PSL: Wzywa do Narodowej Strategii Wodnej po pożarach
PSL we współpracy z Federacją Przedsiębiorców Polskich przedstawiło apel o pilne opracowanie Narodowej Strategii Wodnej. Politycy i eksperci wskazują na kryzys wodny, ryzyka dla rolnictwa i przemysłu oraz potrzebę skorzystania ze środków UE.
PSL (Marek Sawicki, Krzysztof Paszyk) wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich (Marek Kowalski) podkreślili, że kryzys wodny i nawracające pożary dowodzą zaburzeń gospodarki wodnej. Zaproponowano wspólne wypracowanie strategii wodnych dla przemysłu i rolnictwa oraz apel o opracowanie Narodowej Strategii Wodnej i powołanie pełnomocnika ds. wody.
Przedstawiciele Federacji wskazali na europejski program odporności wodnej (Blue Deer) z przewidywanymi środkami na lata 2027-2034 i podkreślili, że Polska, z zasobem wody ok. 1600 m3 na osobę wobec europejskiej średniej 4500 m3, powinna być aktywna w staraniu o fundusze. Wskazano, że gotowe strategie zwiększą szanse Polski na dostęp do unijnych środków.
Mówiono o wpływie deficytu wody na rolnictwo, energetykę i inwestycje technologiczne (m.in. chłodzenie serwerów, produkcja półprzewodników). Federacja zaprezentowała dwie opracowane strategie: dla rolnictwa (we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa) i dla przemysłu. Wskazano też na nadchodzącą konieczność raportowania śladu wodnego w ramach ESG.
Prelegenci wskazali na braki legislacyjne, m.in. w zakresie gospodarowania wodą szarą i konieczność zwiększenia retencji (zbiorniki, mikroretencja). PSL zapowiedziało zwołanie interdyscyplinarnej Komisji Ochrony Środowiska w lipcu, która ma zająć się strategiami, wyzwaniami i możliwością pozyskania środków z NFOŚ.

Wystąpienia podkreśliły, że woda to element bezpieczeństwa narodowego i warunek rozwoju gospodarczego; PSL apeluje o przejście od deklaracji do konkretnych programów i koordynacji między resortami.
Najważniejsze ustalenia
PSL (Marek Sawicki, Krzysztof Paszyk) wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich (Marek Kowalski) podkreślili, że kryzys wodny i nawracające pożary dowodzą zaburzeń gospodarki wodnej. Zaproponowano wspólne wypracowanie strategii wodnych dla przemysłu i rolnictwa oraz apel o opracowanie Narodowej Strategii Wodnej i powołanie pełnomocnika ds. wody.
Finansowanie i szansa na środki UE
Przedstawiciele Federacji wskazali na europejski program odporności wodnej (Blue Deer) z przewidywanymi środkami na lata 2027-2034 i podkreślili, że Polska, z zasobem wody ok. 1600 m3 na osobę wobec europejskiej średniej 4500 m3, powinna być aktywna w staraniu o fundusze. Wskazano, że gotowe strategie zwiększą szanse Polski na dostęp do unijnych środków.
Konsekwencje dla gospodarki i technologii
Mówiono o wpływie deficytu wody na rolnictwo, energetykę i inwestycje technologiczne (m.in. chłodzenie serwerów, produkcja półprzewodników). Federacja zaprezentowała dwie opracowane strategie: dla rolnictwa (we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa) i dla przemysłu. Wskazano też na nadchodzącą konieczność raportowania śladu wodnego w ramach ESG.
Prawo, retencja i działania praktyczne
Prelegenci wskazali na braki legislacyjne, m.in. w zakresie gospodarowania wodą szarą i konieczność zwiększenia retencji (zbiorniki, mikroretencja). PSL zapowiedziało zwołanie interdyscyplinarnej Komisji Ochrony Środowiska w lipcu, która ma zająć się strategiami, wyzwaniami i możliwością pozyskania środków z NFOŚ.

Znaczenie polityczne
Wystąpienia podkreśliły, że woda to element bezpieczeństwa narodowego i warunek rozwoju gospodarczego; PSL apeluje o przejście od deklaracji do konkretnych programów i koordynacji między resortami.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
PSL zapowiada blokadę planów CPK i obronę mieszkańców
PSL zapowiada obniżkę VAT na gaz, prąd i paliwa
Zbigniew Ziejewski: Dyrektorzy szpitali alarmują o zadłużeniu
PSL proponuje: NBP ma finansować służby graniczne i policję
Piotr Zgorzewski prezentuje listę 'tłustych kotów PiS'
PSL: 'Ceny paliwa niżej' - Polska z najtańszymi paliwami w UE
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
KKP
KKP ostrzega o przeniesieniu 150 mln zł z Małopolskiej Giełdy
Paulina Matysiak
Paulina Matysiak pyta: co z miliardami na kolej?
