Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska musi być silna. Tak dla SAFE

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska musi być silna. Tak dla SAFE

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że to jedno z najważniejszych głosowań dla modernizacji polskich sił zbrojnych i bezpieczeństwa kraju.
Mówi o realnym zagrożeniu ze strony neoimperialnej Rosji, konieczności przyspieszenia zakupów i budowy siły przez armię, sojusze i obywateli.
Wyjaśnia mechanikę programu SAFE korzyści dla polskiego przemysłu (prawie 44 mld euro) oraz znaczenie transparentności i mechanizmów antykorupcyjnych przy wydatkowaniu środków.

Wypowiedź z 13-02-2026 r.

Władysław Kosiniak-Kamysz - Sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy o Finansowym Instrumencie Zwiększenia Bezpieczeństwa SAFE

Profil posła:


https://videoparlament.pl/poslowie/wladyslaw-kosiniak-kamysz

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowny Panie Marszałku, Panie Premierze, Wysoka Izbo, to jest jedno z najważniejszych głosowań w tej kadencji parlamentu, a tak naprawdę w historii modernizacji sił zbrojnych w dbaniu o nasze bezpieczeństwo. Wróg, który nam zagraża, który od czterech lat prowadzi regularną, pełnoscalową wojnę przeciwko naszemu sąsiadowi, przeciwko Ukrainie, jest bardzo namacalny. Jego strategia jest bardzo jasna. W neoimperialnej Rosji nie ma miejsca na wolność, na sprawiedliwość, na bezpieczeństwo dla Polski i Europy. To jest strategia, którą będą skrupulatnie realizować. Jaka musi być odpowiedź? Polska musi być silna siłą swojej armii, sojuszy i swoich obywateli. Walczymy przeciwko wojnie hybrydowej, przeciwko wrogowi, który będzie używał wszelkich możliwych instrumentów, żeby nas osłabić, skłócić, zniszczyć jedność w Polsce i jedność w Europie, osłabiać nasze sojusze. Ale też naszym przeciwnikiem jest czas. Modernizacja, zakupy, dostarczanie sprzętu. To jest coś, z czym najbardziej się mierzy dzisiaj polskie wojsko. Wiele zakupów zostało dokonanych w tej i w poprzedniej kadencji. Czas ich dostaw jest często bardzo długi. Potrzebujemy radykalnego przyspieszenia. Ten głos płynie też ze Stanów Zjednoczonych, że Europa musi zrobić dużo więcej, żeby być silniejsza swoim przemysłem i swoją armią. Brać większą odpowiedzialność na siebie. I ten głos podczas polskiej prezydencji został usłyszany. Ten głos płynący z Polski, bo to Polska zaproponowała pierwszy w historii Unii Europejskiej wielki program bezpieczeństwa i obronności. 150 miliardów. Gdy składaliśmy wniosek, wtedy głosy były na pewno nic tam nie uzyskacie. Nie dość, że udało się odblokować wcześniej KPO, to w wyniku procedur europejskich Polska jest największym beneficjentem funduszu SEJK. Prawie 44 miliardy euro. Gdybyśmy nie sięgali po te pieniądze, pewnie byście krzyczeli, że jesteśmy nieudacznikami i nie jesteśmy w stanie nic w Unii załatwić. Co to jest program SEJK? Żebyśmy mieli bardzo jasną sytuację. To jest sposób finansowania modernizacji polskiej armii. Modernizacji nakreślonej przez polskich żołnierzy, polski sztab generalny i agencję uzbrojenia. Wy nie wierzycie generałowi Kukule? Nie wierzycie generałowi Kuptelowi? Nie jesteście za polskim mundurem, który napisał plan modernizacji polskiej armii? Program SEJK to nie są projekty narzucone przez Unię Europejską. To nie są wykonawcy narzuceni przez Unię Europejską. To są wnioski płynące z potrzeb polskiego wojska. To tak naprawdę, jeżeli nie chcecie tańszego finansowania zakupów, a przez to więcej zakupów i szybciej zakupów dla polskiej armii, to jesteście przeciwko modernizacji i przeciwko wojsku polskiemu, przeciwko siłom zbrojnym. Znacie dobrze listę. Wiecie jakie firmy będą? Prawdopodobnie, bo to są tylko potencjalni kontrahenci w skadań. Jesteście obłudnikami. Jesteście obłudnikami. Dlaczego jesteście obłudnikami? W 2022 roku składamy poprawkę do ustawy o obronie ojczyzny. Robi to pan minister Bejda, ówczesny poseł opozycji, wspólnie z panem ministrem Siemoniaki. 50 na 50. 50% wydatków w polskim przemyśle zbrojniowym, 50% za granicą. Głosujecie przeciwko. Jak w SAFEie jest 89% dla polskiego przemysłu zbrojniowego, jesteście przeciwko. Jak zastaliśmy przemysł zbrojniowy i modernizację polskiej armii, około 20% było zamówień w polskim przemyśle. Po dwóch latach jest prawie 40% w polskim przemyśle zbrojniowym. Co wam się nie podoba? Program SAN wam się nie podoba? 