Zgłoś uwagi

Poseł Cezary Tomczyk - Wystąpienie z dnia 23 czerwca 2021 roku.

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Aktywów Państwowych – Jacka Sasina

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
4299 wyświetleń
3

Stenogram

14. punkt porządku dziennego:

Wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec Ministra Aktywów Państwowych - Jacka Sasina (druki nr 1262 i 1302).

Poseł Cezary Tomczyk:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przedstawiamy dziś akt oskarżenia wobec ministra aktywów państwowych pana Jacka Sasina, który zasiada tutaj obok. Akt oskarżenia powinien być odczytany przed niezawisłym sądem przez niezależnego prokuratora i tak byłoby w każdym demokratycznym państwie. Ta sprawa w każdym demokratycznym państwie po tym, co się stało w Polsce, po wyborach, które się nie odbyły, stanęłaby przed sądem. (Oklaski) Mamy szereg zarzutów, tylko jeden z nich dotyczy wyborów.

    Jacek Sasin jest ministrem tego rządu, to jest jasne, ale jest też jego symbolem. Wiemy, że cokolwiek powie, jest na opak, dokładnie jak w rządzie Morawieckiego. Jak państwo mówią, że będzie obniżka podatków, to wiemy, że podatki będą podwyższone. Jak mówiliście, że z TVP zrobicie polską BBC, to wiemy, co się z tym stało. Jak mówiliście, że naprawicie Trybunał Konstytucyjny, to wiemy, co się stało z Trybunałem Konstytucyjnym. Nie działa.

    (Poseł Barbara Bartuś: Został naprawiony.)

    Ten rząd jest symbolem marnotrawstwa, symbolem partactwa, ale jest też symbolem korupcji. Dlaczego korupcji? Dlatego, że pan Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, odpowiada za każdego nominata partyjnego, który zasiada w spółkach Skarbu Państwa.

    I mam dla państwa, drodzy posłowie i panie posłanki z PiS-u, prośbę i zadanie. Proszę, żeby rękę podniósł każdy, kogo rodzina, bliscy nie pracują w spółce Skarbu Państwa. (Poruszenie na sali)

    (Poseł Barbara Bartuś: Nie będziemy na pana rozkaz działać.)

    (Głos z sali: Oho ho.)

    (Poseł Sławomir Nitras: Ale pani mąż pracuje w fundacji...)

    Teraz po kolei. Widzieliśmy, jaka jest statystyka. Mąż Jadwigi Emilewicz - Orlen. Jest pani Jadwiga Emilewicz? Córka posła Cymańskiego - tam jest pan poseł Cymański - Energa. Syn posła Smolińskiego - Energa. Brat poseł Golińskiej - jest pani poseł Golińska - Energa.

    (Poseł Sławomir Nitras: Prezes.)

    Prezes. Szwagierka ministra Sasina - jest pan minister Sasin - lotnisko Lublin.

    (Poseł Sławomir Nitras: Nie zna szwagierki.)

    Nominacja wysokich lotów, można powiedzieć. Partnerka Daniela Obajtka - tu idziemy prawie na rekord - cztery rady nadzorcze.

    (Głos z sali: No nie.)

    Cztery rady nadzorcze. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Ale uwaga, momencik, są lepsi. Są lepsi. Żona posła Sobolewskiego - pięć rad nadzorczych.

    (Głos z sali: Uuu...)

    Pięć rad nadzorczych: Pekao, Anwil, lotnisko Goleniów, KGHM, Orlen Paliwa. Rzeczywiście rekord.

    (Głos z sali: Brawo!)

    Mąż posłanki Solidarnej Polski Szczudło - wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny. Żona Zbigniewa Ziobry - dyrektor w Link4, PZU.

    (Głos z sali: Wstyd.)

    (Poseł Sławomir Nitras: Brat.)

    Na koniec partnerka europosła Tarczyńskiego - rada nadzorcza spółki zajmującej się produkcją maszyn pneumatycznych.

    (Poseł Sławomir Nitras: Bo on jest młot pneumatyczny.)

