 2050 ostrzega: inflacja bliska 8% i żąda działań
Wioleta Tomczak powołuje parlamentarny zespół ds. zdrowia kobiet
Mirosław Suchoń: Dość partyjniactwa w spółkach Skarbu Państwa
Polska 2050 proponuje koniec drakońskich kar za brak OC
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Adam Bodnar
Adam Bodnar: Unia uzbraja się - Polska zyskuje środki obronne
Agnieszka Gorgoń-Komor
Agnieszka Gorgoń-Komor: Polska musi być silna
Grzegorz Braun
Grzegorz Braun: Polska i Indie - biznes, obserwatorzy wyborów
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof Kwiatkowski dziękuje asystentom sędziów
Grzegorz Schetyna
Grzegorz Schetyna: Projekt obronny jako szansa dojrzałego państwa
Koalicja Obywatelska
Kamila Gasiuk-Pichowicz: Energia jako pierwsza linia obrony
Artykuły
Transkrypcja
00:00:00 Wszyscy też przejdźmy tak trochę w prawo.
00:00:02 brawo
00:00:04 A jest za dużo osób po tej stronie, a za mało trochę w drugą.
00:00:08 tak że
00:00:10 Pana ministra Szepytyskiego poprosimy trochę bardziej w prawą stronę.
00:00:15 Nauka bardziej na prawo.
00:00:20 Ale Śliż, nie, bądźmy wyrównani.
00:00:22 Bądźmy wyrównani. Bez przechyłów, ani na prawo, ani na lewo.
00:00:26 Nie, nie, będziemy przewodnicząca tworzy wyraziste centrum u nas na tej konferencji.
00:00:30 Nie, ale nie, ale Szanowni państwo, witam serdecznie na konferencji prasowej przewodniczącej Polski 2050 Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, na której obecni są zarówno posłowie jak i senatorowie, parlamentarzyści, ministrowie, samorządowcy, liderzy regionów, ludzie Polski 2050 z całej Polski, którzy dzisiaj przyjechali do Warszawy, żeby potwierdzić ruszenie w wyrazistą drogę wyrazistego centrum.
00:01:03 Na konferencji prasowej głos zabiorą pani przewodnicząca Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przewodniczący klubu parlamentarnego Paweł Śliz, prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński oraz lider przewodniczący największych naszych krajowych struktur, struktur w województwie mazowieckim Cezary Brymora.
00:01:25 Pani przewodnicząca, zapraszamy do zabrania głosu.
00:01:29 Szanowni państwo, witam serdecznie. Witam serdecznie was wszystkich. Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem, jesteśmy tutaj wspólnie.
00:01:42 Ludzie Polski 2050 dokonali demokratycznego wyboru. Mieliśmy w naszej partii prawdziwe, demokratyczne wybory.
00:01:54 Egzamin z demokracji nie polega na tym, żeby w wyborach wystartować. Największy egzamin z demokracji to jest zaakceptowanie wyboru demokratycznej większości.
00:02:07 Niestety, część naszych posłanek i posłów nie zdało tego egzaminu. Nie pogodzili się z wynikiem demokratycznych wyborów w naszej partii i z naszej partii zdezerterowali.
00:02:23 To jest smutne, to jest rozczarowujące, ale Polska 2050 była, jest i będzie. Tu jest Polska 2050.
00:02:35 (Applause)
00:02:42 Tu jest klub Polski 2050, klub, który pamięta, posłanki, posłowie, senator, którzy pamiętają, że reprezentujemy wspólnie ludzi Polski 2050, reprezentujemy naszych wyborców.
00:03:05 Reprezentujemy nasze wartości, naszą misję i nasze sprawy.
00:03:10 Wiemy, kim jesteśmy, wiemy dokąd idziemy. Polska 2050 to jest wyraziste centrum, to jest formacja, partia obecna i reprezentowana dzisiaj w całej Polsce, która walczy, walczy o prawa ludzi, o prawa klasy średniej.
00:03:34 My wiemy, że zawsze opowiemy się po stronie mieszkańców, nie po stronie wielkich korporacji, że będziemy walczyć i walczymy o sprawiedliwe podatki dla klasy średniej, dla ludzi pracujących, dla małych i mikroprzedsiębiorców.
