Adrian Zandberg: Pacjenci nie mają lepiej
Adrian Zandberg w Sejmie skrytykował komunikat ministerstwa zdrowia, które oznajmiło, że "pacjentom już jest lepiej". Poseł wskazał, że w praktyce pacjenci doświadczają odwoływania badań, zamykania porodówek i konieczności płacenia za usługi medyczne.
Adrian Zandberg podkreśla, że deklaracje o poprawie sytuacji nie pokrywają się z rzeczywistością. W wystąpieniu zwrócił uwagę na odwoływane badania i operacje oraz na przypadki zamykania porodówek, które bezpośrednio uderzają w pacjentów.
Poseł wyjaśnia, że brak zabezpieczenia środków na ostatnie miesiące funkcjonowania ochrony zdrowia skutkuje kolejnymi odwołaniami zabiegów. Konsekwencją są kolejki i sytuacje, w których ludzie zmuszeni są szukać płatnych rozwiązań.
Adrian Zandberg wskazuje, że na niedofinansowaniu publicznej opieki zdrowotnej zyskują prywatne firmy medyczne. Przytoczył przykłady ofert płatnych badań na raty, które wynikają z braku dostępności usług w publicznych placówkach.

Poseł wzywa do zmiany polityki finansowania ochrony zdrowia, by przerwać trend prywatyzacji usług kosztem pacjentów i zapewnić dostęp do bezpłatnych badań i zabiegów. Wypowiedź ma charakter krytyczny wobec bieżącej polityki zdrowotnej i akcentuje pilną potrzebę działań naprawczych.
Najważniejsze zarzuty
Adrian Zandberg podkreśla, że deklaracje o poprawie sytuacji nie pokrywają się z rzeczywistością. W wystąpieniu zwrócił uwagę na odwoływane badania i operacje oraz na przypadki zamykania porodówek, które bezpośrednio uderzają w pacjentów.
Skala problemu i skutki dla rodzin
Poseł wyjaśnia, że brak zabezpieczenia środków na ostatnie miesiące funkcjonowania ochrony zdrowia skutkuje kolejnymi odwołaniami zabiegów. Konsekwencją są kolejki i sytuacje, w których ludzie zmuszeni są szukać płatnych rozwiązań.
Prywatne firmy jako beneficjenci polityki
Adrian Zandberg wskazuje, że na niedofinansowaniu publicznej opieki zdrowotnej zyskują prywatne firmy medyczne. Przytoczył przykłady ofert płatnych badań na raty, które wynikają z braku dostępności usług w publicznych placówkach.

Wnioski i oczekiwania
Poseł wzywa do zmiany polityki finansowania ochrony zdrowia, by przerwać trend prywatyzacji usług kosztem pacjentów i zapewnić dostęp do bezpłatnych badań i zabiegów. Wypowiedź ma charakter krytyczny wobec bieżącej polityki zdrowotnej i akcentuje pilną potrzebę działań naprawczych.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Adrian Zandberg w Gdańsku: Czas na odrodzenie solidarności
Adrian Zandberg o strajku pracowników Solarisa i odmowie wypłat
Adrian Zandberg ostrzega przed skutkami wojny celnej USA–UE
Adrian Zandberg: Ustawa to żart. Potrzebna komisja energetyczna
Adrian Zandberg: Niekontrolowana inwigilacja to patologia
Adrian Zandberg pyta ministra o obniżki opłat i cen biletów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Jarosław Sachajko
Jarosław Sachajko: Rząd handluje naszą suwerennością
Władysław Kurowski
Władysław Kurowski pyta: Gdzie służby w sprawie afer?
Anna Paluch
Anna Paluch: Opłata reprograficzna to ukryty podatek
PiS
PiS: Żurek zawiódł - dymisja po manipulacjach z prokuraturą
Arkadiusz Myrcha
Arkadiusz Myrcha: Nowa ustawa przeciw SLAPP - dlaczego jest potrzebna
Katarzyna Królak
Katarzyna Królak ostro o 'kopiuj i wklej' w ustawach
Artykuły
Transkrypcja
Wysoka Izbo, Pani Minister Zdrowia w tym tygodniu ogłosiła, że
pacjentom już jest lepiej.
Więc chciałem zapytać przedstawicieli
koalicji rządowej,
komu tak konkretnie jest lepiej? Czy lepiej jest ludziom, którzy dowiadują się, że ich badania i zabiegi są odwoływane?
Czy lepiej jest kobietom z tych miejscowości, gdzie są zamykane porodówki? Czy lepiej jest ludziom, którzy tej jesieni znowu, jak w zeszłym roku, dowiedzą się o odwołanych zabiegach, o odwołanych operacjach?
Bo znowu nie przewidzieliście środków na ostatnie miesiące funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.
Po co opowiadacie takie bzdury, które wkurzają ludzi?
Drodzy Państwo, jeżeli komuś jest lepiej,
to dzisiaj lepiej jest prywatnym firmom medycznym,
które po prostu korzystają na polityce głodzenia publicznej ochrony zdrowia,
bo tam ludzie zaniosą pieniądze
za badania, za rehabilitację i to się dzieje.
Jedna z dużych firm medycznych
ogłosiła program płacenia na raty
za badania diagnostyczne, bo ludzie tam idą przez to,
że nie mogą się doczekać na badania w szpitalach.
Czy tak to ma wyglądać?
Ludzie mają brać chwilówki,
zadłużać się po to, żeby ratować życie?
Panie minister zdrowia, którą żeście,
panie marszałku, zanim pan przerwie,
bo już czas mi się oczywiście kończy,
obroniliście bohatersko
pchapolskie prywatyzację publicznej ochrony zdrowia.
Obroniliście ją.
Kto miał być upokorzony i zagłosował za tym,
już to zrobił. To może ją w końcu teraz zmieńcie.
Dziękuję.
Dziękuję.