Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
PSL: 18 mld z KPO dla zdrowia - terminy rozliczeń i ryzyka

PSL: 18 mld z KPO dla zdrowia - terminy rozliczeń i ryzyka

PSL porusza kwestię rozliczeń 18 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczonych na ochronę zdrowia; podsekretarz stanu Katarzyna Kacperczyk przedstawiła alokację środków oraz rekomendowane terminy rozliczeń. W materiale omówiono podział finansowania (onkologia, kardiologia, cyfryzacja, opieka długoterminowa), stopień zaawansowania projektów oraz rolę Funduszu Medycznego.

Najważniejsze ustalenia


Katarzyna Kacperczyk wskazała, że do sektora ochrony zdrowia trafi około 18 mld zł z KPO. Wykazano podział środków: uczelnie medyczne (2,3 mld zł, 205 projektów), onkologia (5,2 mld zł, 99 podmiotów), kardiologia (2,6 mld zł, 384 umowy), cyfryzacja (3,1 mld zł, 365 umów) oraz opieka długoterminowa (1,5 mld zł, 94 umowy).

Terminy rozliczeń i rekomendacje


Ministerstwo Zdrowia przypomniało, że zakres rzeczowy inwestycji powinien być rozliczony do 30 czerwca (protokóły odbioru robót i dostaw). Rekomendowany przez ministerstwo termin rozliczenia finansowego to koniec października 2026, z zastrzeżeniem elastycznego podejścia w wyjątkowych sytuacjach.

Stopień realizacji i monitoring


Resort podkreślił wprowadzenie skrupulatnego monitoringu: każda inwestycja ma opiekuna. Najbardziej zaawansowane mają być projekty opieki długoterminowej (m.in. 3 429 nowych łóżek geriatrycznych). Onkologia i kardiologia są monitorowane; kardiologia uruchamiana później z uwagi na reformę Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Fundusz Medyczny i ratownictwo


W dyskusji wskazano też środki z Funduszu Medycznego: 4,5 mld zł na onkologię i 3,2 mld zł na psychiatrię (20 umów onkologicznych, 53 umowy psychiatryczne), a także inwestycje w ratownictwo medyczne (remonty SOR i zakup karetek). Ministerstwo zaznaczyło, że NIK pozytywnie ocenił wykorzystanie Funduszu Medycznego.

