Maria Kurowska: RPO potwierdził nadużycie, ale to za mało
Poseł Maria Kurowska w Sejmie podziękowała Rzecznikowi Praw Obywatelskich za sprawozdanie i za uznanie, że zatrzymanie księdza Michała Olszewskiego i dwóch urzędników było nadużyciem. Jednocześnie wskazała, że dokument nie obejmuje wszystkich naruszeń i że sytuacja praworządności wymaga dalszej uwagi.
Maria Kurowska podziękowała Rzecznikowi za rzetelne elementy sprawozdania i za otwarte przyznanie, że aresztowanie księdza Michała Olszewskiego i dwóch urzędników było naruszeniem praw człowieka. Zwróciła uwagę na momenty, w których Rzecznik zachował się jak oczekiwano.
Poseł zaznaczyła, że mimo pozytywnych elementów, sprawozdanie pozostawia istotne braki. Kurowska zapowiedziała, że przyszłe raporty mogą ujawnić jeszcze więcej przypadków naruszeń praworządności.
W wystąpieniu wskazała sprawę Michała Sopińskiego, rektora i komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, któremu - według zgłoszenia - odwołanie zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa, w efekcie czego pełni dalej obowiązki. Posłanka podkreśliła potrzebę wnikliwego zbadania takich spraw.

Maria Kurowska zaapelowała do Rzecznika, by zajmował się „ludzkimi sprawami”, bo obywatele oczekują ochrony praw i szybkich reakcji. Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.
Podziękowania i uznanie
Maria Kurowska podziękowała Rzecznikowi za rzetelne elementy sprawozdania i za otwarte przyznanie, że aresztowanie księdza Michała Olszewskiego i dwóch urzędników było naruszeniem praw człowieka. Zwróciła uwagę na momenty, w których Rzecznik zachował się jak oczekiwano.
Zastrzeżenia do sprawozdania
Poseł zaznaczyła, że mimo pozytywnych elementów, sprawozdanie pozostawia istotne braki. Kurowska zapowiedziała, że przyszłe raporty mogą ujawnić jeszcze więcej przypadków naruszeń praworządności.
Konkretne przypadki do wyjaśnienia
W wystąpieniu wskazała sprawę Michała Sopińskiego, rektora i komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, któremu - według zgłoszenia - odwołanie zostało przeprowadzone z naruszeniem prawa, w efekcie czego pełni dalej obowiązki. Posłanka podkreśliła potrzebę wnikliwego zbadania takich spraw.

Apel o zajęcie się ludźmi
Maria Kurowska zaapelowała do Rzecznika, by zajmował się „ludzkimi sprawami”, bo obywatele oczekują ochrony praw i szybkich reakcji. Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Maria Kurowska: Kadencyjność zmusi samorząd do rozwoju
Maria Kurowska o potrzebie dobrej ustawy repatriacyjnej
Maria Kurowska: Ustawa zniszczy polskie górnictwo - do odrzucenia
Maria Kurowska: Ułaskawienie ocaliło rodzinę
Maria Kurowska - Ustawa o osobie najbliższej to atak na małżeństwo
Maria Kurowska broni wyborów kopertowych i gani opozycję
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Polska 2050
Polska 2050: Sejm upamiętnia 25 lat Młodzieżowych Rad
Urszula Koszutska
Urszula Koszutska: Weryfikacja wieku to za mało
Bożena Lisowska
Bożena Lisowska: Sejm przyjął ważne ustawy, apel do prezydenta
Lidia Czechak
Lidia Czechak: Mówi stop ETS i broni portfeli Polaków
Donald Tusk
Udział Premiera Donalda Tuska w konsultacjach "Cyfrowa Przyszłość Młodzieży"
Bożena Lisowska
Bożena Lisowska: 17 rad, 500 aktywistów w Kancelarii
Transkrypcja
Pani Marszałek, Wysoka Izbo, Panie Profesorze Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Pragnę podziękować za to sprawozdanie. Było dużo w nim dobrych rzeczy.
Ja też chciałabym podziękować za to właściwą postawę i ocenę,
którą Pan dał w przypadku trzymania księdza Michała Olszewskiego
i dwóch urzędników w areście śledczym, który był z naruszeniem wszelkich praw człowieka,
gdzie Pan to właśnie przyznał, że to było nadużycie ogromne, bo takie było.
Więc za te wszystkie momenty, kiedy Pan jest sobą i takim rzecznikiem,
jak był za naszych czasów, to dziękuję.
Tym niemniej uważam, że dużo w tym sprawozdaniu nie ma,
a rok 2006 myślę, że będzie jeszcze bogatsze to sprawozdanie,
bo naruszana jest praworządność w sposób już karygodny.
Tylko otworzyłam komórkę i mam na przykład już sprawę Michała Sopińskiego,
to jest rektora, komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości,
który pisze, że przejmuje i informuje, że jego odwołanie kolejny raz
jest z naruszeniem wszelkiego prawa, że jest nieskuteczne
i w związku z tym pełni dalej obowiązki rektora.
Bardzo proszę o zajmowanie się ludzkimi sprawami,
bo ludzie na to czekają, Panie Rzeczniku. Dziękuję.
Dziękuję i zapraszam.