Włodzimierz Czarzasty: Silny Sejm i Instytut Daszyńskiego
Włodzimierz Czarzasty podczas konwencji w Krakowie przedstawił plan obchodów Roku Daszyńskiego i zapowiedział inicjatywę ustawodawczą o powołaniu Instytutu Ignacego Daszyńskiego. Mówił też o potrzebie silnego, niezależnego Sejmu i przypomniał o konieczności respektowania kompetencji prezydenta, premiera i marszałka Sejmu.
Włodzimierz Czarzasty przedstawił program działań związanych z Rokiem Daszyńskiego, uchwalonym przez Sejm 26 września 2025 roku. Powołano Komitet Honorowy z udziałem wybitnych postaci, zaplanowano wydarzenia sejmowe, wybito medal okolicznościowy oraz zapowiedziano emisję znaczka pocztowego.
Czarzasty podkreślił znaczenie pracy redakcji i badań historycznych; przypomniał też o odzyskanym dokumencie z archiwów Parlamentu Austriackiego oraz zakupie portretu Daszyńskiego namalowanego przez Witkacego, który ma trafić do zbiorów Sejmu.
Nowa Lewica przygotowała projekt ustawy o powołaniu Instytutu Ignacego Daszyńskiego. Włodzimierz Czarzasty zapowiedział złożenie projektu we wrześniu i poprosił koalicjantów o wsparcie, wskazując na trwały charakter tej formy upamiętnienia.
Czarzasty przypomniał myśli Daszyńskiego o silnym Sejmie i apelował do prezydenta Karola Nawrockiego oraz innych o poszanowanie konstytucyjnego podziału kompetencji. Zaznaczył, że brak tej świadomości prowadzi do bałaganu i że nie zamierza odpuścić w obronie pozycji Sejmu.
Obchody Roku Daszyńskiego
Włodzimierz Czarzasty przedstawił program działań związanych z Rokiem Daszyńskiego, uchwalonym przez Sejm 26 września 2025 roku. Powołano Komitet Honorowy z udziałem wybitnych postaci, zaplanowano wydarzenia sejmowe, wybito medal okolicznościowy oraz zapowiedziano emisję znaczka pocztowego.
Działania kulturalne i międzynarodowe
Czarzasty podkreślił znaczenie pracy redakcji i badań historycznych; przypomniał też o odzyskanym dokumencie z archiwów Parlamentu Austriackiego oraz zakupie portretu Daszyńskiego namalowanego przez Witkacego, który ma trafić do zbiorów Sejmu.
Projekt ustawy o Instytucie
Nowa Lewica przygotowała projekt ustawy o powołaniu Instytutu Ignacego Daszyńskiego. Włodzimierz Czarzasty zapowiedział złożenie projektu we wrześniu i poprosił koalicjantów o wsparcie, wskazując na trwały charakter tej formy upamiętnienia.
Apele o równowagę władz
Czarzasty przypomniał myśli Daszyńskiego o silnym Sejmie i apelował do prezydenta Karola Nawrockiego oraz innych o poszanowanie konstytucyjnego podziału kompetencji. Zaznaczył, że brak tej świadomości prowadzi do bałaganu i że nie zamierza odpuścić w obronie pozycji Sejmu.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Włodzimierz Czarzasty: Polska nie na kolanach wobec USA
Włodzimierz Czarzasty: dlaczego był nieobecny 3 tygodnie
Włodzimierz Czarzasty o ustawie anty-LGBT i stanowisku ws. COVID
Włodzimierz Czarzasty: Nie dla zakazu internetu dla młodzieży
Włodzimierz Czarzasty: przestał być SZERYFEM. Odznaka upadła w piach... | Wypowiedź dla mediów
Włodzimierz Czarzasty o stanie wyjątkowym i pomocy dla ludzi na granicy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Katarzyna Kotula
Katarzyna Kotula: Będę bronić procedury Niebieskiej Karty
Przemysław Czarnek
Przemysław Czarnek: Samorządy potrzebują stabilności finansowej
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Samorząd to wolność i głos narodu
VideoParlament
Lech Wałęsa ostro o Kaczyńskim
Agnieszka Gorgoń-Komor
Agnieszka Gorgoń-Komor: Zdrowie ma być wartością, nie procedurą
Lewica
Lewica: Nowelizacja uczelni - Rzecznik, mediacje, Straż Akademicka
Artykuły
Transkrypcja
Witam Państwa serdecznie. Proszę Państwa, dożyliśmy takich czasów po 18 latach,
że Marszałek Sejmu obejmuje patronatem spotkanie poświęcone socjaliście.