Konsekwencje polityczne


PSL zwraca uwagę na konieczność pilnowania terminów rozliczeń, by środki z KPO i Funduszu Medycznego dotarły faktycznie do pacjentów oraz by inwestycje przyniosły trwałą poprawę sieci szpitalnej - także w szpitalach powiatowych i regionalnych. W wystąpieniu padły konkretne liczby i harmonogramy, które będą podstawą dalszej kontroli wdrożenia projektów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Pan poseł Radosław Lubczyk kieruje pytania do ministra zdrowia. Tym razem będzie odpowiadać podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, panie ministrze, Katarzyna Kacperczyk. A pytanie pierwsze i drugie zada pan poseł Lubczyk. Bardzo dziękuję, panie marszałku. Pani minister, wielkim sukcesem koalicji 15 października było uruchomienie środków krajowego planu odbudowy. W zakresie ochrony zdrowia jest to kwota około 18 miliardów złotych. I są one bardzo potrzebne jednostkom organizacyjnym systemu ochrony zdrowia, poprawiających infrastrukturę, wyposażeń i poprzez to służące pacjentom. Szpitale, instytuty, uczelnie medyczne czekają na możliwość pozyskania takich środków, szczególnie po pandemii COVID-19. Ogłoszono nabory dla jednostek medycznych z zakresu onkologii, kardiologii, opieki długoterminowej oraz nadcyfryzacji systemów ochrony zdrowia. Znaczące środki przeznaczono także na wsparcie dla uczelni medycznych oraz uczelni prowadzących kształcenie na kierunkach medycznych. Rozstrzygnięcia konkursów miały miejsce głównie w roku 2025, a obecnie trwają procesy aneksowe umów i w najbliższych miesiącach rozpocznie się ich okres rozliczenia. I mam z tego tytułu kilka pytań. Jaki jest maksymalny termin rozliczenia zawartych umów? Czy wszystkie środki zaplanowane do wydatkowania zostaną rozliczone? W których zakresach realizacja umów jest najbardziej zaawansowana, a w których mogą wystąpić problemy z rozliczeniem? I w jaki sposób zostały zrealizowane umowy z uczelniami medycznymi? Panie minister, Katarzyna Kasperczuk. Szanowny panie marszałku, wysoka izbo, bardzo serdecznie dziękuję za te pytania. W istocie zgadzam się z panem posłem, że te 18 mld, które przeznaczyliśmy z Krajowego Planu Odbudowy na inwestycje w sektorze ochrony zdrowia to środki bezprecedensowe, historycznie bezprecedensowe, bo w ostatnich latach nigdy takie kwoty nie zostały skierowane do podmiotów leczniczych, w szczególności do szpitali, z przeznaczeniem na inwestycje szczególnie w tych najbardziej wrażliwych obszarach, które wynikają z potrzeb epidemiologicznych, ale również z tych wyzwań demograficznych, którymi przyszło nam się mierzyć. Ja może tak krótko na początku, żebyśmy też mieli taki szerszy obraz. Przypomnę na co idą te pieniądze, te 18 mld. Dla uczelni, o których pan poseł wspominał, 205 projektów, 2 mld 300 mln zł, to jest na budowę infrastruktury, na cele dydaktyczne i też kształcenia klinicznego i przedklinicznego. Świadczenia onkologiczne, 99 podmiotów korzysta, kwota 5,2 mld zł. Kardiologia, mamy podpisanych 384 umowy, czyli 384 szpitale dostaną wsparcie w dziedzinie infrastrukturalnym na kwotę 2,6 mld zł. Cyfryzacja, 365 umów na kwotę 3,1 mld zł. I opieka długoterminowa, 94 umowy, 94 podmioty na kwotę 1,5 mld zł. Więc tak jak państwo widzicie, te pieniądze są kierowane do tych obszarów, które definiujemy też i w mapach potrzeb zdrowotnych, jako te obszary, które wymagają największego wsparcia. Jeżeli chodzi o maksymalny termin rozliczenia, wiemy, że przez wiele lat KPO nie było realizowane. Tak naprawdę udało nam się odblokować te środki w 2024 roku, przy czym chcę też powiedzieć, że odblokowanie nie oznaczało możliwości natychmiastowego ich uruchomienia, bo KPO jest zbudowane na zasadzie reformy, inwestycje. Niestety w sektorze ochrony zdrowia żadna z inwestycji, które została wpisana, żadna z reform, które została wpisana do KPO nie została w całości zrealizowana i rozliczona, więc potrzebowaliśmy jeszcze ten czas na zrealizowanie niezbędnych ustaw, rozporządzeń, które umożliwiły uruchomienie tych środków. Niestety nie było możliwe wydłużenie takiego całościowego terminu KPO, o co wnioskowały podmioty lecznicze, ze