Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Konferencja prasowa Rzecznika Rządu Adama Szłapki

Konferencja prasowa Rzecznika Rządu Adama Szłapki

Adam Szłapka (poseł) podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu mówił o zmianach w opłatach KNF, postępach KPO, bezpieczeństwie oraz reagował na dezinformację i sprawę wyjazdu Zbigniewa Ziobry. Odniósł się też do obecności wojsk amerykańskich, sytuacji gospodarczej i fałszywych twierdzeń dotyczących remontów czołgów Abrams.

Najważniejsze ustalenia


Adam Szłapka podsumował dwa dokumenty omawiane na posiedzeniu rządu: projekt zmiany zasad wnoszenia opłat na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego oraz priorytety Rady Ministrów związane z Krajowym Planem Odbudowy (KPO). Wskazał, że zmiany w KNF mają usprawnić procedury i skrócić czas postępowań.

Bezpieczeństwo i inwestycje


Poseł omówił postępy w obszarach bezpieczeństwa: rozwój komponentu dronowego i powołanie Ośrodka Systemów Autonomicznych (OSA), Program Obrony Ludności Cywilnej, ponad 1 200 pozytywnie zaopiniowanych projektów inwestycyjnych oraz alokację KPO na poziomie 75% i umowy na 181 mld zł.

Dezinformacja i spory polityczne


Szłapka ostro skrytykował działania Prawo i Sprawiedliwość, wskazując na przykłady dezinformacji dotyczącej KPO. Zwrócił uwagę, że obecność wojsk amerykańskich w Polsce to rezultat działań wielu rządów i nie powinna być przedmiotem politycznego sporu.

Sprawa Zbigniewa Ziobro i relacje z partnerami zagranicznymi


W ocenie posła, Zbigniew Ziobro „ucieka przed polskim wymiarem sprawiedliwości”; Szłapka zapowiedział, że resorty będą informować partnerów zagranicznych i dążyć do wyjaśnień w sprawie wydania wizy oraz możliwości ekstradycji. Omówił również intensywne kontakty polskich władz z amerykańskimi instytucjami w kwestiach bezpieczeństwa.

Adam Szłapka — moment z wypowiedzi: Konferencja prasowa Rzecznika Rządu Adama Szłapki (19.05.2026)

Gospodarka i presja inflacyjna


W kontekście danych o deficycie i prognoz inflacyjnych Szłapka wskazał na wpływ sytuacji międzynarodowej (m.in. wzrost cen ropy) oraz działania rządu dotyczące paliw (obniżki akcyzy i VAT, mechanizmy ograniczające nadmierne zyski), które jego zdaniem stabilizują poziom inflacji.

Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzień dobry Państwu, zupełnie inny skład niż w tej sali na nocy muzeów. Witam bardzo serdecznie na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. Tradycyjnie najpierw kilka słów o tym, co odbyło się w czasie posiedzenia i dalej jestem gotowy odpowiedzieć na Państwa pytania. Dzisiaj podczas posiedzenia rządu dwa dokumenty. Pierwszy to jest projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z opłatami uiszczanymi na rzecz Komisji Nadzoru Finansowego. To jest projekt, który zmienia zasady wnoszenia części opłat do Komisji Nadzoru Finansowego przez podmioty działające dla rynku finansowym. Opłata będzie uiszczana już przy składaniu wniosku, a nie dopiero po zakończeniu postępowania. To jest zmiana, która ma usprawnić pracę KNF i ograniczyć liczbę błędy wniosków i skrócić czas postępowań. Projekt wprowadza także nowe opłaty związane z nadzorem nad funduszami inwestycyjnymi i domami mecklerskimi. To jest też projekt, który ma uprościć i usprawnić finansowanie przede wszystkim spraw związanych z Komisją Nadzoru Finansowego. Druga sprawa to jest sprawa, o której mówił Pan Premier przed posiedzeniem rządu. To są priorytety Rady Ministrów. Sporo o tym powiedział Pan Premier. Mówił o gigantycznym