Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Kancelaria Prezydenta: Zarzuty wobec rządu ws. Zonda Krypto

Kancelaria Prezydenta: Zarzuty wobec rządu ws. Zonda Krypto

Przedstawiciel prezydenta Zbigniew Bogucki wystąpił w Sejmie i ostro skrytykował działania rządu w sprawie Zonda Krypto, wskazując na zaniechania i domagając się wyjaśnień. W wystąpieniu przypomniał też o projekcie prezydenckim zawierającym 16 poprawek, które mają porządkować rynek krypto.

Główne zarzuty


Przedstawiciel prezydenta zarzucił rządowi Platformy Obywatelskiej i premierowi Donaldowi Tuskowi brak reakcji na sygnały o nieprawidłowościach wokół Zonda Krypto. Wskazał na umorzenia śledztw i długotrwały brak działań prokuratury oraz służb w okresie od kwietnia 2024 do kwietnia 2026.

Deklaracje polityczne i rozbieżności


Bogucki cytował wcześniejsze wypowiedzi Rafała Trzaskowskiego i podkreślał rozbieżność między kampanijnymi deklaracjami o braku regulacji a dzisiejszymi skutkami braku nadzoru. Przypomniał też, że regulator estoński sygnalizował nieprawidłowości już w połowie 2025 roku.

Chronologia i odpowiedzialność


W wystąpieniu przywołano chronologię: pierwsze śledztwo wszczęte w 2019 r., umorzenie jednego postępowania w kwietniu 2024 r., drugie umorzenie w lutym 2025 r. oraz brak wyraźnych działań w kolejnych miesiącach. Przedstawiciel pytał, dlaczego prokuratura i ministerstwa nie skorzystały z dostępnych narzędzi prawnych wcześniej.

Projekt prezydencki i żądanie zmian


Bogucki przypomniał o projekcie prezydenta zawierającym 16 poprawek do regulacji rynku krypto, zgłaszanych uprzednio przez Prawo i Sprawiedliwość, które - według niego - zostały odrzucone bez dyskusji. Wezwał posłów i rząd do poważnej rozmowy nad poprawkami i do wyciągnięcia konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za zaniechania.

Zbigniew Bogucki — kadr z wypowiedzi: Kancelaria Prezydenta: Zarzuty wobec rządu ws. Zonda Krypto (12.05.2026)

