Agnieszka Gorgoń-Komor: Zdrowie ma być wartością, nie procedurą
Senator Agnieszka Gorgoń-Komor otworzyła konferencję prasową przed wspólnym posiedzeniem parlamentarnego zespołu ds. badań naukowych i senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce. Spotkanie poświęcono innowacjom w ochronie zdrowia i gospodarce oraz konieczności zmiany modelu finansowania systemu zdrowia.
Senator Agnieszka Gorgoń-Komor wraz z przewodniczącą senackiego zespołu Joanną Sekułą zaprosiły ekspertów: wiceministra zdrowia Tomasza Maciejewskiego, dr Igę Lipską, prof. Agnieszkę Dobrzyń, prof. Adrianę Wronę oraz Annę Gołębicką. Dyskusja koncentrowała się na innowacjach technologicznych i organizacyjnych oraz na konieczności efektywnego wydawania publicznych środków.
Senator Gorgoń-Komor podkreśliła konieczność przejścia z finansowania procedur na finansowanie wartości‑based healthcare - systemu, który mierzy efekt leczenia i stawia pacjenta w centrum. Eksperci mówili o potrzebie uproszczenia regulacji, lepszego wykorzystania istniejących środków oraz o roli współpracy między nauką a biznesem w komercjalizacji wynalazków.
W wystąpieniach poruszono kwestie łańcuchów dostaw, local content w inwestycjach oraz niedoboru kadr medycznych i starzejącego się społeczeństwa. Uczestnicy wskazali, że zmiana modelu finansowania i większe wsparcie wdrożeń mogą poprawić jakość świadczeń, obniżyć koszty długoterminowe i wspierać rozwój gospodarczy.

Proponowano etapowe wdrożenie modeli zagranicznych (m.in. katalońskiego, czeskiego, holenderskiego), uproszczenie procedur grantowych oraz większą współpracę pomiędzy sektorem nauki i przedsiębiorstwami. Podkreślono, że mądrze i efektywnie finansowane filary zdrowia, nauki i gospodarki wzmacniają bezpieczeństwo państwa.
Zaproszenie do śledzenia transmisji.
Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.
Co się wydarzyło
Senator Agnieszka Gorgoń-Komor wraz z przewodniczącą senackiego zespołu Joanną Sekułą zaprosiły ekspertów: wiceministra zdrowia Tomasza Maciejewskiego, dr Igę Lipską, prof. Agnieszkę Dobrzyń, prof. Adrianę Wronę oraz Annę Gołębicką. Dyskusja koncentrowała się na innowacjach technologicznych i organizacyjnych oraz na konieczności efektywnego wydawania publicznych środków.
Główne tezy
Senator Gorgoń-Komor podkreśliła konieczność przejścia z finansowania procedur na finansowanie wartości‑based healthcare - systemu, który mierzy efekt leczenia i stawia pacjenta w centrum. Eksperci mówili o potrzebie uproszczenia regulacji, lepszego wykorzystania istniejących środków oraz o roli współpracy między nauką a biznesem w komercjalizacji wynalazków.
Kontekst i konsekwencje
W wystąpieniach poruszono kwestie łańcuchów dostaw, local content w inwestycjach oraz niedoboru kadr medycznych i starzejącego się społeczeństwa. Uczestnicy wskazali, że zmiana modelu finansowania i większe wsparcie wdrożeń mogą poprawić jakość świadczeń, obniżyć koszty długoterminowe i wspierać rozwój gospodarczy.

Rekomendacje ekspertów
Proponowano etapowe wdrożenie modeli zagranicznych (m.in. katalońskiego, czeskiego, holenderskiego), uproszczenie procedur grantowych oraz większą współpracę pomiędzy sektorem nauki i przedsiębiorstwami. Podkreślono, że mądrze i efektywnie finansowane filary zdrowia, nauki i gospodarki wzmacniają bezpieczeństwo państwa.
Zaproszenie do śledzenia transmisji.
Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Agnieszka Gorgoń-Komor proponuje podział składek emerytalnych
Agnieszka Gorgoń-Komor: wyjaśnia zmiany dla lekarzy z Ukrainy
Agnieszka Gorgoń-Komor: raport o rekomendacji Komisji ws. In Vitro
Agnieszka Gorgoń-Komor: Egzamin z polskiego podniesie standardy
Agnieszka Gorgoń-Komor - Sprzeciw wobec referendum klimatycznego
Agnieszka Gorgoń-Komor: krytyka receptomatów i naprawa ustawy 2023
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Marcin Kierwiński
Marcin Kierwiński: Dziękuję strażakom po pożarze w Biłgoraju
VideoParlament
Lech Wałęsa ostro o Kaczyńskim
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Samorząd to wolność i głos narodu
Monika Wielichowska
Monika Wielichowska: Profilaktyka to filar ochrony zdrowia
Czesław Mroczek
Czesław Mroczek: Niebieska Karta trzeba ulepszyć
Donald Tusk
Wypowiedź Premiera Donalda Tuska przed posiedzeniem Rady Ministrów
Transkrypcja
Dzień dobry, witam na konferencji prasowej poprzedzającej
dzisiejsze wspólne posiedzenie parlamentarnego zespołu
ds. badań naukowych i innowacji w ochronie zdrowia oraz
senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce. Posiedzenie
odbywa się pod hasłem innowacje w gospodarce, innowacje
w zdrowiu są z nami przewodnicząca parlamentarnego
zespołu ds. badań naukowych i innowacji w ochronie zdrowia
senator doktor nauk medycznych Agnieszka Gorgon-Komor
przewodnicząca senackiego zespołu ds. innowacji w gospodarce
senator Joanna Sekuła, wiceminister zdrowia Tomasz Maciejewski
doktor Iga Lipska Centrum Rozwoju Kompetencji GUMET
profesor Agnieszka Dobrzyn Polska Akademia Nauk profesor
Adriana Wrona sieć badawcza Łukasiewicz oraz Anna
Gołębicka Centrum Adama Smitha. Proszę o zabranie głosu
panią przewodniczącą senator Agnieszkę Gorgon-Komor.
Dzień dobry państwu to kolejny raz, kiedy senat Rzeczpospolitej
otwiera się na innowacje zarówno w zdrowiu, jak i w gospodarce.
Dziękuję mojej koleżance, pani senator Joannie Sekuła
Sekuła, przepraszam za to, że możemy razem mówić dzisiaj
o tym, jak ważna jest innowacja w zdrowiu i przez to może
się rozwijać gospodarka. Będziemy oceniać to z różnych
perspektyw. Będziemy mówić o zdrowiu, które jest zbudowane
nie na procedurach, na jednorodnych grupach pacjentach,
tylko na wartościach i na efekcie leczenia, na standaryzacji
tego leczenia tak, aby nasze publiczne pieniądze były
efektywnie wydawane, a na końcu stał pacjent, który będzie
efektywnie leczony. I to będzie dzisiaj tematem posiedzenia
z perspektywy zmian w ochronie zdrowia, bo zmiany są niewątpliwie
potrzebne. Natomiast pozostałe perspektywy to perspektywa
nauki, perspektywa publiczna, perspektywa gospodarcza,
to będą tematy, które się ze sobą wiążą. Tak dzisiaj innowacyjnie
podchodzimy do tych tematów, bo to jest bardzo ważne. Natomiast
w kwestii rozwoju naszego kraju zdrowie odgrywa niewątpliwie
bardzo dużą wartość. Dziękuję bardzo. Proszę o zabranie
głosu przewodniczącą zespołu senator Joannę Sekułę.
