Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Senat RP: 300 młodych doradza senatorom,  posłom i ministrom

Senat RP: 300 młodych doradza senatorom, posłom i ministrom

Senat RP zorganizował konferencję prasową przed czwartym posiedzeniem Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży. W wystąpieniach podkreślono rolę 300 młodych doradców oraz zapowiedziano prace nad dowartościowaniem rad młodzieżowych, ochroną małych szkół i wsparciem zdrowia psychicznego.

Kto zabrał głos


W konferencji uczestniczyli m.in. senator Jerzy Wcisła, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz oraz koordynatorzy Rady Młodzieżowej: Miłosz Kozikowski, Hanna Bręczewska, Krystian Bulanda, Oliwia Liczewska i Kamila Wnuk. Mówiono o dotychczasowej pracy Rady i planach na najbliższe miesiące.

Najważniejsze ustalenia


Senator Jerzy Wcisła podkreślił, że 300 młodych osób aktywnie doradza posłom, senatorom i ministrom. Wskazano na konieczność dowartościowania rad młodzieżowych przy samorządach, działania na rzecz ochrony małych szkół oraz zwrócono uwagę na kondycję psychiczną młodzieży.

Kontekst i propozycje MEN


Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej zaakcentowała działania resortu: propozycję rzecznika praw ucznia, projekt „małe szkoły” jako formę ochrony placówek w małych środowiskach oraz reformę edukacyjną Kompas Jutra, która ma wspierać umiejętności praktyczne i zmniejszać niepotrzebny stres szkolny.

Działalność Rady Młodzieżowej


Koordynatorzy opisali strukturę Rady: 300 członków pracujących w 14 komisjach, które opiniują projekty ustaw, zgłaszają poprawki i współpracują z parlamentarzystami i ministerstwami. Podkreślono skalę komunikacji społecznej Rady i jej wpływ na opinię publiczną.

Senat RP — kadr z wypowiedzi: Senat RP: 300 młodych doradza senatorom,  posłom i ministrom (10.04.2026)

Konsekwencje i dalsze kroki


Uczestnicy zapowiedzieli, że to od młodych wyjdą priorytety prac parlamentarnych związanych z ich sprawczością. Wśród planów są prace nad ustawami i programami wspierającymi aktywność młodzieży oraz ochrona placówek edukacyjnych w małych społecznościach.

