Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player
ŚciągnijWybór posłów-członków Krajowej Rady Sądownictwa (druk nr 22).
Szanowna Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Mam przyjemność przedstawić kandydaturę pana posła Bartosza Kownackiego, który urodził się 11 sierpnia 1979 r. w Warszawie. Był on współpracownikiem premiera Jana Olszewskiego i pracownikiem koła poselskiego Ruchu Odbudowy Polski. W roku 2003 z wyróżnieniem ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako wykładowca w Wyższej Szkole Mazowieckiej.
W latach 2003-2006 odbywał aplikację prokuratorską, a po zdanych egzaminach uzyskał wpis na listę radców prawnych. Następnie pracował m.in. jako dyrektor Biura Prawnego Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz radca prawny w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego Był odznaczony przez prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi. W 2009 r. rozpoczął praktykę adwokacką. Reprezentował m.in. panów Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobrę, a po katastrofie smoleńskiej - niektóre rodziny ofiar.
W 2011 r. po raz pierwszy uzyskał mandat posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Po reelekcji w 2015 r. został powołany na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony, którą pełnił do 2018 r. W 2019 r. po raz trzeci został wybrany na posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Zarówno wykształcenie, praktyka adwokacka, jak i bogate doświadczenie zawodowe pana posła Bartosza Kownackiego uzasadniają przedstawienie jego kandydatury jako przedstawiciela Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej do Krajowej Rady Sądownictwa.
Chciałam też przedstawić kandydaturę pana posła Kazimierza Smolińskiego, który urodził się 15 lipca 1955 r. w Malborku. Jest żonaty i ma dwóch synów. W latach 1974-1978 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego i uzyskał tytuł magistra prawa. W 1984 r. ukończył studia podyplomowe dla radców prawnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w 2001 r. - studia podyplomowe z zarządzania przedsiębiorstwem na Uniwersytecie Gdańskim.
Uprawnienia zawodowe radcy prawnego zdobył w 1983 r. po odbyciu aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. W 1986 r. uzyskał wpis na listę adwokatów w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Gdańsku, do której należy do dzisiaj.
Pracę zawodową rozpoczął w 1978 r. w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń, gdzie od 1983 r. pracował jako radca prawny. W 1993 r. założył własną kancelarię prawną w Tczewie, w której wykonywał zawód radcy prawnego, a następnie adwokata, aż do roku 2015. Prowadził m.in. sprawy z zakresu prawa gospodarczego, prawa spółek handlowych i ubezpieczeń majątkowych. Był obrońcą osób oskarżonych o sprawy związane ze światopoglądem, w tym obrońców krzyża. Reprezentował również oskarżycieli posiłkowych w sprawach o obrazę uczuć religijnych. W latach 2015-2018 pełnił obowiązki sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, w którym m.in. odpowiadał za sprawy legislacyjne, a ponadto był członkiem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Jako prezes Polskiego Instytutu Katolickiego Sursum Corda organizował konferencje prawnicze na tematy związane z klauzulą sumienia, obecnością krzyża w przestrzeni publicznej, których efektem były publikacje, m.in. ˝Klauzula sumienia w państwie prawa˝. Działał też w samorządzie gminnym w Tczewie, gdzie w latach 1998-2002 był przewodniczącym rady miejskiej. Pan Kazimierz Smoliński był posłem VI, VII, VIII i jest posłem IX kadencji. Już trzecią kadencję jest też członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, był też wiceprzewodniczącym Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. W obecnej kadencji Sejmu jest przewodniczącym Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Zarówno wykształcenie, doświadczenie zawodowe, jak i poselskie wskazują, iż pan poseł Kazimierz Smoliński jest dobrym kandydatem na członka Krajowej Rady Sądownictwa. Dziękuję bardzo. (Oklaski)