Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Lewica: Renta wdowia wzrośnie do 25% od 2027 r.

Lewica: Renta wdowia wzrośnie do 25% od 2027 r.

Lewica w Łodzi przypomina o rencie wdowiej - dziś dodatek wynosi 15% (średnio ok. 350 zł), a od 1 stycznia 2027 r. wzrośnie do 25% (ok. 600 zł). Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i poseł Tomasz Trela przedstawili efekty i zachęcili do zgłaszania osób uprawnionych.

Podstawowe informacje


Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas wizyty w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim przypomniała, że renta wdowia, pierwotnie zgłoszona jako inicjatywa obywatelska Lewicy i OPZZ, już funkcjonuje. Obecnie dodatek wynosi 15% i średnio daje ponad 350 zł miesięcznie, a od 1 stycznia 2027 r. przewidziano wzrost do 25%.

Skala i wpływ


Z renty wdowiej korzysta ponad milion osób w całym kraju, a w województwie łódzkim ponad 80 tysięcy. Lewica podkreśla, że świadczenie realnie poprawia sytuację finansową samotnych osób i przywraca godność seniorom, którzy przez lata byli najbardziej narażeni na ubóstwo.

Kontekst polityczny


Poseł Tomasz Trela i minister Dziemianowicz-Bąk podkreślili, że to rezultat działań Lewicy w rządzie oraz pracy ministerstwa. Projekt powstał dzięki społecznym postulatom i zbiorowi ponad 200 tysięcy podpisów jako inicjatywa obywatelska.

Lewica (konferencje prasowe) — klatka z wystąpienia: Lewica: Renta wdowia wzrośnie do 25% od 2027 r. (25.05.2026)

