Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijWybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa (druk nr 22).
Pani Marszałek! Panie Premierze! Wysoka Izbo! Przedstawiam życiorys kandydata pana posła Marka Asta, który urodził się 27 września w Zielonej Górze. Maturę zdał w 1977 r. w Liceum Ogólnokształcącym nr 7 w Zielonej Górze. W 1984 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. W latach 1987-1990 odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Zielonej Górze.
W latach 1984-1989 pracował jako wychowawca i nauczyciel najpierw w Państwowym Domu Dziecka, a następnie w Zespole Szkół Zawodowych we Wschowie. Od 1990 r. jako radca prawny obsługiwał podmioty gospodarcze i jednostki samorządowe w woj. leszczyńskim.
W latach 1991-2006 pełnił funkcję burmistrza miasta i gminy Szlichtyngowa, a w kadencji 1998-2002 był radnym wojewódzkim w Sejmiku Województwa Lubuskiego. W 2006 r. objął urząd wojewody lubuskiego i w tym samym roku mandat posła na Sejm V kadencji. Poseł V, VI, VII, VIII i IX kadencji Sejmu. W parlamencie pracował w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz Komisji Ustawodawczej. W tych dwóch ostatnich pełnił funkcję przewodniczącego komisji. W obecnej kadencji został wybrany przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Jako poseł wielokrotnie reprezentował wnioskodawców i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przed Trybunałem Konstytucyjnym. W roku 2000 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Zarówno wykształcenie, jak i praktyka radcowska, a także bogate doświadczenie zawodowe pana posła Marka Asta uzasadniają przedstawienie jego kandydatury jako przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej do Krajowej Rady Sądownictwa. (Oklaski)
Jeszcze przedstawię kandydaturę pana posła Arkadiusza Mularczyka. Urodził się 4 lutego 1971 r. w Raciborzu. Jest adwokatem i parlamentarzystą sprawującym mandat posła V, VI, VII, VIII i IX kadencji Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. W 1996 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Po studiach pracował m.in. w Biurze Legislacyjnym Kancelarii Senatu. W 1999 r. zdał egzamin przed komisją Ministerstwa Skarbu Państwa dla kandydatów na członków rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a w 2000 r. ukończył podyplomowe studia prawa i wolności człowieka w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie. W latach 1997-2001 odbył aplikację adwokacką w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Krakowie, a w 2001 r. zdał egzamin adwokacki. Od 2005 r. wykonywał zawód adwokata w Nowym Sączu. Był wpisany na listę kandydatów na syndyków prezesa Sądu Okręgowego w Nowym Sączu.
Od 2005 r. jest posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. W trakcie swojej 14-letniej służby parlamentarnej pracował jako przewodniczący lub wiceprzewodniczący wielu komisji sejmowych, m.in. Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Ustawodawczej, Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach oraz w wielu podkomisjach, w tym podkomisji ds. Trybunału Konstytucyjnego. Pracował także w Komisji Śledczej ds. nielegalnego wywierania wpływu na funkcjonariuszy służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości. W imieniu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wielokrotnie występował przed Trybunałem Konstytucyjnym.
W obecnej kadencji Sejmu kontynuuje swoją pracę w Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Ustawodawczej jako wiceprzewodniczący tych komisji. Jest też członkiem Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. W 2011 r. został powołany na członka delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Jest członkiem komisji prawnej oraz wiceprzewodniczącym komisji do spraw wyboru sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Zarówno wykształcenie, praktyka adwokacka, jak i bogate doświadczenie parlamentarne i międzynarodowe pana posła Arkadiusza Mularczyka uzasadniają przedstawienie jego kandydatury na przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej do Krajowej Rady Sądownictwa.
Proszę o przyjęcie tych kandydatur. Dziękuję bardzo. (Oklaski)
(Poseł Dominik Tarczyński: Tak, brawo.)