Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Bartłomiej Sienkiewicz: Prezydent Nawrocki szykuje zamach stanu?

Bartłomiej Sienkiewicz: Prezydent Nawrocki szykuje zamach stanu?

Bartłomiej Sienkiewicz, komentuje dziś konflikt USA-Iran, aferę giełdy Zonda Krypto oraz działania prezydenta Nawrockiego, które nazywa „pełzającym zamachem stanu”. W nagraniu wskazuje, jakie konsekwencje dla państwa i ludzi mogą wyniknąć z bierności władz.

Wojna USA-Iran i jej skutki


Bartłomiej Sienkiewicz omawia doniesienia dziennikarstwa śledczego z USA o roli Izraela w angażowaniu Stanów Zjednoczonych w konflikt z Iranem. Według mówcy polityczne i militarne porażki USA mają dalekosiężne konsekwencje międzynarodowe, zyskując na tym m.in. Rosja i Chiny.

Afera Zonda Krypto - skala problemu krajowego


Poseł Sienkiewicz porusza sprawę Zonda Krypto, wskazując na trudności ludzi z realizacją wypłat oraz na dwukrotne weta prezydenta Nawrockiego wobec ustaw mających chronić klientów. Zwraca uwagę, że środki z tej giełdy trafiały do środowisk prawicowych - m.in. do fundacji związanych z posłem Wiplerem i środowiskiem ministra Ziobry - podczas gdy zwykli ludzie tracili oszczędności.

Prezydent Nawrocki i Trybunał Konstytucyjny


Sienkiewicz krytykuje decyzję prezydenta Nawrockiego o odmowie zaprzysiężenia części sędziów wybranych przez Sejm, oceniając to jako przejmowanie kompetencji parlamentu i próbę zawłaszczenia wpływu PiS na Trybunał Konstytucyjny. Apeluje o stanowczą reakcję Sejmu i rządu, ostrzegając przed narastającymi zagrożeniami dla konstytucyjnego porządku.

Bartłomiej Sienkiewicz — kadr z wystąpienia: Bartłomiej Sienkiewicz: Prezydent Nawrocki szykuje zamach stanu? (10.04.2026)

Konsekwencje dla Polski


W nagraniu poseł łączy wątki międzynarodowe i krajowe, wskazując na ryzyko systemowych zmian, które uderzą zarówno w instytucje państwa, jak i w finanse obywateli. Sienkiewicz formułuje oczekiwania wobec działań parlamentarnych i rządowych.

Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Dzisiaj będziemy rozmawiać zarówno o wojnie Stanów Zjednoczonych z Iranem, jak i o aferze kryptowalut w Polsce, a raczej jednej giełdy kryptowalutowej Zondekrypto. Nie bójmy się wymieniać tej nazwy. Oraz będziemy rozmawiać o pełzającym zamachu stanu prezydenta Nawrockiego. I co tu dużo mówić, wyrażę wprost swoje oczekiwania wobec tego procesu. DZIENNIKARSTWA ŚLEDCZEGO STANÓW ZJEDNOCZONYCH Pierwszy to jest oczywiście wojna Stanów Zjednoczonych z Iranem. To, co wiemy od dziennikarstwa śledczego Stanów Zjednoczonych, to to, że to Izrael wciągnął Stany Zjednoczone w tę wojnę, ponieważ sam sobie już nie radził z Iranem, z jego sposobem destrukcji i osaczania Izraela na Bliskim Wschodzie. Netanyahu obiecywał Trumpowi łatwe i szybkie zwycięstwo połączone z obaleniem reżimu i dokonaniem wielkiego dzieła pokoju na Bliskim Wschodzie. Oczywiście narcystyczna osobowość prezydenta Trumpa dała się szybko nabrać, nie wyrażanych wprost zresztą przez obecnych generałów. Skutek jest taki, że Stany Zjednoczone zaczęły przegrywać tę wojnę, ponieważ mimo 13 tysięcy uderzeń na terytorium Iranu lotniczych, mimo największej floty światowej U.S. Navy, Iran utrzymał blokadę Cieszyny-Ormus, przez którą przechodzi 1 piąta światowych dostaw ropy i gazo. Skutki odczuł cały świat. Trump musiał się wywikłać z tego i rozpaczliwie prosił Pakistan o próbę rozejmu, żeby to Pakistan zorganizował. W finale, kiedy stało się oczywiste, że zaklęcia nie działają, typu zwyciężyliśmy, zmiażdżyliśmy itd., zaczął przerzucać winę na państwa europejskie, które nie udzieliły mu właściwej pomocy. Przyklaskiwał temu jeden z urzędników pana prezydenta, o tak, tak, tak, Europa powinna pomagać, to znaczy nikt w Europie nie prosił o pomoc, a kiedy zaczęły Stany Zjednoczone mieć kłopoty, to Europa miała się stawić razem ze swoimi okrętami, żeby pomóc Trumpowi w tej absurdalnej wojnie. W finale obciążał Europę, a skupiło się na NATO. Właściwie zapowiedział wyjście z NATO, a sytuacja w Cieszyni jest nadal nierozwiązana. Jest zawieszenie broni, którego właściwie nie ma, nie wiadomo jak się potoczą. Rozmowy w Pakistanie z Irańczykami, Stany Zjednoczone tę wojnę przegrały politycznie i niestety militarnie. Skutki tego będą bardzo daleko siężne, ale dla nas interesująca jest właściwie jedna rzecz, a mianowicie ten blamaż Stanów Zjednoczonych i ich prezydenta naprawdę ucieszy Putina. Obawiam się, że zwycięzcami tej wojny będzie w paradoksalny sposób Izrael, który załatwiał swoje interesy na Bliskim Wschodzie za pomocą Stanów Zjednoczonych i strażnicy rewolucji w Iranie, którzy są faktycznym kręgosłupem tego państwa, którzy po prostu pokazali swoją siłę. Skorzysta z na tym Rosja i Chiny, ale na pewno nie my. To tyle, jeśli chodzi o Iran. Przechodzimy do historii, która rozgorączkowała Polskę i słusznie, a mianowicie do afery kryptowalut. Zonda krypto, giełda walutowa, która spowodowała, że ludzie zaczęli się skarżyć, że nie dostają swoich pieniędzy zgodnie z umowami, tą całą grą w kryptowaluty. Nagle pieniądze nie tylko przestały im się mnożyć, ale w ogóle nie są w stanie ich wycofać. Po prostu tracą te pieniądze i są bezradni wobec tego. Bezradni, bo pan prezydent Nawrocki dwukrotnie zawetował ustawę, która miała chronić ludzi przed tego rodzaju nadużyciami. Co tu dużo mówić w przypadku, kiedy kryptowaluty się okazują, giełdy kryptowalut się okazują, jak w przypadku Zonda Krypto, niczym innym jak piramidami finansowymi. Jest w tym oczywiście pewna tajemnica ludzkiej chciwości, bo firma, która się nazywała przedtem inaczej, i który właściciel zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, a rodzina uważa, że został zamordowany, prokuratura się przychyla do podobnego scenariusza, którego prawnik twierdzi, że dostał tą firmę właśnie od tego znikniętego poprzedniego właściciela, która ta firma zaczęła finansować fundacje prawicowe. A