Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Adrian Witczak oskarża rząd o demoralizację i żąda komisji śledczej

Adrian Witczak oskarża rząd o demoralizację i żąda komisji śledczej

Adrian Witczak w wystąpieniu w Sejmie skrytykował wydarzenie w Pałacu Prezydenckim, nazywając je „dwutygodniowym rządem” i zapowiedział powołanie Komisji Śledczej do spraw wyborów kopertowych. Poseł podkreślił konieczność zbadania wydatkowania publicznych pieniędzy oraz naruszeń związanych z organizacją wyborów.

Najważniejsze tezy


Adrian Witczak zarzuca politykom odpowiedzialnym za wydarzenia w Pałacu Prezydenckim demoralizację i wykorzystywanie instytucji państwowych do uzyskania odpraw. Wskazał, że polski porządek prawny w takiej sytuacji wymusza wysokie odprawy oraz że praktyka ta podważa zasady moralne i konstytucyjne.

Kwestia wyborów kopertowych


Poseł przypomniał o tzw. wyborach kopertowych jako jednym z najjaskrawszych przykładów pogwałcenia porządku prawnego Rzeczypospolitej. Zwrócił uwagę na obciążenie budżetu kwotą 70 mln zł oraz na konieczność zbadania nakłaniania samorządowców do udostępniania danych osobowych niezgodnie z prawem.

Instytucje i odpowiedzialność


Witczak podkreślił, że organizowanie wyborów leży w gestii Państwowej Komisji Wyborczej, a nie upolitycznionej Poczty Polskiej. Zadeklarował, że obowiązkiem parlamentarzystów jest wyjaśnienie wydatkowania publicznych środków i przywrócenie praworządności.

Konsekwencje polityczne


W wystąpieniu zapowiedziano powołanie Komisji Śledczej do spraw wyborów kopertowych jako narzędzie „przywrócenia równowagi” i zapewnienia nieuchronności kary. Poseł odniósł się również do politycznych skutków, przywołując datę 15 października jako moment odpowiedzialności wobec wyborców.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny panie marszałku, Wysoka Izbo. Wczoraj w Pałacu Prezydenckim zobaczyliśmy za przysiężenie dwutygodniowego rządu, nie rządu. Dwutygodniowego jednak rządu, bo polski porządek prawny niestety wymusza w tym przypadku prawie milionowe odprawy dla osób, które nie wiedzą nawet ilu jest posłów, senatorów, nie znają również zasad ustrojowych obowiązujących w polskim państwie. Pokazujecie państwo, że próbujecie również wymazać zasługi tak wielkich Polaków jak premier Tadeusz Mazowiecki. Natomiast nie rządu, ponieważ używanie przestrzeni Pałacu Prezydenckiego po to, żeby zapewnić sobie sowite odprawy za nic nierobienie, nie pierwszy raz skłaniają do refleksji nad kondycją moralną odchodzącej elity władzy. Demoralizacja w przestrzeni publicznej to od 8 lat domena osób zasiadających po prawej stronie sali. Jednym z najjaskrawszych przykładów pogwałcenia porządku prawnego Rzeczypospolitej była organizacja tzw. wyborów kopertowych. Wyborów, które nigdy się nie odbyły, a przez które budżet państwa został obciążony kwotą 70 mln zł. Naszą powinnością jest zbadanie wydatkowania publicznych pieniędzy, pieniędzy wszystkich Polaków. Naszą powinnością jest zbadanie nakłaniania samorządowców do udostępniania danych osobowych niezgodnych z prawem. Naszą powinnością jest powiedzenie jasno, że to Państwowa Komisja Wyborcza organizuje wybory, a nie upolityczniona Poczta Polska. I wreszcie naszą wielką odpowiedzialnością jest przywrócenie Rzeczpospolitej Polskiej równowagi płynącej z dochowania zasad praworządności. W tym zapewnienie poczucia nieuchronności kary, czemu służyć będzie powołanie Komisji Śledczej do spraw wyborów kopertowych. Rozliczymy wszystkie afery i za wszystkie odpowiedzie Polacy 15 października podali was do dymisji. Pociąg o nazwie praworządność już się nie zatrzyma.