    To wszystko z waszej nominacji, to zasługa ministra Jacka Sasina. Szanowni państwo, jak w soczewce widzimy, że nie żyjemy w normalnym kraju. Politycy PiS po prostu czują się bezkarni, Polska tonie w korupcji. Wy proponowaliście Nowy Ład, ale to na pewno nie jest polski ład. To jest właśnie nowy ład. To, co proponujecie, te wszystkie nominacje, minister Czarnek, minister Sasin - to jest wasz nowy ład. W każdym normalnym państwie - w każdym - Jacek Sasin wraz z ministrami zasiadłby na ławie oskarżonych, dlatego że wydał 70 mln na wybory, które się nie odbyły. (Oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Nielegalne.)

    (Poseł Barbara Bartuś: A jakie to jest normalne państwo?)

    Panie Ministrze Sasin! Czy pan wie, jak o panu mówią? Mówią o panu odwrócony Midas. Wszystko, czego pan dotknie, zamienia się... Na pewno nie zamienia się w złoto.

    (Poseł Sławomir Nitras: W Turów.)

    Największym oskarżeniem przeciwko temu rządowi jest kłamstwo. Kiedyś Jacek Kurski, też wasz nominat, powiedział, że ciemny lud kupi wszystko. To jest wasza dewiza. To się stało waszą dewizą i waszym mottem, waszym działaniem każdego dnia. Sprawdźmy na przykładzie Jacka Sasina, jak to wygląda.

    No to sprawdźmy. Co mówił pan Jacek Sasin o kontroli NIK w sprawie wyborów kopertowych? Wiecie państwo, co mówił Jacek Sasin? 13 maja 2021 r.: jestem spokojny o wynik kontroli. Szanowni państwo, tu jest wynik kontroli i jest napisane tak: działania ministra Sasina były pozbawione podstawy prawnej. Złamał konstytucję, przekroczył uprawnienia, złamał ustawę o finansach publicznych. Szanowni państwo, uwaga: on sam zaprojektował kartę do głosowania. Nie wiedziałem, że ma pan tyle talentów. Nie wiedziałem, że jest pan też grafikiem komputerowym. Jacek Sasin osobiście zaakceptował wzór karty do głosowania, pomijając Państwową Komisję Wyborczą, biuro wyborcze. Zrobił to po prostu sam. Szanowni państwo, dobrze, że jeszcze wyników nie wydrukował. Nie zdążył.

    24 października 2019 r., Jacek Sasin, cytat: Marian Banaś jest człowiekiem potrzebnym Polsce. 29 listopada 2019 r., Jacek Sasin, ten sam, cytat: oczekujemy dymisji Mariana Banasia. No to jak to jest? Jak to jest? To jest państwowiec czy jednak niepaństwowiec? Czy warto uwzględniać kontrole Najwyższej Izby Kontroli, czy jednak nie? Idziemy dalej. 5 kwietnia 2020 r., Jacek Sasin - uwaga, chciałbym, żeby pan minister słuchał: podam się do dymisji, jeśli do wyborów 10 maja nie dojdzie. No nie doszło. Nie doszło. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    Wybory się nie odbyły.

    (Poseł Barbara Bartuś: Czy mówimy o maju w tym roku, czy o historii sprzed roku?)

    Teraz cytat z pana ministra Sasina z 20 maja 2020 r. Jacek Sasin: nie widzę powodu, dlaczego miałbym podawać się do dymisji.

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    Okej, idziemy dalej. 14 grudnia 2018 r., Jacek Sasin: nie będzie podwyżek cen prądu ani dla klientów indywidualnych, ani dla firm, ani dla samorządów.

    Rok 2021, portal Money.pl: rachunki za prąd wzrosną nawet o 700 zł na jedno gospodarstwo domowe. To jest wasza weryfikacja.

    Tu dochodzimy do kolejnego ważnego punktu - kopalnia w Turowie. Czy państwo wiedzą, kto w Polsce jest odpowiedzialny za górnictwo?

    (Głos z sali: Sasin.)

