Zgłoś uwagi

Poseł Mateusz Morawiecki - Wystąpienie z dnia 19 listopada 2019 roku.

Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania

Brak odpowiedniej wtyczki Adobe Flash Player

Ściągnij
86 wyświetleń
2

Stenogram

9. punkt porządku dziennego:

Przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania Rady Ministrów z wnioskiem o udzielenie jej wotum zaufania.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Bardzo dziękuję za te pytania, za tę długą dyskusję, można powiedzieć. To bardzo wiele różnych pytań. Spróbowałem je pogrupować w ramach kilku takich dużych obszarów, które przez państwa z wielu stron tutaj były poruszane.

    Zacznę od tego, co chyba najczęściej tutaj padało, mianowicie od tematu podatków, i to podatków od korporacji. Ten temat bardzo zainteresował zarówno posłów Konfederacji, jak i posłów Lewicy, ale też Platformy Obywatelskiej. I muszę powiedzieć, tak pół żartem, pół serio, że uwielbiam słuchać głosów Platformy Obywatelskiej, które upominają się o podatek CIT. Nie wiem, czy państwo prześledziliście, jak wyglądała sytuacja, jeśli chodzi o ten podatek, o wpływy do budżetu, przez 8 lat waszych rządów. Otóż podatek CIT w 2007 r. był na poziomie wyższym, łącznie i dla samorządów - bo też przy okazji odpowiadam na kwestie związane z samorządami - uwaga, niż po 8 latach, czyli 8 lat minęło, dochody firm wzrosły o 50%, 70%, 80% w niektórych branżach, a podatek CIT stał w miejscu, a nawet ta kwota spadła w kontekście podatku CIT, z tego, co wpływało do budżetu.

    Szanowni Państwo! A więc: diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni, to jest za mało dobitne przysłowie, powiedzenie w stosunku do kwestii tego podatku. (Oklaski)

    Ale mam też bardzo dobrą wiadomość. Chcę powiedzieć, że w ciągu 3 lat zmian, które dotyczyły właśnie korporacji - a dlaczego właśnie korporacji, też to za chwileczkę udowodnię - wpływy z tego podatku wzrosły z 34-34,5 mld do prawie 50 mld. Wyobraźcie sobie, szanowni państwo, taką sytuację: 8 lat stagnacji, a nawet spadek o 0,5 mld i przez 3-3,5 roku - bo kiedyś trzeba było jeszcze przygotować te programy, zabrać się za nie - ten wpływ, wzrost to jest rok 2017, 2018, 2019. I państwo macie tutaj odwagę, że tak powiem, obywatelską...

    (Głos z sali: Czelność.)

    Nie chciałem tak powiedzieć.

    ...żeby mówić, że w naszych czasach podatek CIT od korporacji kuleje. Bardzo przepraszam, ale to jest jeden z absolutnie największych sukcesów. A jeszcze udowodnię, że to jest właśnie od korporacji, a nie od małych i średnich firm, bo w naszych czasach zmniejszyliśmy obciążenie z tytułu CIT (Oklaski) z 19% do 9% właśnie dla małych i średnich firm.

    Mało tego, były też pytania związane z innymi ulgami, innymi formami obciążeń podatkowych, więc spieszę tutaj z informacją, że zwiększamy możliwości rozliczania ryczałtowego, ale również rozliczania się z podatku CIT i rozliczania korzystnego amortyzacji od tego poziomu, który by obowiązywał, do 2 mln euro docelowo. A więc przychody od tych, którzy rozliczają się w formie CIT, spadają w budżecie, jeśli chodzi o firmy małe i średnie. I tutaj jest najbardziej istotna też część, że tak powiem, ukryta naszej filozofii. Ogromna większość małych i średnich firm to jakie firmy? To są firmy polskie. A nie możemy oczywiście dyskryminować: polskim taki podatek, a niemieckim taki, bo to jest w Unii Europejskiej niedopuszczalne.

    W związku z tym dzielimy to na poziomy dochodów, na poziomy obrotów. W zależności od tego w taki sposób wolno nam stosować różne granice, różne oprocentowanie, na różnym poziomie oprocentowanie podatku CIT. A więc podatek CIT jest jednym z głównych źródeł dochodu, którym finansujemy naszą politykę społeczną, służbę zdrowia, o której za chwilę powiem, politykę antysmogową, oświatę, o której też za chwilę powiem. I rzeczywiście jest się czym pochwalić.