Szanowni Państwo, innowacje to w tej chwili na świecie temat
numer jeden. Możliwość zaangażowania polskiego przemysłu,
polskich firm do rozwoju technologicznego państwa i Unii
Europejskiej stała się dla naszego rządu priorytetem, co
wyraźnie pokazało zdefiniowanie local contentu, a więc określenie
koniecznego udziału polskich firm w planowanych przedsięwzięciach
gospodarczych. Widzimy to na razie bardzo wyraźnie w offshore,
czyli w tych inwestycjach energetycznych, ale widzimy również
w obronności. To, o czym będziemy mówili dzisiaj dotyczy
innowacji w ogólności, bowiem kraje europejskie, czy to w wyniku
pandemii, czy w wyniku wojny w Ukrainie dostrzegły brak
jednolitych i trwałych łańcuchów dostaw. Dlatego też Unia
Europejska prześledziła to, w jaki sposób podchodzą do
innowacji kraje Unii Europejskiej i najważniejsi partnerzy
gospodarczy Unii Europejskiej, pokazując trendy rozwoju
innowacji, słabe i mocne punkty poszczególnych krajów
członkowskich na tle średniej europejskiej. Wynika z tego,
że Polska jest w trendzie wzrostowym, ale ciągle namieszcze
do liderów daleko. I mam nadzieję, że wiem, że goście,
których zaprosiłyśmy z senatorką Gorgoń-Komor na dzisiejsze
posiedzenie, powiedzą nam o tym, w jaki sposób biznes, nauka
współtworzą innowacje, bo rozwój innowacyjnych
przedsiębiorstw, rozwój kadr dla nauki i nowych technologii
jest kluczowym zadaniem państwa. Proszę o zabranie głosu
ministra Tomasza Maciejewskiego.
Szanowni, szanowni państwo, bardzo dziękujemy za zaproszenie
i za zorganizowanie dzisiaj tej konferencji. Wyzwanie, jakie
stoją w tej chwili przed systemami ochrony zdrowia nie
tylko w Polsce, ale w całej Europie i nie tylko. Musimy
zaopiekować się innymi rozwiązycami, jak z problemami,
jakim jest niedobór kadr medyczny, jakie są starzejące
się społeczeństwo, jakie są oczekiwania, coraz większe
oczekiwania i potrzeby zdrowotne, społeczne. Aby to
móc tak naprawdę zaopiekować, potrzebujemy rozwiązań
innowacyjnych. Te innowacje się dzieją bardzo szybko w tej
chwili. Jak każde innowacje często wyprzedzają nasze,
naszą wiedzę i nasze też uregulowania prawne. I tutaj
przed nami kilka. Jedna rzecz to wydrożenie uregulowań
prawnych dotyczących dyrektyw czy SOHO, czy HDS-u, czy
BIOTECH-u, które pozwolą zaopiekować i rozwijać właśnie
innowacyjną gospodarkę w Europie. I bardzo jest to ważny
element tego rozwoju, o którym wspominały panie senator.
I kolejna rzecz to jest oczywiście wykorzystanie tych
innowacji, stworzenie innowacyjnego systemu ochrony
zdrowia, który jak tu już padło, powinien płacić za zdrowie,
a nie za procedury leczenia. Także myślę, że o tym dzisiaj
wszystkim porozmawiamy. Proszę o zabranie głosu doktor
Igielipską. Dzień dobry, szanowni, tak, dziękuję. Szanowni
państwo, ja przede wszystkim chciałam podziękować panią
senator za otwartość taką na prowadzenie dyskusji o systemie
zdrowia. Także bardzo dziękuję pani senator Agnieszce
Gorgoń-Komor i pani senator Joannie Sekuła. To jest innowacyjne
podejście do systemu zdrowia, to, które prezentujemy. Ja
reprezentuję dwie organizacje. Organizację pozarządową
Fundację Instytut Polityki Zdrowotnej oraz Gdański Uniwersytet
Medyczny. I łącząc siły obu tych organizacji, opracowaliśmy
taką koncepcję, wokół której chcemy zacząć dyskusję publiczną
na temat kształtu systemu zdrowia w Polsce. Chcemy odejść
od takiej retoryki wydawanych środków finansowych. Środki
finansowe są ważne, jak one są wydawane i my chcemy tą dyskusję
skoncentrować wokół tego, jak, na co te środki są wydawane,
czyli na wyniki leczenia pacjentek i pacjentów. Jest to takie
podejście, które międzynarodowo jest bardzo uznane. Nazywa
się value-based healthcare, czyli system opieki, system
zdrowia oparty na wartości, jaką system generuje dla pacjentek
i pacjentów. I wokół tego, a nie według procedur rozliczanych
według grup, jednorodnych grup pacjentów na przykład, nie
wokół tego staramy się skupić dyskusję, tylko wokół wartości,
jaką system generuje dla pacjentek i pacjentów. To jest
naprawdę ważne. Jest to koncepcja, która jest międzynarodowo
oparta w publikacjach naukowych. Wywodzi się z takiej publikacji
profesora Harvard Business School, czyli Michaela Portera.