    Jacek Sasin. Wysłali najlepszego człowieka. Turów. To ten człowiek zawalił negocjacje z Czechami, i to przed decyzją Trybunału. Mówi się, że człowiek uczy się na błędach, ale trzeba przyznać, że pan Sasin w tym naprawdę już przesadza. Teraz uwaga: kto został odpowiedzialny za negocjacje w sprawie Turowa po decyzji Trybunału? Najlepszy człowiek. Rzucili najlepszego człowieka. Jacek Sasin. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    I co się wydarzyło, szanowni państwo? Chyba jest to do przewidzenia. Tweet Jacka Sasina, godz. 7.30: Jestem w drodze do Turowa, mam dobre informacje. Godz. 12, premier Czech: Nic nie wiem o porozumieniu, pozwu nie wycofuję. (Oklaski) No jak to się miało skończyć? No, panie premierze, no. Szanowni państwo, jak to się miało skończyć? Dziś poseł Kowalski mówił, że to zły moment na odwołanie Sasina, bo toczą się negocjacje w sprawie Turowa. To jest najlepszy moment na odwołanie Sasina, bo toczą się negocjacje w sprawie Turowa! (Oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    Przecież jak tak dalej pójdzie, to my nie będziemy płacić 5 mln euro dziennie, tylko 6. Bo wysłaliśmy tam najlepszego człowieka, Jacka Sasina.

    Co mówi Jacek Sasin o hutnictwie? Przecież hutnictwo też mu podlega. Pan minister ma szerokie kompetencje. Jacek Sasin, 15 czerwca 2019 r.: myślę, że uda się zahamować proces wygaszania krakowskiej huty ArcelorMittal. Do przewidzenia jest wynik, prawda? Rok 2020, październik: wielki piec krakowskiej huty wygaszony. Jacek Sasin. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    To nie wszystko. Elektrownie - to też kompetencje Jacka Sasina. Wszystkie spółki Skarbu Państwa: górnictwo, gazownictwo i elektrownie. Jacek Sasin, luty 2020 r.: elektrownia Ostrołęka na pewno powstanie. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    2021 r., ruszyła rozbiórka Ostrołęki. Jacek Sasin. (Oklaski)

    Nie wiem, czy państwo wiedzą - ja nie wiedziałem - ale powstał nawet specjalny termin: sasinić. W słowniku slangu - sprawdziłem - oznacza to, cytat: planować osiągnięcie sukcesu, pozytywnego wyniku, jednak w efekcie zrobić coś źle, byle jak lub nieudolnie. (Oklaski)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha!)

    Mam dzisiaj taką tezę, wydaje mi się, że to jest jakby oczywiste, że Jacek Sasin powinien dzisiaj zostać odwołany. Ale, na Boga, kto stał za tym, że wy go powołaliście na to stanowisko?

    (Poseł Sławomir Nitras: Dzisiaj będziecie chcieli go obronić. On też się nie obroni.)

    Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Wróćmy na chwilę do wyborów kopertowych. Teraz bardzo poważnie odniosę się do tego, co mówił pan premier Morawiecki. Wy nie broniliście ludzi, nie broniliście kraju. Wy w maju 2020 r., jako grupa polityków, zamierzaliście przeprowadzić gabinetowy zamach stanu, który miał doprowadzić do nielegalnego wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. I to się wam nie udało, ale pieniądze zostały stracone. Pieniądze zostały stracone. Najwyższa Izba Kontroli pierwszy raz w historii oskarża premiera i ministrów o łamanie prawa. I co się w tej sprawie wydarzyło? Co zrobiło polskie państwo po oskarżeniach Najwyższej Izby Kontroli? Tu jest raport. Nic. Były jakieś oskarżenia publiczne, prokuratura się tym zajęła, było jakieś śledztwo. Pan minister Ziobro po 15 minutach na konferencji prasowej powiedział, że sprawy nie ma, że sprawa została wyjaśniona, że nie będzie śledztwa.

    Prawda jest taka, że zmarnował pan, panie ministrze Sasin, 70 mln zł. To dokładnie tyle, ile zebrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na pomoc ludziom w czasie pandemii COVID. Tyle pan zmarnował. Gdyby ułożyć jedna na drugiej wszystkie karty do głosowania, które pan wydrukował, to ta wieża Sasina, liczyliśmy to, byłaby wysoka na 29 km. Zmarnował pan tyle papieru.

