Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Spotkanie Premiera Donalda Tuska w Ambasadzie RP w Tokio

Spotkanie Premiera Donalda Tuska w Ambasadzie RP w Tokio

Donald Tusk w Tokio zapowiada wyniesienie relacji polsko‑japońskich do wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Podkreśla trwałą przyjaźń, współpracę gospodarczą i japońskie wsparcie dla Polski oraz Ukrainy.

Przyjaźń i doświadczenia osobiste


Donald Tusk przypomina swoje osobiste związki z Japonią - od czasu Solidarności po współpracę na szczeblu europejskim i spotkania z premierem Shinzo Abe. Podkreśla, że Japonia była dla Polaków symbolem nowoczesności, niezłomności i wysokiej kultury pracy.

Współpraca gospodarcza


Premier wskazuje, że relacje gospodarcze Polski i Japonii przynoszą obopólne korzyści: japońskie firmy inwestują i odnoszą sukcesy w Polsce, a rozwój inwestycji świadczy o sile polskiej gospodarki. Tusk deklaruje życzliwość polskiego rządu dla kontynuacji tych projektów.

Znaczenie geopolityczne


Zapowiedziana decyzja o wyniesieniu relacji do wszechstronnego partnerstwa strategicznego ma - według Donalda Tuska - także wymiar geopolityczny. Premier podkreśla potrzebę partnerów obliczalnych i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo oraz fundamenty cywilizacyjne.

