Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Karol Nawrocki: Głos młodzieży to głos przyszłości i teraźniejszości

Karol Nawrocki: Głos młodzieży to głos przyszłości i teraźniejszości

Karol Nawrocki w Pałacu Prezydenckim podkreślił dziś rolę młodzieży podczas finału konkursu "Głos przyszłości" (914 uczestników z 200 samorządów). Zapowiedział gotowość wniesienia inicjatyw młodzieżowych do Sejmu i dalszego wsparcia Młodzieżowej Rady.

Najważniejsze przesłanie


Karol Nawrocki mówił o tym, że głos młodzieży to nie tylko perspektywa przyszłości, ale także realny głos teraźniejszości, niezbędny do budowania silnej, niepodległej Polski. Przypomniał, że inwestycja w aktywność młodych to inwestycja w ciągłość państwa.

Konkurs i konkretne rozwiązania


Wyróżnił prace, które trafiły do finału - wymienił m.in. Olsztynek, Brodnicę, Powiat Miński i Wyszków - i chwalił ich praktyczne, lokalne propozycje: młodzieżowe inicjatywy współtworzone z samorządami, kodeksy praktyk komunikacyjnych oraz realne projekty rozwiązywania problemów społeczności.

Instytucje i współpraca


Prezydent przypomniał doświadczenie z Muzeum II Wojny Światowej i potrzebę wsłuchiwania się w głos młodych. Podkreślił rolę Młodzieżowej Rady przy prezydencie oraz Rady Samorządowej, za które odpowiada minister Adam Andruszkiewicz, dziękując za współpracę i pierwsze efekty działań.

Karol Nawrocki — ujęcie z wypowiedzi: Karol Nawrocki: Głos młodzieży to głos przyszłości i teraźniejszości (01.06.2026)