    Szanowni Państwo! Teraz taki fragment, bo też pojawiły się dwa czy trzy głosy dotyczące VAT-u. Otóż podatek VAT w czasach 8 lat rządów Platformy wzrósł o 21 mld zł, przy czym podnieśliście państwo ten podatek z 22% na 23%, tj. o jeden punkt procentowy, czyli ok. 4, 4,5%. To oznacza, że gdyby odjąć tę podwyżkę, to wzrost wyniósłby ok. 13, 14 mld. Ale już to zostawmy. Niech będzie 20 mld. Przez 4 lata naszych rządów wzrost dochodów z tytułu podatku VAT wyniósł 60 mld. (Oklaski)

    Szanowni Państwo! Padały parę razy słowa o jakiejś grupie przestępczej w Ministerstwie Finansów. Drodzy państwo, Wysoka Izbo, osoba zatrudniana przez 4 miesiące została w szybki sposób zidentyfikowana właśnie przez wewnętrzne służby i dany patologiczny przypadek, który oczywiście zasługuje na najwyższe potępienie, został wyeliminowany. To przestępstwo być może rzeczywiście wiązało się ze stratą kilku milionów.

    (Głos z sali: Tylko kilka milionów.)

    W jaki sposób chcecie to państwo zestawiać z luką VAT, którą wygenerowaliście w czasach waszych rządów? (Oklaski) Komisja Europejska stwierdziła, że ona wynosiła ok. 30 mld. Jak można porównywać takie dane? A więc, szanowni państwo, popracujmy już teraz razem jako patrioci. Razem. Apeluję o to, żeby nie podminowywać morale Ministerstwa Finansów, bo to są pieniądze całego społeczeństwa. Dążycie do tego, żeby rzeczywiście to morale osłabło. Proszę was, skończmy już dzisiaj. Była debata, 50 razy rzeczywiście jakąś szpile staraliście się państwo nam wepchnąć, ale już zamknijmy ten temat, dlatego że to jest jak malutka muszka do wielkiego słonia, jeżeli chodzi o te straty, które były w waszych czasach. I myśmy tę wielką lukę VAT potrafili po prostu zlikwidować w dużym stopniu. Oczywiście w każdym kraju, nawet najbardziej efektywnym, ona na jakimś poziomie występuje. Ale w dużym stopniu ją zlikwidowaliśmy. Powiem więcej, szanowni państwo. To jest jedno z głównych źródeł naszego wielkiego sukcesu. Wszyscy się dziwią, jak to możliwe, że spada dług publiczny do PKB, spada deficyt budżetowy, a jednocześnie wydają więcej na wydatki społeczne, na wydatki rozwojowe, na fundusz dróg samorządowych. Dziwicie się państwo temu. To jest właśnie wyjaśnienie tej wielkiej zagadki. (Oklaski)

    Padało tutaj wiele głosów dotyczących oświaty. Powiem, szanowni państwo, opierając się na twardych liczbach, na najtwardszych, jakie mogę tutaj podać. Nagie fakty. 4 lata rządów Platformy Obywatelskiej. Poziom dotacji do samorządów. Powoływaliście się na samorządy. Samorządy dokładnie o tym wiedzą. Subwencje dla samorządów.

    (Poseł Krystyna Szumilas: 8 lat.)

    4 lata, 2011-2015. Przyrost - z 36,9 mld do 40,4 mld, czyli o 3,5 mld zł.

    (Poseł Krystyna Szumilas: 12 mld w 8 lat.)

    (Głos z sali: A wcześniej? Nie kłamać, panie ministrze.)

    4 lata Prawa i Sprawiedliwości. Przyrost - z 40,4, wychodzę z tej samej liczby, do 49,7.

    (Poseł Krystyna Skowrońska: Premier kłamie.)

    Szanowni Państwo! Wystarczy zobaczyć te liczby. W ciągu jednego roku wzrost o 3,8 mld. W ciągu 4 lat - 3,5 mld. (Oklaski) Gdzie wtedy były wasze samorządy, wasze okrzyki: za mała dotacja? Porównujmy jabłka z jabłkami. Porównuję 4 lata waszych rządków do 4 lat naszych rządów. A więc prawie 10-miliardowy przyrost wydatków na subwencję oświatową. I przytaczam tylko te nagie fakty.