00:03:52 My wiemy, że w Polsce potrzebne są w tym w tym obszarze bardzo duże zmiany i do takiej walki, do takiego działania, do takiego sprawczego i pozytywnego działania jesteśmy gotowi.
00:04:08 Te wybory były po to, żebyśmy się zebrali razem i razem wspólnie poszli do przodu i to dzisiaj deklarujemy.
00:04:17 Deklarujemy wspólną pracę, wspólne działanie na rzecz ludzi, ludzi w Polsce i na rzecz wyborców.
00:04:27 Mamy plan, mamy projekty ustaw, które są dzisiaj w Sejmie. 40 projektów ustaw Polski 2050 jest w Sejmie i my nad tymi ustawami będziemy dalej pracować.
00:04:41 I tak, jesteśmy sygnatariuszami umowy koalicyjnej, jesteśmy częścią jako Polska 2050 umowy koalicyjnej i jesteśmy częścią koalicji 15 października z naszymi wartościami, z naszym DNA, z naszym programem, z naszym planem i z naszym przekonaniem, że dzisiaj wyraziste centrum, nie jakaś jakiś byt, który próbuje wszystko ze wszystkim połączyć, ale wyraziste centrum, czyli partia, która pozytywnie jest za czymś, za czymś trudnym, za czymś wymagającym wizji i odwagi, taka formacja jest w Polsce potrzebna.
00:05:23 Taka formacja, my wiedzieliśmy już od wielu lat i ją współtworzymy, że i będzie w Polsce potrzebna. I takie żółte DNA i żółte wartości dalej reprezentowaliśmy, reprezentujemy i będziemy wdrażać w życie.
00:05:39 Chciałam się zwrócić też tutaj do naszych ludzi w całej Polsce. Kochani, to jest trudny moment, ale to też jest moment, w którym z całą siłą i z całą determinacją pokazujemy, że jesteśmy, jesteśmy z wami, pamiętamy o was, reprezentujemy was tutaj i idziemy do przodu za sprawami, odkładamy na bok wszystkie spory.
00:06:05 Nie będziemy więcej już mówić o tych, którzy zdezerterowali, bo oni podjęli swoją decyzję. Oni swojego egzaminu z demokracji nie zdali.
00:06:15 A my wiemy, że demokracja to jest przede wszystkim zobowiązanie wobec wyborców, to są sprawy i działania i my dzisiaj tymi sprawami i działaniami jesteśmy i idziemy do przodu. Idziemy wspólnie do przodu.
00:06:31 (Applause)
00:06:48 Szanowni państwo, trochę jako ten ostatni Mohikanin Polski 2050 w Senacie, chciałem powiedzieć, że w tej wewnętrznej kampanii Polski 2050 ja nie stałem i nie stoję po żadnej stronie, żadnej frakcji.
00:07:03 Nie byłem aktywny w kampanii Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, ani Pauliny Hennig-Kloski, ale wiem jedno: uszanowałem wybór struktur Polski 2050 na przewodniczącą tej formacji politycznej.
00:07:17 Dla mnie jest to takie zobowiązanie, w którym staję się w szeregu za nową przewodniczącą, za wszystkimi członkami Polski 2050 i się dalej pracuje.
00:07:29 To też oznacza, że daje się pewien mandat zaufania na pół roku do roku, żeby zobaczyć, czy określone zobowiązania zostały dotrzymane, a nie reaguje się w sposób histeryczny, bardzo gwałtownymi reakcjami, które rzutują nie tylko na Polskę 2050, ale na całą koalicję.
00:07:48 Jako senator wybrany z Paktu Senackiego, a zatem z poparciem wszystkich tych ugrupowań, które w tej chwili tworzą Koalicję 15 Października, ale startujący w barwach Polski 2050, traktuję jako zobowiązanie wobec wyborców, ale też tych wszystkich z Polski 2050, którzy ze mną także na ten wynik pracowali.
00:08:09 Jest to zobowiązanie do tego, żeby tak długo jak się da, pracować w tych strukturach i je rozbudowywać, po to, żeby dobre realizacje legislacyjne także przechodziły przez Sejm i Senat, ale również żeby dobre działania w swoim regionie tworzyć.
