PILNA konferencja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego
Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia 16 kwietnia 2026 r. zaapelował o wsparcie finansowe dla Prawa i Sprawiedliwości z powodu utraty środków i rosnących kosztów działalności partyjnej. Prezes wskazał na utratę 46 mln zł oraz potrzebę zabezpieczenia kampanii, spotkań programowych i przedsięwzięć młodzieżowych.
Główne przesłanie:
Jarosław Kaczyński podkreślił, że partia została pozbawiona środków w wysokości 46 mln zł i że to powoduje poważne trudności w prowadzeniu codziennej działalności oraz kampanii. Apelował do zwolenników Prawa i Sprawiedliwości oraz całego obozu patriotycznego o wpłaty na konto partii.
Skala problemu:
W mowie wskazano, że potrącenie dotacji i rozłożenie sankcji na trzy lata ogranicza bieżące wpływy i zmusza partię do szukania wsparcia społecznego. Bez tych środków partia będzie miała problem z finansowaniem wynajmu sal, przygotowaniem przekazu i organizacją spotkań.
Koszty działalności i konsekwencje:
Mówcy wymienili konkretne wydatki: kampanie, działania programowe, spotkania co dwa tygodnie i planowane kampusy młodzieżowe. Zaznaczono, że bez funduszy oferta programowa nie dotrze do wyborców, co wpłynie na zdolność partii do zwycięstwa w nadchodzących wyborach.
Sposób wsparcia i uwagi organizacyjne:
W wystąpieniu przypomniano warunki dokonywania darowizn (przelew z konta osobistego, potwierdzenie obywatelstwa i zamieszkania w RP) oraz zapowiedziano uproszczenia elektroniczne przy wpłatach. Apel zakończono wezwaniem do jedności: "Bądźmy razem do zwycięstwa."
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Dzień dobry Państwu, bardzo serdecznie wszystkich Państwa witam na oświadczeniu prasowym naszego lidera Pana Premiera Jarosława Kaczyńskiego, a także przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Pana Mariusza Błaszczaka i Skarbnika Prawa i Sprawiedliwości Pana Henryka Kowalczyka. Witam również wszystkich parlamentarzystów Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Panie Premierze, oddaję Panu głos. Dziękuję bardzo. Szanowni Państwo, władze nielegalnie, bezprawnie pozbawiły nas dotychczas 46 milionów złotych, które się nam należały zgodnie z regulacjami odnoszącymi się do finansowania przez Państwo partii politycznych. To powoduje, że mamy dzisiaj poważne trudności. Przez długie miesiące nie zwracaliśmy się o pomoc do społeczeństwa, ale dzisiaj różnego rodzaju przedsięwzięcia, które podejmujemy, choćby cała operacja związana z naszym kandydatem na premiera Panem Profesorem Czankiem, kosztuje. Kosztują też przedsięwzięcia programowe, liczne w tej chwili bardzo spotkania, będą jeszcze kampusy młodzieżowe. Krótko mówiąc, mamy bardzo dużo wydatków i stąd moja bardzo serdeczna prośba do zwolenników Prawa i Sprawiedliwości i szerzej do zwolenników prawicy, do całego obozu patriotycznego, do tych wszystkich, którzy chcą, by Polska wróciła na właściwe tory, żeby pozostała państwem suwerennym o wpłaty na konto naszej partii. Każda wpłata się liczy, także te niewielkie wpłaty się liczą. Chodzi o to po prostu, żeby te środki były. Państwo poparli, mówię tutaj w tej chwili nie do Pani, Panów dziennikarzy, tylko do społeczeństwa kampanię wobec tego Prezydenta Rzeczypospolitej, Pana Nawrockiego i to dało skutki, skutki pozytywne. Wygrał, choć wydawało się, że to będzie bardzo trudne. My też możemy wygrać, jesteśmy przekonani, że to jest w naszym zasięgu, ale bez środków to będzie nie tylko bardzo trudne, ale po prostu niemożliwe. I stąd ta prośba, prośba naprawdę bardzo gorąca. Można zatrzymać to wszystko, co dzisiaj się dzieje w Polsce i co dzieje się bardzo źle, począwszy od finansów publicznych, poprzez służbę zdrowia, przez całkowite odrzucenie w istocie prawa. Inaczej można to nazwać łamaniem praworządności, ale to już można powiedzieć jest jakby wyższa jakość tego łamania praworządności. Można mówić o polityce kulturalnej, która jest szalona, o polityce oświatowej, która też jest szalona i zmierza do demoralizacji młodzieży. Można mówić o bardzo wielu sprawach, które dzisiaj idą nie tylko źle, ale bardzo źle. Cała ta polityka jest po prostu fatalna i jest szansa na zmianę. Do wyborów już nie jest tak daleko i stąd Szanowni Państwo, jeszcze raz powtarzam, ale takie rzeczy trzeba powtarzać, prośba o wsparcie. To wsparcie ciągle trwa, ale ono jest w tej chwili na zdecydowanie zbyt niskim poziomie. Po prostu z tymi środkami, które mamy nie damy rady, a powinniśmy dać radę nie w interesie partii, tylko w interesie Polski. Dziękuję bardzo. Bardzo dziękuję Panie Premierze, a teraz głos zabierze przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, Pan Mariusz Płaszczak. Dziękuję bardzo. Proszę