    Następna rzecz z tego samego repertuaru, z tej samej kategorii. Otóż tutaj pojawiło się pięć czy sześć głosów, mniej więcej tyle, dotyczących finansowania samorządów, prawda? Otóż ta część finansowania samorządów, która jest zależna od podatków centralnych, czyli chodzi o podatek CIT i podatek PIT, podatek PIT prawie w połowie, 49% z haczykiem - ta część w ciągu 4 lat przyrosła o ok. 20 mld zł. Mówię: około, bo jeszcze rok się nie zakończył. 20 mld zł i więcej z tytułu naszej polityki uszczelnienia CIT-u, uszczelnienia PIT-u, likwidacji - do pewnego stopnia oczywiście - szarej strefy. I dlatego właśnie samorządy mają ogromny przyrost dochodu z tych dwóch podatków. Przez 8 lat Platformy Obywatelskiej ten przyrost był, owszem, na poziomie 12 mld zł. Szanowni państwo, porównajcie teraz. I jak mówicie: samorząd... Powoływaliście się państwo na Lublin, Kraków, na inne miasta. Kraków? Mogę podać - 46% przyrostu dochodów z tych tylko podatków, a w czasach Platformy Obywatelskiej - 22%. A więc naprawdę warto docenić efektywność podatkową, skuteczność tego, co robimy, bo samorządy, o które się upominaliście, są tej skuteczności beneficjentem. (Oklaski)

    Przechodzę teraz do paru czy więcej niż paru pytań bardziej szczegółowych. Padło tutaj kilka razy pytanie o elektromobilność, o autobusy, o samochody elektryczne. Otóż, szanowni państwo, chcę wam powiedzieć rzecz, z której chyba każdy się będzie cieszył. Nie wiem, czy wiecie, że Polska jest największym eksporterem baterii litowo-jonowych, czyli tego, co jest sercem samochodu elektrycznego, w Europie. (Wesołość na sali)

    (Poseł Jakub Rutnicki: Czyli sukces. Sukces.)

    Ba, mamy dzisiaj jednocześnie największą fabrykę produkującą baterie litowo-jonowe. To tak brzmi, jakby było dość proste, ale to jest jeden z najbardziej zaawansowanych produktów, jeśli chodzi o całą sferę elektromobilności, i jednocześnie wysoko zaawansowana technologia. A więc cieszmy się z tego, że ten program już przynosi takie rezultaty. A co będzie do roku 2025, jak powiedział wtedy pan minister Tchórzewski o tym 1 mln aut, to jeszcze zaczekajmy. Jeszcze do tego roku 2025 jest troszeczkę czasu. Rośnie bardzo mocno liczba autobusów elektrycznych, samochodów hybrydowych, elektrycznych, bardzo się z tego cieszę. Obecnie PAIH obsługuje 21 projektów z branży elektromobilności, a więc to bardzo dobra wiadomość w tym obszarze.

    Szanowni Państwo! Dużo pytań było o służbę zdrowia, szczegółowych pytań dotyczących liczby specjalistów, pielęgniarek. Otóż chcę powiedzieć, że przez 4 lata, które rządziliśmy, w całym naszym systemie służby zdrowia nastąpił wzrost liczby lekarzy o 11 tys., a pielęgniarek - o 17 tys.

    (Poseł Robert Kropiwnicki: Ile odeszło na emeryturę?)

    Po raz pierwszy od wielu lat pojawiło się więcej pielęgniarek, które odebrały zaświadczenie o prawie do wykonywania zawodu, niż tych, które ukończyły studium czy studia pielęgniarskie. A więc mamy konkret, mamy rezultat. (Oklaski)

    Były pytania o wydatki na hospicja, opiekę paliatywną. Wzrost w ciągu 4 lat z ok. 400 mln, 414 mln, do 800 mln. Dwóch posłów pytało o to, więc odpowiadam, że oczywiście tych pieniędzy nigdy nie jest za wiele, bo to są osoby w dramatycznym stanie, ale w ciągu 4 lat ten przyrost nastąpił, ten przyrost był bardzo widoczny.

    Dalej pytaliście państwo o łączne wydatki w odniesieniu do zadłużenia szpitali. Za chwilkę również do tego się odniosę. O tych łącznych wydatkach mówiłem wcześniej, ale rzeczywiście warto to podkreślić, tak że dziękuję za te pytania. Z 70 mld zł wydatków na służbę zdrowia nastąpił wzrost do 105, 106 mld, czyli o ponad 50% w ciągu 4 lat.