postępie, jeśli chodzi o miejsca żłobkowe w Polsce. Mówił sporo o KPO, o czym warto mówić. O tym wszystkim będzie też informował Pan Minister Berek, ale jest sporo rzeczy, którymi się można pochwalić. Na przykład intensywnie rozbudowany został komponent wojsk dronowych. Powołany został Ośrodek Systemów Autonomicznych, OSA. Sporo spraw dotyczących bezpieczeństwa w ramach Programu Obrony Ludności Cywilnej. Ponad 1200 projektów inwestycji budowlanych zostało pozytywnie zaopiniowanych. Szeroko został rozdystrybuowany Poradnik Bezpieczeństwa. Tarcza Wschód weszła w fazę intensywnych prac wykonawczych. Jeśli chodzi o to, o czym już mówiłem, czyli Krajowy Plan Odbudowy, to alokacja środków na poziomie 75%. Ponad milion, milion, sto tysięcy umów zostało podpisanych na kwotę 181 miliardów. Gigantyczne inwestycje, ale takie sprawy, które też są niby drobne, ale dotyczą naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszego państwa. Przydomowe magazyny energii z planowanych do budowy 200 tysięcy przydomowych magazynów energii do końca 2027 roku zamontowano już ponad 100 tysięcy. Co miesiąc przybywa 8 tysięcy takich magazynów energii. Jeśli chodzi o kwestię deregulacji, ponad 140 zmian już weszło w życie. Także jest tych spraw bardzo dużo. Będziemy o tym jeszcze informować. Na bieżąco będzie też o tym mówił pan minister Berek. Tyle, jeśli chodzi o kwestię posiedzenia Rady Ministrów. Przejdziemy do części związanej z dezinformacją. Tak, i tu już jest temat, który też jest związany między innymi z priorytetami rządu. Prawo i Sprawiedliwość opublikowało grafikę, która trudno się dziwić, że oni takiej retoryki używają, która krytykuje KPO. Bardzo łatwo to wyjaśnić i pani minister Pełczyńska-Nałęcz to publicznie o tym informowała. Mówił też o tym pan premier. 18 tysięcy nowych miejsc żłobkowych. 200 tysięcy domów ocieplonych. Szybki internet w 211 tysiącach gospodarstw domowych. Wagony, tabor kolejowy, lokomotywy, obwodnice. To wszystko się dzieje w Polsce. Mimo poważnego opóźnienia związanego z niekompetencją rządu Mateusza Morawieckiego, to wszystko jest realizowane. Dla polityków Prawa i Sprawiedliwości prosimy o to, żeby nie dezinformować. Druga sprawa, pan minister Przydacz, który mówi, że stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce to jest tylko i wyłącznie zasługa Prawa i Sprawiedliwości. To jest nieprawda. Jest na to bardzo jasne wyjaśnienie. Mówił o tym pan minister Siemoniak. Pracowały nad tym w zasadzie wszystkie poprzednie rządy. Można przytoczyć kalendarium. Ja nie będę dokładnie od czasów rządu Jerzego Buzka i wcześniejszych przytaczał dokładnych ćwiczeń, rozmów, umów i dyskusji na ten temat posługiwanych, ale już od 2014 roku mieliśmy do czynienia z siłami amerykańskimi w Polsce. I to nie powinien być element sporu politycznego. Myślę, że wszystkie rządy mają w tej sprawie jedno zdanie. Jedno zdanie nie ma sensu w tej sprawie prowadzić dezinformacji. Możemy dalej tą sprawę wyjaśniać. Zresztą w mediach też pojawiały się informacje na ten temat. To są wycinki prasowe akurat chyba z TV Republika z 2014 roku, które mówią o tym bardzo wyraźnie, że takie sytuacje mają miejsce. Więc nie ma co w tej sprawie dezinformować. Kolejna sprawa to jest tweet pana ministra Mariusza Błaszczaka, który jest tweetem nieprawdziwym. I to też sprawa dotyczy jego systemu remontowania czołgów Abrams. Wczoraj została podpisana umowa z udziałem pana premiera Donalda Tuska. Wszystkie w tej sprawie najważniejsze decyzje, znaczy najważniejsze decyzje w tej