On publikował wiele książek w 2006 roku, potem w 2010. Myśmy
jako grupa się podjęli przetłumaczenia tej pozycji w 2020
roku, tłumacząc to na język polski. Ta publikacja jest dostępna
w tłumaczeniu na język polski. Wtedy był to temat value-based
healthcare głęboko dyskutowany w Polsce. Natomiast z jakichś
powodów ten temat dopiero teraz, wydaje mi się, że trafia na
taki podatny grunt, żeby faktycznie zacząć szeroką debatę
publiczną na temat tego, jak ten system zdrowia wygląda.
Też dlatego jest taki dobry moment, że mamy kryzys finansowy.
Natomiast my odwracamy trochę tą dyskusję od samej rozmowy
o finansach na wartość dla pacjentek i pacjentów. I to jest
jakby kwintesencja tej sprawy. Proponujemy etapowe dojście
do celowego modelu systemu zdrowia. W oparciu o doświadczenia
międzynarodowe wykorzystaliśmy model kataloński, czeski.
Docelowo chcemy wykorzystać model holenderski. I nie mówić
o konkurencji płatników. Absolutnie tego nie poruszamy.
Natomiast chcemy mówić o konkurowaniu jakością o pacjenta
czy pacjentkę. Dziękuję.
Proszę o zabranie głosu profesora Agnieszka Dobrzyń.
Dziękuję bardzo. Proszę państwa, dzień dobry. Ja przede
wszystkim chciałabym podziękować. Dziękuję pani senator
także za to, ale i za naszą współpracę z panią senatą
Agnieszką Grogoń-Komor. Współpracujemy już od od kilku
lat. To jest ten głos w polskim senacie, który rozumie
innowacje i rozumie naukę. Ja jestem przedstawicielem
środowiska naukowego i jestem tutaj po to, żebyśmy nawiązali
realny dialog pomiędzy nami naukowcami a osobami, które
decydują o kształcie polityki naukowej w Polsce. Tak jak
państwo wiecie, jutro środowisko naukowe zamierza wyjść
z manifestacją, żeby poprosić o więcej pieniędzy. Ja bym
chciała dzisiaj państwu powiedzieć, że pieniądze w systemie
nauki są i są wydawane w dużej mierze dobrze, ale mogą być
wydawane lepiej. Ale coś, z czego na pewno nie wszyscy
zdajemy sobie sprawę, to polscy naukowcy są liderami
światowymi w wielu dyscyplinach. I dzisiaj chciałabym
także zainicjować taki cykl spotkań. Mam nadzieję, że
panie senator nas zaproszą częściej do sejmu, żeby
opowiedzieć. Ale sejm też nie byłby zły, proszę państwa,
dlatego, że chcielibyśmy pokazać politykom w ramach takiego
programu kwadrans z nauką, jakie są polskie wynalazki,
jakie są polskie innowacje, gdzie polska gospodarka, nie
inwestując w ten ostatni etap wdrażania innowacji, traci
na po prostu pieniądze. Dzisiaj jest pierwszy taki
wykład o bionicznej trzustce, takim wynalazku, w którym
ja brałam udział w wytworzeniu i z przyjemnością to państwu
opowiem. Zapraszam bardzo serdecznie na samym końcu posiedzenia
zespołu parlamentarnego, a już teraz rozumiem, że nie mamy
czasu, więc zapraszam serdecznie później. Proszę o zabranie
głosu profesor Adrian Ewrona.
