Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Katarzyna Stachowicz pyta o krajową sieć kardiologiczną

Katarzyna Stachowicz pyta o krajową sieć kardiologiczną

Iwona Maria Kozłowska i Katarzyna Stachowicz z Koalicji Obywatelskiej zadały pytanie dotyczące Krajowej Sieci Kardiologicznej, mającej na celu poprawę opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, podkreśliła, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie, co stawia przed rządem wyzwanie zapewnienia równego dostępu do opieki medycznej dla wszystkich obywateli. W ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej powstanie trzystopniowa struktura ośrodków, które będą oferować diagnostykę i leczenie, niezależnie od miejsca zamieszkania pacjentów. Minister Leszczyna zaznaczyła, że kluczowym elementem systemu będą koordynatorzy, którzy pomogą pacjentom w trudnych momentach ich choroby, a także zapewnią dostęp do nowoczesnej rehabilitacji kardiologicznej, co ma na celu zmniejszenie śmiertelności po zawałach serca.

⚠️ Materiały archiwalne przetwarzamy z bardzo ograniczoną moderacją, dlatego mogą zawierać błędy. Jeśli widzisz błąd, prosimy o zgłoszenie za pomocą formularza na dole strony.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
W posłowie Iwona Maria Kozłowska i Katarzyna Stachowicz z klubu parlamentarnego Koalicja Obywatelska zadają pytanie w sprawie przedstawienia krajowej sieci kardiologicznej i płynących z niej korzyści dla pacjentów. Pytanie to jest skierowane do ministra zdrowia i odpowie na nie minister zdrowia, pani Izabela Leszczyna. Bardzo proszę pani poseł Katarzyna Stachowicz. Szanowna pani minister, choroby układu krążenia to główna przyczyna zgonów nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Zapada na nie coraz więcej osób. Mamy jasny cel poprawy jakości leczenia chorób układu krążenia w całym kraju. Dlatego powstaje Krajowa Sieć Kardiologiczna, której głównym celem jest poprawa opieki nad pacjentami z chorobami sercowo-naczyniowymi. Założenia ustawy przewidują koordynację tej opieki, w utworzenie sieci ośrodków zapewniających im taki sam zgodny z wytycznymi poziom leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania. W pilotażu Krajowej Sieci Kardiologicznej projekt spotkał się z pozytywnym odbiorem. Wciąż pojawiają się jednak obawy, czy mieszkańcy mniejszych miejscowości będą mieli taki sam dostęp do nowoczesnej opieki, jak pacjenci z dużych miast. Jak Ministerstwo Zdrowia planuje zagwarantować równy dostęp do świadczeń w ramach Krajowej Sieci Kardiologicznej, szczególnie w regionach z ograniczoną liczbą specjalistów i infrastrukturą medyczną? Czy wdrożenie Krajowej Sieci Kardiologicznej wiąże się z planami zwiększenia liczby etatów dla lekarzy i pielęgniarek, aby zrealizować założenia tej ustawy? Dziękuję. DZIENNIKARZ PANI MINISTER KONIECY Z DZIENNIKARZU Dziękuję serdecznie. Bardzo proszę Pani Minister. Panie Marszałku, Wysoki Sejmie. Bardzo dziękuję za to pytanie. Oczywiście choroby układu krążenia to największy zabójca. Najwięcej zgonów to są właśnie te choroby sercowo-naczyniowe. Drugim takim zabójcą są choroby onkologiczne. I zarówno kontynuując to, co nasi poprzednicy zrobili, oczywiście jak zawsze trochę popsuli, ale naprawiamy, tworzymy sieć onkologiczną, ale też od podstaw budujemy sieć kardiologiczną. Główne założenia tej sieci to jest dokładnie to, co powiedziała Pani posłanka. Chodzi o to, żeby każdy obywatel, obywatelka Rzeczpospolitej, bez względu na miejsce zamieszkania, mieli dostęp do takiego samego wysokiego poziomu opieki medycznej, opieki w tym wypadku kardiologicznej. Chodzi także