Dalsze plany i ewaluacja


W ustawie przewidziano obowiązkową ewaluację programu w 2028 roku, która ma pozwolić na dalsze rozszerzanie uprawnień i wysokości świadczenia. Lewica apeluje, by rodziny i sąsiedzi pomagali seniorom składać wnioski - pieniądze są na wyciągnięcie ręki.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry, witamy Państwa na konferencji prasowej Nowej Lewicy. Dzisiaj w Łodzi gościmy Panią Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Panią Minister Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk. To są nasze objazdy powiatów przez członków rządu, ale też członków naszego klubu parlamentarnego. Dzisiaj Pani Minister jest w Łodzi, w Piotrkowie Trybunalskim i oczywiście będziemy rozmawiać o osiągnięciach Lewicy w dziedzinie pomocy i wsparciu rodzinie, w dziedzinie pracy i polityki społecznej. To jest ministerstwo, którym kieruje Pani Minister, które znane jest z tego i słynie z tego, że przygotowuje bardzo dużo projektów ustaw i to ustaw, które są przegłosowywane przez parlament i podpisywane przez prezydenta. Czy to prezydentem był Andrzej Duda, czy prezydentem był Karol Nawrocki, ponieważ to są bardzo dobre przepisy, które ułatwiają i wspierają naszych obywateli. Dzisiaj będziemy mówić o Ręcie Wdowiej, ale oczywiście później będziemy też do Państwa dyspozycji. Ręcie Wdowiej, która jest autorstwa Lewicy, najpierw jako inicjatywa obywatelska, a teraz jako projekt rządowy, którego autorem i współautorem jest Pani Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bong. Ręta Wdowia, która już działa. Już dzisiaj obywatele naszego kraju otrzymują wsparcie i dodatek wdowi w wysokości 15%. To jest średnio około 350 zł na osobę, ale co ważne, i o tym też Pani Minister będzie mówić, ten dodatek w wysokości 15% obowiązuje tylko do końca tego roku, bo od 1 stycznia 2027 roku z 15 zrobi się 25% i to wszyscy, którzy mają już decyzję przyznaną i spełniają te kryteria, będą mieli więcej w portfelu. Nam bardzo zależało jako Lewicy, żeby dla osób, które ciężko pracowały na rzecz naszego kraju, tworzyły PKB w naszym kraju, ale z przyczyn niezależnych od tych osób zostały same, ustawić i wprowadzić systemową pomoc, tak żeby nie zależało to od widzimisię tego czy innego polityka, tej czy innej partii politycznej, tylko był wypracowany system i żeby to, co jest przyznane, dane, nie zostało nigdy w przyszłości odebrane. Dlatego ta Ręta Wdowia działa, ona funkcjonuje i ona naprawdę bardzo dobrze się sprawdza i teraz bym poprosił Panią Minister Dziemianowicz-Bong, żeby w tej sprawie, ale nie tylko w tej, zabrała głos. Bardzo proszę. Dziękuję serdecznie Panie Pośle. Szanowni Państwo, jest mi niezwykle miło gościć dzisiaj w Łodzi i w całym województwie łódzkim na spotkaniach z państwem, z mediami, ale także z mieszkańcami i mieszkankami po to, żeby o tych sprawach, które już zostały załatwione, które już zostały zrealizowane, z których obywatelki i obywatele mogą korzystać, opowiadać, rozmawiać i żeby dyskutować o dalszych planach i dalszych działaniach lewicy w rządzie, lewicy w ministerstwie pracy, lewicy w parlamencie. Tak jak powiedział pan poseł Tomasz Trela, zaczynamy tę dyskusję od przypomnienia jednego z flagowych postulatów Lewicy i OPZZ, postulatu, pod którym swego czasu zbieraliśmy podpisy jako pod projektem obywatelskim. Udało się zebrać wówczas ponad 200 tysięcy podpisów, za co raz jeszcze serdecznie dziękuję i mamy to renta wdowia, czyli świadczenie dla osób po stracie współmałżonka już funkcjonuje, skorzystało z tego, z renty wdowie i skorzystało już w całym kraju ponad milion ludzi, ponad milion osób, każdego miesiąca dostaje średnio 350 złotych więcej do portfela. W samym województwie łódzkim takich osób korzystających z renty wdowie jest ponad 80 tysięcy. I tak jak powiedział pan poseł Tomasz Trela, już dziś przynosi ta zmiana konkretne efekty, bo 350 złotych ekstra w portfelu to dla osoby samodzielnej, samotnej, prowadzącej pojedyncze gospodarstwo domowe całkiem sporo. Ale od 1 stycznia 2027 roku będzie tych środków jeszcze więcej. Zwiększa się renta wdowia z 15 do 25 procent drugiego świadczenia, co oznacza wzrost o około średnio 250 złotych. Więc już od 1 stycznia osoby korzystające, pobierające rentę wdowie będą otrzymywały średnio około 600 złotych tego świadczenia. To już są znaczące sumy. Mówię o tym dlatego, żeby po pierwsze wypromować i powiedzieć, zachęcić osoby, którym przysługuje to świadczenie, żeby po nie sięgały. Ale także chciałabym się zwrócić do wnuków, do dzieci, do mieszkańców, do sąsiadów, bo wciąż dostajemy takie sygnały, że nie każdy senior, nie każda seniorka, która kwalifikuje się, która mogłaby skorzystać z renty wdowiej, z tego korzysta. Być może dlatego, że nie wie, być może dlatego, że ma trudność z wypełnieniem, czy złożeniem wniosku. Zachęcamy bardzo serdecznie do tego, żeby zapytać, żeby w ramach takiej współpracy, wspólnoty sąsiedzkiej, rodzinnej zapytać, pomóc, wesprzeć, bo te pieniądze należą się seniorom i seniorkom, te pieniądze są na wyciągnięcie ręki. To jest niezwykle ważny projekt, nie tylko dlatego, że obiecywaliśmy go w kampanii wyborczej, nie tylko dlatego, że Lewica wspólnie z OPZZ-em zbierała pod tym projektem podpisy. To jest przede wszystkim ważny projekt, bo on przywraca godność starszym osobom. Przez wiele, wiele lat w Polsce byliśmy przyzwyczajeni do tego, że bieda ma twarz starszej, samotnej kobiety. To się zmieniło. To się skończyło, to się kończy właśnie dzięki takim działaniom jak wprowadzanie renty wdobień, jak pomoc dla osób, które z dnia na dzień zostały bez drugiej połówki, które przeżywają żałobę, to oczywiste, ale które także muszą mierzyć się z szeregiem wyzwań finansowych. Dlatego to był tak ważny jeden z pierwszych projektów, który jako Lewica w Ministerstwie Polityki Społecznej, jako Lewica w rządzie chcieliśmy przeprowadzić. Było dla nas niezwykle ważne także to, żeby zagwarantować stopniowy wzrost tego świadczenia i właśnie od przyszłego roku ten wzrost będziemy obserwować. 25% od 1 stycznia 2027 roku. W 2028 roku odbędzie się obowiązkowo zapisana w ustawie ewaluacja tego programu. Ewaluacja, która będzie miała na celu jeszcze dalsze rozszerzanie osób uprawnionych i wysokości tego świadczenia. Bo chwalimy się tym, co udało się osiągnąć, ale robimy to z pokorą i z przekonaniem, że wiele jeszcze przed nami. Chcemy i będziemy kontynuować dobre, prospołeczne zmiany i bezpieczeństwo dla polskich rodzin, w tym także dla osób starszych. Bardzo serdecznie dziękuję. Wiem, że zaraz zmierzamy na spotkanie otwarte tutaj w Łodzi. Przed nami jeszcze Piotrków Trybunalski. Chciałabym serdecznie zaprosić na te spotkania, ale także podziękować za wszystkie głosy, za wszystkie inspiracje i za wszystkie postulaty. Dlatego, że z takich właśnie spotkań, z takich właśnie postulatów biorą się później takie programy. Renta wdowia nie zostałaby przeprowadzona, wymyślona i przyjęta, gdyby nie to, że to sami obywatele i obywatelki zgłaszali ten postulat. Więc liczę na to, że wyjadę z województwa łódzkiego, bogatsza w kolejne inspiracje, w kolejne pomysły. Jestem do Państwa dyspozycji i oczywiście także do dyspozycji mediów, gdyby trzeba było odpowiedzieć na pytania.