Krzysztof Bosak: Kraków pokazał, że można odpiłować koryto
Krzysztof Bosak dziękuje mieszkańcom Krakowa za skuteczne referendum i podkreśla, że wynik pokazuje, iż da się odwołać aroganckie władze. W swoim wystąpieniu poseł krytykuje lokalne elity, wskazuje na odpowiedzialność PiS za strefę czystego transportu i apeluje o mobilizację przed kolejnymi wyborami.
Krzysztof Bosak podkreśla, że frekwencja i wynik referendum w Krakowie to dowód, iż obywatele potrafią przełamać bariery i odebrać władzę tym, którzy dzielą przywileje i stołki. Dziękuje działaczom Ruchu Narodowego i sympatykom, którzy włączyli się w zbiórkę podpisów i kampanię referendalną.
Poseł ostro krytykuje lokalne elity, które „zamurowały się w urzędach” i nie działają na rzecz mieszkańców. Wskazuje, że to PiS wprowadził instrumenty prawne umożliwiające m.in. wprowadzenie strefy czystego transportu, którą teraz stosuje się przeciwko zwykłym kierowcom.
Krzysztof Bosak wyraża przekonanie, że Kraków może stać się kolejnym miastem, gdzie uczciwi ludzie dojdą do władzy i wdrożą program propolski i proobywatelski: wolność gospodarcza, oszczędność w regulacjach oraz redukcję fikcyjnych etatów w administracji. Zapewnia o współpracy z przedstawicielami Konfederacji i Ruchu Narodowego.

Poseł wzywa ludzi zdrowego rozsądku do połączenia sił, wskazując na konieczność wsparcia kandydatów, którzy mają szansę wejść do drugiej tury - wymieniając Bartka Bocheńczaka jako ważnego kandydata. Zaznacza też ryzyko dalszych nominacji związanych z decyzjami Donalda Tuska i potrzebę budowania pozytywnych alternatyw w samorządach.
Podziękowania i znaczenie referendum
Krzysztof Bosak podkreśla, że frekwencja i wynik referendum w Krakowie to dowód, iż obywatele potrafią przełamać bariery i odebrać władzę tym, którzy dzielą przywileje i stołki. Dziękuje działaczom Ruchu Narodowego i sympatykom, którzy włączyli się w zbiórkę podpisów i kampanię referendalną.
Krytyka lokalnych elit i PiS
Poseł ostro krytykuje lokalne elity, które „zamurowały się w urzędach” i nie działają na rzecz mieszkańców. Wskazuje, że to PiS wprowadził instrumenty prawne umożliwiające m.in. wprowadzenie strefy czystego transportu, którą teraz stosuje się przeciwko zwykłym kierowcom.
Polityczna perspektywa i program
Krzysztof Bosak wyraża przekonanie, że Kraków może stać się kolejnym miastem, gdzie uczciwi ludzie dojdą do władzy i wdrożą program propolski i proobywatelski: wolność gospodarcza, oszczędność w regulacjach oraz redukcję fikcyjnych etatów w administracji. Zapewnia o współpracy z przedstawicielami Konfederacji i Ruchu Narodowego.

Apel o jedność i dalszą mobilizację
Poseł wzywa ludzi zdrowego rozsądku do połączenia sił, wskazując na konieczność wsparcia kandydatów, którzy mają szansę wejść do drugiej tury - wymieniając Bartka Bocheńczaka jako ważnego kandydata. Zaznacza też ryzyko dalszych nominacji związanych z decyzjami Donalda Tuska i potrzebę budowania pozytywnych alternatyw w samorządach.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Krzysztof Bosak: Projekt uderza w hodowców i cały rynek mięsa
Krzysztof Bosak o deregulacji, dostępie do broni i polowaniach
Krzysztof Bosak: Trzy fronty kryzysu i apel o przesunięcie wyborów
Krzysztof Bosak pyta o 300 mln po likwidacji ministerstwa
[Konfederacja]: Szef KOWR do dymisji!
Krzysztof Bosak o wykluczeniu Konfederacji z komisji Sejmu
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Fryderyk Kapinos
Fryderyk Kapinos: Minimalne wzrosło o ponad 2000 zł
Lidia Czechak
Lidia Czechak krytykuje dopłaty do emerytur dla artystów
Urszula Koszutska
Urszula Koszutska: Weryfikacja wieku to za mało
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak: Koniec dopłat pracowników do płacy
Roman Fritz
Roman Fritz: Projekt Lewicy to cios w polskie firmy
Donald Tusk
Wypowiedź Premiera Donalda Tuska w Sejmie RP
Artykuły
Transkrypcja
oklaski
Witajcie serdecznie!
