Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Agnieszka Gorgoń-Komor: Zdrowie ma być wartością, nie procedurą

Agnieszka Gorgoń-Komor: Zdrowie ma być wartością, nie procedurą

Senator Agnieszka Gorgoń-Komor otworzyła konferencję prasową przed wspólnym posiedzeniem parlamentarnego zespołu ds. badań naukowych i senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce. Spotkanie poświęcono innowacjom w ochronie zdrowia i gospodarce oraz konieczności zmiany modelu finansowania systemu zdrowia.

Co się wydarzyło


Senator Agnieszka Gorgoń-Komor wraz z przewodniczącą senackiego zespołu Joanną Sekułą zaprosiły ekspertów: wiceministra zdrowia Tomasza Maciejewskiego, dr Igę Lipską, prof. Agnieszkę Dobrzyń, prof. Adrianę Wronę oraz Annę Gołębicką. Dyskusja koncentrowała się na innowacjach technologicznych i organizacyjnych oraz na konieczności efektywnego wydawania publicznych środków.

Główne tezy


Senator Gorgoń-Komor podkreśliła konieczność przejścia z finansowania procedur na finansowanie wartości‑based healthcare - systemu, który mierzy efekt leczenia i stawia pacjenta w centrum. Eksperci mówili o potrzebie uproszczenia regulacji, lepszego wykorzystania istniejących środków oraz o roli współpracy między nauką a biznesem w komercjalizacji wynalazków.

Kontekst i konsekwencje


W wystąpieniach poruszono kwestie łańcuchów dostaw, local content w inwestycjach oraz niedoboru kadr medycznych i starzejącego się społeczeństwa. Uczestnicy wskazali, że zmiana modelu finansowania i większe wsparcie wdrożeń mogą poprawić jakość świadczeń, obniżyć koszty długoterminowe i wspierać rozwój gospodarczy.

Agnieszka Gorgoń-Komor — ujęcie z wystąpienia: Agnieszka Gorgoń-Komor: Zdrowie ma być wartością, nie procedurą (26.05.2026)

Rekomendacje ekspertów


Proponowano etapowe wdrożenie modeli zagranicznych (m.in. katalońskiego, czeskiego, holenderskiego), uproszczenie procedur grantowych oraz większą współpracę pomiędzy sektorem nauki i przedsiębiorstwami. Podkreślono, że mądrze i efektywnie finansowane filary zdrowia, nauki i gospodarki wzmacniają bezpieczeństwo państwa.