    To wielki wysiłek finansowy i skuteczność w ściąganiu oczywiście również podatku PIT, reedukacji szarej strefy, a więc bardzo pozytywna tendencja. I to nie koniec, bo można, należy to zestawić również z PKB, tak jak porównujemy to od kilkunastu lat, czyli z PKB już zamkniętym, zweryfikowanym, tak jak porównywaliście to państwo w swoich czasach. I tu przyrost nastąpił z ok. 4,4-4,45 do 5,05. A więc już ponadproporcjonalny przyrost wydatków na służbę zdrowia.

    Że oczywiście tutaj jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia, że deficytów w obszarze służby zdrowia jest mnóstwo, to ja oczywiście podzielam ten pogląd, jak najbardziej musimy jeszcze dużo zrobić, ale do jednej kwestii chcę się odnieść szczególnie. Mówiliście państwo o zadłużeniu szpitali. Pojawiło się to tutaj chyba kilkanaście razy. 14 mld. Czy wiecie państwo, że ten dług był wyższy w czasach Platformy Obywatelskiej, kiedy odziedziczyliśmy po was sytuację w służbie zdrowia w stanie opłakanym? Zadłużenie szpitali wynosiło wtedy 11 mld zł i te 11 mld zł w proporcji do dochodów NFZ jest wyższe, bo to jest ok. 33%, niż ten dług, o którym dzisiaj mówiliście. Co państwo na to powiecie? (Oklaski)

    Mówiliście państwo o ZUS-ie, o podatku PIT, o różnych podatkach. Część pytań napisana była chyba nie przed moim wystąpieniem, przed moim exposé, ale chyba 4 lata temu napisaliście państwo sobie część pytań (Oklaski), ponieważ na dobrą sprawę nie ma takiego podatku, którego nie obniżyliśmy, a podatek PIT i podatek CIT obniżyliśmy w sposób bezprecedensowy. Podatek PIT obniżyliśmy dla wszystkich 24 mln płatników podatku PIT z 18% do 17%, czyli o ponad 5%, o 1 punkt procentowy, ale ponad 5%, matematycznie rzecz ujmując. Jednocześnie obniżyliśmy podatek poprzez dwuipółkrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu - państwo o tym wiecie - jak również obniżyliśmy podatek dla wszystkich osób do 26. roku życia do zera. (Oklaski) I nawet z tej mównicy posłowie opozycji chwalili ten projekt. Bardzo dziękuję.

    W 2018 r. po raz pierwszy od kilkunastu lat podniesiono wysokość ponad 20 ulg i zwolnień. Korzystają z tego firmy lokalne, firmy rodzime, korzystają z tego też np. artyści, ponieważ wobec różnych grup te ulgi zostały zastosowane. Studenci, działalność nierejestrowa, działalność niebagatelna, tzw. rozbiegówka w ZUS-ie, czyli do zera obniżony ZUS dla wszystkich, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą.

    (Poseł Marcin Kierwiński: Państwo daje ludziom.)

    Do zera obniżony ZUS od wystawienia pierwszej faktury, czyli tak na dobrą sprawę można rozpocząć biznes i dopiero gdzieś po 8-9 miesiącach płacić pierwszy ZUS na poziomie 30% składki zryczałtowanej. A więc jest tutaj znacząca ulga.

    Ale oprócz tego zrealizujemy, już w czwartek na posiedzeniu Rady Ministrów będzie projekt, o którym oczywiście mówiliśmy przed wyborami, i zgodnie z naszą dewizą, że obietnice dane wyborcom są święte, dotrzymamy tego słowa. (Oklaski) Będzie projekt małego ZUS-u, czyli obniżenie ZUS-u dla tych, którzy mają dochód do 6 tys. zł, ich dochód nie przekracza 6 tys. zł, a przychód 10 tys. zł.

    A więc obniżony ZUS, PIT, CIT, jak również ten czwarty podatek, ta największa danina - VAT. Poprzez matrycę VAT również dla wielu produktów, zwłaszcza produktów żywnościowych, obniżyliśmy ten podatek.

    Szanowni Państwo! Było pytanie, kto będzie leczył w tych odnowionych szpitalach. Otóż, tak jak powiedziałem, nie da się skompensować wielkich deficytów i ubytku, który miał miejsce przez 20-25 lat transformacji, kiedy wyjechało, jak się szacuje, 20-30 tys. lekarzy. Czyli biedna Polska zapłaciła bogatej Szwecji, bogatym Niemcom, bogatej Anglii. Mi się to też nie podoba, bardzo mi się nie podoba. Ale nie da się wykształcić lekarzy w 1 rok czy 2 lata. My przyjmujemy dzisiaj o 3 tys. więcej lekarzy niż w czasach Platformy Obywatelskiej i PSL. (Oklaski) Czyli wzrost z 6 tys. do ok. 9 tys. No i oczywiście kształcenie lekarza trwa 6 lat, potem specjalizacja - 8, 9, 10 lat.