sprawie zostały podjęte przez rząd Donalda Tuska i też ja w tej sprawie wyjaśniałem. Możemy kolejny slajd. Te najważniejsze sprawy, które zostały podjęte, zabezpieczenie finansowania, konkretne umowy zostały podpisane już przez ten rząd. Także bardzo prosimy o to, żeby nie siać dezinformacji. To tyle jeśli chodzi o wstęp. I proszę bardzo, zaczynamy kwestia pytań. Dzień dobry, Monika Miller, Polsat News. Panie ministrze, właśnie mam trzy pytania. Pierwsze dotyczy obecności wojsk amerykańskich w Polsce, starań o zwiększenie tej liczebności. Premier Donald Tusk mówił, rząd stara się nie tylko uzyskać informacji, ale też wpływać na decyzje naszych amerykańskich sojuszników. Chciałam zapytać, czy ten wpływ to także te rozmowy, które toczą się i będą się toczyć dzisiaj i jutro? Przedstawicieli polskiego rządu z przedstawicielami amerykańskiej dyplomacji. Drugie pytanie to prośba o komentarz do wpisu na Platformie X Rzecznika Prawa i Sprawiedliwości. Rafał Bochenka cytuje, do długiej listy prowokacji obecnie rządzących, wykorzystujących służby wobec opozycji i niezależnych mediów należy dopisać wczorajszą interwencję policji na posesji pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Napisał w poniedziałek w serwisie X Rzecznik PiS Rafał Bochenek. Trzecie pytanie. Chciałam zapytać o kondycję polskiej gospodarki i przyszłość, że tak powiem, czy prognozę. Dane Ministerstwa Finansów wskazują, że mamy prawie 20 miliardów złotych deficytów w budżecie w kwietniu. A prognozy inflacyjne? Inflacja do końca roku może przekroczyć 4%. Jakie są te prognozy? Jaka jest kondycja polskiej gospodarki? Bardzo dziękuję. Bardzo dziękuję. Zacznę od ostatniego pytania. Tak, oczywiście, mamy do czynienia z poważną presją inflacyjną związaną z sytuacją na Bliskim Wschodzie i z interwencją w Iranie, na którą Polska oczywiście nie ma wpływu, ani nie miała wpływu na jej rozpoczęcie, ani na zakończenie, ale to jest sytuacja obiektywna, która wpływa na gospodarkę światową. Ceny baryłki ropy wystrzeliły na bardzo wysoki poziom. I oczywiście ceny paliw, ceny energii są jednym z bardzo poważnych komponentów całego koszyka inflacyjnego. To, co ten rząd zrobił, to jest program ceny paliw niżej, czyli obniżenie akcyzy, obniżenie VAT-u na paliwa i wprowadzenie tego algorytmu, który uniemożliwia ponadproporcjonalne zyski dużych firm. I to jest coś, co w dużej mierze stabilizuje poziom inflacji w Polsce. I ta inflacja nie wystrzeliła w tak dużej skali, jak to miało miejsce podczas poprzednich kryzysów paliwowych. Pamiętamy, że w poprzednich latach mieliśmy do czynienia z prawie 20-procentową inflacją. Jeśli chodzi o kondycję polskiej gospodarki, to nadal polska gospodarka rozwija się najszybciej z dużych gospodarek europejskich. I te perspektywy, zarówno jeśli chodzi o polskie ośrodki analityczne, jak i Ministerstwo Finansów, jak i europejskie ośrodki analityczne są bardzo dobre i bardzo wysokie. Polska gospodarka rozwija się szybko, m.in. także dzięki programowi deregulacji, dzięki bardzo dobrej absorpcji środków europejskich. Jeśli chodzi o kwestię deficytu, to oczywiście to jest zawsze kwestia wyważenia. Wydajemy prawie 5% PKB na obronność. To jest bardzo duży koszt. To jest najwięcej z państw, proporcjonalnie najwięcej z państw na to. I takie są oczywiście tego koszty. Jeżeli mamy położyć na wadze kwestię polskiego bezpieczeństwa i problem wskaźników, to oczywiście z punktu widzenia polskiego rządu kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza. Jeśli chodzi o perspektywy polskiej