Dalsze kroki i zobowiązania


Karol Nawrocki zadeklarował, że jest gotów wnosić do Sejmu projekty przygotowane przez młodzież i walczyć o ich realizację. Wezwał do kontynuacji pracy Młodzieżowej Rady i do przekuwania diagnoz młodzieżowych w konkretne rozwiązania prawne.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowni Państwo, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Karol Nawrocki. Ale energia. Dzięki, siadajcie, śmiało. Bardzo miło mi witać, siadajcie, śmiało, droga młodzieży, kochani samorządowcy. Głos przyszłości w Pałacu Prezydenckim, to jest to wydarzenie, które nas dzisiaj spotkało i bardzo się cieszę, że jesteście w Pałacu Prezydenckim, bo głos przyszłości to nie tylko nazwa konkursu, w którym samorządowcy, 914 osób z 200 samorządów młodzieżowych z całej Polski brało udział, ale też to właściwie w moim uznaniu klucz tego, co dzisiaj się odbywa w Pałacu Prezydenckim, bo jesteście głosem przyszłości, ale też głosem teraźniejszości. Bez waszego głosu to naturalne nie uda się zbudować naszej wspólnej, ukochanej, niepodległej Polski, jej przyszłości, ale też jej teraźniejszości, więc ten głos przyszłości, który dzisiaj wybrzmiewa w Pałacu Prezydenckim jest dla mnie od wielu lat, nie tylko jak zostałem prezydentem bardzo ważny i za to wam dziękuję, że jesteście i że bierzecie odpowiedzialność za swoje lokalne wspólnoty, za swoje gminy, swoje miasta, swoje województwa. Myślę też o ciągłości pokoleń, ciągłości państwa polskiego, za to odpowiada prezydent Polski, więc mam głęboką świadomość, że dzisiaj na tej sali siedzą ludzie, którzy będą brać pełną odpowiedzialność za naszą ojczyznę w kolejnej dekadzie, w kolejnych dwóch dekadach, więc każda inwestycja w czas spędzony z wami droga młodzieży jest czasem dla przyszłości Polski, więc ten głos przyszłości to nie tylko nazwa konkursu, ale też głębokie myślenie o ciągłości państwa polskiego, bo jesteście wyjątkowi, jesteście młodzi, możecie znaleźć sobie wiele zajęć, a poświęcacie zasadniczą część swojego życia temu, aby rozwiązywać problemy swojej lokalnej społeczności. Podejmujecie ryzyko, podejmujecie decyzję, jesteście czasami w konfliktach związanych z tym, że wyrażacie swoje opinie i walczycie o rzeczy dla was ważne. To jest piękne, to jest zuchwałe, to jest ważne, to jest potrzebne Polsce i za to wam naprawdę z całego serca dziękuję, bo jesteście elitą, która będzie brała odpowiedzialność za naszą wspaniałą ojczyznę, więc cieszę się, że dzisiaj tutaj jesteście. Ja zawsze dbałem o to, aby słuchać głosu młodzieży, przypomniałem sobie i do dzisiaj do was moment, w którym zostałem dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej. To była druga instytucja kultury w Polsce, która miała młodzieżową radę. Byliśmy przekonani z moimi współpracownikami i z profesorami, że wiemy już niemal wszystko o polskiej historii, o II Wojnie Światowej. Byli wokół mnie najlepsi specjaliści z całej Polski, z całej Europy, ale w pewnym momencie jako dyrektor powiedziałem, ale musimy się zastanowić nad tym, czy to, co my mówimy, całą prawdę o historii trafia do najmłodszych. I gdy zaczęliśmy sobie zadawać to pytanie, od razu doszedłem do wniosku, że musimy powołać Młodzieżową Radę przy Muzeum II Wojny Światowej, żeby wiedzieć, jak tą historię w zmieniających się czasach opowiadać. Tą samą historię, tą samą prawdę, ale jednak wsłuchiwać się w głos młodzieży. Wówczas przewodniczącym Młodzieżowej Rady przy Muzeum II Wojny Światowej został Mikołaj Sobański-Juźwiak, który jest dzisiaj szefem Młodzieżowej Rady przy prezydencie, któremu bardzo dziękuję za przygotowanie dzisiejszego wydarzenia. Może to kolokwializm i to nie jest kolokwializm, który ma uderzać w jaką kolwiek generację, ale często wśród ludzi starszych, ja jestem jeszcze stosunkowo młody, chociaż mam już 43 lata, ciągle wydaje mi się, że mam 25 i że jestem młody, ale tak nie jest. Żadna instytucja państwa polskiego ani prezydent państwa polskiego nie może myśleć, jestem stary, więc się znam. Słuchajcie, musi być tak, że głos młodego pokolenia jest po prostu słyszany w XXI wieku w Rzeczpospolitej i będziemy razem budować naszą przyszłość i dlatego wasz głos jest tak ważny i dlatego przy prezydencie Polski