    Prawda jest taka, że razem z rządem pana premiera Morawieckiego dopuściliście się przestępstwa na demokracji. Najpierw wspólnie i w porozumieniu zabraliście Państwowej Komisji Wyborczej możliwość przeprowadzenia wyborów, a później bez podstawy prawnej podjęliście próbę ich przeprowadzenia. Art. 7 konstytucji mówi jasno: organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Sprawdźmy to. Mówił o tym premier Morawiecki. Rząd zlecił druk i przygotowanie dystrybucji pakietów do głosowania korespondencyjnego choć - uwaga - nie było ustawy, która by na to pozwalała. Pan minister Sasin powiedział, że działał na podstawie ustawy COVID-owej. Ta ustawa weszła w życie 2 dni później. Tego się nie da obronić. (Oklaski) To jest po prostu nie do obrony.

    (Poseł Sławomir Nitras: Bezprawie.)

    Na koniec trzeba wspomnieć, że nawet nie podpisał pan umowy. Bał się pan odpowiedzialności. Wiedział pan, że coś jest nie tak. Nie podpisał pan umowy, bo się pan po prostu bał. Chciał pan uciec od odpowiedzialności, zrzucić odpowiedzialność na Pocztę Polską i na Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

    Szanowni Państwo! Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Przed przyszłą władzą stoi wielkie wyzwanie dotyczące rozliczenia tej władzy. Nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości. Dziś w imieniu całej Koalicji Obywatelskiej chcę złożyć solenną obietnicę, że każda z tych spraw, którą dzisiaj na tej sali omawiamy, zostanie wyjaśniona. Chciałbym, że pan minister Sasin dzisiaj, tutaj, z tej mównicy powiedział, kto odpowie za zmarnowanie 70 mln zł.

    (Poseł Barbara Bartuś: Powinna za to odpowiedzieć Platforma.)

    Czy oddacie to z pieniędzy z kasy PiS-u? Weźmiecie to ze swoich synekur? Skąd weźmiecie te pieniądze? Te pieniądze powinny zostać zwrócone do budżetu państwa.

    Na koniec przywołam słowa pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, który jest tutaj. Panie prezesie, jeśli pan pozwoli, powiedział pan: Ten pomysł wyborów kopertowych był mój. (Oklaski)

    (Głos z sali: Tak, tak. )

    Tak, panie premierze. Powiem więcej, panie premierze, całe to korupcyjne towarzystwo, to mafijne państwo oparte na wzajemnych zależnościach, cały ten bałagan, chaos, to wszystko, do czego dopuściliście, zmarnowane 70 mln zł, całe to marnotrawstwo, Ostrołęka i to wszystko, o czym mówiłem, to też pana zasługa. To jest pana zasługa. (Oklaski) Co nie zwalnia z odpowiedzialności pana Sasina.

    Mam jeszcze kilka słów do posłów PiS. Powiedzmy sobie to jasno. Chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało i myślę, że wszyscy na tej sali myślimy podobnie: to, co robicie od 6 lat, to nie jest norma w demokracji. To jest patologia. (Oklaski). To jest po prostu czysta patologia, jeśli chodzi o marnotrawstwo, nepotyzm, kolesiostwo i to wszystko, o czym mówiliśmy. Prawda jest taka, że podczas dzisiejszego głosowania nad odwołaniem Jacka Sasina de facto będziecie bronić siebie, a nie Jacka Sasina. Będziecie bronić waszych posad, waszych rad nadzorczych, waszych synekur, waszych kuzynów, waszych ciotek, waszych matek, ludzi, którzy są zatrudnieni w spółkach Skarbu Państwa. Tego dzisiaj będziecie bronić, bo z polskiego państwa zrobiliście swoją własność. Skarbonkę dla pociotków, żon, szwagrów.

    (Poseł Sławomir Nitras: Dla siebie.)

    Polska tonie w korupcji i kolesiostwie.

    Na koniec powiem tylko tyle: Polacy wam to wszystko odbiorą. Odbiorą wam jeszcze więcej w następnych wyborach. Im szybciej, tym lepiej. (Dzwonek) Dlatego składamy wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra aktywów państwowych pana Jacka Sasina. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Przewodnictwo w obradach obejmuje wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
3.1
Pozycja w rankingu:
75
Liczba głosów: 82
Sprawdź historię ocen
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.