Krzysztof Gawkowski: RadioZ - Czy w Polsce będą dwa standardy małżeństw?
Krzysztof Gawkowski (poseł, Wiceprezes RM i Minister Cyfryzacji) komentuje rozporządzenie, które równa małżeństwa i wywołuje pytania o dalsze wytyczne ministerstw. Mówi, że ostateczne rozstrzygnięcia powinny wynikać z jasnego ustawodawstwa, a nie jedynie z kolejnych rozporządzeń.
Krzysztof Gawkowski wskazuje, że jeśli rozporządzenie faktycznie zrównuje małżeństwa, to po okresie vacatio legis wszystkie małżeństwa powinny mieć równe prawa. Zadaje pytanie, dlaczego kolejne ministerstwa mają wydawać dodatkowe wytyczne lub rozporządzenia, które mogłyby wprowadzać nierówności.
Gawkowski odwołuje się do zapowiedzi ministra i wicepremiera Kośniak‑Kamysza, że kluczową rolę odegra projekt ustawy o związkach partnerskich. Zwraca uwagę, że bez spójnego ustawodawstwa trudno zapewnić stabilność praw par jednopłciowych.
Poseł przypomina, że przygotował rozporządzenie w lutym i wskazuje, iż procedury nie są proste - stąd opóźnienia. Wskazuje też na rolę kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz konieczność, by ministerstwa wydały jasne wytyczne w zakresie np. rozliczeń podatkowych.

Gawkowski podkreśla, że ostateczne szczegóły będą wyjaśniane przez poszczególne resorty, jak Ministerstwo Sprawiedliwości, i prosi o kierowanie pytań do właściwych instytucji. Obejrzysz nagranie i dowiesz się więcej.
Najważniejsze ustalenia
Krzysztof Gawkowski wskazuje, że jeśli rozporządzenie faktycznie zrównuje małżeństwa, to po okresie vacatio legis wszystkie małżeństwa powinny mieć równe prawa. Zadaje pytanie, dlaczego kolejne ministerstwa mają wydawać dodatkowe wytyczne lub rozporządzenia, które mogłyby wprowadzać nierówności.
Ustawa o związkach partnerskich i kontekst prawny
Gawkowski odwołuje się do zapowiedzi ministra i wicepremiera Kośniak‑Kamysza, że kluczową rolę odegra projekt ustawy o związkach partnerskich. Zwraca uwagę, że bez spójnego ustawodawstwa trudno zapewnić stabilność praw par jednopłciowych.
Procedura i praktyczne konsekwencje
Poseł przypomina, że przygotował rozporządzenie w lutym i wskazuje, iż procedury nie są proste - stąd opóźnienia. Wskazuje też na rolę kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz konieczność, by ministerstwa wydały jasne wytyczne w zakresie np. rozliczeń podatkowych.

Dalsze wyjaśnienia i odpowiedzialność ministerstw
Gawkowski podkreśla, że ostateczne szczegóły będą wyjaśniane przez poszczególne resorty, jak Ministerstwo Sprawiedliwości, i prosi o kierowanie pytań do właściwych instytucji. Obejrzysz nagranie i dowiesz się więcej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Krzysztof Gawkowski o powrocie dzieci do szkół i zaniedbaniach
Krzysztof Gawkowski składa uchwałę i apeluje o obronę środków UE
Krzysztof Gawkowski wzywa do przygotowań na czwartą falę COVID
Krzysztof Gawkowski: żąda przerwy i nowelizacji budżetu
Krzysztof Gawkowski: Projekt był dobry, zniszczyły go poprawki
Krzysztof Gawkowski: Ustawa zwiększy chaos w opiece onkologicznej
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Marcin Ociepa
Marcin Ociepa: Tusk szkodzi sojuszowi polsko‑amerykańskiemu
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Referendum prezydenta to kpina z Konstytucji
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki: Możliwe polityczne zarzuty wobec Kancelarii Prezydenta
Mariusz Błaszczak
Mariusz Błaszczak: Miszalski to fatalny prezydent Krakowa
Karol Nawrocki
Karol Nawrocki: Polska jest jedna, głos narodu musi być słyszany
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Gromadzka krytykuje referendum i broni żywności
Transkrypcja
Tomasz Kubat, Radio ZSRR. Nie chciałbym psuć nastroju, ale skoro jest tak, że małżeństwa zostały zrównane tym rozporządzeniem,
które ma wakacje o legis 3 miesiące, to rozumiem, że po 3 miesiącach wszystkie małżeństwa powinny mieć takie same prawa.
Więc dlaczego następne ministerstwa mają coś jeszcze tutaj zmieniać rozporządzeniami bądź jakimiś wytycznymi,
albo są małżeństwa równe i wtedy wszystkie prawa mają takie same, łącznie z adopcją dzieci itd.
albo nie są równe i np. jakieś małżeństwa mają do czegoś prawo, a inne nie mają.
Dlatego są potrzebne kolejne wytyczne, które będą z każdego urzędu płynęły.
Myślę, że sprawa jest na tyle już wyjaśniona, mówili o tym premier i wszyscy ministrowie, że ja tu więcej nic nie dodam.
Dlaczego minister i wicepremier Kośniak-Kamysz mówi, że najważniejsze to są te przepisy, które będą w tej ustawie o związkach partnerskich,
bo to wtedy dopisze tak naprawdę cały krajobraz prawny tego wszystkiego, bo trochę to jedno z drugim nie jest kompatybilne.
Oczywiście, że nie jest kompatybilne, bo przez lata nie mieliśmy ustawy o związkach partnerskich,
nie mieliśmy jasnego ustawodawstwa, które dawałoby tą gwarancję bezpieczeństwa dla par jednopłciowych.
Dopiero te gwarancje są w parlamencie budowanym. Mamy w Polsce kodeks rodzinny i opiekuńczy, który też stwarza pewne ramy,
które swoimi wytycznymi też muszą stosować urzędy, dlatego to nie jest prosta procedura.
Gdyby była prosta procedura, to przypominam, że przygotowałem rozporządzenie w lutym i powinno być w lutym, a mamy końcówkę maja.
Jakby to było proste, to by wszyscy dawno przyjęli te dokumenty, a proste nie jest.
Nie rozumiem, czego będą dotyczyć te wytyczne, a ewentualnie inne rozporządzenia?
Powiedziałem czego. Między innymi tego, jak będą mogły się pary takie rozliczać.
Jeżeli są małżeństwem i małżeństwa rozliczają się tak samo, to po co dodatkowe przepisy?
Dlatego, że dzisiaj rozliczają się pary dwupłciowe, a my mówimy o jednopłciowych.
Sprawa dla mnie jest jasna. Rozstrzygną to wytyczne ministerstw.
Nie jestem ekspertem. Wydaje mi się, że nie jest nigdzie napisane, że małżeństwa dwupłciowe mogą się rozliczać, a jednopłciowe nie.
Jest chyba tylko małżeństwo. Małżeństwo może się rozliczać wspólnie i już.
Panie redaktorze, w tej sprawie wszystkie rzeczy będą wyjaśniały ministerstwa, tak jak chociażby Ministerstwo Sprawiedliwości.
Proszę w tych sprawach, a nie rozporządzenia, które wydał minister cyfryzacji, pytać te ministerstwa.