00:08:26 Dla mnie zobowiązaniem, które również trzyma mnie w klubie Polski 2050, jest cały czas to samo. Jesteśmy częścią koalicji 2015 i nie zamierzamy z niej wyjść.
00:08:37 To jest warunek, który stawiamy do tego, żeby funkcjonować dalej i pokazać, że będziemy teraz skoncentrowani na pracy.
00:08:44 Może i dobrze, że czas napięcia będzie za nami, a zacznie się wyłącznie praca, na którą liczę, bo o tyle, o ile nie interesują mnie rozgrywki wewnątrzpartyjne, bardzo mi zależy na pracy tej, którą widać na zewnątrz, widać w naszych regionach, w naszej pracy i zobowiązujemy się również to, tak jak nasi ministrowie, którzy mimo tego całego napięcia i parlamentarzyści, wykonywali i wykonują cały czas swoją pracę należycie, nie zajmując się tylko wewnętrznymi sporami. Tak teraz, tym bardziej, chyba wydaje się, że wbrew pozorom w większym spokoju będziemy mogli to realizować.
00:09:23 Klub Polski 2050 nie odstąpi nogi ani na krok. To jest nasze wspólne zobowiązanie.
00:09:39 Szanowni państwo, bycie w polityce to przede wszystkim wierność wyborowi i temu wyborowi my jesteśmy wierni. Wierni Polsce 2050, z ramienia której jesteśmy w polityce, jesteśmy tu w Sejmie, jesteśmy w ministerstwach, możemy tworzyć dobre, dobre prawo.
00:10:08 Przykre jest także to, że wszelkie wątpliwości pojawiły się dopiero po wyborach.
00:10:14 Ja jako przewodniczący klubu zawsze byłem gotowy na rozmowę ze wszystkimi. Zawsze broniłem każdego naszego posła, każdej naszej posłanki. Walczyłem o każdą poprawkę, każdy, każdą ustawę, która była wnoszona z pełną determinacją.
00:10:31 Smutno mi jest, że dopiero niemożność zaakceptowania wyników wyboru doprowadziło do tego, że nagle jakieś wątpliwości się pojawiły.
00:10:39 Natomiast, szanowni państwo, to już historia. My idziemy do przodu.
00:10:43 Jako klub parlamentarny Polska 2050 ja gwarantuję jedno: lojalność. Lojalność do moich koleżanek i kolegów, którzy pozostali w klubie, a nie zdezerterowali.
00:10:55 Ale także i miejsce w sercu, że jeżeli nasi koledzy zrozumieją, że popełnili błąd i będą gotowi do nas wrócić, to ja jestem gotowy ich tutaj przyjąć, bo na tym polega lojalność, na tym polega wspólna wizja i wspólne działanie.
00:11:12 Przed nami przyszłość. Klub Polska 2050 złożył najwięcej projektów ustaw do laski marszałkowskiej. Ponad 50. 15 już jest obowiązującym prawem. 15 tych projektów zostało podpisanych przez prezydenta i to dobrych projektów, które są projektami proobywatelskimi.
00:11:31 Ale przed nami kolejne projekty. Bardzo się cieszę, że dzisiaj pan marszałek Żywno, który jest naszym orędownikiem pomocy wszystkim OSP w całej Polsce, już mówi o kolejnym projekcie zielonego światła dla tych strażaków, którzy z domu pędzą do jednostki, żeby potem ratować życie obywateli, żeby pomóc im jak najszybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia.
00:11:56 To jest pamięć o obywatelach, którzy chcą mieć dostęp do tanich, dobrych mieszkań. To jest pamięć o darmowej antykoncepcji. To jest, to są spółki skarbu państwa, o których od samego początku mówiliśmy. To ustawa antyhejtowa. To ustawa o tymczasowym aresztowaniu, która będzie musiała wrócić pod naszą dalszą pracę.
00:12:20 To są wszystko rzeczy, które my jako klub parlamentarny wyszliśmy do przodu, o których chcemy rozmawiać.
00:12:27 Koniec historii. Tylko i wyłącznie dobra przyszłość, wyraziste centrum dla wszystkich obywateli. Dziękuję bardzo.
00:12:41 Ja muszę powiedzieć, że tempo wzrostu i rozwoju Polski 2050 jest imponujące, bo od startu konferencji prasowej dołączyło do nas już troje posłów i posłanek kolejnych, także naprawdę.
