Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Paulina Matysiak: Dzień wolny w Wigilię to wyraz szacunku

Paulina Matysiak: Dzień wolny w Wigilię to wyraz szacunku

Paulina Matysiak podczas wystąpienia w Sejmie opowiedziała się za wprowadzeniem dnia wolnego w Wigilię. Argumentowała, że to wyraz szacunku dla pracowników i inwestycja w jakość życia rodzinnego.

Najważniejsze informacje:


Paulina Matysiak podkreśliła, że Wigilia, choć formalnie nie jest dniem wolnym, ma dla milionów Polaków szczególne znaczenie. Poseł zaapelowała o uznanie tego dnia za dzień wolny od pracy i zapowiedziała, że koło partii będzie głosowało za projektem ustawy.

Argumenty za dniem wolnym:


Matysiak wskazała, że dzień wolny w Wigilię to forma szacunku dla pracowników, pozwalająca na przygotowanie do świąt, spotkania z rodziną i odpoczynek. Podkreśliła, że dobrobyt nie powinien być mierzony wyłącznie wydajnością czy liczbą przepracowanych godzin, lecz jakością życia.

Kogo to dotyczy:


W exposé zwrócono uwagę na osoby pracujące na umowach śmieciowych oraz pracowników handlu, dla których dzień wolny byłby szansą na oddech i odnowienie więzi rodzinnych. Poseł zaznaczyła także, że dzień ten może być wykorzystany indywidualnie przez osoby samotne.

Kontekst i konsekwencje:


Paulina Matysiak przedstawiła propozycję jako małą zmianę w kalendarzu o wielkich korzyściach społecznych - krok w stronę sprawiedliwości społecznej, empatii i wspólnoty. Wskazała, że przyjęcie takiego rozwiązania to znak, iż ludzkie potrzeby stoją ponad korporacyjnym zyskiem.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Bardzo dziękuję, szanowne Pani Marszałek, Pani Minister, Wysoka Izbo. Święta Bożego Narodzenia to czas, który większość z nas chce spędzić z rodziną. Chcemy świętować, chcemy być razem, chcemy się wspierać. I Wigilia, chociaż nie jest oficjalnie Dniem Wolnym, dla milionów Polaków ma szczególne znaczenie. To jest dzień przygotowań, spotkań z bliskimi, budowania więzi, a nie biegania między biurkiem a kasą fiskalną. Dzień Wolny w Wigilię to wyraz szacunku dla pracowników. To pokazanie, że nie jesteśmy trybikami w maszynie, które można bez końca eksploatować. Często słyszymy, że gospodarka musi być wydajna, że nie możemy sobie pozwolić na dodatkowe dni wolne. Ale postawmy sobie pytanie. Czy nasz dobrobyt mierzymy tylko liczbą wyprodukowanych towarów, godzin spędzonych przy biurku albo przy maszynie? Czy nie lepiej mierzyć go jakością życia, czasem spędzonym z rodziną, chwilami odpoczynku? Dzień Wolny w Wigilię to inwestycja w nasze społeczeństwo. To znak, że cenimy życie rodzinne i wspólnotę bardziej niż korporacyjny zysk dla wielu pracowników. Szczególnie tych na umowach śmieciowych, ale też pracujących w handlu, to także szansa na wypoczynek, na złapanie oddechu przed świętami. Bez tej zmiany Wigilia jest kolejnym dniem pracy, kolejną godzinę stresu i wyścigu z czasem. Stoimy po stronie pracowników. Dzisiaj mówimy jasno. Dzień Wolny w Wigilię to krok w stronę sprawiedliwości społecznej i w stronę lepszej Polski. To dzień, który pozwoli nam zwolnić, zatrzymać się i być razem. Z rodziną, z przyjaciółmi, a ci, którzy są samotni, będą mogli ten dzień wykorzystać po swojemu. A o to przecież chodzi, żebyśmy mieli czas dla siebie. Wspierając ten projekt mówimy tak dla wartości, które są bliskie nam wszystkim. Dla empatii, dla wspólnoty, dla odpoczynku. To mała zmiana w kalendarzu, ale wielkie korzyści dla Polek i Polaków. Dlatego koło partii razem będzie głosowało za tym projektem ustawy. Bardzo za ten projekt dziękuję. Dziękuję. Dziękuję Pani Poseł.