Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Para Prezydencka: Równe zasady dla osób z niepełnosprawnościami

Para Prezydencka: Równe zasady dla osób z niepełnosprawnościami

Karol Nawrocki 5 maja przypomniał o konieczności usuwania barier dla osób z niepełnosprawnościami i wezwał do konkretnych decyzji dotyczących asystencji osobistej oraz zasad łączenia pracy z rentą. Podkreślił, że potrzebne są przewidywalne rozwiązania i realne wsparcie, nie tylko deklaracje.

Najważniejsze tezy:


Karol Nawrocki zaznaczył, że 5 maja to dzień, który przypomina o barierach stojących przed osobami z niepełnosprawnościami i o odpowiedzialności państwa, by je usuwać. Mówił o potrzebie równych zasad i możliwości decydowania o własnym życiu.

Konkretne rozwiązania:


Podkreślono znaczenie asystencji osobistej oraz zmian w zasadach łączenia pracy z rentą jako elementów umożliwiających samodzielność i udział w życiu społecznym. To propozycje wymagające konkretnych decyzji i wdrożeń.

Znaczenie społeczne:


Karol Nawrocki wskazał, że państwo powinno wspierać obywateli nie słowami, lecz codziennymi rozwiązaniami, które wzmacniają godność i integrację. Wspólnota staje się silniejsza, gdy nikt nie zostaje na marginesie.

Karol Nawrocki — ujęcie z przemówienia: Para Prezydencka: Równe zasady dla osób z niepełnosprawnościami (05.05.2026)

Kontekst i konsekwencje:


Wystąpienie akcentuje odpowiedzialność zbiorową za dostępność instytucji i usług. Zapowiedź wsparcia ma implikacje dla polityki społecznej i ustawodawstwa dotyczącego osób z niepełnosprawnościami.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
5 maja to niezwykła data w kalendarzu. To dzień, który przypomina, że osoby z niepełnosprawnościami wciąż napotykają bariery, które już dawno nie powinny istnieć. To także dzień zobowiązania, żeby te bariery realnie usuwać. Mówimy dziś o konkretnych ludziach, o obywatelach naszego państwa, którzy chcą żyć samodzielnie, pracować, uczyć się, budować relacje i brać odpowiedzialność za swoje życie i którzy mają do tego pełne prawo. Dlatego tak ważne jest, żeby państwo było po ich stronie. Nie w deklaracjach, ale w codziennych rozwiązaniach. Osoby z niepełnosprawnościami nie potrzebują szczególnego traktowania. Potrzebują równych zasad, przewidywalnych rozwiązań, odpowiedniego wsparcia i możliwości decydowania o swoim życiu. Dlatego sprawy takie jak asystencja osobista i zmiana zasad, łączenia pracy z rentą wymagają konkretnych decyzji. To jest kierunek, który wzmacnia godność i realne uczestnictwo w życiu społecznym. 5 maja przypomina nam o odpowiedzialności. Wspólnej odpowiedzialności za to, żeby państwo polskie było naprawdę dostępne dla wszystkich swoich obywateli. Bo wspólnota jest silna wtedy, gdy nikt nie zostaje na jej marginesie. Dziękujemy za wytrwałość i podejmowane działania. Obiecujemy państwa wspierać.