00:12:52 A szykują się kolejni, szykują się kolejni.
00:12:55 Szanowni państwo, teraz zapraszam pana Bogdana Kiełbasińskiego, prezydenta miasta Legionowo, do zabrania głosu.
00:13:03 Bardzo dziękuję, szanowni państwo, drogie koleżanki i koledzy z Polski 2050. Jestem samorządowcem z 20-letnim stażem, przeszedłem już chyba wszystko w samorządzie, również takie sytuacje, z jakimi mierzymy się dzisiaj.
00:13:16 I chcę się podzielić z wami swoją uwagę na ten temat. Nigdy to się dobrze nie kończyło, jeżeli grupa osób motywowana osobistymi ambicjami doprowadzała do rozbicia, do wystąpienia z organizacji.
00:13:29 To zazwyczaj kończyło się tym, że te osoby traciły mandat zaufania społecznego, a organizacja wychodziła z tej sytuacji wzmocniona.
00:13:36 wierzę w to, że tak będzie również w tym przypadku. Myślę, że wyszliśmy już z okresu turbulencji i teraz już tylko ten lot może być lotem wznoszącym.
00m:13:44 Polska 2050 to jesteśmy my, to jesteśmy wszyscy w terenie. Ja też jestem członkiem koła tak zwanego obwarzanka warszawskiego i wiem, rozmawiam z członkami naszej partii i wszyscy dążą do tego, aby integrować, aby już zapomnieć o tym, co się wydarzyło.
00:13:59 Myślę, że to, co się wydarzyło dzisiaj, już jest ostatnią rzeczą, która mogła się zdarzyć, tą złą dla organizacji.
00:14:05 Ja też chciałbym zaapelować do wszystkich samorządowców z Polska 2050, abyśmy zachowali chłodną głowę, abyśmy myśleli już tylko teraz co dalej, co do przodu.
00:14:15 Myślę, że to jest dobry czas, bo wreszcie ten etap smutny mamy za sobą. Jestem przekonany, że wyjdziemy z tego wzmocnieni i tak jak tutaj przemawiali moi koledzy i koleżanki, idziemy do przodu.
00:14:37 I zapraszam Cezarego Brymorę, szefa największych naszych struktur w kraju, w województwie mazowieckim.
00:14:43 Dzień dobry państwu. Szanowni państwo, ja najpierw się zwrócę do tej grupy posłów, która właśnie dzisiaj opuściła szeregi Polski 2050, mówiąc im czy przypominając, że Polska 2050 to nie była tylko ich bajka. To była, była bajka.
00:00:02 brawo
00:00:04 A jest za dużo osób po tej stronie, a za mało trochę w drugą.
00:00:08 tak że
00:00:10 Pana ministra Szepytyskiego poprosimy trochę bardziej w prawą stronę.
00:00:15 Nauka bardziej na prawo.
00:00:20 Ale Śliż, nie, bądźmy wyrównani.
00:00:22 Bądźmy wyrównani. Bez przechyłów, ani na prawo, ani na lewo.
00:00:26 Nie, nie, będziemy przewodnicząca tworzy wyraziste centrum u nas na tej konferencji.
00:00:30 Nie, ale nie, ale Szanowni państwo, witam serdecznie na konferencji prasowej przewodniczącej Polski 2050 Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, na której obecni są zarówno posłowie jak i senatorowie, parlamentarzyści, ministrowie, samorządowcy, liderzy regionów, ludzie Polski 2050 z całej Polski, którzy dzisiaj przyjechali do Warszawy, żeby potwierdzić ruszenie w wyrazistą drogę wyrazistego centrum.
00:01:03 Na konferencji prasowej głos zabiorą pani przewodnicząca Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, przewodniczący klubu parlamentarnego Paweł Śliz, prezydent Legionowa Bogdan Kiełbasiński oraz lider przewodniczący największych naszych krajowych struktur, struktur w województwie mazowieckim Cezary Brymora.
00:01:25 Pani przewodnicząca, zapraszamy do zabrania głosu.
00:01:29 Szanowni państwo, witam serdecznie. Witam serdecznie was wszystkich. Cieszę się, że jesteśmy tutaj razem, jesteśmy tutaj wspólnie.