    (Poseł Sławomir Nitras: Czyli to dzięki nam.)

    W związku z tym trzeba na pewno poczekać. Ale już dzisiaj, tak jak powiedziałem 5 minut temu, o 11 tys. lekarzy więcej pracuje w służbie zdrowia. Taka jest szczera, uczciwa odpowiedź na to pytanie.

    (Poseł Sławomir Nitras: Tak wychodzi.)

    Pytaliście państwo również o budżet, zwłaszcza w kontekście tej 30-krotności, której, jak rozumiem, tutaj część Wysokiej Izby była przeciwna. Otóż, ja uważam akurat, że 30-krotność tworzy taką sytuację, że mamy w Europie niesprawiedliwy, jeden z najbardziej degresywnych systemów podatkowych. Dlatego po raz drugi próbowaliśmy wnieść to pod obrady Wysokiej Izby i optujemy za tym, żeby tę degresywność zlikwidować.

    (Poseł Sławomir Nitras: Nie, to był poselski projekt, proszę pana.)

    Jednak na tym etapie te prace na razie są zawieszone, będzie to dalej konsultowane. I NSZZ ˝Solidarność˝, i pracodawcy, i część Zjednoczonej Prawicy rzeczywiście chcą ten projekt przedyskutować, więc odnoszę się do tego w sposób z jednej strony - co dzisiaj często padało z tej mównicy - aksjologiczny, z drugiej strony praktyczny. Aksjologicznie: Tak, ta 30-krotność powoduje, że jest to niesprawiedliwe dla osób mniej zarabiających. Dlatego Prawo i Sprawiedliwość chciało tę niesprawiedliwość zminimalizować, zlikwidować. (Oklaski)

    I było pytanie w tym kontekście o deficyt budżetowy. Otóż będziemy starali się utrzymać naszą propozycję zrównoważonego budżetu pomimo to.

    (Poseł Marcin Kierwiński: To 13 mld dla służby zdrowia...)

    Będzie to oczywiście o wiele trudniejsze, ponieważ, tak jak podaliśmy to w kwietniu, niczego nigdy nie ukrywając, z tego źródła miało wpłynąć o ok. 5,3 mld netto więcej do FUS, a więc mniej w dotacji z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym dzisiaj tak to wygląda, ale będziemy starali się zrobić wszystko, żeby utrzymać zrównoważony budżet. Jak pamiętacie państwo zapewne, w sektorze finansów publicznych... Już w tym budżecie zaplanowaliśmy 0,4 deficytu w SFP, a budżet - na poziomie zrównoważonym. I będziemy starali się ten budżet na poziomie zrównoważonym utrzymać. Tak wchodzimy w ten rok. (Oklaski) Zobaczymy też na wielu innych polach, jak uda się nam przeprowadzić nasze plany uszczelnieniowe.

    Było pytanie, wiele pytań o odnawialne źródła energii, o smog. Szanowni państwo, tutaj chcę bardzo wyraźnie powiedzieć, że nasz rząd w ciągu 2 lat zrealizował wszystkie postulaty, które 3 lata temu były wskazane przez Polski Alarm Smogowy. Przeczytajcie sobie tamte postulaty. One były pokazane jako wielkie niezałatwione sprawy. Ja naprawdę uwielbiam słuchać, jak Platforma Obywatelska, która jeszcze rok temu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który, oni bardzo kochają, prawda, została masakrycznie skrytykowana...

    (Poseł Dominik Tarczyński: Zostali skarceni.)

    Wyrok Trybunału z 22 lutego 2018 r. - odnoszę do tego wyroku. A dzisiaj upominają nas o kwestie smogowe. Więc raz jeszcze podkreślam: Polski Alarm Smogowy, 3 lata temu - zrealizowane wszystkie bardzo trudne postulaty. Wprowadziliśmy normy jakości węgla, żeby konsumenci nie byli oszukiwani.

    (Poseł Małgorzata Kidawa-Błońska: I smogu nie ma. Smogu już nie ma.)

