Antoni Macierewicz: Zbrodnia smoleńska - Putin jest winny
Poseł Antoni Macierewicz w wystąpieniu oświadczył, że zbrodnia smoleńska jest najstraszliwszym wydarzeniem od 1945 roku i bez wątpliwości została dokonana przez Rosję; skrytykował też próby marginalizowania raportu z 2022 roku. W swoim wystąpieniu wezwał formację niepodległościową Prawo i Sprawiedliwość do nieustępliwej pamięci i walki o prawdę.
Główne tezy
Poseł Antoni Macierewicz jednoznacznie nazwał zbrodnię smoleńską aktem wyjątkowego okrucieństwa i wskazał jej cel - eliminację prezydenta Lecha Kaczyńskiego i osłabienie niepodległościowych sił w Polsce. Macierewicz powołał się na ustalenia z 2022 roku, które - jego zdaniem - jednoznacznie wskazują sprawców i mechanizm zbrodni.
Zarzuty wobec Rosji i polityków
Macierewicz oskarżył Rosję o odpowiedzialność za tragedię, wskazując na wypowiedzi byłych dowódców i orzeczenia sądów z 2022 roku. Krytykował też tych, którzy - jak mówił - wspierali Putina oraz działania polityczne próbujące zdyskredytować lub zniszczyć raporty i ustalenia dotyczące katastrofy.
Kontekst polityczny
W wystąpieniu padły odniesienia do Lecha i Jarosława Kaczyńskich oraz do roli formacji Prawo i Sprawiedliwość w podtrzymywaniu pamięci o tragedii. Poseł podkreślił, że działania obecnych władz w sferze gospodarczej, społecznej i ideowej wpisują się według niego w kontynuację szkód wyrządzonych narodowi.
Wezwanie do pamięci i działania
Macierewicz wzywał do zachowania pamięci o zbrodni smoleńskiej jako podstawy dalszej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Podkreślił konieczność obrony ustaleń raportu z 2022 roku i niegodzenia się na jego deprecjację. Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Panie Prezesie, Szanowni Państwo, myślę, że nie ma wątpliwości dla nikogo z nas, że zbrodnia smoleńska jest najstraszliwszym wydarzeniem, jakie zaatakowało Polskę po 1945 roku. Tego, co zostało zrobione nad Smoleńskiem, to się nie zdarzyło nigdzie na świecie. Nigdzie na świecie takiej zbrodni nie było. Nigdy. Musimy sobie zdawać sprawę, że ta zbrodnia wówczas dokonana miała bardzo jasny cel i bardzo jasne działania. Tym celem było wyeliminowanie pana szefa Lecha Kaczyńskiego, naszego prezydenta niepodległościowego, który wraz z bratem Jarosławem Kaczyńskim budowali niepodległościową formację polską, taką, jakiej nie było po II wojnie światowej. Musimy sobie z tego zdawać sprawę, że zamordowanie pana prezydenta miało na celu doprowadzenie do tego, by władze w Polsce przejęli ci, którzy dążyli do zniszczenia Polski i dążą do tego teraz w sposób szczególny. Musimy mieć świadomość, że zbrodnia smoleńska jest wciąż realizowana, że to, co się teraz dzieje w sensie gospodarczym, społecznym, politycznym, ideowym, wręcz także rodzinnym, te wszystkie zniszczenia są realizowane przez tych właśnie ludzi, którzy wspierali i po dzień dzisiejszy wspierają Putina, mordercę prezydenta Kaczyńskiego, mordercę polskiej elity narodowej. To jest dramat, z którego musimy sobie zdawać sprawę. To jest dramat, który musimy wziąć jako punkt odniesienia naszej walki niepodległościowej. Nie możemy więcej się zgadzać na to, by nie pamiętać o zbrodni smoleńskiej. Musimy sobie też zdawać sprawę z tego, że jednym z najbardziej straszliwych działań jest to, co zrobił obecny rząd próbujący wyeliminować, zniszczyć raport z 2022 roku, jednoznacznie definiujący zbrodnię smoleńską, pokazujący fragmenty, które zniszczyły samolot, które doprowadziły do wybuchu tego samolotu, które były źródłem zbrodni smoleńskiej. Mówię o tym dlatego, że natychmiast potem przybył tutaj były szef wojska Stanów Zjednoczonych, pan Miller, który jednoznacznie w 2022 roku zdefiniował tak, zbrodnia smoleńska została dokonana przez Putina. To nie on jeden to oświadczył. Warto sobie uświadomić, że także w tym samym roku Sąd Rzeczpospolitej jednoznacznie stwierdził, że trzeba aresztować Rosjan, kontrolerów lotu rosyjskich, którzy są winni według sądu realizacji zamachu na właśnie elitę narodową Polski. Mówię o tym wszystkim dlatego, że jak trafnie powiedział Jarosław Kaczyński, jest dążenie do tego, żeby naród polski nie wiedział o tym, że sprawa zbrodni smoleńskiej została jednoznacznie udowodniona i choć jest bardzo wiele rzeczy, jak trafnie zostało powiedziane, które muszą być jeszcze dodatkowo opisane, to przyczyna i skutek oraz realizacja tej zbrodni nie ma wątpliwości, kto ją zrobił, dlaczego zrobił i dlaczego chce kontynuować to właśnie działanie, jakie było źródłem zbrodni smoleńskiej. A my, naród polski, a my formacja niepodległościowa tworzona przez Prawo i Sprawiedliwość, a my ci, którzy jesteśmy gotowi walczyć na niepodległość Polski, jesteśmy tą formacją, która w żadnym wypadku nie może się zgodzić na ukrywanie zbrodni smoleńskiej, nie może się zgodzić na kosiniaka-kamysza, który zamiast raportu prawdziwego, który został wykonany, upowszechnia kłamstwo pana Millera, jednoznacznie będące jednoznacznym fikcyjnym zapisem. Mówię o tym wszystkim dlatego, że dzisiaj w 16 roku po zbrodni smoleńskiej jesteśmy narodem, który jest już na tyle silny, na tyle jednoznaczny, na tyle świadomy działania niepodległościowego, że to jest naszym podstawowym zadaniem w najbliższym czasie. Jesteśmy silni, jesteśmy niepodległościowi, jesteśmy formacją, która odbuduje wielkość Polski, wielkość naszego narodu i naszego państwa. Bądźmy odważni, bądźmy zdecydowani. Dziękuję bardzo. Dziękuję.