o to w sieci, żeby ta ścieżka pacjenta była generowana przez specjalistów i jednocześnie koordynowana przez koordynatorów. Ja bardzo często, także tu w rozmowach z Państwem, mówię o koordynatorach. Oni są niezbędnym elementem systemu opieki medycznej. Jeśli ktoś z nas, a pewnie większość z nas, przeszła w życiu, albo my, albo nasi bliscy, jakąś trudną chorobę, to wiemy, że pacjent w całym systemie ochrony zdrowia, szczególnie pacjent chory, pacjent, który boi się o swoje zdrowie, a nawet o swoje życie, po prostu się boi i czuje się zagubiony. Więc ten koordynator będzie tego pacjenta prowadził. Krajowa sieć kardiologiczna składa się z ośrodków, które posiadają, są w takiej strukturze trzystopniowej. Po pierwsze ośrodki kardiologiczne pierwszego poziomu tego zabezpieczenia opieki kardiologicznej. Tam będzie podstawowa diagnostyka kardiologiczna. Więc na pytanie Pani posłanki, co z tymi, co mieszkają w mniejszych miejscowościach, w małych miastach powiatowych, odpowiedź jest tak, bo nie wyeliminowaliśmy szpitali powiatowych z sieci. Na tym pierwszym poziomie pierwsza diagnostyka kardiologiczna może się odbyć i temu będą służyły środki z Krajowego Planu Odbudowy wreszcie przez nas odblokowanego, gdzie już w onkologię poszło ponad 5 miliardów 200 milionów na opiekę długoterminową 1 miliard 400 i jeszcze 2 miliardy 700 milionów. To będą właśnie środki, które niebawem skierujemy do sieci kardiologicznej. Także na ten najniższy poziom, żeby w szpitalach, które mają na przykład oddział interesywnistyczny, ale z pododdziałem kardiologicznym, żeby był sprzęt do diagnostyki. Pacjent zdiagnozowany przez lekarzy na tym najniższym poziomie, jeśli lekarz uzna, że trzeba pogłębić diagnozę albo wymaga on specjalistycznej pomocy, której nie można udzielić, nie da się na poziomie tym pierwszym, będzie skierowany do opieki kardiologicznej na drugim poziomie. Tam będzie możliwa już kompleksowa diagnostyka kardiologiczna i leczenie kardiologiczne, w tym także z zakresu kardiologii interwencyjnej. I także oczywiście leczenie ostrych zespołów wieńcowych i to, co jest dla nas niezwykle ważne, dostęp do rehabilitacji kardiologicznej. Ten program COS Zawał chcemy, żeby stał się standardem i na drugim i trzecim poziomie kardiologicznym te podmioty lecznicze, które będą chciały być w sieci muszą do tego się przygotować i taką rehabilitację zapewnić. Bo wszyscy wiemy, że mamy dobre wyniki, jeśli chodzi o leczenie zawałów. Natomiast to, co się później dzieje z pacjentem, czyli śmiertelność naszych pacjentów, to jest w ciągu pierwszego roku na przykład po zawale. Niestety pacjenci umierają, a gdyby byli objęci tą rehabilitacją kardiologiczną, pozostawali jeszcze przez rok pod opieką lekarza, to wtedy zdecydowanie ten z tym wysokim ciągle poziomem śmiertelności byśmy sobie poradzili lepiej. I wreszcie trzeci poziom sieci kardiologicznej, czyli te ośrodki trzeciego poziomu. One realizują najbardziej skomplikowane procedury. Procedury z zakresu kardiochirurgii. Z tych ośrodków drugiego i trzeciego poziomu prezes NFZ będzie mógł na podstawie oczywiście rozporządzenia i bardzo ściśle ustalonych kryteriów wskazać tak zwane centra doskonałości kardiologicznej. Co będzie oznaczało, że to są wyspecjalizowane ośrodki, wyspecjalizowane diagnostyce, leczeniu określonego rodzaju lub grupy jednostek chorobowych z zakresu chorób układu krążenia. Oczywiście do opieki kardiologicznej wprowadzamy wskaźniki jakości na podstawie których będziemy oceniać te poszczególne podmioty lecznicze. Wprowadzamy też to co jest konieczne w nowoczesnym systemie ochrony zdrowia, czyli elektroniczną