Konsekwencje dla obywateli


Wystąpienie miało podkreślić skutki zaniechań dla ludzi, którzy stracili środki, i nakreślić potrzebę pilnej ochrony inwestorów oraz uporządkowania przepisów związanych z rozporządzeniem Mika. Przedstawiciel prezydenta domagał się wyjaśnień od odpowiedzialnych ministrów i służb.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Szanowna Pani Marszałek, Wysoki Sejmie, Panie Ministrze, Szanowni Państwo. Faktycznie ta dyskusja dzisiaj właściwie nie powinna się odbywać, bo ta sprawa mogła być dawno załatwiona, gdyby rządzący chcieli posłuchać Prezydenta, ale nie chcieli go słuchać. Czy posłuchają go tym razem? Zobaczymy. Mam duże wątpliwości po występie przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej, pana Sławomira Nitrasa, który, przypomnę, stanął tutaj na tej mównicy i właściwie słowa prawdy nie powiedział. Czy mnie to dziwi? W ogóle mnie to nie dziwi, dlatego że ja posła Nitrasa znam ze Szczecina. On kiedyś prowadził kampanię samorządową i podczas tej kampanii obrzucił kłamstwami ówczesną kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości. Po ciszy wyborczej przyznał się, że kłamał, ale oczywiście skutki swoje osiągnął. Czy rezultat został osiągnięty? A później, po kilku latach, mówił, że nie przyznał się, że kłamał. On ma, jak w piosence Bartosiewicz, kłamstwem skażoną krew i właściwie zawsze będzie tutaj wychodził, będzie kłamał. Jeżeli Państwo byście chcieli jego posłuchać, to naprawdę się nie dowiecie. Nie wiem skąd ta obsesja na moim punkcie, ale pozostawiam już to, że tak powiem, chyba raczej jakiemuś wstrząsowi pokampanijnemu, który wciąż pozostaje z panem posłem, który jeszcze, jak rozumiem, między 2021 a 2023 wierzył w to, że jest już w Pałacu Prezydenckim razem z Rafałem Czaskowskim. Okazało się, że do tego pałacu nie wszedł, tylko mam pewne zastanowienie, bo akurat jego kandydat, kandydat w sztabie, którym prowadził pan Sławomir Nitras, na temat kryptoaktywów się wypowiadał, Szanowni Państwo. Mówił o tym w lutym bodajże 7 grudnia w Grudziądzu. Wasz kandydat na prezydenta, Rafał Czaskowski, mówił tak, cytuję dosłownie. Wielu ludzi w to inwestuje i powinno mieć możliwość inwestowania. Gdy wymieniamy złotówki na dolary, państwo się tym szczególnie nie interesuje. W kwestii kryptowalut wielu młodych ludzi w to inwestuje. Oczywiście ponoszą ryzyko, ale na własny rachunek. Jestem, uwaga, przeciwny regulowaniu tego. Jestem przeciwny regulowaniu tego. To mówił wasz kandydat, kandydat Platformy Obywatelskiej. Sztabowcem jego głównym był Sławomir Nitras, który dzisiaj tutaj wychodzi. Rozdziera szaty. Mówi, że prezydent Nawrocki zawalił cały rynek. Spowodował jakieś dramatyczne skutki, kiedy jego kandydat mówił, że nie chce żadnej regulacji tego rynku. A prezydent Nawrocki mówi tak, regulujmy, ale w sposób rozsądny, dostosowując do rozporządzenia Mika. To jak to z państwem jest? Chcecie tej regulacji czy nie chcecie? Czy kłamaliście w tej kampanii wyborczej? Wtedy, kiedy Rafał Trzaskowski to mówił, czy mówiliście prawdę? Kiedy kłamaliście? Dzisiaj czy wtedy? Odpowiedzcie na to pytanie tym wszystkim, którzy zostali oszukani. Ale to nie koniec prawdy na temat zondy krypto. Na temat zondy krypto. Rozumiem, że jesteście cicho. Rozumiem, że jest wam wstyd. Bo pamiętacie te słowa. Bo pamiętacie te słowa Trzaskowskiego i dzisiaj Sławomir Nitras, który wychodzi na tą mównicę i reprezentuje akurat on, akurat on. Klub Koalicji Obywatelskiej to jest tak jakby splunąć w twarz tym wszystkim ludziom, którzy zostali oszukani. Bo wasz kandydat powiedziałby, nie będzie żadnej regulacji i dopuściłby do tych skutków. Ale