Wioletta Kulpa
Wioletta Kulpa: Tusk daje 4,5 mld artystom, tnie zdrowie
Fryderyk Kapinos
Fryderyk Kapinos: Minimalne wzrosło o ponad 2000 zł
Maria Kurowska
Maria Kurowska: RPO potwierdził nadużycie, ale to za mało
Fryderyk Kapinos
Fryderyk Kapinos: Jak rosło minimalne wynagrodzenie przez 8 lat
Artykuły
Artykuł
Co prasa pisze o polskiej scenie politycznej: tydzień 19–26 kwietnia 2026
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Paliwa, wizyta Nawrockiego i spór o armię - ostra debata w Radiu ZET
Artykuł
Debata o ETS, wyroku NSA i ryzyku zaangażowania w konflikt - spór w Radiu ZET
Artykuł
Weto prezydenta wobec SAFE i spór o Trybunał - gorąca debata w Radiu ZET
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Transkrypcja
Stronnictwa Ludowego, w której uczestniczą
minister rolnictwa i rozwoju wsi, pan Stefan Krajewski,
przewodniczący klubu parlamentarnego Polskiego Stronnictwa Ludowego,
pan Krzysztof Paszyk,
marszałek senior, pan marszałek Sawicki,
prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich, pan Marek Kowalski.
O zabranie głosu proszę marszałka seniora, pana Marka Sawickiego.
Szanowni Państwo, nie ma większej wartości jak życie,
zdrowe życie, a nie ma życia bez wody.
I kryzys klimatyczny jest faktem.
Drugi Wielki Pożar w tak krótkim czasie
to jest dowód na to, że mamy zaburzoną gospodarkę wodną
już nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.
My politycy nie możemy wobec tego problemu pozostawać bierni,
a czasami rzekłbym bezradni.
Dlatego w ramach współpracy Polskiego Klubu Parlamentarnego
z Federacją Przedsiębiorców Polskich
postanowiliśmy wspólnie wypracować strategie wodne
dla przemysłu, dla rolnictwa.
Być może dalej dla całej gospodarki.
Tak, żeby na najbliższe dziesięciolecia
dla polskich władz, dla polskiego rządu
podrównież, czy przy współpracy z Unią Europejską
wypracować takie programy i takie projekty,
które wtedy, kiedy trzeba, zatrzymają każdą kroplę wody,
a ich się zbyt dużo marnuje.
I wtedy, kiedy te krople wody będą potrzebne do użycia,
będą w dyspozycji.
Jeśli my je nie zatrzymamy, to tak jak dzisiaj
pod Stanisławowem w moim okręgu wyborczym
trudno opanować pożar sosnowych lasów,
bo niestety w tym regionie także wody brakuje.
Więc czas najwyższy, żeby pobudzić
i rząd obecny, i dla kolejnych przygotować
strategie wodne, które będą niejako ramami,
w których ma się władza rządowa, samorządowa,
każda władza poruszać.
Racjonalne gromadzenie, racjonalne zatrzymywanie,
nowoczesne metody pozyskiwania,
ale także to, co najważniejsze, zretencjonowanie
i zmienienie przez wodę mikroklimatu.
I myślę, że o tych strategiach bym bardzo prosił
właśnie prezesa Marka Kowalskiego,
który z zespołem ekspertów,
którzy od dłuższego czasu nad strategiami pracuje,
żeby parę zdań natomiast strategii powiedział.
Bardzo proszę, panie prezesie.
Dziękuję bardzo. Tak jak powiedział pan marszałek,
kryzys wodny dotyka Europy.
Ale to, co ważne, Unia Europejska zauważyła to już
i w tej chwili przygotowany jest program
odporności wodnej Unii Europejskiej,
którym czynnie uczestniczy Federacja Przedsiębiorców Polskich,
ponieważ jeszcze 2,5 roku temu,
kiedy były kładzione podwaliny pod tak zwany europejski Blue Deer,
my już byliśmy przy tym stole i prowadziliśmy rozmowy.
Na dzień dzisiejszy moja zastępczyni
i nasza dyrektor biura w Brukseli
zarządza komitetem, który wypracowuje koncepcję finansową
dotyczącą Blue Deer Europejskiego.
Czyli krótko mówiąc, tema się urodzić,
jak te pieniądze będą dystrybuowane,
na co będą przeznaczone.
Jeżeli chodzi o odporność wodną,
ten program europejski w latach 27-34
przewidzianych jest 300 miliardów euro.