18 baterii realizowanych głównie przez Polską Grupę Zbrojniową. Przecież to Polska Grupa Zbrojniowa jest największym beneficjentem wszystkich programów modernizacyjnych. Program SAFE opiera się o modernizację polskiej armii nakreśloną wiele lat. Dobrze wiecie, jakie są tam przedsięwzięcia realizowane. Rozmawialiśmy o tym długo na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. I tak, pada słowo patrioty, czyli program WISŁY. On musi być realizowany i dzięki funduszom SAFE będzie szybciej realizowany. Przeciwko temu jesteście. Chciałbym też Wysoką Izbę poinformować, że wczoraj z entuzjazmem zostało przyjęte na posiedzeniu NATO pełna gotowość operacyjna pierwszego systemu baterii Patriot w Polsce ogłoszona przez nas w grudniu ubiegłego roku. Bardzo dziękuję. Kontynuujemy teraz o praworządności. Jak była dyskusja o KPO w tej sali, pamiętam ją dobrze. Nasi poprzednicy wychodzili na mównicę i mówili, nowy plan marszala dla Polski. Wielkie pieniądze z Unii Europejskiej. Głosowaliśmy za, wspieraliśmy ten projekt. Nie byliście w stanie go uruchomić, dopiero to my zrobiliśmy. Wtedy pożyczka europejska była planem marszala. Jak dzisiaj jest na lepszych warunkach, bo pan minister Domański bardzo jasno i wyraźnie powiedział, oszczędności, a przez to kolejne możliwe inwestycje dla polskiej armii, to jest od 35 do 60 miliardów. Czemu nie chcecie pieniędzy, które są dzisiaj najtańsze na rynku? Kontrakty z Korei jak były zawierane? Też przez kredytowanie, nie w polskich bankach, nie w europejskich, tylko często w koreańskich. Przecież z funduszy amerykańskich korzystamy też jako kredytowanie sprzętu amerykańskiego. To nie jest nowy sposób finansowania, tylko on jest dzisiaj najtańszy na rynku. Jak znajdziemy lepszy sposób, to pewnie z niego skorzystamy. Pobieranie pieniędzy z programu SAFE nie jest obowiązkiem. Jest sukcesem i zwycięstwem i przywilejem tym, którzy są wielcy i odważni. I to polski przemysł. Macie te fobie swoje, staliście się ich zakładnikami, ubzduraliście to sobie we własnych urojeniach. I nie jesteście w stanie się zgodzić na rozwój polskiego przemysłu? Nie chcecie rozwoju polskiego przemysłu? O warunkowości kilka zdań. Jaki jest system warunkowania rzetelności wypłat w tej ustawie i w całym rozporządzeniu Unii Europejskiej? To nie chodzi o praworządność. To chodzi o system antykorupcyjny w tej ustawie i w rozporządzeniu. Ten mechanizm warunkujący rzetelności wydatkowania środków nigdy nie został przeciwko Polsce zastosowany. On jest powtórzony w tym rozporządzeniu. Wiele projektów europejskich opiera się o ten sam mechanizm warunkowości. Jeżeli pieniądze są rzetelnie wydawane, transparentnie, z największą starannością, nic nam nie grozi. I wiecie o czym jest dzisiejsza ustawa? Właśnie o transparentności procesu wydatkowania, bo jest implementacją zapisów europejskich. Jest o antykorupcyjnych mechanizmach. Czyli jesteście przeciwko antykorupcji, jesteście przeciwko ochronie kontrwywiadowczej, jesteście przeciwko rzetelności tego procesu. Jak będą wyłaniany kontrahenci w tym projekcie? W taki sam sposób jak w każdym innym. Czy finansowanym z pieniędzy koreańskich, amerykańskich, czy z polskiego budżetu. Nic się nie zmienia. Agencja uzbrojenia albo w pilnej potrzebie operacyjnej, albo w procesie kontraktacji, dyskusji, negocjacji podejmuje wybór oferenta, który gwarantuje dostarczenie sprzętu, gwarantuje terminowość tego sprzętu i jakość oraz cenę. System wyłaniania ofert się nie zmienia, więc możecie krzyczeć o wszystkich firmach. Ale ten system wczoraj obowiązywał tak jak będzie jutro po przyjęciu SAFEu. On się nie zmienia. Agencja uzbrojenia, a nie Komisja Europejska będzie kontraktować polski sprzęt wojskowy. I na koniec o suwerenności. Bo to hasło pada najczęściej. Suwerenność nie broni się waszymi okrzykami. Suwerenność broni się siłą polskiej armii. Suwerenność nie jest deklaracją. Jest wartością, którą trzeba budować i mieć do tego pieniądze, żeby budować własną suwerenność. Teraz się narysował podział na tej sali. Bardzo wyraźnie. To nie jest podział, czy jesteś za SAFE, czy przeciwko. To jest tak naprawdę podział.

---