Obejrzyj nagranie i dowiedz się więcej.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Zaczynać. Dzień dobry. Witam Państwa w Senacie na konferencji prasowej przed czwartym posiedzeniem Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży. W konferencji prasowej biorą udział przywodniczący zespołu senator Jerzy Wcisła, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Paulina Piechna-Więckiewicz, koordynator główny Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży Miłosz Kozikowski, koordynatorka pionu Prawo Rady Młodzieżowej Hanna Bręczewska, koordynator pionu Komunikacja Rady Młodzieżowej Krystian Bulanda, koordynatorka pionu Współpraca Rady Młodzieżowej Oliwia Liczewska, koordynatorka pionu Społeczność Rady Młodzieżowej Kamila Wnuk. Panie senatorze, proszę o zabranie głosu. Szanowni Państwo, Rada Młodzieżowa przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży zbiera się po raz czwarty, po raz drugi w Senacie. I niezależnie od tego, co się w tej Radzie Młodzieżowej w Parlamentarnym Zespole wydarzy, to mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z faktem i z procesem historycznym. Nigdy, nigdy w historii Parlamentu Polskiego nie było takiej grupy doradczej, a już na pewno nie było grupy doradczej złożonej z młodzieży tak licznej, tak pracowitej, tak efektywnej. 300 młodych ludzi doradza senatorom, doradza posłom, doradza ministrom. Jest tu Panie Minister, może to potwierdzić. W innych ministerstwach też są, w organach centralnych, instytucjach. Młodzi są dzisiaj wszędzie. Nie tylko nam doradzają, ale sami przygotowują się do pełnienia funkcji i do budowania takiej Polski, takiego świata, jaki sobie wymarzyli. Czym dzisiaj będą się zajmowali młodzi ludzie, o tym opowie Koordynator Główny Miłosz Kozikowski oraz Pani Minister i koordynatorzy, którzy zajmują się poszczególnymi częściami czy wątkami, które będą dzisiaj analizowane. Ja chciałbym powiedzieć tylko jeszcze o jednym elemencie, bo będziemy dzisiaj rozmawiali także o programie działania dla Rady Młodzieżowej na najbliższe miesiące. To jest niesamowicie ważne, bo parlamentarny zespół podejmuje tylko te wyzwania, te wyzwania, które wyjdą od Rady Młodzieżowej. To młodzież jest tutaj decydująca. I mogę Państwu powiedzieć, że w najbliższych miesiącach jednym tematem, o którym wiem, że się zajmiemy, bo mamy go uzgodnionego, zajmiemy się dowartościowaniem rad młodzieżowych przy samorządach. Rozmawialiśmy o tym z Radą Młodzieżową wcześniej i młodzi ludzie chcą mieć sprawczość, chcą mieć poczucie, że są słuchani w gminach, w polskich miastach, w swoich małych ojczyznach. Do tej pory to było różnie. Były gminy, które słuchały młodych, były takie, które robiły sobie, wójtowie robili sobie zdjęcia i na tym się kończyło. My chcemy, aby ustawa wymuszała, aby głos młodych ludzi był słyszalny. I tym na pewno się zajmiemy. Ja będę sugerował dzisiaj na posiedzeniu, abyśmy zajęli się też sprawami edukacji. Jest tu pani minister. Wiele wątków młodzi już podejmują. Ale mnie przeraża to, że w sytuacji, gdy mamy kryzys demograficzny, co czwarta szkoła w Polsce będzie liczyła ponad, mniej niż stu uczniów. Duży koszt dla samorządu, ale niesamowicie ważna rola tych szkół. Jako placówek integrujących, aktywizujących młodych ludzi. Nie możemy, już to mówię dzisiaj, panie minister, doprowadzić do tego, żeby tak łatwo samorządom było likwidować szkoły i koszt. Szkoły są zbyt ważne w środowiskach szczególnie małych. I kolejny wątek, którym zajmujemy się od wielu już lat, to jest kondycja psychiczna młodych ludzi. To nie tylko chodzi o otwarcie gabinetów psychologicznych, które nam zamknął ponownie pan prezydent. To chodzi także o to, by szkoła nauczyła się uczyć ludzi młodych kompetencji równieśniczych i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To będą te wątki, które ja będę proponował. Co z tego wyjdzie, to już zależy tylko od młodych. Oni naprawdę mają głos. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Panie minister, proszę o zabranie głosu. Szanowni Państwo, jestem oczywiście w trudnej sytuacji, bo chciałabym dużo powiedzieć, ale to przede wszystkim członkowie, członkini zespołu powinni powiedzieć, oprócz pana senatora, który jest oczywiście tutaj dobrą duszą młodych osób w Senacie i nie tylko. Więc pozwolę sobie tylko nakreślić parę wątków i przede wszystkim też podziękować wszystkim uczestniczkom, uczestniczkom tego zespołu za to, że są bardzo aktywni, ale aktywni też rzeczywiście i tu się zgadzam z panem senatorem na skalę, z którą wcześniej jako polityczka też nie miałam do czynienia. To znaczy rzeczywiście młodzi ludzie dzisiaj biorą udział w procesie legislacyjnym, są inicjatorami również w procesie legislacyjnym. To jest jednak już inna jakość tej partycypacji, dzięki czemu myślę, że powoli możemy mówić o tym, że ta pozorna partycypacja, mam nadzieję w wyniku różnych też kolejnych, mam nadzieję też wspólnych działań, odejdzie do lamusa i rzeczywiście młode osoby w Polsce, tak jak chcą, wynika to z każdych badań, będą miały przemożony wpływ na wszystko, co dotyczy ich jako grupy społecznej, ale co dotyczy tak naprawdę kraju, w którym przecież też, przykro mi to powiedzieć, ale będą dojrzewać i starzeć się również, co również jest wielkim wyzwaniem. Dzisiaj taka jest kolej rzeczy. Ja odnosząc się do kilku kwestii, które dzisiaj się też pojawią na posiedzeniu, bardzo dziękuję również między innymi za uwagi dotyczące nowelizacji prawa oświatowego, związanej tej chociażby nowelizacji, która właśnie przeszła przez Radę Ministrów i pozwoli nam ustanowić rzecznika praw ucznia, nad czym wszystkim nam bardzo zależało. Będziemy też na pewno rozmawiać o wyzwaniach współczesnego świata i w jaki sposób rozwiązać kwestie