względu na fakt, że KPO jest dla wszystkich państw członkowskich, nie tylko dla polskich i nie było to możliwe, ale w grudniu zeszłego roku udało się w czwartej rewizji KPO wynegocjować w sektorze ochrony zdrowia elastyczny sposób rozliczania KPO. Dzięki temu do 30 czerwca podmioty powinny rozliczyć zakres rzeczowy inwestycji, czyli przedstawić protokoły odbioru zarówno robót budowlanych, jak i dostawy sprzętu. Czas na rozliczenie finansowe i de facto uruchomienie inwestycji dla pacjenta został wydłużony, to zostało wynegocjowane z Komisją Europejską. Jako ministerstwo my rekomendujemy termin rozliczenia do końca października 2026 roku, ze względu również na płynność podmiotów leczniczych. Chcemy, żeby jak najszybciej też otrzymały środki z KPO. Oczywiście w określonych sytuacjach, jeżeli ten termin będzie musiał być wydłużony, tu jesteśmy elastyczni. Tak więc do 30 czerwca rozliczenie zakresu rzeczowego, to jest to, co rozliczamy z Komisją Europejską. Pozostałe rozliczenia i uruchomienie inwestycji tak naprawdę zostawiamy jeszcze kilka miesięcy. W Ministerstwie Zdrowia ze względu na skalę tego przedsięwzięcia wprowadziliśmy bardzo skrupulatny monitoring inwestycji z KPO. Każda inwestycja ma swojego opiekuna. Dzięki temu zakładamy, że wszystkie środki, które zostały przeznaczone dla podmiotów leczniczych zostaną wykorzystane. Też generujemy oczywiście oszczędności w różnych innych obszarach. Którymi też zarządzamy elastycznie i tam, gdzie możemy jeszcze podmiotom dołożyć finansowania, to też tych oszczędności robimy, więc zakładamy, że wszystkie zaplanowane środki zostaną rozliczone i wydatkowane. Jeżeli chodzi o stopień realizacji umów, tak naprawdę chyba najbardziej zaawansowane są te inwestycje, które wiążą się z opieką długoterminową, ponieważ te środki zostały najwcześniej uruchomione. Ja też powiem, bo to też jest ważne, że oprócz samych inwestycji infrastrukturalnych w zakłady opiekuńczo-lecznicze, też dzięki środkom z KPO zostanie utworzonych 3 429 nowych łóżek opieki długoterminowej i geriatrycznej. To jest duże odciążenie dla systemowego funkcjonowania szpitali i to jest wzrost od ponad 130%, więc to też jest, mówiąc o inwestycjach infrastrukturalnych, trzeba pamiętać, że jest to również element reformy systemowej. Bardzo się cieszymy, że to się też udało w ten sposób połączyć. Więc opieka długoterminowa, tak. Onkologia, tu były dużo większe inwestycje, ale monitorujemy, tu też nie widzimy zagrożeń. Te inwestycje są w różnych miejscach zaawansowane, więc też nie planujemy opóźnień. Kardiologia to był ten konkurs, jak państwo pamiętacie, który został rozstrzygnięty najpóźniej ze względu na konieczność realizacji reformy w postaci Krajowej Sieci Kardiologicznej. I tutaj te inwestycje może zostały uruchomione później, ale ze względu też na skalę i charakter tych inwestycji, one też zostaną zrealizowane do 30 czerwca. Jeszcze dodam jedną rzecz, odpowiadają, podobnie w uczelniach medycznych, też te inwestycje zostaną rozliczone we właściwym czasie. Dodam jeszcze jedną ważną, ważny element, bo przez lata ostatnie, inwestując środki w sektor szpitalnictwa, tak naprawdę koncentrowaliśmy się też jako Ministerstwo Zdrowia na ośrodkach wysoko wyspecjalizowanych. W przypadku KPO po raz pierwszy środki zostały skierowane zarówno do szpitali wysokospecjalistycznych, czyli te, które świadczą wysokospecjalistyczne usługi onkologiczne i kardiologiczne, ale też do szpitali powiatowych, do szpitali miejskich, do szpitali wojewódzkich. 66% wszystkich środków z KPO na inwestycje zostały skierowane do szpitali wojewódzkich, miejskich i powiatowych. 