00:01:42 Ludzie Polski 2050 dokonali demokratycznego wyboru. Mieliśmy w naszej partii prawdziwe, demokratyczne wybory.
00:01:54 Egzamin z demokracji nie polega na tym, żeby w wyborach wystartować. Największy egzamin z demokracji to jest zaakceptowanie wyboru demokratycznej większości.
00:02:07 Niestety, część naszych posłanek i posłów nie zdało tego egzaminu. Nie pogodzili się z wynikiem demokratycznych wyborów w naszej partii i z naszej partii zdezerterowali.
00:02:23 To jest smutne, to jest rozczarowujące, ale Polska 2050 była, jest i będzie. Tu jest Polska 2050.
00:02:35 (Applause)
00:02:42 Tu jest klub Polski 2050, klub, który pamięta, posłanki, posłowie, senator, którzy pamiętają, że reprezentujemy wspólnie ludzi Polski 2050, reprezentujemy naszych wyborców.
00:03:05 Reprezentujemy nasze wartości, naszą misję i nasze sprawy.
00:03:10 Wiemy, kim jesteśmy, wiemy dokąd idziemy. Polska 2050 to jest wyraziste centrum, to jest formacja, partia obecna i reprezentowana dzisiaj w całej Polsce, która walczy, walczy o prawa ludzi, o prawa klasy średniej.
00:03:34 My wiemy, że zawsze opowiemy się po stronie mieszkańców, nie po stronie wielkich korporacji, że będziemy walczyć i walczymy o sprawiedliwe podatki dla klasy średniej, dla ludzi pracujących, dla małych i mikroprzedsiębiorców.
00:03:52 My wiemy, że w Polsce potrzebne są w tym w tym obszarze bardzo duże zmiany i do takiej walki, do takiego działania, do takiego sprawczego i pozytywnego działania jesteśmy gotowi.
00:04:08 Te wybory były po to, żebyśmy się zebrali razem i razem wspólnie poszli do przodu i to dzisiaj deklarujemy.
00:04:17 Deklarujemy wspólną pracę, wspólne działanie na rzecz ludzi, ludzi w Polsce i na rzecz wyborców.
00:04:27 Mamy plan, mamy projekty ustaw, które są dzisiaj w Sejmie. 40 projektów ustaw Polski 2050 jest w Sejmie i my nad tymi ustawami będziemy dalej pracować.
00:04:41 I tak, jesteśmy sygnatariuszami umowy koalicyjnej, jesteśmy częścią jako Polska 2050 umowy koalicyjnej i jesteśmy częścią koalicji 15 października z naszymi wartościami, z naszym DNA, z naszym programem, z naszym planem i z naszym przekonaniem, że dzisiaj wyraziste centrum, nie jakaś jakiś byt, który próbuje wszystko ze wszystkim połączyć, ale wyraziste centrum, czyli partia, która pozytywnie jest za czymś, za czymś trudnym, za czymś wymagającym wizji i odwagi, taka formacja jest w Polsce potrzebna.
00:05:23 Taka formacja, my wiedzieliśmy już od wielu lat i ją współtworzymy, że i będzie w Polsce potrzebna. I takie żółte DNA i żółte wartości dalej reprezentowaliśmy, reprezentujemy i będziemy wdrażać w życie.
00:05:39 Chciałam się zwrócić też tutaj do naszych ludzi w całej Polsce. Kochani, to jest trudny moment, ale to też jest moment, w którym z całą siłą i z całą determinacją pokazujemy, że jesteśmy, jesteśmy z wami, pamiętamy o was, reprezentujemy was tutaj i idziemy do przodu za sprawami, odkładamy na bok wszystkie spory.
00:06:05 Nie będziemy więcej już mówić o tych, którzy zdezerterowali, bo oni podjęli swoją decyzję. Oni swojego egzaminu z demokracji nie zdali.
00:06:15 A my wiemy, że demokracja to jest przede wszystkim zobowiązanie wobec wyborców, to są sprawy i działania i my dzisiaj tymi sprawami i działaniami jesteśmy i idziemy do przodu. Idziemy wspólnie do przodu.
00:06:31 (Applause)
00:06:48 Szanowni państwo, trochę jako ten ostatni Mohikanin Polski 2050 w Senacie, chciałem powiedzieć, że w tej wewnętrznej kampanii Polski 2050 ja nie stałem i nie stoję po żadnej stronie, żadnej frakcji.