gospodarki, to mimo tych trudnych sytuacji, myślę, że są bardzo dobre i tutaj działania rządu, szczególnie te kwestie dotyczące paliw, myślę, że mają fundamentalne znaczenie. Jeśli chodzi o tweet pana Bochenka, to rozumiem, że tam po prostu doszło do zgłoszenia i służby w takich sytuacjach po prostu interweniują i sprawdzają. Dokładnych szczegółów nie znam, ale z tego co rozumiem, to dokładnie chodzi o takie zgłoszenie. Jeśli chodzi o pierwsze pytanie, czyli zaangażowanie polskiej administracji i polskich władz, to co powtarzamy i mówimy od samego początku, w interesie bezpieczeństwa Polski jest obecność wojsk sojuszniczych amerykańskich w Polsce i w Europie. I to, co starałem się też powiedzieć na początku konferencji, zaangażowane w to od samego początku były wszystkie rządy i dobrze by było, żeby ten priorytet bezpieczeństwa wszystkich sił politycznych w Polsce się nie zmieniał. I tutaj zaangażowanie zarówno rządu, jak i też, jak rozumiem, pana prezydenta jest ważne. W najbliższych dniach pan minister Kośniak-Kamysz będzie rozmawiał z generałem Honejem. Pan generał Kukuła rozmawia z generałem Grynkiewiczem w Brukseli. Trwa też wizyta wiceszefów Ministerstwa Obrony Narodowej, pana ministra Tomczyka, pana ministra Zalewskiego w Waszyngtonie. Mają spotkania w Pentagonie, mają spotkania z kongresmanami na Kapitolu, mają spotkania z doradcami bezpieczeństwa w Białym Domu i szereg innych spotkań w innych departamentach. Także tutaj ta praca oczywiście trwa. Sądząc po debacie w Stanach Zjednoczonych, myślę, że jest bardzo wiele ośrodków w Stanach, które też doskonale rozumieją, jak ważne jest także z punktu widzenia amerykańskiego obecność w Europie. Także tutaj ta praca oczywiście trwa i będzie trwała. Dziękuję bardzo, proszę bardzo. Dzień dobry, Brian Kasprzyk, TVP Info. Ja mam dwa pytania, więc pozwolę sobie je osobno zadać. Można od razu i ja odpowiem na oba. Dobrze, to na początek pytanie o Zbigniewa Ziobrę, ponieważ jak zapewne pan wie, te najnowsze doniesienia, między innymi Reutersa, mówią o tym, że to bardzo wysocy rangą urzędnicy amerykańscy umożliwili mu wyjazd z Węgier do Stanów Zjednoczonych właśnie. Więc pytanie, czy i jak ewentualnie taki obrót spraw może wpłynąć na relacje polsko-amerykańskie, a z drugiej strony pytanie o relokację, czy też brak relokacji amerykańskich żołnierzy do Polski. Od momentu pojawienia się tej informacji minęło już pięć dni i od tego czasu, przynajmniej z tego co wiadomo, nie było kontaktu na linii prezydent Karol Nawrocki i prezydent Donald Trump, a wcześniej, jak wiadomo, panowie dość często rozmawiali, chociażby telefonicznie, teraz na razie przynajmniej tego kontaktu nie ma. No więc, jak pan to skomentuje? Jeśli chodzi o drugie pytanie, to tak jak powiedziałem, myślę, że to powinien być wspólny interes i wszystkie siły polityczne powinny tu mówić absolutnie jednym głosem. Ja wymieniłem bardzo precyzyjnie, co się dzieje w tym tygodniu, jeśli chodzi o zaangażowanie strony rządowej. Te rozmowy są intensywne i na pewno wszystkim nam zależy na tym, żeby obecność wojsk amerykańskich w Polsce, ale także w Europie, co też na co warto zwracać uwagę. Mamy państwa bałtyckie, mamy Rumunię, to wszystko jest flanka wschodnia, żeby była jak największa i o to będziemy zabiegać, o to się będziemy starać. Zawsze dobrze jest, jak wszystkie kanały komunikacyjne w tej sprawie są po prostu wykorzystywane i działają na rzecz polskiego bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o sprawę Zbigniewa Ziobro, to mówił o tym pan