to posła Wipplera, a to z kolei fundacje z środowiska ministra Ziobry słynnego. Jednym słowem okazuje się, że Zonda Krypto była zapleczem finansowym opozycji prawicowej w Polsce. Weto pana prezydenta w sposób oczywisty utrwala ten stan, gdzie z jednej strony płyną pieniądze od Zonda Krypto do polityków prawicy, a z drugiej strony zwykli ludzie tracą swoje pieniądze bez żadnej osłony i możliwości dalszych roszczeń. To wszystko zawdzięczamy panu prezydentowi Nawrockiemu oraz wyrafinowanej grze polskiej prawicy, która dążąc do władzy chce sobie zapewnić pieniądze niezależnie od tego, czy jest w opozycji, czy jest u władzy. W tym naprawdę PiS jest świetny. Dziwię się tylko, że dołączyła do tego Konfederacja. Prawdę mówiąc, od wolnorynkowców oczekiwałbym trochę większej wstrzemięźliwości, jeśli o to chodzi, ale niestety pan Menzel był liderem entuzjazmu, jaki zapanował w tym środowisku na wieść o wecie pana prezydenta Nawrockiego. Smutna historia, ale prawdę mówiąc, jak w pigułce pokazuje, jak będzie wyglądała Polska, kiedy prawica obejmie władzę. Będzie wyglądała w ten sposób, że niewykluczone, że ze zwykłymi kryminalistami będą robione super deale, a jeszcze mając budżet do tego, trzymajcie się już za portfele. Oni za drugim razem będą złodziejami na sterydach, a nie zwykłymi złodziejami, jak byli za pierwszych swoich rządów. Ryzykowne. Ostatnia sprawa, wydaje mi się dość istotna, to jest kwestia prezydenta Nawrockiego i całego tego zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego. Sytuacja jest banalnie prosta. Zgodnie z przepisami prawa minęły kadencje sędziów wyznaczonych przez Sejm. Trzeba było wybrać następnych. Zostali prawomocnie przez Sejm wybrani, a pan prezydent Nawrocki uznał, że jednych zaprzesięży, a drugich nie, bo mu się nie podobają prawidłowo wybranych sędziów za Trybunału Konstytucyjnego. Pan prezydent Nawrocki tym samym staje się strażnikiem władztwa Prawa i Sprawiedliwości na Trybunałem Konstytucyjnym. Trybunał Konstytucyjny został zawłaszczony przez PiS po to, żeby klepać, pamiętacie, panią sędzinę Przyłębską, Pawłowicz i całą tą przedziwną menadżerię ludzi, którzy się przewinęli przez Trybunał Konstytucyjny tylko i wyłącznie po to, żeby Jarosław Kaczyński był zadowolony. No i w tej sytuacji właściwie ta niechęć pana prezydenta za przysiężenia nowo wybranych legalnie przez Sejm sędziów jest niczym innym jak zamachem stanu, ponieważ pan prezydent Nawrocki w ten sposób przejmuje uprawnienia Sejmu do decyzji, kto będzie, a kto nie będzie sędzią Trybunału. Jego rola polega na odebraniu za przysiężenia ludzi, którzy już zostali wybrani przez Sejm. A pan prezydent Nawrocki mówi nie, nie, to ja będę decydował. Gdzie jest problem? Problem polega na tym, że to jest już drastyczny objaw zamachu stanu, jaki pan prezydent Nawrocki próbuje uruchomić w Polsce. Wchodząc w uprawnienia Sejmu, rządu, chce stanowić swoją władzę ponad obowiązującym prawem i chce właściwie być wszystkim i Sejmem, i rządem, i prezydentem. Świetnie się w tej roli czuje. Rozpędza się w tej roli. No i sytuacja jest taka, albo rząd, władza legalna, wybrana przez ludzi, powstrzyma ten zamach stanu, albo nie. A powstrzymać go można, moim zdaniem, w pełni uprawniony sposób, wszelkimi dostępnymi środkami. Jeśli władza rozumiana przez większość parlamentarną i rząd nie pokaże prezydentowi w maksymalnie wyrazisty, żeby nie powiedzieć brutalny sposób, gdzie jest jego miejsce, będziemy świadkami nadal pożerania państwa polskiego w wyniku pełzającego zamachu stanu przez prezydenta Nawrockiego i stojącego za nim ugrupowania politycznego Prawo i Sprawiedliwość. Pora powiedzieć dość. Jako obywatel, jako polityk chciałbym, żeby i Sejm, i rząd pokazały szybko, gdzie jest miejsce prezydenta w ustroju polskim. Im szybciej, tym lepiej. Będzie mniej szkód. To wszystko dzisiaj. Dziękuję Państwu. Do zobaczenia. Polityka pod dywanem. Bartłomiej Osienkiewicz.