Zaproszenie do śledzenia transmisji.
Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witam na konferencji prasowej poprzedzającej dzisiejsze wspólne posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. badań naukowych i innowacji w ochronie zdrowia oraz senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce. Posiedzenie odbywa się pod hasłem innowacje w gospodarce, innowacje w zdrowiu są z nami przewodnicząca parlamentarnego zespołu ds. badań naukowych i innowacji w ochronie zdrowia senator doktor nauk medycznych Agnieszka Gorgon-Komor przewodnicząca senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce senator Joanna Sekuła, wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski doktor Iga Lipska Centrum Rozwoju Kompetencji GUMET profesor Agnieszka Dobrzyn Polska Akademia Nauk profesor Adriana Wrona sieć badawcza Łukasiewicz oraz Anna Gołębicka Centrum Adama Smitha. Proszę o zabranie głosu panią przewodniczącą senator Agnieszkę Gorgon-Komor. Dzień dobry państwu to kolejny raz, kiedy senat Rzeczpospolitej otwiera się na innowacje zarówno w zdrowiu, jak i w gospodarce. Dziękuję mojej koleżance, pani senator Joannie Sekuła Sekuła, przepraszam za to, że możemy razem mówić dzisiaj o tym, jak ważna jest innowacja w zdrowiu i przez to może się rozwijać gospodarka. Będziemy oceniać to z różnych perspektyw. Będziemy mówić o zdrowiu, które jest zbudowane nie na procedurach, na jednorodnych grupach pacjentach, tylko na wartościach i na efekcie leczenia, na standaryzacji tego leczenia tak, aby nasze publiczne pieniądze były efektywnie wydawane, a na końcu stał pacjent, który będzie efektywnie leczony. I to będzie dzisiaj tematem posiedzenia z perspektywy zmian w ochronie zdrowia, bo zmiany są niewątpliwie potrzebne. Natomiast pozostałe perspektywy to perspektywa nauki, perspektywa publiczna, perspektywa gospodarcza, to będą tematy, które się ze sobą wiążą. Tak dzisiaj innowacyjnie podchodzimy do tych tematów, bo to jest bardzo ważne. Natomiast w kwestii rozwoju naszego kraju zdrowie odgrywa niewątpliwie bardzo dużą wartość. Dziękuję bardzo. Proszę o zabranie głosu przewodniczącą zespołu senator Joannę Sekułę. Szanowni Państwo, innowacje to w tej chwili na świecie temat numer jeden. Możliwość zaangażowania polskiego przemysłu, polskich firm do rozwoju technologicznego państwa i Unii Europejskiej stała się dla naszego rządu priorytetem, co wyraźnie pokazało zdefiniowanie local contentu, a więc określenie koniecznego udziału polskich firm w planowanych przedsięwzięciach gospodarczych. Widzimy to na razie bardzo wyraźnie w offshore, czyli w tych inwestycjach energetycznych, ale widzimy również w obronności. To, o czym będziemy mówili dzisiaj dotyczy innowacji w ogólności, bowiem kraje europejskie, czy to w wyniku pandemii, czy w wyniku wojny w Ukrainie dostrzegły brak jednolitych i trwałych łańcuchów dostaw. Dlatego też Unia Europejska prześledziła to, w jaki sposób podchodzą do innowacji kraje Unii Europejskiej i najważniejsi partnerzy gospodarczy Unii Europejskiej, pokazując trendy rozwoju innowacji, słabe i mocne punkty poszczególnych krajów członkowskich na tle średniej europejskiej. Wynika z tego, że Polska jest w trendzie wzrostowym, ale ciągle namieszcze do liderów daleko. I mam nadzieję, że wiem, że goście, których zaprosiłyśmy z senatorką Gorgoń-Komor na dzisiejsze posiedzenie, powiedzą nam o tym, w jaki sposób biznes, nauka współtworzą innowacje, bo rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw, rozwój kadr dla nauki i nowych technologii jest kluczowym zadaniem państwa. Proszę o zabranie głosu ministra Tomasza Maciejewskiego. Szanowni, szanowni państwo, bardzo dziękujemy za zaproszenie i za zorganizowanie dzisiaj tej konferencji. Wyzwanie, jakie stoją w tej chwili przed systemami ochrony zdrowia nie tylko w Polsce, ale w całej Europie i nie tylko. Musimy zaopiekować się innymi rozwiązycami, jak z problemami, jakim jest niedobór kadr medyczny, jakie są starzejące się społeczeństwo, jakie są oczekiwania, coraz większe oczekiwania i potrzeby zdrowotne, społeczne. Aby to móc tak naprawdę zaopiekować, potrzebujemy rozwiązań innowacyjnych. Te innowacje się dzieją bardzo szybko w tej chwili. Jak każde innowacje często wyprzedzają nasze, naszą wiedzę i nasze