premier przed posiedzeniem rządu, zarówno Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jak i Ministerstwo Sprawiedliwości będzie informowało naszych amerykańskich partnerów, jaka to jest sprawa i czego dotyczy. Mamy do czynienia z bardzo poważnymi kryminalnymi zarzutami. Pan Zbigniew Ziobro ucieka przed polskim wymiarem sprawiedliwości i będziemy się oczywiście starać przekonywać naszych partnerów, że to jest normalnie sprawa kryminalna i w takiej sytuacji państwo polskie musi mieć możliwość postawienia zarzutów swojemu obywatelowi, który według prokuratury, która chce postawić zarzuty, złamał prawo. Być może wynika to z niewiedzy, być może wynika to z jakichś innych przesłanek i na pewno zarówno Ministerstwo Sprawiedliwości, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będą się starały dostarczyć wszelkie informacje, które są potrzebne. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że to może być trudne. Pamiętamy sytuację kryminalną, kiedy, zresztą to próbował to zrobić pan minister Ziobro wtedy. Mamy sprawę Edwarda Mazura, który był zamieszany w zabójstwo generała Papały i nie udało się go do Polski ściągnąć i nie udało się przeprowadzić ekstradycji. Także to nie zawsze jest tak, że da się tutaj w sposób skuteczny partnerów przekonać, ale takie sytuacje już miały miejsce. Najwyraźniej pan minister Ziobro podąża śladami Edwarda Mazura i chce się skryć tam. Pamiętamy, że w tamtej sprawie też była sytuacja czysto kryminalna i zarzuty dotyczyły spraw kryminalnych, tak samo jak ciążona ministrze Ziobrze. Myślę, że z jego punktu widzenia nie jest to sytuacja optymalna, że kryje się i ucieka przed polską, przed polskim wymiarem sprawiedliwości i bardzo to źle świadczy o nim, o nim, który mówił, że nie ma świętych krów i że uczciwi nie mają się czego bać, boi się. Słuchamy wypowiedzi polityków Sprawa i Sprawiedliwości, którzy nie wiedzą, jak mają tłumaczyć tą tchórzowską postawę Zbigniewa Ziobry. My na pewno nie będziemy wysiłku wszczędzić, żeby pan Ziobro przed polskim wymiarem sprawiedliwości stanął. Proszę bardzo, kolejne pytanie. Dzień dobry, Magda Szepiatowska, Fakty TVN. Panie Rzeczniku, to zostając w temacie pana ministra Ziobry, ja bym dopytała o tą całą narrację, troszeczkę taką całą linię obrony właśnie Prawa i Sprawiedliwości i samego pana ministra Ziobro, że właśnie Zbigniew Ziobro nie może liczyć na sprawiedliwy proces w Polsce i że w Polsce panuje dyktatura, więc chciałabym zapytać w takim razie o komentarz do tego. To jest polski wymiar sprawiedliwości. Jest prokuratura, która zbiera materiały dowodowe. Prokuratura doszła do wniosku, że tych materiałów jest na tyle dużo, żeby postawić ponad 20 zarzutów Zbigniewowi Ziobro. Jeśli czuje się niewinny, to niech stanie przed polskim wymiarem sprawiedliwości. A on ucieka dokładnie tak samo, jak pan Mazur uciekał przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Ten, który był podejrzany o udział w zabójstwie generała Papały, szefa policji. To jest oczywiście narracja Zbigniewa Ziobry, który tchórzosko kryje się przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Jeśli posłuchamy polityków prawa i sprawiedliwości, to oni nie są w stanie wytłumaczyć tego, jak można mieć taki stosunek do Polski, do polskich władz, do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przypomnę wymiaru sprawiedliwości, który minister Ziobro tworzył. Był najdłużej urzędującym ministrem sprawiedliwości od 1989 roku, więc doskonale wie, jak ten wymiar sprawiedliwości działa. Skoro ucieka, to