Elżbieta Polak: Rząd zawiódł w sprawie katastrofy na Odrze
Elżbieta Polak (KO) w sejmowym wystąpieniu odniosła się do klęski na Odrze latem 2022 roku, wskazując ją jako zapowiedź porażki rządu Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka powołała się na raport Najwyższej Izby Kontroli i pytała o działania Wód Polskich oraz ministra Grubarczyka, zarzucając bezczynność i brak informacji.
Elżbieta Polak podkreśliła, że klęska na Odrze była sygnałem niepowodzenia państwowych służb. Zwróciła uwagę na treść raportu Najwyższej Izby Kontroli, który – jej zdaniem – „nie zostawił suchej nitki” na działaniach organów odpowiedzialnych za wody polskie.
Posłanka przypomniała o art. 74 Konstytucji, który nakłada na organy państwa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego. W swoim wystąpieniu łączyła raport NIK z odpowiedzialnością rządu i władz za zabezpieczenie środowiska i zdrowia obywateli.
Elżbieta Polak pytała ministra Grubarczyka i Wody Polskie, jakie działania podjęto w celu wyeliminowania przyczyn katastrofy na Odrze oraz po jej wystąpieniu. Jako mieszkaniec nad Odrą stwierdziła, że nie zauważyła reakcji służb: braków działań, braku przepływu informacji i braku ostrzeżeń dla mieszkańców.
W swoim wystąpieniu posłanka skrytykowała tzw. specustawę, twierdząc, że nie ratuje Odry, lecz prowadzi do jej „zabetonowania”, i apelowała o odrzucenie tej regulacji. Jej wystąpienie miało wyraźnie krytyczny charakter wobec działań rządu i instytucji odpowiadających za gospodarkę wodną.
Najważniejsze ustalenia
Elżbieta Polak podkreśliła, że klęska na Odrze była sygnałem niepowodzenia państwowych służb. Zwróciła uwagę na treść raportu Najwyższej Izby Kontroli, który – jej zdaniem – „nie zostawił suchej nitki” na działaniach organów odpowiedzialnych za wody polskie.
Odpowiedzialność konstytucyjna
Posłanka przypomniała o art. 74 Konstytucji, który nakłada na organy państwa obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa ekologicznego. W swoim wystąpieniu łączyła raport NIK z odpowiedzialnością rządu i władz za zabezpieczenie środowiska i zdrowia obywateli.
Zarzuty o brak działań i informacji
Elżbieta Polak pytała ministra Grubarczyka i Wody Polskie, jakie działania podjęto w celu wyeliminowania przyczyn katastrofy na Odrze oraz po jej wystąpieniu. Jako mieszkaniec nad Odrą stwierdziła, że nie zauważyła reakcji służb: braków działań, braku przepływu informacji i braku ostrzeżeń dla mieszkańców.
Krytyka specustawy
W swoim wystąpieniu posłanka skrytykowała tzw. specustawę, twierdząc, że nie ratuje Odry, lecz prowadzi do jej „zabetonowania”, i apelowała o odrzucenie tej regulacji. Jej wystąpienie miało wyraźnie krytyczny charakter wobec działań rządu i instytucji odpowiadających za gospodarkę wodną.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Elżbieta Polak: Nowelizacja przeciw mobbingowi i dyskryminacji
Elżbieta Polak: Odtwórzmy Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi
Elżbieta Polak krytykuje ministra Czarnka za bezprawne wybory
Elżbieta Polak o większych środkach na onkologię i zdrowie psychiczne
Elżbieta Polak: To nie jest ustawa o małżeństwie
Elżbieta Polak: Fabryka rakiet to impuls dla lubuskiego
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Rafał Weber
Rafał Weber pyta o przyszłość programów drogowych
Bartłomiej Pejo
Bartłomiej Pejo: krytyka zaniedbań na polskich drogach
Witold Tumanowicz
Witold Tumanowicz: Alarm przeciw 'antysamochodowej' polityce
Marek Sawicki
Marek Sawicki: Edukacja pieszych i kontrole pijanych kierowców
Gabriela Lenartowicz
Gabriela Lenartowicz: raport o ustawie wodnej to nierzetelny dokument
Marek Chmielewski
Marek Chmielewski pyta: kiedy renta wdowia trafi do mieszkańców?
Transkrypcja
Pani Marszałku, Wysoka Izbo. Klęska na odrze latem 2022 roku była zapowiedzią klęski rządu Prawa i Sprawiedliwości. Bo przecież na podstawie 74. artykułu Konstytucji to organy państwa odpowiadają za bezpieczeństwo ekologiczne nasze i naszych pokoleń. Raport Najwyższej Izby Kontroli nie zostawił suchej nitki na wodach polskich, na organach państwa polskiego, które taki obowiązek powinny wykonać. Dlatego pytam Pana Ministratu Nieobecnego Grubarczyka, jakie wobec tego działania zostały podjęte przez Wody Polskie w celu wyeliminowania przyczyn katastrofy na odrze w 2022 roku i po katastrofie. Skoro ja jestem świadkiem, tak, mój dom jest nad Odrą, nie były podjęte żadne działania, bezczynność, brak przepływu informacji, brak ostrzeżenia i do tego Wasza specustawa, która powinna pójść do kosza, bo ona nie ratuje Odry, ale jej celem jest zabetonowanie Odry. Dziękuję bardzo Pani Pochorze.