Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska operuje w kosmosie

Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska operuje w kosmosie

Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że Polska uzyskała dostęp do obrazowania geoprzestrzennego dzięki czterem satelitom, co ma zwiększyć zdolności Sił Zbrojnych. Podkreślił partnerstwa z ICEYE i Polską Grupą Zbrojeniową oraz znaczenie tych zdolności dla bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej.

Najważniejsze informacje:


W wystąpieniu premier Kosiniak-Kamysz zapowiedział przekazanie „kluczy” do pełnego obrazowania dla polskich sił zbrojnych - cztery satelity mają działać w służbie wojskowej. Zwrócił uwagę na niezależność danych i konieczność polskiej kontroli nad systemem.

Partnerzy i realizacja:


Premier wymienił współpracę z ICEYE oraz konsorcjum z Polską Grupą Zbrojeniową i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1 jako kluczową dla szybkiego wdrożenia systemu. Podkreślono, że umowa i realizacja w ciągu roku to efekt współpracy publiczno‑prywatnej.

Znaczenie strategiczne:


Kosiniak-Kamysz wskazał, że rozwój zdolności kosmicznych wpisuje się w priorytety modernizacji armii: drony, sztuczna inteligencja, antydrony i daleki precyzyjny zasięg. Zaznaczył też, że „klucze muszą być polskie” - dostęp do wnętrza systemu ma pozostać w rękach Wojska Polskiego.

Sojusze i bezpieczeństwo:


Premier przypomniał zobowiązania NATO i rolę Polski jako modelowego sojusznika; potwierdził trwałą obecność wojsk amerykańskich w kraju (m.in. V Korpus, bazy, magazyny, Redzikowo). Zaznaczył, że decyzje o rotacjach wynikają z działań Pentagonu i nie zmieniają polityki obronnej Polski.

Władysław Kosiniak-Kamysz — migawka z wystąpienia: Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska operuje w kosmosie (16.05.2026)

Konsekwencje gospodarcze:


Wystąpienie łączy rozwój systemu satelitarnego z rozwojem przemysłu zbrojeniowego i miejscami pracy - premier wskazał na 44 miliardy euro z programu SAFE i pierwsze 1400 ofert pracy jako dowód popytu na krajowe zdolności.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Moi drodzy, wielki dzień. Polska operuje w kosmosie. Nasze zdolności obrazowania geoprzestrzennego, oddziaływania na to, co się dzieje, na najważniejsze wydarzenia, bycia przygotowanym na najtrudniejsze sytuacje. To ma miejsce dziś, tu i teraz. I to jest wielki dzień dla zdolności Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Obrazowanie monochromatyczne, niezależnie od pory dnia, czy to dzień czy noc, od warunków pogodowych, od zachmurzenia. Możliwość bardzo dokładnego obrazowania, zlokalizowania celu lub ostrzeżenia przed zagrożeniem. Po to jest obrazowanie z kosmosu. Po to jest obecność Wojska Polskiego w kosmosie. Dzisiaj staje się autentycznie faktem. Pamiętam rok temu, jak z panem prezesem Modrzewskim podpisywaliśmy umowę. To była jedna z przełomowych decyzji, jakie nasz rząd podjął Ministerstwo Obrony Narodowej. Podpisanie umowy z ISI. Dlaczego z ISI? Bo jesteście po prostu najlepsi. Jesteście wspaniałą firmą. Jesteście polską firmą. To już w ogóle dla nas bardzo dużo znaczy. Kiedyś pan prezes Modrzewski chciał robić wielkie rzeczy zaraz po studiach, czy na studiach. Imponująca jest w ogóle pana i bardzo ciekawa historia. Nie udało się wtedy tutaj zacząć w Polsce. Może jeszcze nie można było tak rozwinąć skrzydła. Wybrał Finlandię, ale nikt o Polsce nie zapomniał. Teraz Polska, myślę, jest dużo lepiej przygotowana i dużo otwarciej przyjmuje właśnie takie inicjatywy. Najlepiej o tym świadczy to, co nam wspólnie z ministrem Cezarem Tomczykiem. Bo ma wielki wkład w pracę w to, co się tutaj udało zrobić dzisiaj. I to, co jest dzisiaj, też jest dla ciebie wielkim dniem, Czarku. Mamy dzisiaj możliwość budowy najsilniejszej armii w Europie. Dobrze zorganizowanej we wszystkich domenach. Zarówno wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, obrona terytorialna, czy wojska specjalne. Ale dla nas autentycznym priorytetem staje się to, co jest nową technologią. Drony, antydrony, sztuczna inteligencja, kosmos, daleki precyzyjny zasieg. To są tak naprawdę nasze dzisiaj najważniejsze zadania. Jest z nami pani minister Sobkowiak-Czarnecka, która odpowiada za Sejf i też promuje takie inicjatywy polskich firm za granicami. Więc z Sejfu nie tylko skorzysta polska armia. Ale polskie firmy w ramach tych pieniędzy, które dostają inne państwa, zamówią w polskim przemyśle zbrojeniowym. Inne państwa złożą zamówienia w polskim przemyśle zbrojeniowym. Dziękujemy bardzo za tą niezwykłą promocję Polski na arenie międzynarodowej. Ten dzisiejszy dzień to jest przekazanie kluczy. To jest dostęp do pełnego obrazowania dla polskich sił zbrojnych. Cztery satelity, pierwsza pod koniec listopada. Pamiętam jak czekaliśmy na ten dzień, ten termin był przesuwany. Zmieniały się godziny, czasem dni. W końcu pod koniec listopada dochodzi do tego wielkiego wydarzenia. Planowaliśmy na 11 listopada, na święto niepodległości. Ale czy opatrzność, czy dobrze też przygotowane struktury sprawiły, że czwarta satelita wystartowała w dniu naszego Narodowego Święta. W dniu święta Konstytucji 3 maja, czyli też zasad, wolności i strategii państwa polskiego nakreślonej już od setek lat. Państwa dumnego, ale nie tylko słowami, ale tak naprawdę siłą tego wszystkiego, co dzisiaj robimy. Dlaczego operowanie w kosmosie jest tak ważne? Nie tylko ze względu na obrazowanie, niezależność dostępu do informacji. Klucze muszą być polskie. Nie tylko obraz, ale całe, że tak powiem, wnętrze tego systemu musi być dostępne dla polskich sił zbrojnych. Jest z nami pan generał Marek Sokołowski, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. On będzie miał tutaj wielkie zadania w zagospodarowaniu tej wiedzy. Agencja Rozpowstania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych, która w bardzo intensywny sposób na czele z dyrektorem departamentu, panem generałem Górką, inwestuje właśnie w zdolności polskiego wojska. Dzisiaj Polska staje się jednym z tych krajów, liczyliśmy to przed chwilą, chyba ośmiu w Europie, ale Polska była liderem procesu współpracy z firmą ICE-ICE, Polską Grupą Zbrojeniową, Wojskowymi Zakładami Łączności numer jeden, bo to jest konsorcjum, czyli przemysł prywatny i państwowy, bo tutaj możemy postawić znak równości w naszych działaniach. Pozwólcie, że też skorzystam z tego momentu i powiem o strategicznych sprawach dla Polski. Posiadanie niezależnych zdolności do operowania w kosmosie jest wypełnianiem postanowień Szczytu Północnoatlantyckiego, Sojuszu Północnoatlantyckiego z Hagi. Tam powiedzieliśmy wyraźnie, państwa natowskie muszą wydawać 5% na zbrojenia i Polska jest liderem. Wszystkie wskaźniki NATO z ostatnich lat pokazują, Polska wypełnia swoje zobowiązania. Zwiększamy armię, nie tylko jej liczebność, ale zdolności operacyjne, wydajemy więcej, budujemy zdolności przemysłu obronnego. Sięgnęliśmy po największą allokację środków, czyli przyznanie środków dla Polski z funduszy europejskich. 