Państwa, parlamentarzyści Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, a więc posłowie i senatorowie, ale także parlamentarzyści, którzy są europosłami płacą dodatkowe składki na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. W przypadku parlamentarzystów wybranych do Sejmu i Senatu to jest tysiąc złotych miesięcznie, w przypadku eurodeputowanych to jest pięć tysięcy złotych miesięcznie. Stanowimy najliczniejszy klub parlamentarny w polskim Sejmie, natomiast te wpłaty oczywiście nie są w stanie pokryć wydatków, ze względu na naszą wysoką aktywność, a ta aktywność jest związana z tym, że formułujemy ofertę programową, że jeździmy po Polsce, że rozmawiamy z ludźmi. To wszystko kosztuje, kosztuje wynajęcie sali, kosztuje przygotowanie przekazu medialnego, dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich tych, którym leży na sercu wolna Polska, którym leży na sercu bezpieczna Polska, którym leży na sercu to, żeby nasza ojczyzna się rozwijała, żeby poziom życia w naszym kraju wzrastał, żeby tak było należy odsunąć od władzy rząd koalicji 13 grudnia na czele z Donaldem Tuskiem, ale to nie tylko to. Należy też spowodować, żeby Prawo i Sprawiedliwość mogło dotrzeć ze swoim przekazem z naszą ofertą do jak najszerszego grona odbiorców. Żeby tak się stało, potrzebujemy państwa wsparcia, państwa wsparcia finansowego, o co jeszcze raz uprzejmie proszę. Dziękuję. Bardzo dziękuję. Teraz głos zabierze Skarbnik Prawa i Sprawiedliwości, pan Henryk Kowalczyk. Szanowni Państwo, łączną konsekwencją, którą ponosi Prawo i Sprawiedliwość absolutnie nielegalnie, niezgodnie z prawem, to jest kwota, tak jak pan prezes wspomniał, 46 mln zł. Ona wynika z potrącenia nam zwrotu dotacji za wybory. No i niestety sankcja rozłożona na trzy lata, czyli nadal nie mamy subwencji. Subwencja pojawić się powinna dopiero pod koniec kwietnia przyszłego roku. Do tego czasu jesteśmy zmuszeni prosić państwa o pomoc. I ta pomoc była tak skuteczna przy wyborach prezydenckich, a przecież prawdopodobnie to po to, żebyśmy nie mieli szans w wyborach prezydenckich, zostały te sankcje nałożone. Jednak zebraliśmy 23 mln zł na Komitet Wyborczy Karola Nawrockiego i to pozwoliło na prowadzenie kampanii wyborczej. Teraz potrzebujemy również na prowadzenie normalnego życia i aktywności partyjnej. Szczególnie teraz, kiedy trzeba pokazywać, jaki jest stan polskiego państwa, jakie mamy propozycje programowe. Co dwa tygodnie przeciętnie odbywa się programowe spotkanie Prawa i Sprawiedliwości. Stąd bez tych środków finansowych, które otrzymywaliśmy i otrzymujemy od państwa, będzie trudno to zrealizować. I nawet gdybyśmy mieli najlepsze programy, jeśli nie dotrzemy do wyborców, a dotrzeć można tylko niestety przy pomocy pieniędzy, to nie będziemy w stanie pokazać, co mamy do zaoferowania. Stąd ogromny apel. Tak jak to w kampanii wyborczej prezydenta Karola Nawrockiego, tak również apelujemy o wpłaty teraz na partie. Wpłat można dokonywać poprzez, wchodząc na stronę internetową Prawa i Sprawiedliwości, oficjalną stronę internetową. Tam jest instrukcja, jak dokonać przelewu. Przypomnę, że przelew może być tylko z osobistego konta, nie z firmowego. Muszą być trzy ważne zapisy. Że jest się obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, że zamieszkuje się na terenie RP. I trzeci opis, dość oczywisty, ale powinien być, że jest to darowizna. Taki przelew można dokonać. Od przyszłego tygodnia uruchomimy takie trochę automatyczne przelewy elektroniczne, które będą wypełniać za Państwa wiele tych deklaracji. I będzie to dużo bardziej ułatwione. Ale oczywiście nadal funkcjonuje konto, to które jest, to na które zbieramy te środki finansowe. Mam nadzieję, że wzorem kampanii prezydenckiej również teraz na funkcjonowanie partii uzyskamy te środki finansowe. I będziemy mogli ze swoim programem dotrzeć do wszystkich obywateli, bo to co się dzieje to jest fatalne w Polsce. Mamy ofertę, mamy program. Potrzebne nam są środki finansowe, aby z tym programem skutecznie do wszystkich dotrzeć. Dziękuję. Bardzo dziękuję. Szanowni Państwo, nad głowami naszych parlamentarzystów jest QR-kod, który również można zeskanować wszelkie dane na temat przelewów, jak je robić. Instrukcje, numery kont są dostępne na wszystkich naszych mediach, także social mediach, stronach internetowych. Także zachęcamy i prosimy o to wsparcie, bo bez niego nie będziemy mogli zwyciężać i budować naszej dobrej, pomyślnej przyszłości ojczyzny. Bardzo serdecznie Państwu dziękuję za uwagę. Bądźmy razem do zwycięstwa. Dziękuję bardzo.
---
Dziękuję za pobranie 🙏
Jeżeli opublikujesz ten materiał w mediach społecznościowych, będę bardzo wdzięczny za oznaczenie VideoParlamentu. Dzięki temu docieramy do kolejnych osób i możemy dalej budować przejrzyste archiwum polskiej polityki.