znaczy, że się boi. Cytuję go jeszcze raz. Uczciwi nie mają się czego bać. Minister Ziobro się boi, to znaczy, że czuje się winny i wie, że spotka go tutaj w Polsce kara. I tyle. Proszę bardzo. Karolina Muzgowiec, Polska Agencja Prasowa. Chciałabym zapytać o wizytę premiera Węgier w Polsce. Którzy ministrowie będą brali udział z polskiej delegacji w tym jutrzejszym spotkaniu? Drugie pytanie dotyczy publikacji RMF-u, według którego nie będzie kontrasygnaty premiera pod wnioskiem o odtajnienie aneksu do raportu o likwidacji WSI. Pytanie, czy w ogóle taka kontrasygnata premiera jest potrzebna? I jeszcze chciałabym wrócić do sprawy kontrasygnaty, braku kontrasygnaty premiera do powołania, do wniosku o powołanie członków zarządu NBP. Z czego wynika ta odmowa? Bo dwóch członków, kandydatów na członków, to są, przypomnę, członkowie RPP, którzy zostali powołani przez senat poprzedniej kadencji. Czy powodem braku tej kontrasygnaty jest zaangażowanie prezesa NBP w projekt SAFE 0%, tak jak donosiły media? Dziękuję. Jeśli chodzi o to ostatnie pytanie, no taka była po prostu decyzja premiera. Przyszedł wniosek. Sprawy, które nie wymagają kontrasygnaty, są ściśle określone w Konstytucji, np. nadawanie orderów i odznaczeń. Pozostałe uprawnienia pana prezydenta, które nie są wymienione jako wyłączne uprawnienia pana prezydenta, wymagają kontrasygnaty i pan premier podejmuje decyzję i taką decyzję w tej sprawie podjął. Dokładnie taka sama sytuacja ma miejsce, jeśli chodzi o to drugie pytanie, które pani zadała. Ja nie wiem o tym, żeby taki wniosek o kontrasygnatę wpłynął do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, natomiast wydaje się rzeczą szkodliwą z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa ujawnianie informacji niejawnych, gdzie są dane poszczególnych funkcjonariuszy polskich służb, spraw, które prowadziły polskie służby. Z jakiegoś powodu prezydent Lech Kaczyński nie zdecydował się na publikację tego materiału, który został przygotowany pod kierunkiem, zdaje się, pana Macierewicza, w którym, jak wiemy, uczestniczył np. pan Tomasz L, który został skazany o szpiegostwo. Jeśli chodzi o wizytę pana premiera Orbana jutro, ze strony pana premiera Orbana będzie dosyć szeroka delegacja. Ona się jeszcze może zmieniać, ale na pewno z polskiej strony będzie uczestniczył pan minister Domański, pan minister Kierwiński, pan minister Siemoniak, panie minister Cienkowska, pan minister Klimczak. Także takie zrobią się z tego w gruncie rzeczy konsultacje rządowe. Bardzo proszę, kolejne pytanie. Monika Rutke, Republika. Panie ministrze, mam dwa pytania. Pierwsze pytanie dotyczy tego, że od tygodnia trwają nieustanne ataki na dziennikarzy mediów nierządowych. Czy ten temat był przedmiotem przynajmniej pytań do pana ministra spraw wewnętrznych i administracji? I czy osoby poszkodowane będą miały możliwość uczestniczenia, pełnego uczestniczenia w tym postępowaniu i dostępu do dowodów? Drugie pytanie dotyczy tego, że jest pan posiadaczem wielu, naprawdę wielu akcji Spółek Skarbu Państwa. Czy nie uważa pan, że jest duża sprzeczność, konflikt interesów wobec tego, że ma pan dostęp do informacji, do których większość akcjonariuszy po prostu nie ma i też jest pan w stanie określić, co będzie się działo z poszczególnymi spółkami? Również dotyczy to zmian personalnych, zamówień publicznych itd. W związku z czym, czy nie uważa pan, że obrót akcjami na pana stanowisku jest po prostu troszkę nie fair? Dziękuję, Monik. Jeśli chodzi o to pierwsze pytanie, nie było takiego tematu