dalej, wróćmy do historii. Państwo mówiliście o postępowaniach z 2015 roku. Szanowni Państwo, Gazeta Wyborcza w Katowicach. Rozumiem, że to jest publikator, któremu wierzycie, który czytacie, który jest dla was jednak pewnym wyznawicznikiem. Ale czytają Państwo. Więc jeżeli Państwo czytaliście tę Gazetę Wyborczą w ostatnich dwóch tygodniach w Katowicach, to ona w sposób bardzo jasny opisała, co się działo za waszych rządów w sprawie zondy krypto. Nie w sprawie tych osób, które zginęły czy nie zginęły, tylko w sprawie finansowania, sytuacji finansowej zondy krypto. I posłuchajcie jeszcze raz Państwo, bo myślę, że prawda zawsze jest ciekawa. W 2019 roku śledztwo w tej sprawie jest po raz pierwszy wszczęte, jeszcze za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości. W 2019 roku. Wtedy ludzie nie tracą pieniędzy jeszcze. Wtedy nie ma tych wszystkich problemów. Wtedy właściciel nie wyjeżdża za granicę Polski. Prokuratura niestety, trzeba to powiedzieć, umarza dwa śledztwa. Komisja Nadzoru Finansowego skarży te decyzje. Sąd uchyla te postanowienia i nakazuje prokuraturze prowadzić te dwa postępowania. I te postępowania są prowadzone. Do kiedy? To jest niezwykle ciekawe. Myślę, że na to powinniście odpowiedzieć. I to jest odpowiedź dla tych wszystkich, których podobno chroniliście, podobno tak bardzo przejmujecie się ich losem. Otóż uwaga, według informacji Gazety Wyborczej z Katowic, nigdy nie zdemontowanych ani przez żadnego członka rządu, ani przez premiera, ani tym bardziej przez ministra Żurka, który ma w tym zakresie przedmiot. Nie powinien mieć znakomitą wiedzy. Pierwszy z tych śledztw, wiecie państwo, kiedy jest umorzony ostatecznie? W kwietniu. W kwietniu 2024 roku. Kto wtedy rządzi? Platforma Obywatelska, premier Tusk i ich koalicjanci. Kwiecień 2024 rok możecie. Ale jest jeszcze drugie śledztwo. Drugie śledztwo, które jest kontynuowane. To drugie śledztwo, które jest kontynuowane trwa do kiedy? Do lutego 2025 roku. Czyli w lutym 2025 roku, panie ministrze, pana rząd, prokuratora nadzorowana przez prokuratora generalnego, może ostatecznie, umarza ostatecznie śledztwo w sprawie zonda Krypto, czyli tych nieprawidłowości finansowych. Dlaczego umorzyła? To jest pytanie do pana, do pańskiego rządu, przede wszystkim do ministra sprawiedliwości i pana premiera. I uwaga, od kwietnia 2025 roku, kiedy rządzicie już półtora roku, kolejne miesiące, czyli cała dalsza część roku 2025, aż do 17 kwietnia bieżącego roku, czyli roku 2026, nie robicie w sprawie zonda Krypto dosłownie nic. Nie robicie nic. Czyli w tym czasie, kiedy powstają te największe problemy, nie chodzi o osiem lat, pieniądze wyciekały teraz i nie zrobiliście w tym nic. I jeszcze kłamiecie w sposób absolutnie bezczelny. Wychodzi tutaj premier, robi spektakl niejawnego posiedzenia, które też apeluję, żeby ujawnić. Wychodzi premier i mówi, że jest dramatycznie, że są mafie, że właściwie mamy sytuację absolutnie podbramkową. Podobno służby o tym wszystkim informują. To moje pytanie i wtedy też je zadawałem i dalej je będę zadawał. I będę przez wasze kłamstwa je zadawał do końca, aż ta prawda nie wyjdzie. Dlaczego w takim razie, jeżeli już nie zrobiliście tego w marcu, w kolejnych miesiącach roku 2025, to dlaczego po tym wystąpieniu premiera Tuska, którego wszyscy słuchaliśmy, dlaczego żadna prokuratura zarządzana przez ministra sprawiedliwości podległa tak naprawdę, mówię funkcjonalnie, rządowi? Dlaczego nie wszczała ani jednego śledztwa? Dlaczego nie skorzystała z przepisów kodeksu karnego? Dlaczego nie skorzystała z przepisów kodeksu postępowania karnego? Dlaczego nie stosowała ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu? Dlaczego tego wszystkiego nie zrobiliście? Czy kogoś kryliście w takim razie? Czy kogoś kryliście? Czy to jest tylko nieudolność? Czy to jest tylko nieudolność? Czy to jest coś więcej? Ale to nie koniec, szanowni państwo. Czyli mamy z jednej strony deklarację Rafała Trzaskowskiego z kampanii, który mówił żadnej regulacji. Później mamy umorzone śledztwa w czasie rządów premiera Tuska. Później mamy kolejne miesiące zupełnej plaży, totalnej flauty. Nie dzieje się w prokuraturze nic. Nikt nikogo nie ściga. Nie ma zatrzymań. Nie ma tymczasowych aresztowań. Nie ma europejskich nakazów aresztowania. Nie ma aktów oskarżenia. Nie dzieje się nic. Mówicie o tej ustawie, która miałaby cokolwiek zmienić, ale niewiele by zmieniła, albo nie zmieniłaby nic. Ale to nie koniec historii, szanowni państwo. Bo oto w lutym, w lutym tego roku, czyli już po niejawnym posiedzeniu Sejmu, podobno jest tak dramatycznie, śledztw nie ma, postępowań nie ma, prokuratura nie działa, służby nie działają, nikt nie jest zatrzymany, zarzutów nie ma. Oto zdjęcie pana z mediów społecznościowych pana premiera Donalda Tuska. Przyjmuje koszulkę jednego z klubów ekstraklasy i nie ma żadnego problemu z tym, że na tej koszulce jest reklama Zonda Krypto. Ten sam człowiek, który zwołuje niejawne posiedzenie Sejmu, cały czas produkuje polityczny dym, nie ma żadnego problemu, żeby stanąć i reklamować, jak rozumiem, swoją osobą dalej Zondę Krypto. I teraz tak, czy to jest państwo z tektury? Czy tam nie ma służb? Czy premier Tusk nie wie, co robi? Czy to jest coś więcej? Czy to jest coś głębszego? I próbujecie tę swoją nieudolność, ten swój dramatyczny brak działania zasłonić kłamstwami, że to weta zatrzymały możliwość działania. Mieliście i macie nadal wszystkie instrumenty do tego, żeby prokuratura i służby działały w tej sprawie. Ale wy zrobiliście coś innego. W kwietniu 2024 roku pierwsze umorzone śledztwo, w lutym 2025 roku drugie umorzone śledztwo i później już nic się nie dzieje. I właściwie sami napisaliście na siebie ak oskarżenia. Bo z tej mównicy kłamaliście wielokrotnie i przedstawiciele rządu, i przedstawiciele Sejmu z koalicji rządowej, mówiąc o tym nie ma instrumentów. Nie jesteśmy w stanie nic zrobić. Gdyby była ustawa, wtedy byśmy zadziałali. To co się takiego zmieniło po drugim wecie pana prezydenta Nawrockiego? Czyli dokładnie 17 kwietnia. Co się takiego zmieniło? Że nagle wychodzi minister Żurek i mówi wstrzeliśmy śledztwo. Wstrzeliśmy śledztwo. Tylko dlaczego 17 kwietnia bieżącego roku, a nie w grudniu nie kilka miesięcy, czy kilka lat wcześniej? Dlaczego tego nie zrobiliście? Na to tym ludziom odpowiedzcie. Dlaczego pozwoliliście, żeby te pieniądze mogły być w taki sposób zdefraudowane? Dlaczego pozwoliliście, żeby ten człowiek wyjechał z Polski? Nie rządziło Prawo i Sprawiedliwość. Nie rządziła Konfederacja. Wy rządziliście i to jest wasza odpowiedzialność. Kolejna rzecz. Pan minister mówi, oburzony, że ja obrażam urzędników Ministerstwa Finansów, że ja obrażam pana ministra. Mówi, że myśmy bardzo ciężko pracowali. Jeszcze raz chronologia. Rozporządzenie Mika jest publikowane w Europejskim Dzienniku Urzędowym w czerwcu 2023 roku. To jest końcówka rządu w Zjednoczonej Prawicy. 