też uregulowania prawne. I tutaj przed nami kilka. Jedna rzecz to wydrożenie uregulowań prawnych dotyczących dyrektyw czy SOHO, czy HDS-u, czy BIOTECH-u, które pozwolą zaopiekować i rozwijać właśnie innowacyjną gospodarkę w Europie. I bardzo jest to ważny element tego rozwoju, o którym wspominały panie senator. I kolejna rzecz to jest oczywiście wykorzystanie tych innowacji, stworzenie innowacyjnego systemu ochrony zdrowia, który jak tu już padło, powinien płacić za zdrowie, a nie za procedury leczenia. Także myślę, że o tym dzisiaj wszystkim porozmawiamy. Proszę o zabranie głosu doktor Igielipską. Dzień dobry, szanowni, tak, dziękuję. Szanowni państwo, ja przede wszystkim chciałam podziękować panią senator za otwartość taką na prowadzenie dyskusji o systemie zdrowia. Także bardzo dziękuję pani senator Agnieszce Gorgoń-Komor i pani senator Joannie Sekuła. To jest innowacyjne podejście do systemu zdrowia, to, które prezentujemy. Ja reprezentuję dwie organizacje. Organizację pozarządową Fundację Instytut Polityki Zdrowotnej oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. I łącząc siły obu tych organizacji, opracowaliśmy taką koncepcję, wokół której chcemy zacząć dyskusję publiczną na temat kształtu systemu zdrowia w Polsce. Chcemy odejść od takiej retoryki wydawanych środków finansowych. Środki finansowe są ważne, jak one są wydawane i my chcemy tą dyskusję skoncentrować wokół tego, jak, na co te środki są wydawane, czyli na wyniki leczenia pacjentek i pacjentów. Jest to takie podejście, które międzynarodowo jest bardzo uznane. Nazywa się value-based healthcare, czyli system opieki, system zdrowia oparty na wartości, jaką system generuje dla pacjentek i pacjentów. I wokół tego, a nie według procedur rozliczanych według grup, jednorodnych grup pacjentów na przykład, nie wokół tego staramy się skupić dyskusję, tylko wokół wartości, jaką system generuje dla pacjentek i pacjentów. To jest naprawdę ważne. Jest to koncepcja, która jest międzynarodowo oparta w publikacjach naukowych. Wywodzi się z takiej publikacji profesora Harvard Business School, czyli Michaela Portera. On publikował wiele książek w 2006 roku, potem w 2010. Myśmy jako grupa się podjęli przetłumaczenia tej pozycji w 2020 roku, tłumacząc to na język polski. Ta publikacja jest dostępna w tłumaczeniu na język polski. Wtedy był to temat value-based healthcare głęboko dyskutowany w Polsce. Natomiast z jakichś powodów ten temat dopiero teraz, wydaje mi się, że trafia na taki podatny grunt, żeby faktycznie zacząć szeroką debatę publiczną na temat tego, jak ten system zdrowia wygląda. Też dlatego jest taki dobry moment, że mamy kryzys finansowy. Natomiast my odwracamy trochę tą dyskusję od samej rozmowy o finansach na wartość dla pacjentek i pacjentów. I to jest jakby kwintesencja tej sprawy. Proponujemy etapowe dojście do celowego modelu systemu zdrowia. W oparciu o doświadczenia międzynarodowe wykorzystaliśmy model kataloński, czeski. Docelowo chcemy wykorzystać model holenderski. I nie mówić o konkurencji płatników. Absolutnie tego nie poruszamy. Natomiast chcemy mówić o konkurowaniu jakością o pacjenta czy pacjentkę. Dziękuję. Proszę o zabranie głosu profesora Agnieszka Dobrzyń. Dziękuję bardzo. Proszę państwa, dzień dobry. Ja przede wszystkim chciałabym podziękować. Dziękuję pani senator także za to, ale i za naszą współpracę z panią senatą Agnieszką Grogoń-Komor. Współpracujemy już od od kilku lat. To jest ten głos w polskim senacie, który rozumie innowacje i rozumie naukę. Ja jestem przedstawicielem środowiska naukowego i jestem tutaj po to, żebyśmy nawiązali realny dialog pomiędzy nami naukowcami a osobami, które decydują o kształcie polityki naukowej w Polsce. Tak jak państwo wiecie, jutro środowisko naukowe zamierza wyjść z manifestacją, żeby poprosić o więcej pieniędzy. Ja bym chciała dzisiaj państwu powiedzieć, że pieniądze w systemie nauki są i są wydawane w dużej mierze dobrze, ale mogą być wydawane lepiej. Ale coś, z czego na pewno nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, to polscy naukowcy są liderami światowymi w wielu dyscyplinach. I dzisiaj chciałabym także zainicjować taki cykl spotkań. Mam nadzieję, że panie senator nas zaproszą częściej do sejmu, żeby opowiedzieć. Ale sejm też nie