To dobra informacja i dla państwa polskiego, i dla lewicy. Tak mi się wydaje taka sytuacja.
Na początku chciałem podziękować. Oczywiście dziękuję kuźnicy, dziękuję zdaniu,
dziękuję oratio recta, dziękuję przeglądowi, bo to ważne w stosunku do was są podziękowania,
bo dużo w waszej działalności jest polityki historycznej. Wiem, że jestem w Krakowie,
kłaniałem się jako pierwszej kuźnicy, ale też chcę powiedzieć jedno słowo o przeglądzie.
Proszę przekazać moje pozdrowienia panu Domańskiemu, redaktorowi naczelnemu.
Dlaczego? Dlatego, że to jest chyba pismo, które najwięcej traktuje o historii,
o polityce historycznej, w tym historii polskiej lewicy i socjaldemokracji.
Wielkie ukłony dla pana Domańskiego. Proszę państwa, mamy, obchodzimy rok Daszyńskiego,
decyzją Sejmu z 26 września 2025 roku. I dobrze, bo to wielka postać.
Ale o postaci będziemy rozmawiali w trakcie tej konwencji. Ja chciałem państwu złożyć informację,
co robimy w ramach tego roku i co będziemy robili. Po pierwsze, powołaliśmy Komitet Honorowy
tych obchodów z dużą pompą, z ludźmi wybitnymi, m.in. z Aleksandrem Kwaśniewskim,
z premierem Markiem Belką, Jerzy Hausnerem, Jackiem Majchrowskim.
Wpada do nas, jak nie zajmuje się tworzeniem nowej konstytucji.
Profesorem Michałem Śliwą, redaktorem Jerzym Domańskim i panem profesorem Tomaszem Nałęczem.
Daszyński potrafi łączyć, proszę państwa, różne nazwiska z wielką sympatią.
No i panem doktorem Pawłem Senkowskim, który o tym wszystkim wspomniał.
My właściwie w Sejmie bardzo dużo czasu poświęcamy postaci Daszyńskiego,
zarówno w trakcie Nocy Muzeów, jak i w trakcie Dnia Otwartego.
Proszę państwa, uczestniczyło w tych wydarzeniach, gdzie była przypominana
postać Daszyńskiego ponad 5 tys. osób. To jest duża sprawa moim zdaniem
i to ładnie wszystko pokazuje tę postać przecież niezapomnianą,
ale dla polskiej polityki bardzo ważną. Sejm zdecydował się i wybił okolicznościowy medal
upamiętniający Daszyńskiego, który dzisiaj również kilku osobom zostanie przekazany.
Chcę również poinformować, że Poczta Polska w listopadzie, w październik-listopad
na tak naprawdę 160. rocznicę urodzin i 90. rocznicę śmierci również uruchomi znaczek,
tak żeby pamięć Daszyńskiego była również w ten sposób uczczona.
Prowadzimy również działalność międzynarodową w sprawie Daszyńskiego.
Pierwsze miejsce, o którym to powiem, chciałem państwu powiedzieć,
że ostatnio widziałem się z szefem specjalnie w tej sprawie,
a przedtem z nim rozmawiałem telefonicznie kilka razy z szefem Parlamentu Austriackiego.
Na naszą prośbę zostały przepatrzone archiwa Parlamentu Austriackiego
i znaleźliśmy ankietę posła Ignacego Daszyńskiego z urokliwym jego wpisem
w różnych sprawach przypominającym, gdzie pracował wtedy, w jakich czasopismach pisał.
Przyjechało to do Polski, w związku z tym jesteśmy w posiadaniu tego dokumentu.
To rzadki dokument. Przy okazji Austria postanowiła wracać z większą sympatią
do tych czasów, bo się okazało, o czym nie myśleli tak na co dzień,
że wielu ojców założycieli różnych państw było w parlamencie wiedejskim.