Proszę Państwa, biorąc pod uwagę sytuację Polski,
gdzie zrzucie wody na jednego Polaka wynosi 1600 m3
przy średniej europejskiej 4,5 tysiąca,
możemy stanąć moim zdaniem jako pierwsi w tej kolejce
i zaaplikować o środki unijne
na wszystkie problemy związane z wodą.
Polska stopowieje, stopowieje głównie na Wielkopolska.
Będą jeszcze większe problemy,
kiedy będziemy zamykali kolejne kopalnie,
dlatego że zamykane kopalnie robią się lejem,
do których się woda zbiera
i odprowadzana jest woda z całego ekosystemu.
Torfowiska są wysuszone,
stąd to, o czym Pan Marszałek powiedział, pożary lasów.
Więc jeżeli dzisiaj nie zaczniemy myśleć o tym,
to za rok, moim zdaniem, będziemy już spóźnieni.
Po pierwsze dlatego, że połowa roku 1927
to będzie początek dystrybucji środków unijnych,
ale żeby mieć dostęp do tych środków unijnych,
wiadomo, że będą miały dostęp te państwa,
które będą miały przygotowane strategię wodną.
Dlatego uważamy, że Polska powinna opracować
Narodową Strategię Wodną,
dlatego że woda będzie tym deficytem największym
przez najbliższe lata.
W tej chwili naszym zdaniem postać pełnomocnik do spraw wodnych,
który będzie koordynował pracę wszystkich ministerstw,
bo tak się składa, że woda jest w zasadzie
narzędziem interdyscyplinarnym,
ponieważ dotyczy każdej części gospodarki,
dotyczy nie tylko rolnictwa, nie tylko lasów,
ale dotyczy również przemysłu,
dotyczy również energetyki, dotyczy cyfryzacji.
Zwróćcie Państwo uwagę, że to, o czym mówimy,
i w tej chwili najbardziej modne słowo w ostatnim czasie,
półprzewodniki, serwery wymagają dużego chłodzenia.
Jeżeli nie będziemy w Polsce mieli odpowiednich zasobów wodnych,
nie będziemy mieli rozwoju nowych technologii w Polsce.
Firmy, które chcą inwestować w Polsce,
muszą mieć wystarczające zasoby wodne do tego,
żeby chłodzić swoją produkcję.
W naszym odczuciu jest to element konieczny,
żeby Państwo wreszcie zwróciły uwagę na to, co się dzieje.
Nie chciałbym, żeby kolejne pożary były dopiero asumptem do tego,
że trzeba coś robić z tematem wodnym.
Jako federacja przygotowaliśmy dwie strategie wodne.
We współpracy z Ministerstwem Rolnictwa
przygotowaliśmy strategię wodną dla rolnictwa.
No i to, co dla nas jest najbliższe,
bo jesteśmy organizacją przedsiębiorców,
przygotowaliśmy strategię wodną dla przemysłu.
To są bardzo ważne elementy, dlatego że,
uwaga teraz, bo to, co powiem, będzie chyba najważniejsze,
wszyscy Państwo wiecie, jak nam czkawkom się odbił ślad węglowy.
Do dzisiaj nie możemy się z tym śladem węglowym pozbierać
i cały czas firmy mają problem.
I patrząc nawet na naszą pozycję w Europie,
jeżeli chodzi o emisję śladu węglowego,
jesteśmy na trzecim miejscu od końca.
Najprawdopodobniej w okolicach roku 2027-2028
pojawi się ślad wodny, czyli kolejny element,
który będzie musiał być raportowany w ramach ESG
i kolejny element, który będzie decydował o tym,
czy polska gospodarka będzie konkurencyjna,
czy nie będzie konkurencyjna.
Woda jest naprawdę elementem strategicznym
i najważniejszym w Polsce.
To jest element bezpieczeństwa kraju,
ale i element rozwoju gospodarczego kraju.
Dlatego my jako federacja od początku to widzimy,
staramy się alarmować i myślę, że ta konferencja prasowa
będzie jednym z takich bardzo ważnych elementów,
a może i najważniejszych, żeby dotrzeć do wszystkich
i powiedzieć im, uwaga, woda będzie ważna.
Dzisiaj, proszę państwa, nawet mamy zaniechanie komunikacyjne,
no bo tak naprawdę przedsiębiorcy nie do końca wiedzą,
jakie problemy będą mieli za chwilę ze śladem wodnym,
że muszą poprowadzić systemy zamknięte w myciu,
że powstanie woda szara.
Nie mamy przepisów, co z tą wodą szarą robić,
a ta woda się doskonale odzyskuje
i ona mogła być przeznaczona dla rolnictwa na przykład.
