Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Krzysztof Bosak: Kraków pokazał, że można odpiłować koryto

Krzysztof Bosak: Kraków pokazał, że można odpiłować koryto

Krzysztof Bosak dziękuje mieszkańcom Krakowa za skuteczne referendum i podkreśla, że wynik pokazuje, iż da się odwołać aroganckie władze. W swoim wystąpieniu poseł krytykuje lokalne elity, wskazuje na odpowiedzialność PiS za strefę czystego transportu i apeluje o mobilizację przed kolejnymi wyborami.

Podziękowania i znaczenie referendum


Krzysztof Bosak podkreśla, że frekwencja i wynik referendum w Krakowie to dowód, iż obywatele potrafią przełamać bariery i odebrać władzę tym, którzy dzielą przywileje i stołki. Dziękuje działaczom Ruchu Narodowego i sympatykom, którzy włączyli się w zbiórkę podpisów i kampanię referendalną.

Krytyka lokalnych elit i PiS


Poseł ostro krytykuje lokalne elity, które „zamurowały się w urzędach” i nie działają na rzecz mieszkańców. Wskazuje, że to PiS wprowadził instrumenty prawne umożliwiające m.in. wprowadzenie strefy czystego transportu, którą teraz stosuje się przeciwko zwykłym kierowcom.

Polityczna perspektywa i program


Krzysztof Bosak wyraża przekonanie, że Kraków może stać się kolejnym miastem, gdzie uczciwi ludzie dojdą do władzy i wdrożą program propolski i proobywatelski: wolność gospodarcza, oszczędność w regulacjach oraz redukcję fikcyjnych etatów w administracji. Zapewnia o współpracy z przedstawicielami Konfederacji i Ruchu Narodowego.

Krzysztof Bosak — ujęcie z wystąpienia: Krzysztof Bosak: Kraków pokazał, że można odpiłować koryto (29.05.2026)