podczas posiedzenia rządu. Jeśli chodzi o drugą sprawę, to wszystkie moje oświadczenia majątkowe są jawne. Do tej pory dostępne było za rok 2024, warto porównać to z tym, które się pojawi też za rok 2025, pewnie za chwilę pojawi się na stronach Sejmu i też warto pamiętać o tym, że rutynowo wszystkie oświadczenia majątkowe są szczegółowo badane przez służby i tak jest i w tej, i w poprzedniej kadencji, jeśli chodzi o mnie. Bardzo proszę, kolejne pytanie. Marcin Fryderyk, Radio Zet. Panie ministrze, chciałbym wrócić jeszcze do sprawy pana ministra Ziobry. Ucieczka to ucieczka. Tak to, jak on tłumaczy swój wyjazd, to jedno. Chciałbym zapytać, czy polski rząd ma już wiedzę? Czy stara się ją zdobyć? Jak to w ogóle było możliwe, że pan minister, udało mu się panu ministrowi wyjechać? Czy jakie osoby mu w tym pomagały i czy to uważacie to za jakiegoś rodzaju porażkę jednak, także wizerunkową? I drugie pytanie dotyczące wizyty pana premiera Madziora. Nie Orbana. Przepraszam. Panie minister spraw zagranicznych, która się nazywa Orban. Chciałbym zapytać, czy znana jest już agenda tego spotkania? W sensie, na co też liczycie? Jakie macie oczekiwania co do tej wizyty? Jeśli chodzi o pierwszą sprawę, to to jest oczywiście kwestia ucieczki z Węgier, rządzonych jeszcze przez pana premiera Orbana. Ucieczki pana ministra Ziobry i jego uciekania przed polskim wymiarem sprawiedliwości. To są oczywiście informacje, które będą badane i będą pozyskiwane przez polskie służby, przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Z całą pewnością pomagała mu administracja Wiktora Orbana. Z tym się pan Ziobro nie krył, gdy uciekał przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Jeśli chodzi o kwestie wizerunkowe, to myślę, że najbardziej to ciąży jednak na wizerunku samego uciekającego przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Polska jest państwem praworządnym i musi przestrzegać procedur. To znaczy, jeżeli prokuratura chce postawić zarzuty, to w przypadku pana ministra Ziobry trzeba było zdjąć immunitet. Wcześniej nie można było wykonywać czynności, a przed zdjęciem immunitetu pan minister Ziobro uciekł na Węgry, uciekając przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Najprawdopodobniej posługiwał się wydanym przez rząd Wiktora Orbana tzw. paszportem genewskim. My będziemy oczywiście prowadzić rozmowy z administracją amerykańską i przekazywać wszystkie informacje dotyczące tej sprawy. Sprawa jest bulwersująca, dotyczy ponad 20 zarzutów. Będziemy robić wszystko, żeby pan minister Ziobro przed polskim wymiarem sprawiedliwości stanął. Jeśli chodzi o wizytę pana premiera Madziara, to jest bogata agenda. Jest spotkanie w cztery oczy z panem premierem Tuskiem. Będą spotkania plenarne ministrów i także będzie w dalszym etapie wizyta panów premierów w Gdańsku, także spotkanie z Lechem Wałęsą. Także tych rozmów będzie całkiem sporo. Z tego, co wiem, też pan premier Madziar spotka się z panem prezydentem Nawrockim oraz z panem marszałkiem Czarzastym i z panią marszałek Kidawą-Błońską, ale to są inne spotkania realizowane przez odpowiednie instytucje. Do oczekiwania oczywiście wszyscy czujemy to, że na Węgrzech następuje zasadnicza zmiana. Pamiętamy, że poprzedni rząd prowadził politykę, która była absolutnie sprzeczna z polskim interesem. Bliska współpraca z Władimirem Putinem, blokowanie wsparcia dla Ukrainy, blokowanie szeregu wspólnych projektów europejskich, także z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, blokowanie pieniędzy z European