Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Konfederacja: Młodzi dla Wolności o zagrożeniach dla kryptowalut

Konfederacja: Młodzi dla Wolności o zagrożeniach dla kryptowalut

Konfederacja i Młodzi dla Wolności uczcili Bitcoin Pizza Day i zaapelowali o pro‑technologiczne podejście do regulacji kryptowalut w Polsce. Poseł Bartłomiej Pejo wraz z Janem Radzimierskim, Krzysztofem Cywińskim i aktywistami Młodych dla Wolności Bydgoszcz wskazali na ryzyko przeregulowania i odpływu specjalistów.

Główne tezy


Konfederacja podkreśla, że technologia blockchain i Bitcoin to szansa na niezależność finansową oraz rozwój nowych sektorów gospodarki. Mówiono o konieczności tworzenia przepisów uwzględniających doświadczenie młodych i środowisk technologicznych.

Krytyka polityków i projektów zakazów


W wystąpieniach skrytykowano brak wiedzy części czołowych polityków oraz postulaty zakazu kryptowalut powiązane z wypowiedziami prezesa Kaczyńskiego. Mówcy ostrzegali, że podejście „zamknąć, zabronić” blokuje innowacje i nie rozwiązuje realnych problemów.

Konsekwencje dla gospodarki


Podkreślono ryzyko emigracji polskich deweloperów i firm kryptowalutowych do krajów o przyjazniejszych przepisach, co zdaniem uczestników osłabia pozycję Polski jako potencjalnego lidera rynku w Europie. Brak sprzyjających regulacji może ograniczyć inwestycje i miejsca pracy.

Konfederacja (konferencje prasowe) — kadr z wypowiedzi: Konfederacja: Młodzi dla Wolności o zagrożeniach dla kryptowalut (22.05.2026)

Apel o edukację i udział młodych


Młodzi zaapelowali o praktyczną edukację finansową i włączenie młodzieży w proces tworzenia prawa dotyczącego kryptowalut. Wskazano, że odpowiedzialne, merytoryczne podejście dziś zaprocentuje w przyszłości stabilnym rynkiem i świadomymi inwestorami.