Przede wszystkim chciałam serdecznie podziękować za
zorganizowanie spotkania i za zaproszenie, za zaproszenie
na spotkanie dotyczy przede wszystkim chciałam podziękować
panią senator za zorganizowanie tego spotkania i za możliwość
zabrania głosu w temacie dotyczącym finansowania badań
naukowych. Podobnie jak pani profesor Dobrzyń reprezentuje
środowisko naukowe, które ma już bardzo duże doświadczenie
w pozyskiwaniu środków, finansowaniu badań. Bez badań wszyscy
wiemy, nie ma innowacyjnej gospodarki, nie ma rozwoju i podzielam
zdanie pani profesor Dobrzyń, że w systemie są pieniądze,
tylko można zrobić więcej, żeby były bardziej efektywnie
wydawane, żeby zapewnić kontynuację projektów rokujących
wdrożenia do gospodarki, żeby uprościć procedury grantowania
tak, żeby efektywniej wykorzystywać środki istniejące
w systemie do rozwoju badań naukowych, a w konsekwencji
gospodarki. Dziękuję. Proszę o zabranie głosu Anna
Gołębicką. No i jak zawsze ekonomia na końcu. Szanowni
państwo, podsumowując już to, co co opowiedzieli nasi
przedmówcy, dobrze, że spotykamy się tutaj dzisiaj w polskim
klimacie, ponieważ musimy sobie uświadomić, że żyjemy
w systemie, w którym cała rozmowa o pieniądzach to jest
rozmowa nie o przyczynach, tylko o skutkach, bo pieniądze
są objawem choroby, a nie przyczyną choroby. Nasz system
oparty jest na dwa filary. Pierwsza to jest rozłożenie
świadczeń i one są jak przyszłość. One są, ale bardzo
nierówno rozłożone, a drugi filar to jest sposób, w jaki
płacimy. My płacimy głównie z tak zwanym fokusem na procedurę,
czyli nie kupujemy zdrowia, nie kupujemy szybkiej ścieżki
pacjenta, tylko kupujemy właśnie procedurę, a zdrowie
okazuje się skutkiem ubocznym i wygląda to trochę tak, jakby
ście państwo jechali taksówką, ale cel tego dojazdu nie
był taki bardzo istotny. Natomiast ważne było to, że licznik
cały czas bije i się obraca i napędza nowe koszty w tej
taksówce, więc taką taksówką niestety nie chcemy podróżować.
Patologia i problemy zaczynają się tam, gdzie nie ma jakości,
gdzie nie ma innowacji, a gdzie jest tylko i wyłącznie ilość.
Ilością nie zmienimy niestety naszego świata i teraz my
musimy zawalczyć o to, żeby nowy system, poprawiony system,
zrewolucjonizowany system eliminował to, co dzieje się teraz,
czyli eliminował słabą jakość, eliminował dublowanie,
eliminował przestoje, eliminował późne wykrywanie chorób,
a żeby premiował to, co jest bardzo ważne, czyli szybko
wykryta choroba, to z punktu widzenia ekonomicznego dużo
taniej leczona choroba. Efektywnie, szybko, w dobrej organizacji
kierowany pacjent na następne etapy i leczony to jest pacjent,
który nie jest beneficjentem systemu, ale jest płatnikiem
podatków w przyszłości. I możemy sobie mówić oczywiście
o szczęściu, o dobrostanie, natomiast to się opłaca również
z ekonomicznego punktu widzenia, więc jest to jeden z nielicznych
przypadków, kiedy ekonomia idzie absolutnie w tym samym
kierunku, w którym idzie dobrostan i dobre życie pacjentów.
I o podsumowanie poproszę senatora Agnieszkę Górgankową.
Szanowni Państwo, zatem zapraszamy na posiedzenie naszych
połączonych zespołów. Dzisiaj już nie mamy wątpliwości,
że bezpieczeństwo państwa polskiego jest zbudowane na
dobrze funkcjonującej ochronie zdrowia w oparciu o wartości,
a nie o procedury na nauce i na gospodarce. Jeżeli te filary
będą dobrze finansowane, ale też i mądrze finansowane,
to na pewno i biznes i przedsiębiorczość się będzie
miała też dobrze. Dlatego dzisiaj w gronie ekspertów, w gronie
decydentów chcemy o tym dyskutować. Zapraszam do śledzenia
naszego zespołu. Dziękuję, zapraszam do śledzenia transmisji
z posiedzenia.