33% do szpitali powiatowych, więc to jest ogromna kwota, którą zostały, ponad 7 miliardów złotych, którą zostały zasilone również szpitale powiatowe na prace modernizacyjne, sprzętowe i inwestycyjne. Dziękuję bardzo. Ponownie pyta pan poseł Lubczyk. Panie marszałku, pani minister, drugim wielkim źródłem finansowania inwestycji w sektorze ochrony zdrowia jest fundusz medyczny. I na przestrzeni ostatnich lat uruchomiono kilka konkursów na realizację inwestycji w zakresie onkologii, psychiatrii, czy też ratownictwa medycznego. I na te zadania zaplanowano wiele miliardów złotych, a konkurs w zakresie onkologii był również powtarzany. Ale jeszcze pytania. Na jakim etapie właśnie jest realizacja umów w postępowaniach na zadanie z zakresu onkologii i psychiatrii? I jakie zadania są realizowane z zakresu ratownictwa medycznego i na jakie kwoty? Panie minister, to rzeczywiście ogromna kwota, 18 miliardów złotych. Tu należy podziękować ministerstwu i rzeczywiście rządowi, że te środki zostały odblokowane, bo to wpłynie na leczenie polskich pacjentów, na zdrowie i życie polskich pacjentów. I za to chciałbym serdecznie ministerstwu podziękować. Dziękuję bardzo, panie minister. Panie marszałku, panie pośle, wysoka izbo. Ja tylko jeszcze, jeżeli chodzi o KPO, uzupełnię, że ministerstwo sporządziło na naszej stronie mapę tych inwestycji w obszarze zdrowia z Krajowego Planu Odbudowy. I to też, jeżeli państwo byście chcieli się zapoznać, jakie inwestycje są realizowane konkretnie, w których szpitalach. One są tam wyszczególnione. Jeszcze to serdecznie zachęcam. Dziękuję też za te pytania o fundusz medyczny, ponieważ fundusz medyczny jest utworzony, jak wiemy, z środków Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli pieniądze, które powinny być przeznaczane na świadczenia, są dedykowane również na inwestycje. Tak mówi ustawa, więc to realizujemy, ale wiemy też, że przez lata środki z funduszu medycznego tak naprawdę były kierowane na konto, na fundusz celowy pod nazwą fundusz medyczny, ale niewykorzystywane. W tym roku mogę powiedzieć, że po kontroli, najwyższej izby kontroli, po raz pierwszy wykorzystanie środków z funduszu medycznego zostało pozytywnie, bez zastrzeżeń ocenione przez NIK. Więc to oznacza, że trochę udało nam się te środki uruchomić, tak, żeby nie leżały na koncie, ale służyły podmiotom leczniczym i przede wszystkim służyły pacjentom. Pan poseł pytał o środki na onkologię i środki na psychiatrię. 4,5 miliarda na onkologię, 3,2 miliarda na psychiatrię. Oczywiście wiemy, że tutaj alokując te środki musieliśmy też kierować się ustawom o funduszu medycznym, czyli powinniśmy opracować programy. Inwestycyjne już po rozstrzygnięciu konkursu też przyjąć uchwały przez Rady Ministrów i dopiero potem podpisać umowę, czyli tak onkologii 20 umów. Wszystkie umowy przeszły tą procedurę. Mamy uchwały Rady Ministrów podpisane przez pana premiera. Podpisaliśmy umowę, inwestycje tak naprawdę zostały formalnie rozpoczęte. Jeżeli chodzi o psychiatrię 53 umowy. Tutaj też wszystkie umowy zostały podpisane po uprzednim przyjęciu uchwał Rady Ministrów. Te inwestycje też formalnie zostały rozpoczęte. Jeżeli chodzi o onkologię, to tutaj łącząc to z Narodową Strategią Onkologiczną, z KPO i właśnie funduszem medycznym, do podmiotów leczniczych świadczących, głównie z Krajowej Sieci Onkologicznych, ale świadczących usługi świadczenia onkologiczne, zostanie skierowane w ciągu ostatnich 2 lat i następnych ponad 10 miliardów złotych. To taka kwota na inwestycje na onkologię nie została skierowana nigdy w historii. Również psychiatria jest bardzo ważnym obszarem, dlatego że, jak państwo wiecie, jest to chyba jeden infrastrukturalnie, jeden z najbardziej zaniedbanych obszarów w ostatnich lat. Bardzo się cieszymy, że ponad 3 miliardy 200 milionów możemy skierować też na inwestycje w tych obszarach. Co więcej, po raz pierwszy udało nam się podzielić tą kwotę, czyli 1 miliard 700 na te szpitale, które mają oddziały psychiatryczne i też pozostały na duże projekty, m.in. w szpitalach monoprofilowych. Dzięki temu ten zakres wsparcia mógł być dużo szerszy i rzeczywiście trafiać tam, gdzie on jest najbliżej pacjenta. Jeżeli chodzi o ratownictwo medyczne, niestety nie zdążyłam, ale tutaj rzeczywiście też zainwestowaliśmy pokaźne środki, zarówno w remonty SOR-u, 1 miliard 500. Zakupiliśmy również karetki za 74 miliony, ale też planujemy i już zresztą zakontraktowaliśmy wsparcie, pokaźne wsparcie z Funduszu Medycznego dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dodatkowe, szczegółowe informacje pozwolę sobie w tym zakresie przekazać. Bardzo dziękujemy, panie ministrze.