    Wyeliminowaliśmy z rynku najgorsze, jak to się mówi potocznie, kopciuchy. Wprowadziliśmy możliwość ustanawiania stref czystego transportu oraz wprowadziliśmy dwa wielkie programy: ˝Czyste powietrze˝, który rozwija się tak, że jest już ok. 80-90 tys. wniosków. I znowu: bardzo pięknie, oczywiście mogłoby być 200 tys., ale w waszych czasach było 0. (Oklaski)

    (Poseł Jan Grabiec: Kłamstwo.)

    (Poseł Sławomir Nitras: To jest kłamstwo.)

    I dla porządku dodam program ˝Mój prąd˝, bardzo pięknie się rozkręcający - ˝Mój prąd˝, czyli prosumencki program, który świetnie pokazuje, czym jest dobre, zdrowe, mądre połączenie z jednej strony bezpieczeństwa energetycznego, a z drugiej strony właśnie również tego, żeby energia była coraz bardziej czysta, powietrze coraz bardziej czyste.

    Było pytanie o podatek od platform cyfrowych i zarzucaliście nam państwo, że my podporządkowywaliśmy się jakoby tutaj woli kogokolwiek. Drodzy państwo, to jest podatek, który od kilku miesięcy, może tego nie wiecie, jest dyskutowany, wystarczy zajrzeć do stenogramów, przeze mnie również podnoszony w Radzie Europejskiej. I mamy informację od Komisji Europejskiej, że w najbliższych miesiącach Komisja Europejska zamierza zaproponować jeden podatek cyfrowy dla całej Unii Europejskiej. Czekamy na tę propozycję i bardzo chętnie oczywiście ją wdrożymy. A jeżeli nie będzie ten podatek wdrożony na poziomie całej Unii Europejskiej, to oczywiście zastosujemy tutaj nasze własne prawo i wdrożymy taki podatek, żeby był sprawiedliwy, żeby korporacje, od których zacząłem to moje wystąpienie, te zagraniczne, które jeszcze niewystarczająco płacą podatki - bo oczywiście są jeszcze i takie przypadki, rzecz jasna - żeby one płaciły podatki tam, gdzie prowadzą znaczną część swojego biznesu, czyli właśnie również w Polsce. (Oklaski)

    Było pytanie o konkretne inwestycje. Pan premier Gliński jest. Pan premier Gliński zaopatrzył mnie w listę inwestycji, które zostały już zakończone, bo podkreślaliście państwo, że chcecie zakończone inwestycje...

    (Poseł Jakub Rutnicki: Ale rozpoczęte też przez was.)

    ...i w świecie kultury, żeby też jak najwięcej tutaj właśnie w świecie kultury się działo. Ja też tego chcę.

    Po pierwsze, muzeum Westerplatte i wojny obronnej 1939 r. Po drugie, Muzeum...

    (Poseł Jakub Rutnicki: Gdzie jest zakończenie? Skończone!)

    ...Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - kupiono nieruchomość, trwa opracowanie koncepcji wystawy. (Wesołość na sali) Muzeum...

    (Poseł Jakub Rutnicki: Skończone.)

    ...Piaśnickie. Muzeum Dom...

    (Głos z sali: Skończone!)

    Muzeum Piaśnickie - kupiona nieruchomość, trwa gromadzenie dokumentacji. Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej - budynek ukończony, trwają prace nad wystawą. Muzeum ziemi oświęcimskiej - trwa kompletowanie dokumentacji. (Wesołość na sali)

    (Głos z sali: Ha, ha, ha.)

    Muzeum Sybiru w Białymstoku...

    (Głos z sali: Zakończone ma być.)

    ...tak, jest już przeznaczone wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie współprowadzone przez ministerstwo kultury.

    (Głos z sali: A jakaś drogę może? Lotnisko? Droga?)

    Mamy szereg inwestycji kultury, ok. 20, jeśli dobrze pamiętam, które zostały przejęte na współfinansowanie przez budżet centralny. Tak, szanowni państwo, Wysoka Izbo, to również jest dzięki temu uszczelnieniu podatku, które tak pięknie zostało przeprowadzone w Krajowej Administracji Skarbowej. Dziękujemy bardzo wszystkim skarbowcom. (Oklaski)

    Było następnie pytanie o inflację. Szanowni państwo, popatrzcie sobie na dane GUS. Ceny bardzo wielu i artykułów spożywczych rok do roku poszły w dół, niewielkiej liczby warzyw poszły do góry...

    (Poseł Sławomir Nitras: A jakie w dół?)

    ...przyznaję, chociaż w ostatnich miesiącach znowu lekko tanieją. Energia elektryczna - minus 6%.

