Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijPierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej (druk nr 40).
Panie Marszałku! Wysoka Izbo! To bardzo ciekawa dyskusja. Rzeczywiście to jest tak, że mamy do czynienia dziś z dyskusją nad opóźnieniem wejścia w życie tego projektu. Pierwsze pytanie - odnoszę się do pytania pani poseł Czernow - czemu tam są minusy w liczbach, czemu tam, w OSR, pojawiają się dane dotyczące spadku, ujemnego wpływu na budżet państwa. No z tego powodu, że standardowo podatek, który obowiązuje, jest wprowadzany w życie - podatek od sprzedaży detalicznej według obecnego stanu prawnego zacznie działać 1 stycznia 2020 r. - przynosi pieniądze do budżetu. Jeśli podejmujemy decyzję - a Wysoka Izba podejmuje, jak rozumiem, dziś decyzję o przesunięciu jego wejścia w życie - żeby tego podatku nie pobierać, to odbieramy budżetowi dochody, dlatego z tego powodu mówimy tutaj ujemnym efekcie dla budżetu państwa.
Pytania pojawiają się o to... Warto popatrzeć na kontekst czasu. W maju 2019 r., właściwie 16 maja 2019 r. sąd Unii Europejskiej stwierdził, że podatek od sprzedaży detalicznej nie stanowi pomocy państwa, czyli została przyznana Polsce racja. Od tego momentu jest jasność, że ten podatek zacznie obowiązywać. Oczywiście mamy do czynienia z pewną trudną sytuacją, że mamy odwołanie się do II instancji, oczekujemy na tę decyzję. No i z tego powodu to półroczne przesunięcie pozwala na to, aby nie zaskakiwać przedsiębiorców właśnie 1 stycznia. Jest to na pewno korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców, aby mieć jeszcze czas, ale nikt tutaj nie zaprzeczy, że ten podatek po prostu wejdzie w życie. Prędzej czy później wejdzie w życie i przedsiębiorcy mają już wystarczająco wiele czasu, bo od maja minęło już ponad pół roku, aby podjąć szereg działań. Dostają oni jeszcze kolejne pół roku, więc jest to dosyć sporo, aby przygotować się i przeprowadzić pełną analizę swoich rozwiązań informatycznych, organizacyjnych, finansowych, stanu finansów, żeby ten podatek stosować. Czyli mamy do czynienia z bardzo ostrożnym podejściem do przedsiębiorców, którzy ten podatek będą płacić. I rzeczywiście pełna zgoda, że tych przedsiębiorców nie jest aż tak dużo. To jest 200 podmiotów, o których była mowa, to są te największe sieci, które mogą być organizacyjnie przygotowane do tego, żeby płacić ten podatek.
Pytanie posła Paszyka. Od razu potwierdzam, że ustawa podatkowa przynosi pieniądze do budżetu. Rozwiązania związane z wprowadzeniem tej ustawy, gdy ustawa wejdzie w życie, gdy podatek od sprzedaży detalicznej wejdzie w życie, zabezpieczą interesy budżetu w taki sposób, że po prostu pieniądze będą tam trafiać. W związku z tym sama zasada opodatkowania i to, że pieniądze trafią do budżetu państwa, na pewno potwierdzają, że budżet po prostu na podatku skorzysta. A teraz mamy do czynienia właśnie z dbałością o przewidywalność, o współpracę z przedsiębiorcami. Nie stracą na tym najbiedniejsi. Podatek został tak zaplanowany, że te największe sieci, bo obejmujemy podatkiem największe sieci handlowe, będą go płaciły ze swojej marży, czyli z tego zysku, który osiągają w ramach prowadzonej aktywności. Ta powiększona marża będzie zredukowana, z tej powiększonej marży właśnie przedsiębiorcy będą płacić ten podatek.
Poseł Suchoń pytał, czy jest podstawa do tego, żeby się z podatku wycofać. Z jednej strony mamy głosy wielu małych i średnich przedsiębiorców, którzy twierdzą, że jest nierówność, jeśli chodzi o konkurencję na rynku handlu, czyli mali i średni zachęcają rząd do tego, aby walczyć o ten podatek i wprowadzić go w życie. Z drugiej strony mamy taką informację, która wynika z projektu, ze struktury tego podatku, że po prostu będą go płacić największe firmy. Jest to zatem oczywiste, że podatek jest korzystny z punktu widzenia polskich przedsiębiorców, szczególnie tych małych i średnich. Ale też my mamy jasność, że w jakiś sposób ogranicza to negatywne efekty skali, jeśli chodzi o handel. Oczywiście należy na bieżąco monitorować wpływ tego podatku, gdy zacznie on działać, będzie wpływ na ceny, na pewno będzie to niezmiernie ważne, żeby wiedzieć, w jaki sposób ten podatek funkcjonuje i jaki ma wpływ na relacje handlowe, wpływ właśnie na to, jak działają te firmy. Na pewno będzie to podlegało monitorowaniu. Dziękuję bardzo.