44 miliardy euro z programu SAFE stają się faktem. Generują już miejsca pracy. Te pierwsze oferty, 1400 ofert pracy, które wpłynęły w pierwszy dzień po samym ogłoszeniu, najlepiej świadczy o tym, że Polska Grupa Zbrojeniowa, jest pan prezes Brąk, będzie miała bardzo dużo do robienia. Wiem, że wielu się zastanawia, jak nasze sojusze, jak relacje transatlantyckie. Polsko-amerykański sojusz jest naprawdę silny. Nic się w tym nie zmienia. Nasze zobowiązania sojusznicze i Polska jako modelowy sojusznik wypełniający wydatki i zdolności, wydatki na zbrojenia i uzyskiwanie nowych zdolności również do operowania w kosmosie, jest modelowym sojusznikiem. Nie ma żadnych decyzji ograniczających obecność sił i środków amerykańskich w Polsce. Polska na swoim terytorium ma zarówno stałą, jak i rotacyjną obecność wojsk amerykańskich. Wysunięte dowództwo V Korpusu w Poznaniu, dowództwo dywizji w Bolesławcu, bazy logistyczne we Wrocławiu. Magazyny w Powidzu, trzy bazy lotnicze w Łasku i w Powidzu. Batalionowa Grupa w Orzyszu. Redzikowo i tarcza antyrakietowa. To trwałe symbole obecności wojsk amerykańskich na polskiej ziemi. Nic w tej sprawie się nie zmienia. Jesteśmy w stałym kontakcie z głównodowodzącymi siłami amerykańskimi w Europie. Wczoraj wspólnie z generałem Kukułą, kilkukrotnie w kontakcie z generałem Grynkiewiczem. Rotacje, które następują, nie zmieniają strategii polityki państwa polskiego. Bo nierotacyjny jest związek polsko-amerykański. Nierotacyjny jest sojusz polsko-amerykański. On jest stały i trwały. Te decyzje, które Państwo obserwujecie wynikają z decyzji prezydenta Trumpa. Jasno wskazał o zmniejszeniu kontyngentu o 5 tysięcy w Republice Federalnej Niemiec, w Niemczech. Żeby to wykonać, Pentagon podejmuje różnego typu działania. Czasem jedna brygada może być wstrzymana, żeby przyjechała na jej miejsce inna. One dotyczą zmniejszania nie obecności w Polsce, ale o innych partnerów europejskich. Jesteśmy zapewniani przez głównodowodzących, że Polska jest dalej najbardziej stabilnym i lojalnym sojusznikiem amerykańskim. Warto w tym czasie, kiedy tych emocji nie będzie pewnie brakować, pamiętać o tych wektorach bezpieczeństwa państwa polskiego. Ten jeden, niezwykle ważny, to jest wektor zwrócony przez Atlantyk, transatlantycki. Wektor w stronę Stanów Zjednoczonych i ze Stanów Zjednoczonych dla Polski. Będziemy tutaj ten sojusz umacniać, a budowanie tych zdolności, które dzisiaj ma miejsce, i nabywanie nowych umiejętności przez armię polską jest najlepszym dowodem tego, że Polska wywiązuje się ze wszystkich swoich zobowiązań. Tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możliwe było zorganizowanie w rok konsorcjum, wcześniej podpisanie umowy, a przez rok jej realizacja. Otrzymanie kluczy do obrazowania geoprzestrzennego czterech satelitów, które już dzisiaj funkcjonują na orbicie. Wszystkim Wam bardzo serdecznie dziękuję. Moim współpracownikom z Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojsku Polskiemu i konsorcjum firmy ICEYE i Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jesteście wielcy. Polska jest obecna w kosmosie. Polska operuje swoim wojskiem w przestrzeni kosmicznej. Bardzo. Wielki dzień dla polskiej obronności. Polskie Wojsko obecne w kosmosie. Mamy możliwość zbudowania najsilniejszej armii w Europie. Mówił premier Kosiniak-Kamysz. A o zabranie głosu poproszę już teraz pana Cezarego Tomczyka, sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Dzień dobry. Dzień dobry. Bardzo dziękuję. Panie premierze, wielkie podziękowania należą się przede wszystkim panu. Dlatego, że to zadanie, które postawił pan przed nami, przed wojskiem, żeby Polska miała swoje siły kosmiczne, to rzeczywiście jeszcze dwa lata temu wydawała się wiadomość albo zadanie trochę nierealne. Ja pamiętam jak wtedy, kiedy opowiadaliśmy o tym, że Polska ma taką chęć, żeby zbudować własny system satelitarny, żeby budować siły w kosmosie, żeby polskie wojsko nabyło te zdolności, to często ludzie pukali się w czoło i mówili są prostsze zdolności, których nie możemy zbudować. Gdzie nam do zdolności satelitarnych? Polska w roku 2023 miała zero satelit. Pod koniec tego roku będziemy mieli ich dziewięć, a to jest dopiero początek tej wielkiej drogi. I też fakt. W roku 2023 zrobiliśmy taki test. Sprawdzaliśmy ile czasu minie od kiedy wojsko powie, że chce dokonać zobrazowania jakiegoś odcinka ziemi. To było kilkadziesiąt dni. Dzisiaj to jest kilka minut. Dzięki tym zdolnościom, które udało się w Polsce zbudować. I to jest rzeczywiście ogromny skok. To, o czym mówił pan premier Kosiniak-Kamysz, jest kluczowe, bo obrazowanie satelitarne z punktu widzenia wojska to przygotowanie do ewentualnego targetingu i do zbudowania świadomości sytuacyjnej, jak wygląda ewentualne zagrożenie, po to, żebyśmy mogli dzień po dniu, godzina po godzinie mieć świeże informacje, jak wygląda nasze otoczenie. Ta współpraca z ISI, ta współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową, myślę, że jest modelowa. Panie Rafale, bardzo dziękuję za każdą godzinę tych negocjacji. One nie były łatwe, ale nie ma drugiego takiego kontraktu, który de facto w ciągu roku pozwoliłby na wyniesienie satelitów w kosmos i to jest zasługa polskich generałów, polskich negocjatorów i też pana całego sztabu, który za tym stoi. Bardzo dziękuję. Jesteśmy dzisiaj w Muzeum Wojska Polskiego. Prawda jest taka, mam taką nadzieję, myślę, że tak będzie, że za 100 lat zdjęcia z dzisiejszej uroczystości, które pokazują, że Polska wkroczyła w zupełnie nową domenę, w domenę kosmiczną, będą częścią tego miejsca i w ogóle wydaje mi się, że z polskimi satelitami jest trochę tak, jak z autostradami, że przez lata nie byliśmy w stanie ich budować. Przychodziły kolejne rządy, zawsze były jakieś problemy. Tu ktoś zbudował 5 kilometrów, tu 10, tu ktoś gdzieś autostradę oddał, a tu się nie udało. I z polskim systemem satelitarnym jest podobnie. Przez lata słyszeliśmy o tym, że Polska potrzebuje tej przestrzeni, że trzeba zrobić kolejny krok w rozwoju i w ciągu roku zbudowaliśmy pierwszą konstelację polskich satelitów, satelitów wojskowych, z którego cały kraj może być dumny. Bardzo dziękuję.