Najważniejsze nazwiska i tematy: Konfederacja, Bartłomiej Pejo, Jan Radzimierski, Krzysztof Cywiński, Bitcoin, blockchain, regulacje kryptowalut.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Witamy Państwa na konferencji prasowej Młodych dla Wolności. Dzisiaj obchodzimy kryptowalutowe międzynarodowe święto Bitcoin Pizza Day. Z tej okazji chcielibyśmy zanim zamanifestować to, co dzisiaj dzieje się w Polsce związanego z kryptowalutami. Z nami jest poseł Bartłomiej Pejo, jestem ja, Jan Radzimierski, Krzysztof Cywiński i Młodzi dla Wolności Bydgoszcz. Panie pośle, oddaję głos. Szanowni Państwo, dzisiaj gościmy osoby młode, osoby młode, ale doświadczone i zaangażowane i wydaje się zdecydowanie bardziej doświadczone, niż większość polityków w Polsce, większość parlamentarzystów. Tych parlamentarzystów, którzy podejmują czasami bardzo daleko idące i negatywne decyzje co do naszego wspólnego funkcjonowania w Polsce i w Europie. Otóż jak kolega wspomniał, mamy przecież tą dyskusję publiczną na temat technologii blockchain, na temat Bitcoina, giełd kryptowalutowych i tak dalej, i tak dalej. Od kilku miesięcy politycy wręcz porażają swoją niewiedzą na temat nowoczesnych technologii. Tych technologii, w których młodzi czują się najlepiej i w których mają niezwykle istotne doświadczenie. I to właśnie młodzi powinni mieć wpływ na to, jak te regulacje, czy też brak regulacji powinny w Polsce funkcjonować. Mamy przecież w Polsce polityków i to czołowych liderów partii politycznych. Pan prezes Kaczyński przecież mówi o tym, że trzeba zakazać kryptowalut. Za chwilę będziemy słyszeli o tym, że trzeba zakazać internetu, no bo jak ktoś internetu nie rozumie to najlepiej go zamknąć. Jeżeli ktoś nie rozumie Bitcoina, nie rozumie kryptowalut no to trzeba je zamknąć i tak dalej, i tak dalej, i tak dalej. A nie na tym chyba powinno polegać funkcjonowanie w naszym nowoczesnym państwie, bo tak trzeba to ująć. Powinno polegać na tym, abyśmy byli niezależni. Technologia blockchain to technologia, która pozwala na takie oderwanie się zarówno od polityków, jak i od urzędników. A więc pozwala na to, abyśmy swobodnie przepływy finansowe mogli w Polsce i na świecie generować. Podejście takie jak ma większość polityków w Polsce jest absolutnie negatywne, jest złe. Jest na pewno, nie służy temu, aby rozwijać nowe, nowoczesne technologie w Polsce. I takie myślenie naprawdę nie doprowadzi do niczego dobrego. Ale o tym jak to widzą młodzi to właśnie chciałbym, aby młodzi się wypowiedzieli. Ja jako przewodniczący Komisji Cyfryzacji i Nowoczesnych Technologii tutaj w polskim Sejmie z całym sercem wspieram te działania właśnie takie pro nowoczesne, pro nowoczesnym technologiom, bo to jest nasza przyszłość. Mamy mnóstwo naprawdę znakomitych fachowców w Polsce, którzy jeżeli będziemy mieli takie podejście polityków do tego, żeby wszystko blokować i zamykać, to niestety ci fachowcy będą musieli wyjeżdżać za granicę, a chyba nie o to chodzi. Oddaję głos młodym. Szanowni Państwo, w 2010 roku dokonano pierwszej wymiany bitcoinów, czyli kryptowalut, na jakąś rzecz materialną, czyli jest to pizza. To jest ta symboliczna pizza. I dzisiaj mam wrażenie, że po 16 latach jedyną osobą, która byłaby skłonna powtórzyć ten deal, czyli wymienić 10 tysięcy bitcoinów na pizzę, byłaby osoba przedstawiona na tym zdjęciu, ponieważ ten człowiek nie rozumie wartości kryptowalut, nie rozumie znaczenia technologii i nie rozumie dzisiejszego świata. I przez to, niestety, ale biznesy kryptowalutowe nie będą się zamykały w Polsce, bo ich po prostu nie ma. Te biznesy się po prostu tutaj nie będą otwierały. I tutaj mogą krzyczeć i rządzący, którzy ćwierć inteligencją swoją się popisują i uważają, że nadmierne przeregulowanie tego rynku posłuży ochronie konsumenta, a nic się w tej sprawie nie zmieniło. Ja półtora roku temu robiłem identyczną konferencję prasową i przez półtora roku nic się nie zmieniło w mentalności tych ludzi, nic się nie zmieniło, jeżeli chodzi o prawo w Polsce i stoimy w sytuacji, gdzie Polska jako 20. gospodarka świata śmiało mogła być liderem kryptowalut w Europie. I co? I żaden biznes się tutaj po prostu nie otwiera, bo tutaj po prostu się tych biznesów nie robi. I będą się wynosili polscy deweloperzy kryptowalut do Wielkiej Brytanii, do Szwajcarii, do Stanów Zjednoczonych, czy do Azji, a w Polsce zamiast kwitnącego biznesu będziemy mieli biedę z nędzą i będzie nas stać tylko na tą żoliborską pitce. Dziękuję bardzo. Drodzy Państwo, bardzo często politycy pokazują, jak chętnie współpracują z młodzieżą. Tutaj możemy mieć pewną świadomość, że to właśnie młodzież jest najistotniejszym elementem, jak chodzi o edukację finansową i ekonomiczną. Proszę zauważyć, że w społeczeństwie, w świadomości polityków nie ma takiej sytuacji, gdzie młodzież musi się rozwijać, jak chodzi o kryptowaluty. Mówimy tutaj o regulacjach, mówimy tutaj o domniemanych przestępstwach, które mogą się wydarzyć za pomocą kryptowalut, ale nie mówimy o tym, jak uświadamiać młodzież. Młodzież, która przecież będzie za paręnaście lat głównym inwestorem, jak chodzi o wszelakie instrumenty finansowe i finansowo pochodne. Drodzy Państwo, idealna sztafeta pokoleń powinna polegać na tym, że odpowiedzialni profesorzy, politycy, którzy właśnie mają świadomość na tematy, na które się wypowiadają, potrafią racjonalnie, odpowiedzialnie, ale przede wszystkim i na to wszystko merytorycznie wytłumaczyć młodzieży, jak można się rozwijać w różnych sferach państwowości. Dlatego taki apel od młodzieży do polityków, aby poza kurtuazją, zdjęciami, pięknymi wypowiedziami, jak to młodzież jest bardzo zaangażowana, przynieść coś więcej. Niech to będzie merytoryka, niech to będzie coś, co naprawdę może zaangażować społeczeństwo młodzieżowe na tyle, że będziemy mogli za paręnaście lat powiedzieć dziękujemy. Dziękujemy tym starszym, którzy dali nam i pokazali nam, jak przewodzić państwo, ale również jak zachowywać się na rynkach finansowych. Dziękuję. Dziękuję bardzo. Czy zostały jakieś pytania? Jeśli nie, to bardzo serdecznie dziękujemy.