Dziękuję za takie sympatyczne przywitanie
przypominające też naszą kampanię, nasze spotkanie w 23 roku
tutaj na krakowskim rynku, gdzie też takie sztuczne ognie towarzyszyły nam
gdzie rozmawialiśmy o polskich sprawach, polskich problemach
mobilizowaliśmy wyborców
i wspólnie walczyliśmy o Polskę normalną, Polskę rozsądną
Polskę zgodną z polską tradycją
Polskę, w której Polacy mogą żyć jak u siebie
a nie jak goście, a nie jak obywatele drugiej kategorii
a nie jak ludzie, którzy pogardzani są przez władze szczebla centralnego czy lokalnego
W pierwszej kolejności chciałbym Wam bardzo, bardzo, bardzo serdecznie podziękować
za to, co zrobiliście
To jest naprawdę bardzo duże osiągnięcie
Daliście przykład, chyba mogę tak powiedzieć, całemu krajowi
że można, że te progi frekwencyjne da się pokonać
że da się odwołać władze, które są aroganckie
które są nieprofesjonalne
które są skażone głęboko deprawacją polityczną
i które nie działają dla obywateli
że nie mogą się takie władze zamurować w ratuszach, w urzędach
w siedzibach miejskich spółek, w mediach
u swoich kolesi z najróżniejszych partii czy grup interesu
że można ich po prostu odpiłować od koryta
Wy to zrobiliście i chciałbym Wam za to jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować
To jest duża rzecz
I teraz za tym przykładem czeka Warszawa, Poznań, Lublin
i wiele innych miast w Polsce
gdzie podobni ludzie zamurowali się w urzędach
nie działają na rzecz obywateli
tylko dzielą przywileje, dzielą stołki, dzielą pieniądze
i uważają, że są po prostu bezkarni
że mogą kpić z ludzi
że mogą mieć w nosie normalnych Polaków
i mimo to włos im z głowy nie spadnie
To jest czerwona kartka pokazana tym rozzuchwalonym, bezczelnym
tutaj chciałbym powiedzieć elitom
jak można tego człowieka
jak można go w ogóle nazwać elitą
ten człowiek w żadnym sensie elitą nie jest
i nie zasługuje na to, żeby go tak nazywać
Mi jako wicemarszałkowi Sejmu jest wstyd
że on był w tej samej izbie, w której
wraz z przewodniczącym Grzegorzem Płaczkiem
prezesem Sławomirem Męcenem
posłem Bartłomiejem Pejo
i wieloma innymi służymy
To jest po prostu wstyd dla naszego kraju i także dla Krakowa
że tacy ludzie zajmują wysokie stanowiska
i wy pokazaliście, że można ich skutecznie odsunąć
i to jest duża rzecz
moim zdaniem to jest większa rzecz
niż w tej chwili w debacie się wydaje
dlatego, że mam nadzieję i chcę w to wierzyć
że doszliśmy do szczytu tego rozuchwalenia
jeżeli chodzi o złe stosowanie władzy
którą można uzyskać w demokratycznych wyborach
i że od tego referendum
skutecznego referendum odwoławczego w Krakowie
szkoda, że nie w pełni skutecznego
że rady jeszcze się nie udało odwołać
ten, kto zostanie wybrany w przyspieszonych wyborach
będzie musiał manewrować z tymi radnymi, którzy są
którzy mają w dużej mierze
wielu z nich wiecie o tym dużo lepiej niż ja
mają te same wady
ale jednak będzie nowy prezydent
wierzę, że może to być prezydent z konfederacji
wierzę, że Kraków może być drugim miastem w Polsce
gdzie uczciwi ludzie
dzięki właśnie naszemu wspólnemu wysiłkowi
dojdą do władzy
i zaczną realizować program propolski
program proobywatelski
program oparty na zdrowym rozsądku
zasadzie interesu narodowego
wolności gospodarczej
oszczędności w tworzeniu nowych regulacji
redukowania zatrudnienia w urzędach
odpiłowywania wszystkich, którzy są na fikcyjnych etatach
od tego, że się przystali do publicznych pieniędzy
i przywracania administracji, rad
i wszystkich instrumentów mieszkańcom
wierzę, że to się da zrobić wspólnie
życzę wam, żeby to się udało
bardzo się cieszę
że ludzie z mojej partii, z Ruchu Narodowego
mieli swój udział w tym sukcesie
chciałbym pogratulować Piotrowi Bartoszowi
który stanął na czele Komitetu Kraków
dla kierowców, czy kierowcy dla Krakowa
który zaczął walczyć z tą
idiotyczną strefą czystego transportu
której nie zapomnimy PiSowi, że to oni to wprowadzili
do ustawy o elektromobilności
a teraz zgrywają sprawiedliwych, że są przeciwko patologiom
to wy PiSowcy stworzyliście ten instrument
który jest stosowany w tej chwili przeciwko normalnym ludziom
przeciwko normalnym ludziom, którzy jeżdżą normalnymi autami
i chcą normalnie mieszkać, normalnie pracować
to wy to zrobiliście i będziemy wam to przypominać
chociaż wielu z was się to nie podoba
i dziękuję Piotrkowi, dziękuję wszystkim, którzy razem z Piotrem
i z innymi zaangażowanymi społecznie, w tym radnymi
do walki najpierw z tym idiotyzmem tej strefy czystego transportu
a następnie do walki o zbiórkę podpisów referendalnych
oczywiście dziękuję także
wszystkim z Nowej Nadziei, którzy również się w to włączyli
wszystkim naszym sympatykom, wyborcom
normalnym mieszkańcom Krakowa
pewnie większość ludzi, tak jak w każdym mieście w Polsce
na początku nie wierzyła w sukces
we Wrocławiu zdaje się, że już próbowano dwa razy
tutaj też przecież w przeszłości próbowano i też raz się nie udało
jaki z tego dla nas jest wniosek?