13 grudnia tego roku przejmujecie władzę. Przejmujecie władzę 13 grudnia i mamy cały rok 2024. Cały rok 2024 i na koniec grudnia 2024 roku rozporządzenie Mika zostaje wprowadzone, czy zaczyna obowiązywać do stosowania w całości. Jeżeli pani chce porównać okresy od czerwca do grudnia, to wystarczy porównać okresy od stycznia do czerwca 2024, od czerwca do grudnia 2024, od stycznia do czerwca 2025 i wtedy pani sobie odpowie, że mieliście co najmniej trzy razy tyle czasu co Prawo i Sprawiedliwość, żeby wprowadzić Mikę wtedy, kiedy została wprowadzona, kiedy zaczęła obowiązywać wprost w grudniu 2024 roku. Zostaliście po prostu złapani na spalony. Kłamiecie w tej sprawie w sposób absolutnie niebywały. To wy jesteście winni tego, że zonda krypto mogła działać, bo nie słuchaliście postępowań i nie słuchaliście prezydenta. I kolejna rzecz. Kolejna rzecz. Poseł Nitras mówił, że tu będzie 2,1, 2,0. Jeżeli chodzi o beta prezydenta, to jest 4,0. I za każdym razem tak będzie. Wiecie dlaczego? Bo prezydent pokazuje wam co zmienić, a wy tego nie chcecie zmienić i dlatego te beta będą. Więc jeżeli przedłożycie prezydentowi znowu to samo, to nie wiem czego się spodziewacie. Ale wydaje mi się, że jest pewna refleksja. Że jest jednak pewna refleksja po stronie koalicji obywatelskiej. Dlaczego? Bo próbują przedstawiać projekt pana prezydenta jako projekt właściwie rządowy. To dobrze. Zakładam, że to jest jednak pewne podłoże do tego, żeby zacząć rozmawiać o poprawkach. I tutaj znowu kłamstwa Nitrasa, który mówił dlaczego prezydent dopiero teraz to przedstawia. To jest projekt rządowy. On się niczym nie różni. Szanowni Państwo, powtórzę. Przy drugim procedowaniu tej ustawy 16 poprawek. 16 poprawek skonsultowanych z panem prezydentem, z kancelarią prezydenta składa Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkie 16 poprawek bez dyskusji wyrzucacie do kosza. Bez dyskusji wyrzucacie do kosza, bo nie chcecie nawet na ten temat rozmawiać. Bo Donald Tusk dał rozkaz ani kroku wstecz i wyrzucacie to wszystko do... A czy tu nie ma się z czego śmiać, panie pośle? Ja myślę, że trzeba będzie kiedyś wyciągnąć konsekwencje wobec tych, którzy nie dopełnili swoich obowiązków, nie wstrzymali postępowań. I jeszcze jeden ciekawy wątek. Otóż regulator, regulator estoński, regulator estoński już w połowie dwudziestego piątego roku wskazywał na nieprawidłowości w działaniu Zonda Krypto. I też nic, żeście nie zrobili. Zero. Żadnych działań. I próbujecie dzisiaj przerzucić odpowiedzialność na pana prezydenta, na opozycję, czy to na Prawo i Sprawiedliwość, czy na Konfederację, na wszystkich innych, tylko ta odpowiedzialność jest po waszej stronie. Szanowni państwo, wystarczy przeczytać ten projekt pana prezydenta. To jest 16 konkretnych poprawek. Te poprawki już były w parlamencie. Ja je przedstawiałem. Tylko wiecie państwo, żeby o czymś mówić, najpierw trzeba to przeczytać. A problem jest taki, że wy chcecie mówić, czasami nawet mówicie, tylko nie macie zielonego, bladego pojęcia, co jest w projekcie prezydenckim. Gdybym zapytał o te poprawki, to okazałoby się, że nie znacie żadnej z tych poprawek. Więc mam nadzieję, że wreszcie pójdziecie po rozum do koła. A jest pan jeszcze marszałek Sawicki. Pan marszałek Sawicki pytał przedstawiciela, jak rozumiem, prezydenta, co się wydarzyło. A to nie pytanie do mnie, panie marszałku, tylko pytanie do rządu, dlaczego przez te wszystkie miesiące pan Żurek, rząd, którym pan jest, rząd, którym pan jest, nie wstrzymał postępowań i nie chronił Polaków. Myślę, że to jest dobre pytanie, które powinien pan skierować do premiera Tuska, powinien pan skierować do ministra sprawiedliwości, czy poprzedniego, czy obecnego, do koordynatorów służb, do ministra finansów, do koordynatora służb specjalnych, a także do ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak to jest wszystko takie ruskie, to dlaczego to nie jest na liście sankcyjnej? Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo panu ministrowi. Dziękuję.