00:07:03 Nie byłem aktywny w kampanii Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, ani Pauliny Hennig-Kloski, ale wiem jedno: uszanowałem wybór struktur Polski 2050 na przewodniczącą tej formacji politycznej.
00:07:17 Dla mnie jest to takie zobowiązanie, w którym staję się w szeregu za nową przewodniczącą, za wszystkimi członkami Polski 2050 i się dalej pracuje.
00:07:29 To też oznacza, że daje się pewien mandat zaufania na pół roku do roku, żeby zobaczyć, czy określone zobowiązania zostały dotrzymane, a nie reaguje się w sposób histeryczny, bardzo gwałtownymi reakcjami, które rzutują nie tylko na Polskę 2050, ale na całą koalicję.
00:07:48 Jako senator wybrany z Paktu Senackiego, a zatem z poparciem wszystkich tych ugrupowań, które w tej chwili tworzą Koalicję 15 Października, ale startujący w barwach Polski 2050, traktuję jako zobowiązanie wobec wyborców, ale też tych wszystkich z Polski 2050, którzy ze mną także na ten wynik pracowali.
00:08:09 Jest to zobowiązanie do tego, żeby tak długo jak się da, pracować w tych strukturach i je rozbudowywać, po to, żeby dobre realizacje legislacyjne także przechodziły przez Sejm i Senat, ale również żeby dobre działania w swoim regionie tworzyć.
00:08:26 Dla mnie zobowiązaniem, które również trzyma mnie w klubie Polski 2050, jest cały czas to samo. Jesteśmy częścią koalicji 2015 i nie zamierzamy z niej wyjść.
00:08:37 To jest warunek, który stawiamy do tego, żeby funkcjonować dalej i pokazać, że będziemy teraz skoncentrowani na pracy.
00:08:44 Może i dobrze, że czas napięcia będzie za nami, a zacznie się wyłącznie praca, na którą liczę, bo o tyle, o ile nie interesują mnie rozgrywki wewnątrzpartyjne, bardzo mi zależy na pracy tej, którą widać na zewnątrz, widać w naszych regionach, w naszej pracy i zobowiązujemy się również to, tak jak nasi ministrowie, którzy mimo tego całego napięcia i parlamentarzyści, wykonywali i wykonują cały czas swoją pracę należycie, nie zajmując się tylko wewnętrznymi sporami. Tak teraz, tym bardziej, chyba wydaje się, że wbrew pozorom w większym spokoju będziemy mogli to realizować.
00:09:23 Klub Polski 2050 nie odstąpi nogi ani na krok. To jest nasze wspólne zobowiązanie.
00:09:39 Szanowni państwo, bycie w polityce to przede wszystkim wierność wyborowi i temu wyborowi my jesteśmy wierni. Wierni Polsce 2050, z ramienia której jesteśmy w polityce, jesteśmy tu w Sejmie, jesteśmy w ministerstwach, możemy tworzyć dobre, dobre prawo.
00:10:08 Przykre jest także to, że wszelkie wątpliwości pojawiły się dopiero po wyborach.
00:10:14 Ja jako przewodniczący klubu zawsze byłem gotowy na rozmowę ze wszystkimi. Zawsze broniłem każdego naszego posła, każdej naszej posłanki. Walczyłem o każdą poprawkę, każdy, każdą ustawę, która była wnoszona z pełną determinacją.
00:10:31 Smutno mi jest, że dopiero niemożność zaakceptowania wyników wyboru doprowadziło do tego, że nagle jakieś wątpliwości się pojawiły.
00:10:39 Natomiast, szanowni państwo, to już historia. My idziemy do przodu.
00:10:43 Jako klub parlamentarny Polska 2050 ja gwarantuję jedno: lojalność. Lojalność do moich koleżanek i kolegów, którzy pozostali w klubie, a nie zdezerterowali.
00:10:55 Ale także i miejsce w sercu, że jeżeli nasi koledzy zrozumieją, że popełnili błąd i będą gotowi do nas wrócić, to ja jestem gotowy ich tutaj przyjąć, bo na tym polega lojalność, na tym polega wspólna wizja i wspólne działanie.