trzeba próbować, próbować aż do sukcesu
i te sukcesy są możliwe, te sukcesy nadejdą
tylko sukcesy są dla tych, którzy się nie zniechęcą
przy pierwszej porażce, przy pierwszej próbie
i teraz mój wielki apel
nie dajmy się wmanewrować w żaden stereotyp
nie dajmy się wmanewrować w żaden stereotyp
ludzie zdrowego rozsądku muszą połączyć
swoje siły w tej kampanii
muszą wprowadzić
Bartka Bochenczaka do drugiej tury
i tą drugą turę wygrać
widzę tutaj Ciebie Bartku
wiem, że jesteś zaangażowany w to co robimy od tak wielu lat
i bardzo Ci tego życzę
żebyś odniósł tutaj sukces
żeby ten sukces był przykładem
tak jak sukces Patryka Mariana stał się przykładem
żebyśmy mieli liderów, którzy te sukcesy odnoszą i wlewają wiarę
w nasz naród, który jest niestety społecznie
w dużej mierze zdemobilizowany
na szczęście, na szczęście
jest ta milcząca, zdrowa, rozsądna większość
i ta większość powoli się budzi
w te rządy Donalda Tuska w całym kraju
i jego nominata, bo to jest jego nominat
ja się pytałem skąd się wziął ten Miszalski
no dobra był w Platformie, ale kandydat na prezydenta
taki człowiek naprawdę w takim mieście jak Kraków
no znajmy miarę, skąd się wziął
decyzją Donalda Tuska
bezpieczna opcja dla lidera partyjnego
to się musi skończyć
musi być miejsce dla normalnych, prawdziwych liderów
nie tylko na ulicy w trakcie protestów
ale w ratuszu, w radzie miejskiej
w każdym urzędzie, żeby to służyło ludziom
i to wszystko jest możliwe
i my to robimy na poziomie ogólnokrajowym
a wy to zrobicie tutaj i przywrócimy wspólnie wiarę ludziom
w to, że demokracja jest możliwa
i że może służyć obywatelom
że nie musi być tylko teatrem cynicznych, zdeprawowanych aktorów
że może być czymś
co pozwala rozwiązywać problemy
że nie musi prowadzić do bankructwa
do coraz większego zadłużenia, do rozdrapywania publicznych pieniędzy
do nieskończonego mnożenia etatów
no przecież nie może być tak, że wszyscy tu będą pracować w administracji
i na uniwersytecie
musi być miejsce dla prywatnej przedsiębiorczości
musi być miejsce dla ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj pracować, a nie tylko turystycznie
wspaniale, że jest mnóstwo turystów, genialnie
super, ale musi być sektor prywatny
muszą być normalne miejsca pracy
i to wszystko jest możliwe, my w Konfederacji w to wierzymy
to nie jest żaden teatr, nigdy nie był
nie wiem, co po mnie powie Sławomir Męcen
ale z góry przewiduje, że tak jak zawsze
będę się zgadzał w dziewięćdziesięciu kilku procentach
bliżej dziewięćdziesięciu dziewięciu, dziewięćdziesięciu jeden, żeby było jasne
i dlatego pracujemy razem
i będziemy pracować, i będziemy was wspierać
ale robota do wykonania tutaj jest po waszej stronie
dlatego jeżeli potrzebujecie pomocy, wzywajcie liderów
będziemy przyjeżdżać, ja mogę rozdawać w tej kampanii
ulotki na ulicy, przekonywać każdego pojedynczego mieszkańca
ale chcemy widzieć sukces
chcemy widzieć zmianę społeczną, bo wierzymy, że ona jest możliwa
dziękuję wam bardzo