Peace Facility, które muszą trafić do Polski teraz. Myślę, że ta polityka będzie inna, ale o tym oczywiście będziemy rozmawiać. Proszę bardzo. Dzień dobry, Julia Gdula, TVP World. Ja chciałam się zapytać, jak wyglądają relacje polsko-amerykańskie na dziś, jak będą wyglądać w przyszłości, bo wiadomo, relacje buduje się na zaufaniu, a to zaufanie ostatnio zostało nadwyrężone i w związku z tym, że Departament Stanu, w sumie ktoś z Departamentu Stanu USA wydał polecenie przyznania wizy Zbigniewowi Ziobrze, który powinien być, tak jak pan powiedział, sądzony w Polsce. Od tygodnia obserwujemy ogromny chaos w związku z rotacją amerykańskich żołnierzy, więc wydarzyły się dwie dość poważne, nadwyrężające zaufanie sytuacje. No i moje pytanie, jak odbiera to polski rząd i jak widzi naszą wspólną przyszłość? Sporo dzisiaj o relacjach polsko-amerykańskich. Relacje polsko-amerykańskie mają długą i intensywną historię i są bardzo intensywne. Z samego tego tygodnia mówię o kilku bardzo ważnych spotkaniach na bardzo wysokim szczeblu. Pan premier Kosiniak-Kamysz, pan szef sztabu generalnego, generał Kukuła, wiceministrowie obrony narodowej. To są tylko wydarzenia, które mają miejsce, które dzieją się w tym tygodniu. Wczoraj otwarcie bardzo ważnego centrum remontowego dotyczącego czołgów Abrams kilka tygodni temu, dotyczące śmigłowców Apache. Także te inwestycje we wspólne relacje polsko-amerykańskie są bardzo duże. Oczywiście są sytuacje takie, które wymagają wyjaśnień. Będziemy wyjaśniać zarówno przez Ministerstwo Sprawiedliwości jak i przez członków zagranicznych kwestię uciekającego przed polskim wymiarem sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. Ale nadal jesteśmy przecież bardzo bliskimi i będziemy bardzo bliskimi sojusznikami. Jesteśmy razem w NATO. Relacje transatlantyckie są niezwykle ważne i dotyczą naszego bezpieczeństwa. Te relacje są na pewno bardzo intensywne i myślę, że to się nie zmieni. Jestem dzisiaj przy Pałacu Prezydenckim i uważam, że jednak obecne sytuacje i tak te wszystkie... Te relacje są bardzo intensywne i pracujemy nad tym. Bardzo proszę kolejne pytanie. To dzień dobry raz jeszcze. Brajanka Sprzyk, TVP Info. Panie Rzeczniku, w kontekście nadal obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce mam jeszcze pytanie, czy Kancelaria Premiera jest w tym zakresie w jakimś stałym kontakcie z Pałacem Prezydenckim? Bo jak wiadomo, relacje prezydenta Karola Nawrockiego z prezydentem Trumpem są raczej bliższe niż te premiera Tuska z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Więc pytanie, czy są jakieś konkretne, praktyczne działania obu stron, obu obozów w tym zakresie? Bo dużo jest takich deklaracji o jedności, o tym, że w tym zakresie powinniśmy mówić jednym głosem. Ale czy poza tą deklaratywnością są jakieś działania? Wiem, że pan premier Kosiniak-Kamysz był w kontakcie z panem prezydentem w tym zakresie, natomiast o konkretnych działaniach, które miały miejsce w ostatnim czasie ze strony Kancelarii Prezydenta nie mam wiedzy. Proszę bardzo, to już chyba będzie ostatnie pytanie. Również dzień dobry raz jeszcze. Panie Rzeczniku, pytanie, bo to trochę informacja sprzed chwili, że jutro ma ponoć nie przylecieć amerykański generał Don Kane, który miał przylecieć. I dlaczego? Wiadomo, co się stało? To jest informacja, której wcześniej nie miałem, jest z ostatniej chwili, więc sprawdzimy to i będzie Ministerstwo Obrony Narodowej na bieżąco informować. Bardzo dziękuję. Dziękuję bardzo. Nie, już musimy kończyć. Dziękuję bardzo.