00:11:12 Przed nami przyszłość. Klub Polska 2050 złożył najwięcej projektów ustaw do laski marszałkowskiej. Ponad 50. 15 już jest obowiązującym prawem. 15 tych projektów zostało podpisanych przez prezydenta i to dobrych projektów, które są projektami proobywatelskimi.
00:11:31 Ale przed nami kolejne projekty. Bardzo się cieszę, że dzisiaj pan marszałek Żywno, który jest naszym orędownikiem pomocy wszystkim OSP w całej Polsce, już mówi o kolejnym projekcie zielonego światła dla tych strażaków, którzy z domu pędzą do jednostki, żeby potem ratować życie obywateli, żeby pomóc im jak najszybciej dotrzeć do miejsca zdarzenia.
00:11:56 To jest pamięć o obywatelach, którzy chcą mieć dostęp do tanich, dobrych mieszkań. To jest pamięć o darmowej antykoncepcji. To jest, to są spółki skarbu państwa, o których od samego początku mówiliśmy. To ustawa antyhejtowa. To ustawa o tymczasowym aresztowaniu, która będzie musiała wrócić pod naszą dalszą pracę.
00:12:20 To są wszystko rzeczy, które my jako klub parlamentarny wyszliśmy do przodu, o których chcemy rozmawiać.
00:12:27 Koniec historii. Tylko i wyłącznie dobra przyszłość, wyraziste centrum dla wszystkich obywateli. Dziękuję bardzo.
00:12:41 Ja muszę powiedzieć, że tempo wzrostu i rozwoju Polski 2050 jest imponujące, bo od startu konferencji prasowej dołączyło do nas już troje posłów i posłanek kolejnych, także naprawdę.
00:12:52 A szykują się kolejni, szykują się kolejni.
00:12:55 Szanowni państwo, teraz zapraszam pana Bogdana Kiełbasińskiego, prezydenta miasta Legionowo, do zabrania głosu.
00:13:03 Bardzo dziękuję, szanowni państwo, drogie koleżanki i koledzy z Polski 2050. Jestem samorządowcem z 20-letnim stażem, przeszedłem już chyba wszystko w samorządzie, również takie sytuacje, z jakimi mierzymy się dzisiaj.
00:13:16 I chcę się podzielić z wami swoją uwagę na ten temat. Nigdy to się dobrze nie kończyło, jeżeli grupa osób motywowana osobistymi ambicjami doprowadzała do rozbicia, do wystąpienia z organizacji.
00:13:29 To zazwyczaj kończyło się tym, że te osoby traciły mandat zaufania społecznego, a organizacja wychodziła z tej sytuacji wzmocniona.
00:13:36 wierzę w to, że tak będzie również w tym przypadku. Myślę, że wyszliśmy już z okresu turbulencji i teraz już tylko ten lot może być lotem wznoszącym.
00m:13:44 Polska 2050 to jesteśmy my, to jesteśmy wszyscy w terenie. Ja też jestem członkiem koła tak zwanego obwarzanka warszawskiego i wiem, rozmawiam z członkami naszej partii i wszyscy dążą do tego, aby integrować, aby już zapomnieć o tym, co się wydarzyło.
00:13:59 Myślę, że to, co się wydarzyło dzisiaj, już jest ostatnią rzeczą, która mogła się zdarzyć, tą złą dla organizacji.
00:14:05 Ja też chciałbym zaapelować do wszystkich samorządowców z Polska 2050, abyśmy zachowali chłodną głowę, abyśmy myśleli już tylko teraz co dalej, co do przodu.
00:14:15 Myślę, że to jest dobry czas, bo wreszcie ten etap smutny mamy za sobą. Jestem przekonany, że wyjdziemy z tego wzmocnieni i tak jak tutaj przemawiali moi koledzy i koleżanki, idziemy do przodu.
00:14:37 I zapraszam Cezarego Brymorę, szefa największych naszych struktur w kraju, w województwie mazowieckim.
00:14:43 Dzień dobry państwu. Szanowni państwo, ja najpierw się zwrócę do tej grupy posłów, która właśnie dzisiaj opuściła szeregi Polski 2050, mówiąc im czy przypominając, że Polska 2050 to nie była tylko ich bajka. To była, była bajka.