    (Głos z sali: Coraz taniej.)

    Minus 6%, bardzo proszę popatrzyć do Głównego Rocznika Statystycznego. Następnie ceny usług telekomunikacyjnych, ceny usług finansowych - wszystkie te ceny, bardzo ważne dla koszyka, staniały.

    (Poseł Jakub Rutnicki: Taniej. Coraz taniej.)

    Ceny paliw - staniały. W związku z tym gdzie macie, szanowni państwo, tę wielką, gigantyczną inflację? Na kilku produktach, co do których bardzo bym chciał oczywiście, żeby one nie drożały, i robimy wszystko, co możliwe, ale mamy wolny rynek. Czy chcecie, żebyśmy my wracali do gospodarki centralno-nakazowej? Przecież o to wam nie chodzi.

    (Poseł Sławomir Nitras: No przecież tak energię pan zrobił.)

    W związku z tym mamy dzisiaj do czynienia z relatywnie niewysoką inflacją. Chciałbym, żeby była trochę niższa. Jest ona wartością rynkową. I pytaliście państwo o przyszły rok - zakładana jest na przyszły rok na poziomie 2,5%, czyli dokładnie celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

    (Poseł Jakub Rutnicki: Drożyzna jest.)

    Następnie było pytanie, czy zamierzamy dotrzymać obietnicy w zakresie ceny minimalnej... płacy minimalnej, przepraszam. Oczywiście że tak. Na przyszły rok już to określiliśmy, 17 zł - stawka godzinowa, 2600 zł i na kolejny rok - 3000 zł, tak jak oczywiście określiliśmy to w sekwencji podwyżek, która została przedstawiona.

    (Poseł Sławomir Nitras: To ile nauczyciele będą zarabiać?)

    Było pytanie o estoński CIT, więc wyjaśniam. Jest to przesunięcie poboru podatku na moment wyciągnięcia zysków przez właścicieli, czyli z punktu widzenia dłuższego okresu być może nie będzie tu w ogóle ubytku w dochodach. W pierwszym okresie szacunki są od 2,5-3,5 mld zł, ale zamierzamy to wdrożyć prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku lub od 2021 r., trzeba to dobrze dopracować. Owszem, chcemy uruchomić jak najwięcej polskiego kapitału, tego kapitału, który jest na kontach właścicieli firm. Dwieście kilkadziesiąt miliardów złotych, które mam nadzieję, że dzięki tego typu działaniom, jak estoński CIT, będą służyły dobrze firmom i przysłużą się do wzrostu inwestycji.

    Było również pytanie, dlaczego za naszych rządów tak niewielki jest przerób czy tak niewielki był wpływ wszczętych spraw, postępowań przygotowawczych, skuteczności prokuratury. Podam tu kilka liczb, bo chyba najlepiej na nich się oprzeć. Jest wzrost liczby wszczętych postępowań przygotowawczych - z 556 w 2015 r. do 683 w 2018 r. Znaczący jest wzrost liczby spraw zakończonych - z 834 tys. do 1 mln 76 tys., czyli akurat pokazuje to podniesienie efektywności w paru wymiarach. Mówiliście też państwo o aktach oskarżenia. Mamy znaczący wzrost liczby aktów oskarżenia - z 179 tys. do 238 tys., i spadek liczby osób uniewinnionych - z 6701 do 5898. Nie jest więc tak, że prokuratura śpi, nic nie robi, jak zarzucaliście, że nie pracuje, nie przekazuje tych spraw, postępowań przygotowawczych i spraw do sądów. Natomiast w sądach oczywiście potrzebujemy głębokiej reformy, mówimy o tym od 4 lat. Na pewno potrzebujemy dalszej reformy na wszystkich poziomach, i bardzo dobrze. Pytaliście też państwo o wyrok TSUE. Bardzo dobrze się stało, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości zrozumiał, że - powiem ogólnie - reforma wymiaru sprawiedliwości jest kompetencją krajów członkowskich i tak pozostanie. (Oklaski)

    (Poseł Dominik Tarczyński: Brawo!)

    (Poseł Rafał Grupiński: Co za cynizm.)

    Szanowni Państwo! Z tej mównicy padło również bardzo wiele konkretnych

    pytań o obwodnicę. Były pytania chyba o dwadzieścia kilka obwodnic. Pozwólcie państwo, że zgodnie z naszą obietnicą do 100 dni po rozpoczęciu naszych rządów w drugiej kadencji przedstawimy cały dokładny plan realizacji co najmniej tych 100 obwodnic, wtedy na pewno się państwo dowiecie, które z tych obwodnic, gdzie i w jakim tempie będą realizowane.