działa Młodzieżowa Rada, ale działa też Rada Samorządowa, jak wiecie, za obie te rady odpowiada pan minister Adam Andruszkiewicz, któremu także dziękuję za to, że się opiekuje i Radą do Spraw Samorządu i Radą do Spraw Młodzieży i są już pierwsze efekty tej współpracy. Gdy wczytywałem się w prace konkursowe, nie we wszystkie, jestem uczciwy, to nie do zrobienia, żeby prezydent przeczytał pracę wszystkich 200 samorządów młodzieżowych, ale wczytałem się w te, które weszły do ścisłego finału i widziałem Olsztynek, widziałem Brodnicę, widziałem Powiat Miński, widziałem Wyszków i to, co mnie zafascynowało w tym wszystkim, że to nie jest tylko dyskusja o pewnych ideach czy o pewnych rzeczach, które wy uznajecie, że powinny zostać zrobione inaczej, ale nie macie pomysłu jak to zrobić. No to był konkret, to był konkret w tych wszystkich czterech miastach i niezależnie od tego, czy to była młodzieżownia, czy to było wypracowanie wspólnie z samorządem pewnego kodeksu praktyk komunikacyjnych, czy to było rozwiązywanie spraw lokalnej społeczności, to razem z samorządowcami, którym jeszcze raz składam najlepsze życzenia z okazji Dnia Samorządu, udało Wam się zrobić coś realnego, coś konkretnego dla swoich lokalnych społeczności. Tego Wam gratuluję i to chcę wspierać, a nie ma lepszego miejsca w Rzeczpospolitej niż Pałac Prezydencki ku temu, aby rozwiązywać problemy wszystkich generacji naszej narodowej wspólnoty. Więc dziękuję i gratuluję ministrowi Andruszkiewiczowi, dziękuję Mikołajowi Sobańskiemu-Jóźwiakowi, wszystkim członkom Młodzieżowej Rady przy prezydencie i proszę Was, żebyśmy się nie zatrzymywali. Ja naprawdę jestem gotowy jako prezydent Polski nieść do Polskiego Sejmu i walczyć o inicjatywy naszej wspaniałej młodzieży. Czekam na to, jak Młodzieżowa Rada przy prezydencie dostarczy ustawy, którymi będziemy rozwiązywać te problemy, które Wy wszyscy przecież diagnozujecie. Sens naszej misji, mojej misji jako prezydenta, to sens, który wypływa z tego, co uda się Wam zanalizować i co dostarczycie do rozwiązania Państwu Polskiemu i o tą pracę Was tak bardzo proszę. Powiem jeszcze jedną rzecz na koniec, żeby się nie rozgadywać, bo to nie ma być długie wystąpienie, a zresztą taka też jest młodzież, że mniej być może trzeba mówić, a więcej trzeba robić. Ale chcę coś jeszcze ważnego powiedzieć. Ostatnio miałem spotkanie, są takie formaty klarysewskie z najwybitniejszymi intelektualistami w Polsce z różnych środowisk politycznych od lewicy do prawicy. One są zupełnie niepubliczne, one nie są komunikowane opinii publicznej, bierze w nich udział około 20 osób, przez 4 godziny jest żywa, zupełnie niepolityczna dyskusja z wielu perspektyw. Są tam artyści, intelektualiści, profesorowie, ludzie zajmujący się geopolityką z całej Polski. Ostatnia dyskusja była poświęcona, w Belwederze się spotkaliśmy, nie w Klarysowie i była poświęcona właśnie młodej generacji. Temu, czy my jeszcze ze sobą w ogóle potrafimy rozmawiać. Starsze pokolenia z młodszymi pokoleniami. Tytuł tego spotkania to była Młoda Polska 2.0 i teraz gen historyka się we mnie włącza. Młoda Polska, pewnie wiecie, Młoda Polska miała odpowiedzieć na pytanie, czy uda nam się znaleźć wspólne dobro, czy uda nam się przezwyciężyć kryzys pewnego dyskursu pomiędzy pokoleniami, ale w czasach, kiedy wolnej Polski jeszcze nie było. Młoda Polska to przełom XIX i XX wieku, głównie nurt artystyczny i nurt literatury. Wtedy Polski nie było. Polskę odzyskaliśmy dopiero w roku 1918. Zobaczcie, jak my jesteśmy, w jak jesteśmy szczęśliwej sytuacji. My dziś w wolnej Polsce, w wolnej Polsce, w której współdecydujemy o tym, jaka będzie, jaka będzie w przyszłości. Mamy po prostu zadanie komunikować się ze sobą pomiędzy generacjami, ale żeby ta komunikacja się odbywała, musimy słyszeć głos młodego pokolenia i być gotowymi do tego, aby walczyć o postulaty młodego pokolenia. Cieszmy się z tego, że robimy to w wolnej Polsce dla naszej przyszłości, bo to pokolenie z XIX i XX wieku musiało się dogadywać w czasach, gdy trzeba jeszcze było o niepodległość walczyć, więc nasze zadanie jest dużo łatwiejsze, a wy z niego się wywiązujecie perfekcyjnie. Dziękuję, że tu jesteście. Niech żyje Polska młodzież.