kartę opieki kardiologicznej, tak zwany ECOG, który z kartą EDILO, o której niestety zapomnieli nasi poprzednicy tworząc sieć onkologiczną, ale wy w ogóle nie zawarliście w ustawie karty EDILO, panie pośle. Niech, że pan przeczyta są ustawę. Więc będzie karta i EDILO i karta ECOG. I to chyba tyle bardzo. Dziękuję jeszcze raz za to pytanie. Pytanie dodatkowe. Pani poseł Katarzyna Stachowicz. Słucham? No tak, to ja się pomyliłem. Przepraszam, mają serdecznie. Bardzo proszę. Dziękuję, panie marszałku, wysoka Izbro, szanowna panie minister. Wspomniała pani właśnie o zapowiadanej elektronicznej karcie opieki kardiologicznej. Chciałabym dopytać właśnie o tą propozycję, która znalazła się w ustawie o krajowej sieci kardiologicznej. Ma to być cyfrowy dokument, który będzie monitorować jakość, gromadzić, przetwarzać dane pacjenta w opiece kardiologicznej. Elektroniczna karta ma pilotować pacjenta w każdym momencie jego leczenia, na każdym etapie. Szanowna panie minister, proszę o odpowiedź. Czym podyktowane jest wprowadzenie elektronicznej karty opieki kardiologicznej, a także jakie korzyści będą upłynęły z tego cyfrowego dokumentu dla pacjenta, dla lekarzy i personelu medycznego? Bardzo dziękuję. Dziękuję bardzo. Panie minister, bardzo proszę. Panie marszałku, Wysoka Izbo, Pani poseł. Przede wszystkim skrócenie czasu oczekiwania na leczenie. Wiemy, że dzięki koordynacji tej opieki na różnych poziomach pacjenci nie będą, używając kolokwializmu, trochę przerzucani od lekarza do lekarza, tylko przejdą tą płynną ścieżkę opieki kardiologicznej. A ta elektroniczna karta uprości, że nie będzie w stanie zakończyć zbyt dużych, nie będzie w stanie zakończyć zbyt dużych, a nie będzie w stanie zakończyć zbyt dużych, że nie będzie w stanie zakończyć zbyt dużych, bo to są na pewno procedury medyczne. A wystarczy zapomnieć o jakimś tam jednym dokumencie. Więc tu ta karta EKOG będzie niezwykle ważna. No i to zapewnienie ciągłości opieki kardiologicznej No i to zapewnienie ciągłości opieki kardiologicznej też wydaje się niezwykle ważne. też wydaje się niezwykle ważne. I karta elektroniczna i karta elektroniczna pozwoli na to, żebyśmy mieli taką pamięć. pozwoli na to, żebyśmy mieli taką pamięć. Wolałabym powiedzieć swojego zdrowia, niż swojej choroby, ale tu akurat będzie się mieściło te wszystkie informacje, które dotyczą także właśnie naszego przebiegu, naszych chorób kardiologicznych. naszych chorób kardiologicznych. Jestem przekonana, Jestem przekonana, że te wszystkie elementy, o których mówimy, czyli nowa struktura organizacyjna opieki kardiologicznej, wzrost efektywności leczu, wzrost efektywności leczenia chorób, bo przypomnę, że te wskaźniki jakości naprawdę będą bardzo ważne. Będziemy śledzili po raz pierwszy w gruncie rzeczy nie tylko sam proces leczenia, ale także efekty leczenia. I one pozwolą wprowadzać pewne wskaźniki korygujące. Podmioty lecznicze, które będą miały lepsze wyniki, lepszą efektywność, lepszą wyleczalność, przeżywalność pacjentów, będą mogły dostać bonus w postaci wyższej wyceny. Natomiast te, które nie będą sobie radziły, to na początku obniżenie tej wyceny, a później może się okazać, że nie mogą być w sieci, bo ich jakość nie jest taka, jakiej oczekujemy. Ale nie spodziewam się, mamy świetnych kardiologów, mamy stary sprzęt, będziemy teraz wymieniać dzięki Krajowemu Planowi Odbudowy. Więc myślę, że te wszystkie rzeczy razem, to znaczy kapitał ludzki i ten kapitał finansowy, który inwestujemy teraz w polskie szpitale, w sumie przyniesie jak najlepsze efekty dla naszych pacjentów. Bardzo dziękuję. Dziękuję. Pytanie to...