Apel o jedność i dalszą mobilizację


Poseł wzywa ludzi zdrowego rozsądku do połączenia sił, wskazując na konieczność wsparcia kandydatów, którzy mają szansę wejść do drugiej tury - wymieniając Bartka Bocheńczaka jako ważnego kandydata. Zaznacza też ryzyko dalszych nominacji związanych z decyzjami Donalda Tuska i potrzebę budowania pozytywnych alternatyw w samorządach.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
oklaski Witajcie serdecznie! Dziękuję za takie sympatyczne przywitanie przypominające też naszą kampanię, nasze spotkanie w 23 roku tutaj na krakowskim rynku, gdzie też takie sztuczne ognie towarzyszyły nam gdzie rozmawialiśmy o polskich sprawach, polskich problemach mobilizowaliśmy wyborców i wspólnie walczyliśmy o Polskę normalną, Polskę rozsądną Polskę zgodną z polską tradycją Polskę, w której Polacy mogą żyć jak u siebie a nie jak goście, a nie jak obywatele drugiej kategorii a nie jak ludzie, którzy pogardzani są przez władze szczebla centralnego czy lokalnego W pierwszej kolejności chciałbym Wam bardzo, bardzo, bardzo serdecznie podziękować za to, co zrobiliście To jest naprawdę bardzo duże osiągnięcie Daliście przykład, chyba mogę tak powiedzieć, całemu krajowi że można, że te progi frekwencyjne da się pokonać że da się odwołać władze, które są aroganckie które są nieprofesjonalne które są skażone głęboko deprawacją polityczną i które nie działają dla obywateli że nie mogą się takie władze zamurować w ratuszach, w urzędach w siedzibach miejskich spółek, w mediach u swoich kolesi z najróżniejszych partii czy grup interesu że można ich po prostu odpiłować od koryta Wy to zrobiliście i chciałbym Wam za to jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować To jest duża rzecz I teraz za tym przykładem czeka Warszawa, Poznań, Lublin i wiele innych miast w Polsce gdzie podobni ludzie zamurowali się w urzędach nie działają na rzecz obywateli tylko dzielą przywileje, dzielą stołki, dzielą pieniądze i uważają, że są po prostu bezkarni że mogą kpić z ludzi że mogą mieć w nosie normalnych Polaków i mimo to włos im z głowy nie spadnie To jest czerwona kartka pokazana tym rozzuchwalonym, bezczelnym tutaj chciałbym powiedzieć elitom jak można tego człowieka jak można go w ogóle nazwać elitą ten człowiek w żadnym sensie elitą nie jest i nie zasługuje na to, żeby go tak nazywać Mi jako wicemarszałkowi Sejmu jest wstyd że on był w tej samej izbie, w której wraz z przewodniczącym Grzegorzem Płaczkiem prezesem Sławomirem Męcenem posłem Bartłomiejem Pejo i wieloma innymi służymy To jest po prostu wstyd dla naszego kraju i także dla Krakowa że tacy ludzie zajmują wysokie stanowiska i wy pokazaliście, że można ich skutecznie odsunąć i to jest duża rzecz moim zdaniem to jest większa rzecz niż w tej chwili w debacie się wydaje dlatego, że mam nadzieję i chcę w to wierzyć że doszliśmy do szczytu tego rozuchwalenia jeżeli chodzi o złe stosowanie władzy którą można uzyskać w demokratycznych wyborach i że od tego referendum skutecznego referendum odwoławczego w Krakowie szkoda, że nie w pełni skutecznego że rady jeszcze się nie udało odwołać ten, kto zostanie wybrany w przyspieszonych wyborach będzie musiał manewrować z tymi radnymi, którzy są którzy mają w dużej mierze wielu z nich wiecie o tym dużo lepiej niż ja mają te same wady ale jednak będzie nowy prezydent wierzę, że może to być prezydent z konfederacji wierzę, że Kraków może być drugim miastem w Polsce gdzie uczciwi ludzie dzięki właśnie naszemu wspólnemu wysiłkowi dojdą do władzy i zaczną realizować program propolski program proobywatelski program oparty na zdrowym rozsądku zasadzie interesu narodowego wolności gospodarczej oszczędności w tworzeniu nowych regulacji redukowania zatrudnienia w urzędach odpiłowywania wszystkich, którzy są na fikcyjnych etatach od tego, że się przystali do publicznych pieniędzy i przywracania administracji, rad i wszystkich instrumentów mieszkańcom wierzę, że to się da zrobić wspólnie życzę wam, żeby to się udało bardzo się cieszę że ludzie z mojej partii, z Ruchu Narodowego mieli swój udział w tym sukcesie chciałbym pogratulować Piotrowi Bartoszowi który stanął na czele Komitetu Kraków dla kierowców, czy kierowcy dla Krakowa który zaczął walczyć z tą idiotyczną strefą czystego transportu której nie zapomnimy PiSowi, że to oni to wprowadzili do ustawy o elektromobilności a teraz zgrywają sprawiedliwych, że są przeciwko patologiom to wy PiSowcy stworzyliście ten instrument który jest stosowany w tej chwili przeciwko normalnym ludziom przeciwko normalnym ludziom, którzy jeżdżą normalnymi autami i chcą normalnie mieszkać, normalnie pracować to wy to zrobiliście i będziemy wam to przypominać chociaż wielu z was się to nie podoba i dziękuję Piotrkowi, dziękuję wszystkim, którzy razem z Piotrem i z innymi zaangażowanymi społecznie, w tym radnymi do walki najpierw z tym idiotyzmem tej strefy czystego transportu a następnie do walki o zbiórkę podpisów referendalnych oczywiście dziękuję także wszystkim z Nowej Nadziei, którzy również się w to włączyli wszystkim naszym sympatykom, wyborcom normalnym mieszkańcom Krakowa pewnie większość ludzi, tak jak w każdym mieście w Polsce na początku nie wierzyła w sukces we Wrocławiu zdaje się, że już próbowano dwa razy tutaj też przecież w przeszłości próbowano i też raz się nie udało jaki z tego dla nas jest wniosek? trzeba próbować, próbować aż do sukcesu i te sukcesy są możliwe, te sukcesy nadejdą tylko sukcesy są dla tych, którzy się nie zniechęcą przy pierwszej porażce, przy pierwszej próbie i teraz mój wielki apel nie dajmy się wmanewrować w żaden stereotyp nie dajmy się wmanewrować w żaden stereotyp ludzie zdrowego rozsądku muszą połączyć swoje siły w tej kampanii muszą wprowadzić Bartka Bochenczaka do drugiej tury i tą drugą turę wygrać widzę tutaj Ciebie Bartku wiem, że jesteś zaangażowany w to co robimy od tak wielu lat i bardzo Ci tego życzę żebyś odniósł tutaj sukces żeby ten sukces był przykładem tak jak sukces Patryka Mariana stał się przykładem żebyśmy mieli liderów, którzy te sukcesy odnoszą i wlewają wiarę w nasz naród, który jest niestety społecznie w dużej mierze zdemobilizowany na szczęście, na szczęście jest ta milcząca, zdrowa, rozsądna większość i ta większość powoli się budzi w te rządy Donalda Tuska w całym kraju i jego nominata, bo to jest jego nominat ja się pytałem skąd się wziął ten Miszalski no dobra był w Platformie, ale kandydat na prezydenta taki człowiek naprawdę w takim mieście jak Kraków no znajmy miarę, skąd się wziął decyzją Donalda Tuska bezpieczna opcja dla lidera partyjnego to się musi skończyć musi być miejsce dla normalnych, prawdziwych liderów nie tylko na ulicy w trakcie protestów ale w ratuszu, w radzie miejskiej w każdym urzędzie, żeby to służyło ludziom i to wszystko jest możliwe i my to robimy na poziomie ogólnokrajowym a wy to zrobicie tutaj i przywrócimy wspólnie wiarę ludziom w to, że demokracja jest możliwa i że może służyć obywatelom że nie musi być tylko teatrem cynicznych, zdeprawowanych aktorów że może być czymś co pozwala rozwiązywać problemy że nie musi prowadzić do bankructwa do coraz większego zadłużenia, do rozdrapywania publicznych pieniędzy do nieskończonego mnożenia etatów no przecież nie może być tak, że wszyscy tu będą pracować w administracji i na uniwersytecie musi być miejsce dla prywatnej przedsiębiorczości musi być miejsce dla ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj pracować, a nie tylko turystycznie wspaniale, że jest mnóstwo turystów, genialnie super, ale musi być sektor prywatny muszą być normalne miejsca pracy i to wszystko jest możliwe, my w Konfederacji w to wierzymy to nie jest żaden teatr, nigdy nie był nie wiem, co po mnie powie Sławomir Męcen ale z góry przewiduje, że tak jak zawsze będę się zgadzał w dziewięćdziesięciu kilku procentach bliżej dziewięćdziesięciu dziewięciu, dziewięćdziesięciu jeden, żeby było jasne i dlatego pracujemy razem i będziemy pracować, i będziemy was wspierać ale robota do wykonania tutaj jest po waszej stronie dlatego jeżeli potrzebujecie pomocy, wzywajcie liderów będziemy przyjeżdżać, ja mogę rozdawać w tej kampanii ulotki na ulicy, przekonywać każdego pojedynczego mieszkańca ale chcemy widzieć sukces chcemy widzieć zmianę społeczną, bo wierzymy, że ona jest możliwa dziękuję wam bardzo