Briefing prasowy Premiera Donalda Tuska po wizycie w Armenii
Donald Tusk zapowiedział podpisanie traktatu między Polską a Wielką Brytanią 27 maja oraz zapowiedział zacieśnienie współpracy z Kanadą i wsparcie dla Ukrainy. Szczyt i serie spotkań bilateralnych miały na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, energetyki i więzi transatlantyckich w warunkach międzynarodowej niepewności.
Traktat z Wielką Brytanią
Donald Tusk poinformował o ostatecznej decyzji, że 27 maja zostanie podpisany traktat między Polską a Wielką Brytanią, który ma moralnie i praktycznie wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności. Premier zaznaczył, że Polska jest dla Wielkiej Brytanii rzetelnym partnerem i będzie działać na rzecz zbliżenia Londynu z Unią Europejską.
Współpraca z Kanadą
Spotkania z premierem Kanady przyniosły porozumienia o intensyfikacji współpracy w obszarze bezpieczeństwa, służb specjalnych oraz energetyki - w tym energetyki jądrowej i odnawialnej. Donald Tusk zapowiedział też oficjalną wizytę w Kanadzie w celu dopracowania szczegółów nowych umów.
Wsparcie dla Ukrainy i relacje regionalne
Premier rozmawiał z prezydentem Zelenskim o przygotowaniach do konferencji odbudowy Ukrainy w Gdańsku. Tusk podkreślił także konieczność odbudowy zaufania między Węgrami a Ukrainą oraz gotowość Grupy Wyszehradzkiej do rewitalizacji współpracy po zmianach politycznych w regionie.
Transatlantyckie więzi i obecność wojskowa
W kontekście możliwych relokacji wojsk amerykańskich Donald Tusk zaznaczył, że Polska będzie dążyć do obecności sił USA w regionie, lecz nie pozwoli, by Polska była wykorzystywana do łamania solidarności europejskiej. Premier zadeklarował stałą współpracę rządu i prezydenta w tej kwestii.
Konstytucja i porządek instytucjonalny
Tusk odniósł się też do dyskusji o konstytucji: podkreślił, że obecny system parlamentarno‑gabinetowy dobrze służy Polsce i jest gotów do poważnej rozmowy o ładu konstytucyjnym, ale odrzuca polityczne zabiegi zmierzające do zmiany ustroju dla zysku jednej osoby.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Dzień dobry, przeżyliście? Tak, z trudem? Nie To co było z mojego punktu widzenia kluczowe w czasie tego szczytu to oczywiście wsparcie naszych przyjaciół w Armenii Nikol Pashinyan to postać, na którą możemy zawsze liczyć i która przyczyniła się do stabilizacji w tym regionie więc zawsze jest go wart wsparcia i przez Polskę i przez Europę Dla mnie ważne były te spotkania bilateralne szczególnie w tym czasie, kiedy jest tyle zamieszania wokół tego, czym jest ta wspólnota Zachodu i jest to taki czas niepewności właściwie u wszystkich zauważalny więc moje spotkania z premierem Kanady i z premierem Wielkiej Brytanii, dotyczące dzisiejszej niż do tej pory współpracy w dziedzinie obronności, energetyki miały kluczowe znaczenie Podjęliśmy decyzję ostateczną z panem premierem Sturmerem, że dojdzie do podpisania traktatu między Polską a Wielką Brytanią już 27 maja. Będzie to traktat moralnie wzmacniający naszą współpracę szczególnie w dziedzinie obronności, ale nie tylko Długo negocjowaliśmy ten traktat ale w tym czasie, jak się domyślacie jest rzeczą bardzo ważną, żeby szukać realnych partnerów z dużym potencjałem którzy są gotowi do stałej współpracy militarnej i w dziedzinie, szeroko pamiętnej dziedzinie obronności W Wielkiej Brytanii zależy też na tym że Polska jest tutaj wymarzonym partnerem aby mieć rzetelnego adwokata jeśli chodzi o zbliżenie się Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej Problem takiej ponownej reintegracji Wiadomo, Brexit zdarzył się ale jak mi powiedział premier Sturmer nastroje odwróciły się radykalnie i dzisiaj Wielkiej Brytanii wyraźna większość żałuje Brexitu i chciałaby możliwie intensywnego zacieśnienia więzi europejską i Polska ze względów geopolitycznych tradycyjnie też ze względu na wciąż dużą ilość radaków w Wielkiej Brytanii będzie pracowała na rzecz takiego zbliżenia więc premier Sturmer usłyszał pozytywną moją odpowiedź na swoją prośbę żeby Polska była liderem tego procesu ponownego zbliżania się z premierem Kanady ustaliliśmy nowe formy współpracy także jeśli chodzi o współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa współpracę militarną w energetyce w tym energetyce nuklearnej i odnawialnej także na pewno zintensyfikujemy współpracę naszych służb specjalnych Kanada jest bardzo cennym partnerem jak się Państwo domyślacie z różnych względów ustaliliśmy także że w najbliższym czasie udam się z oficjalną wizytą do Kanady żeby dopieścić wszystkie szczegóły tych umów i nowych wyniesionych na wyższy poziom relacji z Kanadą miałem także spotkanie z prezydentem Zeleńskim oczywiste przygotowujemy ukraińską konferencję odbudowy to będzie konferencja która będzie miała miejsce w Gdańsku Ukrainie też bardzo zależy na tym żebyśmy zaopiekowali się nowym premierem węgierskim w cudzysłowie zaopiekowali się chodzi o to żeby ułatwić współpracę przecież te relacje były bardzo napięte między Ukrainą a Węgrami jak wiecie to blokowało wiele spraw choćby pieniądze dla Polski nie wiem dużo o tej wielkiej pożyczce europejskiej dla Ukrainy nam zależy także na tym aby aby premier Węgier działał na rzecz odbudowy pełnego zaufania między Budapesztem a Kijowem to przyda się wszystkim w Europie no i tutaj liczą też na Polskę i na moje relacje z premierem Madziarem i myślę że się nie przeliczą będziemy niedługo rozmawiali z premierem Madziarem w Polsce więc też już się cieszę na tą wizytę ale będziemy także rozmawiali właśnie o relacjach między Węgrami a Ukrainą premier Fico podkreślił w rozmowie ze mną że będzie bardzo pragmatyczny jak wiadomo relacje premiera Fico z Moskwą są lepsze niż średnia europejska ale bardzo wyraźnie widać pewną korektę taką pragmatyczną korektę w kursie premiera Fico miał spotkanie z Wołodyrem Zeleńskim rozmawialiśmy też o ewentualnym udziale prezydenta Zeleńskiego w szczycie Grupy Wyszehradzkiej jako gościa specjalnego to Słowacja będzie gospodarzem już niedługo i będzie miała tą prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej po odsunięcie Orbana od władzy moją ambicją jest zrewitalizować maksymalnie współpracę między Pragą Bratysławą, Budapesztem i Warszawą i no widzę wyraźnie że nasi partnerzy w Grupie Wyszehradzkiej będą chyba gotowi do takiej korekty która umożliwi znowu odbudowę pozycji tej grupy to jest ważne z punktu widzenia naszych naszych interesów a to mniej więcej Gwiazdkowie Premierze Czy widzi pan na dobre relacje pomiędzy prezydentem Trumpem a prezydentem Dąbrowskim a przez to na sprowadzenie, na relokację żołnierzy, którzy będą wysyłani z niemieckich żołnierzy do Polski? Sprawa jest delikatna jeśli chodzi o te plany wycofywania wojsk amerykańskich z niektórych państw europejskich jak Państwo pamiętacie tam pojawiały się w przestrzeni publicznej zapowiedzi czy groźby wycofania wojsk amerykańskich z Niemiec z Włoch, z Hiszpanii nie sądzę żeby żebyśmy chyba nie powinniśmy jako państwo podbierać nie wiem czy wiecie co mi chodzi ja nie pozwolę na to żeby Polska była w jakikolwiek sposób wykorzystywana do łamania solidarności czy współpracy na poziomie europejskim dla mnie jest rzeczą bardzo ważną ja wiem że czasami moi przeciwnicy polityczni albo ludzie nie bardzo rozumiejący geopolitykę uważają że powinienem być bardziej proamerykański nie można być bardziej proamerykańskim niż ja jestem i to od zawsze dla mnie jednak proamerykańskość oznacza wspólną taką wspólne starania o to aby więzi transatlantyckie były jak najsilniejsze między Polską i Stanami Zjednoczonymi ale także między Europą a Stanami Zjednoczonymi my potrzebujemy obecności amerykańskiej nie tylko w Polsce ale także w innych miejscach bo to służy tak czy inaczej polskiemu bezpieczeństwu i mam nadzieję że te napięcia niedługo trochę opadną między państwami europejskimi niektórymi państwami europejskimi a prezydentem Trumpem Polska na pewno zrobi wszystko ja się bardzo cieszę z aktywności prezydenta Nawrockiego i mówię o tym serio bo musimy grać na wszystkich instrumentach jakie są w naszej dyspozycji a Polska jest dobrze predestynowana do roli tego państwa które ma ułatwiać i doskonalić te relacje między Europą a Stanami Zjednoczonymi ale Pani Piotr wspomniał Pan o tym słowie potwieranie czy to oznacza że do tych wysiłków o których zapłacił Panie Prezydent żołnierze jednak do Polski przesunąć rząd nie będzie czy z całą pewnością jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych i rząd amerykański uzna że że nie będzie wycofania tych wojsk tylko przeniesienia relokacja tych kilku tysięcy żołnierzy amerykańskich do Polski to oczywiście będzie to jakby konsekwencją też starań ale wszystkich akurat nie ma konkurencji nie ma konfliktu między rządem a prezydentem i jego ludźmi w kwestii obecności wojsk amerykańskich i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi nie ma różnicy zdarzeń może mamy trochę inną opinię na temat niektórych aspektów polityki amerykańskiej ale co do istoty sprawy tutaj rząd i prezydent będą na pewno razem bardzo blisko współpracować jeśli pojawi się jakakolwiek możliwość zwiększenia obecności amerykańskiej w Polsce to będziemy na pewno dobrze i zgodnie współpracować od dwóch lat prowadzimy te rozmowy od dwóch lat prowadzimy takie rozmowy one przechodzą różne etapy jak wiecie sporo się zmieniło po wybuchu konfliktu na bliskim wschodzie i środkowym wschodzie i wojna z Iranem spowodowała przesunięcie trochę zainteresowania Stanów Zjednoczonych na tamten teatr geopolityczny i to obiektywnie oczywiście trochę utrudniło ten to zadanie bo dzisiaj utrzymanie jakby tej uwagi Stanów Zjednoczonych na naszym regionie na wojnie w Ukrainie na bezpieczeństwie Polski dzisiaj obiektywnie jest trochę trudniejsze ze względu na mnogość konfliktów i sytuacje wcześniej w Ormus ale myśmy od początku naszego rządu bardzo konsekwentnie zabiegali i dalej będziemy zabiegać o maksymalną obecność sił amerykańskich w Polsce To są dosyć konserwatywne osoby czy koalicja obywatelska planuje zaproponować swoich kandydatów i czy rzeczywiście konstytucja nie jest precyzyjna jeżeli chodzi o podział kompetencji między rządem a prezydentem, tak jak twierdził Zbód Pawlowski Nie ma takiej konstytucji, która byłaby w stu procentach precyzyjna jeśli chodzi o kompetencje różnych instytucji władz i jakoś dawaliśmy radę przez te lata to już niedługo będzie ile? 30 lat? w przyszłym roku chyba, 30-lecie naszej konstytucji, jeśli dobrze pamiętam ale... no i Polska dawała radę no słuchajcie, to jest 30 lat jednak przy różnych wahaniach wielkich polskich sukcesów i przy odrobinie dobrej woli i przy uczciwym czytaniu tej konstytucji można bez większych wysiłków jednak ustanowić dobre relacje przede wszystkim między rządem a prezydentem konstytucja pamiętam dokładnie byłem wtedy też w parlamencie kiedy to wystawało jednoznacznie określa kto rządzi, kto odpowiada za decyzje w Polsce i to jest oczywiście rząd, mamy Rzeczpospolita, to jest Republika parlamentarno-gabinetowa i zadania i rola prezydenta jest dość precyzyjnie opisana w konstytucji ale jeśli ktoś ma złą wolę i chce tę konstytucję czasami gwałcić, czasami omijać czasami reinterpretować to oczywiście zawsze znajdzie taką możliwość, ale to ze złymi skutkami słuchajcie, wiecie, najgorsze reżimy miały pięknie napisane konstytucje tak naprawdę o praktyce działania ja pomijam już fakt, że prezydent Nawrocki, podobnie jak jego poprzednik, nie wydaje mi się politykiem, któremu naprawdę zależy na ładzie konstytucyjnej tylko raczej na zmianie ustroju tak, aby to on miał więcej do powiedzenia ale to jest iluzja i uważam, że to nie byłoby pożyteczne dla Polski wydaje mi się, że mniej więcej system, jaki mamy w tej chwili, dobrze służy polskim sprawom także ja nie wybieram się do pracy nad nową konstytucją z prezydentem Nawrockim nie słyszałem nie ja nie chcę zaostrzać atmosfery, ale słuchajcie, w poważnej rozmowie na temat konstytucji jestem gotów uczestniczyć nawet osobiście ale w grach politycznych jeśli ktoś chce wierzyć w to, że to jest poważna inicjatywa jego sprawa jeśli państwo chcecie to na serio komentować wasza sprawa, takie jest prawo mediów nie mam z tym problemu ale ja nie będę udawał, że to jest poważna inicjatywa ja z panią Przyłębską będę dyskutował na temat ładu konstytucyjnego, bo powiem szczerze czułbym się dość groteskowo w takiej wyrazie po mojej rozmowie z papieżem najprawdopodobniej w piątek będziemy gotowi z podpisaniem umowy safe, także bądźcie cierpliwi, to raptem sześć dni, sześć czy pięć? dzisiaj poniedziałek, pięć nie miałem jeszcze okazji dodać do tego dokumentu że tak, czas piątek, ja uczę się z tym porzędniego