Bogdan Zdrojewski: Odbudować media publiczne po ośmiu latach patologii
Bogdan Zdrojewski, europoseł KO, w Sejmie podkreślił konieczność odbudowy telewizji publicznej po ośmiu latach patologii i zwrócił się z pytaniami do Ministerstwa Kultury o perspektywę tej zmiany. Zaznaczył znaczenie misji edukacyjnej mediów publicznych oraz powrotu wysokiej jakości dokumentu polskiego.
Zdrojewski przypomniał, że obrona mediów publicznych była trudna przez wiele lat, ale obrona tego, co działo się w ciągu ostatnich ośmiu lat, jest według niego zadaniem „kompletnie beznadziejnym” ze względu na skalę patologii. Podkreślił, że cóż ważniejsze jest patrzenie w przyszłość niż rehabilitowanie przeszłości.
Europoseł skierował konkretne pytania do resortu kultury oraz osób odpowiedzialnych za jakość mediów publicznych. Pytał m.in. o możliwość powrotu „prawdziwego” polskiego dokumentu i o odbudowę misji edukacyjnej mediów.
W wystąpieniu przywołał nazwiska twórców dokumentu (Ewa Ewart, pan Fidyk) jako wzorce wysokiej klasy produkcji dokumentalnej, do których warto byłoby wrócić przy rewitalizacji mediów publicznych.
Zdrojewski stawia pytanie o pozycjonowanie Polski w Europie poprzez media publiczne zdolne do budowania rzetelnej informacji i edukacji. Zwraca uwagę, że odbudowa wymaga zaangażowania Ministerstwa Kultury i osób odpowiedzialnych za jakość programów.
Najważniejsze tezy:
Zdrojewski przypomniał, że obrona mediów publicznych była trudna przez wiele lat, ale obrona tego, co działo się w ciągu ostatnich ośmiu lat, jest według niego zadaniem „kompletnie beznadziejnym” ze względu na skalę patologii. Podkreślił, że cóż ważniejsze jest patrzenie w przyszłość niż rehabilitowanie przeszłości.
Pytania do Ministerstwa Kultury:
Europoseł skierował konkretne pytania do resortu kultury oraz osób odpowiedzialnych za jakość mediów publicznych. Pytał m.in. o możliwość powrotu „prawdziwego” polskiego dokumentu i o odbudowę misji edukacyjnej mediów.
Przykłady i inspiracje:
W wystąpieniu przywołał nazwiska twórców dokumentu (Ewa Ewart, pan Fidyk) jako wzorce wysokiej klasy produkcji dokumentalnej, do których warto byłoby wrócić przy rewitalizacji mediów publicznych.
Kontekst i konsekwencje:
Zdrojewski stawia pytanie o pozycjonowanie Polski w Europie poprzez media publiczne zdolne do budowania rzetelnej informacji i edukacji. Zwraca uwagę, że odbudowa wymaga zaangażowania Ministerstwa Kultury i osób odpowiedzialnych za jakość programów.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Bogdan Zdrojewski o Akademii Kopernikańskiej i jej kosztach
Bogdan Zdrojewski: Jakość, nie ilość poprawek do Erasmus+
Bogdan Zdrojewski: Komisja rekomenduje przyjęcie ustawy o egzaminach
Bogdan Zdrojewski o polityce energetycznej: deklaracje kontra czyny
Bogdan Zdrojewski: Poprawka do uchwały w sprawie budżetu UE
Bogdan Zdrojewski: Orzeczenie TK zagraża suwerenności i obywatelom
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Zbigniew Dolata
Zbigniew Dolata: Mówi, że Tusk uczynił "wolę" źródłem prawa
Andrzej Grzyb
Andrzej Grzyb pyta o kierunki MON i plany zwiększenia liczebności
Donald Tusk
Donald Tusk broni ministra i demaskuje media publiczne
Norbert Kaczmarczyk
Norbert Kaczmarczyk wzywa do przywrócenia wicemarszałka opozycji
Jarosław Rzepa
Jarosław Rzepa krytykuje podziały i media publiczne
Adrian Zandberg
Adrian Zandberg: Ostro o przyzwoleniu na nienawiść w Sejmie
Transkrypcja
Panie marszałku, Wysoki Sejmie. Wydaje mi się, że przez 35 lat jeden z trudniejszych zadań była obrona mediów publicznych. Było tak od św. Pamięci Andrzeja Drawicza. Za każdym razem były żale, pretensje. Wydawało się to, że te media publiczne nie są w stanie zafunkcjonować na takim poziomie, jaki oczekuje krótko mówiąc społeczeństwo. Natomiast kompletnie beznadziejnym zadaniem jest obrona tego, co się działo przez ostatnie 8 lat. To jest zadanie niewykonalne. To znaczy ilość rozmaitych patologii była na tyle gigantyczna, że jest to zadanie, jeszcze raz podkreślam, beznadziejne i nie do zrobienia. To, co mnie dziś interesuje najbardziej jednak, to przyszłość. To przyszłość telewizji publicznej, bo tak wielkie państwo, tak ambitny naród powinien dysponować mediami publicznymi. Z misją publiczną, z misją w zakresie aktywności tej, która ma charakter edukacyjny, która buduje, krótko mówiąc, z prawdziwego zdarzenia informacje. Moje pytania są skierowane przede wszystkim oczywiście do Ministerstwa Kultury, ale także do wszystkich tych, którzy odpowiadają za jakość i poziom w tej materii. Czy wróci na przykład polski z prawdziwego zdarzenia dokument? Mi się marzą takie dokumenty, jakie realizuje Ewa Ewart czy pan Fidyk powrotu do tych największych, najważniejszych tradycji polskiego dokumentu, ale także polskiej szkoły edukacji. Moje pytanie jest, czy po tym czasie patologii jest szansa odbudować media publiczne na poziomie, na którym Polska powinna, krótko mówiąc, się pozycjonować, aby być widoczna i doceniana w Europie? Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo panie pośle.