Ale nie mamy przepisów, żeby ją można było w ten sposób stosować.
Trzeba zacząć dostosowywać prawo,
ale trzeba przede wszystkim stworzyć Narodową Strategię Wodną.
Dziękuję bardzo.
Dziękuję bardzo. O zabranie głosu proszę ministra Stefana Krajewskiego.
Szanowni państwo, tak jak już było wcześniej powiedziane,
ta woda jest potrzebna dla przemysłu, woda jest potrzebna dla rolnictwa,
potrzeba współpracy międzyresortowej,
bo nadzór nad wodą to nie tylko Ministerstwo Rolnictwa,
ta woda wykorzystywana w rolnictwie jest potrzebna,
ale też zarządzanie wodą.
Potrzebne są te strategie.
Pierwsza strategia, taka całościowa,
jak tą wodą może zarządzać, jak gospodarować,
jak zabezpieczyć kraj w wodę.
A druga strategia, to strategia pozyskania na to odpowiednich środków.
Tu wiązaliśmy duże nadzieje z KPO.
Udało się wybudować zbiorniki mikroretencji, małej retencji
przez wiele samorządów, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb.
Dzisiaj musimy przygotować taką strategię całościową,
bo przecież bez wody nie ma życia.
Bezpieczeństwo żywnościowe, przygotowanie wody,
która jest potrzebna do pojenia zwierząt,
woda, która jest potrzebna do nawadniania upraw,
do przygotowywania zabiegów akrotechnicznych,
chociażby do zraszania drzew.
W momencie, kiedy występują przymrozki,
to zgłaszają problem sadownicy, że nie mają tej wody skąd pobierać.
Po to są potrzebne zbiorniki, po to są potrzebne rozwiązania,
bo dzisiaj widzimy często długi czasookres,
kiedy występuje susza, przychodzą za chwilę deszcze nawalne,
przychodzą po wodzie.
Staramy się, robimy wszystko, żeby tę wodę jak najszybciej odprowadzić
i żeby ona trafiła do morza, a za chwilę znowu mamy problem
z brakiem wody, z którym musimy sobie wszyscy radzić.
Więc ta inicjatywa ma na celu przygotowanie takiej strategii,
która będzie po pierwsze zdroworozsądkowa,
po drugie łatwa do wdrożenia, do przeprowadzenia
z pozyskaniem pieniędzy zewnętrznych, unijnych.
Łącznie tak, żeby to nie było tylko i wyłącznie hasło,
które w wielu przypadkach jest odmieniane
i chętnie wypowiadane przez przedstawicieli różnych opcji politycznych,
ale po to, żebyśmy wspólnie przygotowali mądre rozwiązanie,
które będzie służyć nam, przyszłym pokoleniom,
bo woda jest naszym takim bogactwem,
o które musimy dbać, a bez tej wody w wielu obszarach sobie rady nie damy.
Możemy inwestować w najnowocześniejsze technologie, rozwiązania,
maszyny, urządzenia. Kiedy tej wody nie będzie,
wiele z tych naszych planów pójdzie w niwecz.
Dziękuję.
Dziękuję. O zabranie głosu proszę wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego,
panią Urszulę Pasławską.
Dzisiaj może bardziej w roli przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska,
konkludując bardzo krótko na temat potrzeby i zaniedbań w tym obszarze,
bo przez ostatnie lata po prostu nic, niewiele zrobiono
za czasów Prawa i Sprawiedliwości w kontekście recyklingu wody,
w kontekście odzyskiwania wody, oszczędzania wody,
rzeczywiście również wprowadzenia do biegu wody szarej.
Te działania muszą być jak najszybciej podjęte,
tak aby żadna kropla wody się nie zmarnowała.
To nie jest tylko kwestia przyrody, ale również naszego bezpieczeństwa,
ale również kwestia gospodarki.
Dlatego na wniosek szefa i wiceszefa klubu Krzysztofa Paszyka i Marka Sawickiego
w miesiącu lipcu odbędzie się interdyscyplinarna Komisja Ochrony Środowiska
poświęcona temu zagadnieniu w kontekście prac, strategii, wyzwań i nakładów,
które możemy pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
na cele związane właśnie z zabezpieczeniem bezpieczeństwa wodnego.
A swoją drogą myślę sobie również jako konsument, jako matka,
że gdyby na każdej metce rzeczy, którą kupujemy, na każdej koszulce
była informacja ile litrów, set tysięcy litrów wykorzystano
do produkcji konkretnej rzeczy, to również ta polityka konsumentów
byłaby bardziej rozsądna.
To jest oczywiście zespół naczyń połączonych.
Zapraszam już na lipcową Komisję Ochrony Środowiska.