byłby zły, proszę państwa, dlatego, że chcielibyśmy pokazać politykom w ramach takiego programu kwadrans z nauką, jakie są polskie wynalazki, jakie są polskie innowacje, gdzie polska gospodarka, nie inwestując w ten ostatni etap wdrażania innowacji, traci na po prostu pieniądze. Dzisiaj jest pierwszy taki wykład o bionicznej trzustce, takim wynalazku, w którym ja brałam udział w wytworzeniu i z przyjemnością to państwu opowiem. Zapraszam bardzo serdecznie na samym końcu posiedzenia zespołu parlamentarnego, a już teraz rozumiem, że nie mamy czasu, więc zapraszam serdecznie później. Proszę o zabranie głosu profesor Adrian Ewrona. Przede wszystkim chciałam serdecznie podziękować za zorganizowanie spotkania i za zaproszenie, za zaproszenie na spotkanie dotyczy przede wszystkim chciałam podziękować panią senator za zorganizowanie tego spotkania i za możliwość zabrania głosu w temacie dotyczącym finansowania badań naukowych. Podobnie jak pani profesor Dobrzyń reprezentuje środowisko naukowe, które ma już bardzo duże doświadczenie w pozyskiwaniu środków, finansowaniu badań. Bez badań wszyscy wiemy, nie ma innowacyjnej gospodarki, nie ma rozwoju i podzielam zdanie pani profesor Dobrzyń, że w systemie są pieniądze, tylko można zrobić więcej, żeby były bardziej efektywnie wydawane, żeby zapewnić kontynuację projektów rokujących wdrożenia do gospodarki, żeby uprościć procedury grantowania tak, żeby efektywniej wykorzystywać środki istniejące w systemie do rozwoju badań naukowych, a w konsekwencji gospodarki. Dziękuję. Proszę o zabranie głosu Anna Gołębicką. No i jak zawsze ekonomia na końcu. Szanowni państwo, podsumowując już to, co co opowiedzieli nasi przedmówcy, dobrze, że spotykamy się tutaj dzisiaj w polskim klimacie, ponieważ musimy sobie uświadomić, że żyjemy w systemie, w którym cała rozmowa o pieniądzach to jest rozmowa nie o przyczynach, tylko o skutkach, bo pieniądze są objawem choroby, a nie przyczyną choroby. Nasz system oparty jest na dwa filary. Pierwsza to jest rozłożenie świadczeń i one są jak przyszłość. One są, ale bardzo nierówno rozłożone, a drugi filar to jest sposób, w jaki płacimy. My płacimy głównie z tak zwanym fokusem na procedurę, czyli nie kupujemy zdrowia, nie kupujemy szybkiej ścieżki pacjenta, tylko kupujemy właśnie procedurę, a zdrowie okazuje się skutkiem ubocznym i wygląda to trochę tak, jakby ście państwo jechali taksówką, ale cel tego dojazdu nie był taki bardzo istotny. Natomiast ważne było to, że licznik cały czas bije i się obraca i napędza nowe koszty w tej taksówce, więc taką taksówką niestety nie chcemy podróżować. Patologia i problemy zaczynają się tam, gdzie nie ma jakości, gdzie nie ma innowacji, a gdzie jest tylko i wyłącznie ilość. Ilością nie zmienimy niestety naszego świata i teraz my musimy zawalczyć o to, żeby nowy system, poprawiony system, zrewolucjonizowany system eliminował to, co dzieje się teraz, czyli eliminował słabą jakość, eliminował dublowanie, eliminował przestoje, eliminował późne wykrywanie chorób, a żeby premiował to, co jest bardzo ważne, czyli szybko wykryta choroba, to z punktu widzenia ekonomicznego dużo taniej leczona choroba. Efektywnie, szybko, w dobrej organizacji kierowany pacjent na następne etapy i leczony to jest pacjent, który nie jest beneficjentem systemu, ale jest płatnikiem podatków w przyszłości. I możemy sobie mówić oczywiście o szczęściu, o dobrostanie, natomiast to się opłaca również z ekonomicznego punktu widzenia, więc jest to jeden z nielicznych przypadków, kiedy ekonomia idzie absolutnie w tym samym kierunku, w którym idzie dobrostan i dobre życie pacjentów. I o podsumowanie poproszę senatora Agnieszkę Górgankową. Szanowni Państwo, zatem zapraszamy na posiedzenie naszych połączonych zespołów. Dzisiaj już nie mamy wątpliwości, że bezpieczeństwo państwa polskiego jest zbudowane na dobrze funkcjonującej ochronie zdrowia w oparciu o wartości, a nie o procedury na nauce i na gospodarce. Jeżeli te filary będą dobrze finansowane, ale też i mądrze finansowane, to na pewno i biznes i przedsiębiorczość się będzie miała też dobrze. Dlatego dzisiaj w gronie ekspertów, w gronie decydentów chcemy o tym dyskutować. Zapraszam do śledzenia naszego zespołu. Dziękuję, zapraszam do śledzenia transmisji z posiedzenia.