    (Poseł Sławomir Nitras: O świadczenie pytaliśmy.)

    Odpowiadam głównie na pytania posłów opozycji, a odpowiem też na jedno pytanie pani poseł Lichockiej. Czy te nasze działania w zakresie sprawności i efektywności systemu podatkowego przełożymy na Europę? Bardzo chcielibyśmy i rzeczywiście od paru lat głośno mówimy o tym w Unii Europejskiej, że to są - jak powiedziałem podczas exposé - słonie w pokoju, naprawdę.

    Szanowni Państwo! Popatrzcie na to w ten sposób, roczny budżet Unii Europejskiej 155 mld zł, sama Komisja Europejska mówi, że tyle tracą z VAT-u...

    (Poseł Waldy Dzikowski: Euro.)

    ...euro, euro, euro. Tyle tracą z VAT-u i drugie tyle tracą z CIT-u. No jak to nie jest ten właśnie słoń w salonie, to ja nie wiem, co jest takim słoniem. A więc będziemy się starać oczywiście przełożyć naszą wiedzę, doświadczenie, umiejętności. Ja jestem bardzo często pytany o to przez premierów innych państw, jak taki sukces w uszczelnieniu w tak krótkim czasie był możliwy.

    Szanowni Państwo! Już kończę, bo wiem, że jest mecz, i chyba prowadzimy 1:0, tak?

    (Poseł Dominik Tarczyński: Już 1:1.)

    O, to niedobrze, to niedobrze, jak 1:1, to...

    (Wypowiedź poza mikrofonem, oklaski)

    (Poseł Sławomir Nitras: Wszystkie pana liczby są tak samo...)

    Szanowni Państwo! Jak zamierzamy - padło również pytanie o to - zwiększać innowacyjność, zwiększać nakłady na badania i rozwój. Odwołam się krótko tylko do tego największego skoku w historii chyba III Rzeczypospolitej, a na pewno 20 lat, bo tyle sprawdziliśmy bardzo dokładnie. Skok o 25% wydatków. Przecież ta magiczna liczba 1% PKB przez wiele lat nie mogła być przekroczona. My przekroczyliśmy ją i wydatki na badania, na rozwój przekroczyły i dzisiaj wynoszą 1,2% PKB. A więc przesuwamy się bardzo stanowczo, solidnie w kierunku coraz wyższej innowacyjności, bo rzeczywiście nie chcemy być krajem, nie chcemy być państwem taniej siły roboczej. Chcemy być państwem, gdzie Polacy będą jak najbardziej godziwie zarabiali, będą rzeczywiście w stanie wyrwać się z tej pułapki średniego rozwoju. I żeby ten sukces odnieść, potrzebujemy tego, i tą klamrą zakończę, o czym też państwo mówiliście, i czemu ja też poświęciłem sporo czasu podczas mojego exposé. Potrzebujemy spójnej, odważnej polityki prorodzinnej, proludnościowej.

    Takim głównym instrumentem w zamyśle był właśnie i jest 500+. I najlepszym dowodem znowu jest polityka czy plany, prognozy demograficzne Głównego Urzędu Statystycznego sprzed raptem 4-5 lat, który prognozował, że w roku 2018 urodzi się 345 tys. dzieci. Urodziło się, jeśli dobrze pamiętam, o 45-48 tys. dzieci więcej. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    A więc średniej wielkości polskie miasto. Dzięki polityce prorodzinnej, proludnościowej. To oczywiście nas nie zadowala, to jeszcze nie wszystko, ale chcemy, żeby naród polski rósł, rósł również co do liczby swoich obywateli, swoich mieszkańców. I będziemy robili wszystko, żeby do tego doprowadzić, bo silny polski naród, silna Polska jest naszym głównym celem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

    (Głos z sali: Brawo!)

    (Część posłów wstaje, oklaski)

Czytaj więcej

Umieść film na stronie
Oceń posła
Ocena
1.7
Pozycja w rankingu:
390
Liczba głosów: 79
Pliki cookies w naszym serwisie
Informacji zarejestrowanych "cookies" używamy m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia dotyczące "cookies" w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli pozostawisz te ustawienia bez zmian pliki cookies zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Zmiana ustawień może ograniczyć funkcjonalność serwisu.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.