Bo tak ta historia po prostu się toczyła.
Proszę Państwa, też poinformuję po raz pierwszy ciekawa rzecz z okazji tej rocznicy
i tych uroczystości. W tamtym tygodniu zakupiliśmy portret Daszyńskiego
namalowany przez Witkacego w 1934 albo w 1936 roku, chyba w 1934.
Bo uważamy, że po prostu takie rzeczy powinny być w polskim parlamencie.
Polski parlament zbiera rzeczy związane i skupuje rzeczy archiwalne związane
z polskim parlamentem. A co może być bardziej cudownego, jak Daszyński
namalowany przez Witkacego. W związku z tym przyjeżdża to do Sejmu,
będzie to oczywiście eksponowane i tak o tym myślimy, żeby tak to zrobić.
I ostatnia informacja, którą Państwu chciałem w ramach tych rocznic powiedzieć,
to planujemy jako Nowa Lewica zgłosić projekt ustawy.
Wydaje mi się, że procedowanie tej ustawy ze względu na Marszałka Sejmu
nie będzie wielkim problemem powołania Instytutu Ignacego Daszyńskiego.
I jeżeli tak się zdarzy, to uważam, że będzie to największy hołd,
największa pamiątka, którą socjaliście, jednemu z ojców założycieli naszego kraju,
Polski niepodległej możemy oddać. Tym bardziej, że byłaby ona trwała.
Rok by minął, a przychodzą przecież, wiemy o tym, następne lata.
W związku z tym tak sobie to wyobrażamy. Jesteśmy na takim etapie,
projekt ustawy już jest gotowy, będziemy go wnosili we wrześniu,
prosząc jednocześnie swoich koalicjantów o wsparcie.
Oczywiście będziemy razem z tymi koalicjantami, bez względu na to,
co się wydarzy w Krakowie w przeciągu trzech miesięcy, więc to nie będzie rzutowało.
Tutaj mamy wspólną historię. Proszę Państwa, o Daszyńskim dwa słowa powiem.
Nie o życiu i nie o historii jego dorobku, bo wydaje mi się, że jest tu wiele osób
mądrzejszych w tej sprawie ode mnie i posiadających większą wiedzę.
Zazdroszczę, ale nie można wiedzieć wszystkiego. Natomiast Daszyński
bardzo mocno się opowiadał za silnym Sejmem. Dużo temu silnemu Sejmowi
poświęcał uwagi. I chciałem Państwu powiedzieć, że dożyliśmy takich czasów,
gdzie te myśli Daszyńskiego są bardzo aktualne. Dlatego, że są trzy ośrodki władzy
w Polsce w tej chwili. To jest rząd, to jest prezydent, instytucja prezydenta,
to jest wreszcie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. I myślę o tym, że silny Sejm
jest potrzebny, że silny Sejm jest niezależny, że z silnym Sejmem
trzeba się liczyć, że zdanie silnego Sejmu musi być brane pod uwagę.
Od czasu do czasu musimy niektórym z podmiotów tych trzech przypominać.
Więc korzystając ze spotkania, które mamy dzisiaj, chciałem jak zwykle
z wielką sympatią odnieść się do człowieka, który jest prezydentem
naszego kraju, pana prezydenta Karola Nawrockiego. I chciałem powiedzieć
panu prezydentowi tak. Panie prezydencie, każdy ośrodek władzy
ma swoje kompetencje. Te kompetencje wynikają z historii i z konstytucji.
Każdy z nas, czyli i prezydent, i premier, i marszałek Sejmu
muszą mieć tego świadomość. Jak ta świadomość ginie, to w Polsce
robi się bałagan. Niech pan poczyta Daszyńskiego, będzie pan wiedział,
jaka jest rola prezydenta, jaka jest rola premiera i jaka jest rola
marszałka Sejmu i Sejmu. Ja, jeżeli chodzi o pozycję marszałka Sejmu i Sejmu,
a powinienem powiedzieć Sejmu i marszałka Sejmu, nie odpuszczę nawet milimetra,
czego na tej konferencji poświęconej wybitnemu socjaliście
chciałem powiedzieć. Dziękuję państwu za uwagę.