Podziękowania i solidarność


W przemówieniu pojawiły się podziękowania dla Japonii za pomoc polskim dzieciom oraz uznanie dla japońskiego wsparcia dla Ukrainy. Tusk dziękuje za zaufanie i przypomina, że partnerstwo z Japonią jest ważnym elementem polskiej polityki międzynarodowej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Mogę chyba zwracać się do naszych gości i gospodarzy równocześnie, w ten sposób, drodzy przyjaciele. Bo relacje polsko-japońskie w wymiarze międzypaństwowym, ale też w wymiarze międzyludzkim i moje bardzo osobiste doświadczenia, wszystko to każe mi z takim najgłębszym przekonaniem mówić o Japonii jako dumnym państwie, na którym zawsze można polegać i o obywatelach, Japonkach i Japończykach, jako tych, na których Polska i Polacy w trudnych i w lepszych chwilach naszej historii mogli zawsze polegać. Tak, jesteśmy prawdziwymi przyjaciółmi. Japonia to była rzecz i symboliczna i bardzo ważna w naszych polskich marzeniach o wolności w czasach, kiedy jako młody człowiek miałem ten zaszczyt uczestniczyć w ruchu Solidarności. Byłem wtedy z Lechem Wałęsą w stoczni, kiedy on po raz pierwszy powiedział, że marzeniem Polaków jest, aby Polska stała się drugą Japonią. No i od tego czasu staramy się być drugą Japonią i całkiem nieźle nam to wychodzi. Japonia była symbolem nowoczesności, sukcesu gospodarczego, niezłomności, honoru, wysokiej kultury pracy. Taką zawsze Japonię mieliśmy w sercach i do dzisiaj znajdujemy każdego dnia potwierdzenie tych wartości. To jest dla mnie naprawdę wielki zaszczyt, że mogę po raz kolejny, w różnych rolach, po raz kolejny być w Tokio i w Japonii i potwierdzać tę trwałą, osadzoną na bardzo solidnych fundamentach przyjaźń między Polską i Japonią i między Europą a Japonią. Japonia była symbolem nowoczesności, sukcesu gospodarczego, niezłomności, honoru, wysokiej kultury pracy. Na honorowym miejscu w moim gabinecie umieszczony jest order schodzącego słońca, który miałem zaszczyt otrzymać i traktuję to jako jedno z najważniejszych wyróżnień w moim życiu. Otrzymałem go m.in. dlatego, że w czasach, kiedy byłem przewodniczącym Rady Europejskiej, tutaj wspólnie z premierem Shinzo Abe podpisywaliśmy historyczny dokument, który wyniósł relacje między Unią Europejską a Japonią na najwyższy możliwy poziom. I pamiętam te chwile do dzisiaj, pamiętam ten zaszczyt, jakim była wizyta u cesarza Japonii. Do dzisiaj też głęboko w sercu noszę pamięć o mojej osobistej przyjaźni z premierem Abe. Jestem w Japonii m.in. po to, aby rozmawiać o tym, co w naszych relacjach najważniejsze, o właśnie głęboko osadzonej w naszych wspólnych wartościach, wspólnych przekonaniach, naszej autentycznej przyjaźni i wynikających z tej przyjaźni pozytywnych konsekwencji, w tym o naszej współpracy gospodarczej między państwami, między firmami. To jest bardzo przyjemne, kiedy można rozmawiać, będę o tym jutro rozmawiał z panią premier, kiedy można rozmawiać o współpracy gospodarczej z takim partnerem, jakim jest Japonia, z najlepszym z możliwych partnerów na świecie. Co dla mnie tym przyjemniejsze, bo mogę jako premier polskiego rządu mówić z pełnym przekonaniem, że Polska, tak jak Japonia dla całego świata, Polska także dzisiaj i w Europie i na świecie jest symbolem gospodarczego cudu, wzrostu cywilizacyjnego, prawdziwego sukcesu. Polska jest liderem wzrostu dzisiaj w Unii Europejskiej, jest najszybciej rozwijającym się państwem w całej Europie już od 30 lat. Staliśmy się członkiem grupy G20, przekroczyliśmy ten symboliczny bilion dolarów, jeśli chodzi o roczne GDP. Skutecznie walczyliśmy z inflacją. Wszyscy wiemy i w Japonii i w Polsce, jak ważny to wymiar polityki wewnętrznej. Także skutecznie bronimy stabilności na kontynencie, wspierając tych wszystkich, dla których poszanowanie, wzajemny szacunek, niepodległość, demokracja stanowią istotne wartości. Nasza współpraca to prawdziwy wzór, model dla wszystkich innych, którzy chcieliby uczciwie, z pełną determinacją współpracować na rzecz sukcesów, wspólnych sukcesów, firm jednego i drugiego partnera. W naszym przypadku sukces japońskich firm, które inwestują w Polsce, to jest także sukces polskiej gospodarki i vice versa. Poza tym, w Polsce japońskie firmy się rozwijają i są sukcesowe. Myślę, że to oznacza moc polskiej gospodarki i sukcesu. Nikt tak dobrze nie wypełnia roli uczciwego, rzetelnego inwestora w Polsce, jak Japonia i japońskie firmy. Bardzo za to dziękuję. Dlatego, kiedy rozmawiałem dziś, będę rozmawiał jutro, będziemy dzisiaj rozmawiać o naszych wspólnych ambicjach i wspólnych przedsięwzięciach. Zapewniam naszych japońskich przyjaciół, którzy są gotowi kontynuować tę współpracę, że możecie liczyć na wyjątkową życzliwość polskiego rządu, moją jako premiera polskiego rządu, polskich firm i całego polskiego narodu. Chciałem także jeszcze raz podziękować, wiem, że słyszeliście te słowa często od wszystkich polskich gości, ale dla mnie też jest to bardzo ważna sprawa. Za pomoc, jaką Japonia udzieliła polskim dzieciom, polskim sierotom. To taki najgłębszy, najmocniejszy symbol przyjaźni i wzajemnego zaufania. Ktoś, kto opiekuje się naszymi dziećmi, to jest ktoś, kto zasługuje na najwyższe, najgłębsze zaufanie i wdzięczność. Jeszcze raz chciałbym Wam tę wdzięczność i szacunek okazać. Rzeczą bardzo ważną w dzisiejszych trudnych, niestabilnych czasach jest posiadanie partnerów obliczalnych, o których wiemy, jakie mają zamiary. Ważne jest posiadanie partnerów, którzy nie zmieniają zdania co drugi dzień, o których wiemy, jakie mają plany na przyszłość. Japonia jest takim partnerem, dla nas bezcennym. Dlatego, i mówię o tym też z pełnym przekonaniem, nasza jutrzejsza decyzja z Panią Premier, aby wynieść relacje polsko-japońskie do tego możliwie najwyższego szczebla, jakim jest wszechstronne partnerstwo strategiczne, ma dla nas także znaczenie geopolityczne i to o najcięższym wymiarze. Dzisiaj nikt nie może mieć wątpliwości, że na Japonii nie ma żadnych partnerów. Nie ma żadnych partnerów politycznych, nie ma żadnych partnerów politycznych, nie ma żadnych partnerów politycznych, nie ma żadnych partnerów politycznych, dzisiaj nikt nie może mieć wątpliwości, że na Japonii, na Polsce, na Europie spoczywa współodpowiedzialność za uratowanie naszego świata, za pilnowanie fundamentów naszej cywilizacji. Nie możemy w żadnym wypadku opuszczać rąk. Jestem przekonany, że tu w Tokio, podobnie jak w Warszawie, większość z nas i większość z Was wierzy w to, że Japonia, Polska, Europa to są te miejsca, gdzie najważniejsze wartości naszej cywilizacji, naszej kultury, naszej cywilizacji politycznej nie tylko przetrwają, ale staną się znowu czymś, co będzie atrakcyjne dla całego świata. Chciałem bardzo podziękować także w imieniu naszych sąsiadów, braci i sióstr z Ukrainy za to, że mimo tak dużego dystansu, który dzieli Was tysiące kilometrów od tej wojny, Japonia od samego początku wspiera Ukrainę w jej oporze przeciwko agresji Rosji. To był niezwykle ważny znak i chcę Wam powiedzieć, że dla Warszawy i dla Kijowa.