związane z mediami społecznościowymi, ale chcę też powiedzieć, że my mamy bardzo jasne stanowisko w Ministerstwie Edukacji Narodowej dotyczące likwidacji szkół, dlatego też, zresztą Pan senator miał przyjemność, mam nadzieję, głosować, stworzyliśmy ustawę małe szkoły, która ustanawia szkołę w centrum usług publicznych, pozwala na prowadzenie różnych usług publicznych w szkole, dzięki czemu utrzymanie też tej substancji nieruchomości nawet i różnych innych wydatków jako szkoły troszeczkę odbiera argumenty niektórym jednostkom samorządu terytorialnego, że koniecznie musi nastąpić likwidacja, bo inaczej te nasze finanse gdzieś pójdą dalej. Ja już nie będę się odnosić do kwestii ustawy o finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, bo to jest trochę inny wątek, ale myślę, że dzisiaj bardzo ważne jest, my też jeździmy z tą reformą, reformą Kompas Jutra, ona jest też odpowiedzią na to, co słyszałam również od wielu młodych osób, bo trochę się już długo znamy z niektórymi, chodzi o to, żeby szkoła budowała umiejętności praktyczne, żeby dawała też chwilę oddechu, żeby nie stresowała. Dzisiaj 38% młodych osób skarży się na samotność, ale 60% na stres. Nie mówię, że stresów w życiu nie będzie, w życiu szkolnym też są i pewnie będą. Chodzi o to, żeby nie było niepotrzebnego stresu, stresu, który powoduje kryzysy zdrowia psychicznego, który nie służy niczemu innemu, tylko jest wynikiem pewnego niezrozumienia osób dorosłych i uważności na potrzeby młodych osób. Chcemy szkoły, która uczy interdyscyplinarnie, w której są przeprowadzane doświadczenia, w której są tygodnie projektowe, w którym pracujemy zespołowo, integrujemy się, która jest realnym, bezpiecznym miejscem, bo dla wielu dzieci i młodzieży w Polsce dzisiaj szkoła jako instytucja nie zawsze niestety i mówię eufemistycznie, kojarzy się z bezpiecznym miejscem, więc bardzo ciężko wspólnie, razem pracujemy nad tym, żeby dla każdego dziecka, dla każdego dziecka takim miejscem była. Więc ostatnią rzecz, bo muszę powiedzieć, to jest trochę product placement, przepraszam za to, ale budujemy strategię rządową dla młodych młodzieży. Od 2012 Polska nie ma obowiązującej strategii młodzieżowej, pod koniec tego roku chcemy ją przedstawić Radzie Ministrów. Bardzo ważne w tej chwili jest to, żeby i tu zachęcam też tutaj z Senatu, żeby wszyscy młodzi ludzie wzięli udział w badaniu ich potrzeb, bo mają rzeczywiście szansę mieć realny wpływ na to, jak polityki publiczne wobec młodych ludzi, młodzieży, ale też młodych dorosłych mogą w Polsce wyglądać. Bardzo jeszcze raz dziękuję za Państwa pracę, no i liczymy i czekamy na więcej. Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo. Poproszę o zabranie głosu Miłosza Kozikowskiego. Szanowni Państwo, polityczne decyzje zapadają na co dzień, a my jesteśmy tutaj, żeby powiedzieć, że nie ma takiej opcji, żeby zapadały te dotyczące młodzieży bez udziału młodzieży. Jesteśmy tutaj w bardzo szerokim gronie, proszę się rozejrzeć, są tu młodzi ludzie w każdym wieku, od 16 do 26 roku życia, licealiści, studenci z małych miejscowości, z dużych miast, z Polski, ale też ci, którzy są członkami Polonii mieszkającej za granicą. Nas wszystkich, 300 młodych ludzi połączyła razem inicjatywa Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży. Jest to organizacja, która niesamowicie dynamicznie się rozwija. Działamy w 14 komisjach, które na bieżąco opiniują ustawy, które trafiają do parlamentu. Zgłaszamy swoje poprawki, zabieramy stanowiska, chodzimy na spotkania z parlamentarzystami, rozmawiamy też z ministrami i mówimy jasno o rzeczach, które są ważne dla nas, dla młodych ludzi. Często nasi rówieśnicy nie mają prawa głosu, nie mają prawa wyborczego, w związku z czym wydaje im się, że nie mają tej możliwości wpływu na rzeczywistość. Nasza rada jest przykładem, że można mieć wpływ i to bardzo duży, bo siedzimy bezpośrednio przy stole decyzyjnym z osobami, które podejmują decyzję i mówimy o tym, co dla młodych jest ważne. Mamy swoje środki nacisku, mamy swoje pomysły, mamy też swoje wsparcie merytoryczne eksperckie, prawnicze, staramy się jak najprężniej działać, żeby nie zawieść nikogo, żadnego z naszych rówieśników. Zapraszamy do nas. Dziękuję bardzo, poproszę o zabranie głosu Hanny Bręczewską. Szanowni Państwo, młodzi w Radzie Młodzieżowej nie tylko mają głos, ale nie boją się go wykorzystywać do działania i wygłaszania swoich opinii. Każde komisję w ramach sprintu wypracowują dokumenty, w których określają swoje stanowiska na różne problemy dotyczące młodzieży. Takie dokumenty następnie analizuje zespół stały do spraw prawnych, wchodzący w skład pionu prawnego, który mam przyjemność koordynować. Na bieżąco analizujemy i korygujemy merytoryczne błędy, które pojawiają się w takich błędach, aby głos młodzieży był nie tylko wartościowy, ale również żeby był on uznawany za ważny oraz żeby był on użyteczny dla legislatorów. Dodatkowo radnych należy pochwalić nie tylko za proobywatelskie postawy, które już teraz prezentują w młodym wieku, ale również za merytoryczną dyskusję, którą prowadzą i za odwagę. Aby utrzymać ten stan rzeczy stale współpracujemy z kancelariami oraz uczelniami, aby przeprowadzać szkolenia oraz przygotowywać poradniki z zakresu prawa dla naszych radnych. Rada Młodzieżowa to dla mnie i dla wielu innych osób miejsce współpracy, zaangażowania i merytoryki. Wszystkie osoby młode mają tutaj miejsce wypowiedzenia się na problemy, które ich bezpośrednio dotyczą i jednocześnie mają możliwość realnego wpływu. Dziękuję. Dziękuję bardzo. Poproszę o głos Krystiana Bulandę. Komunikacja to jeden z fundamentów działania naszej Rady i liczby jasno pokazują, że robimy to skutecznie. W ubiegłym roku dotarliśmy do aż 80 dotarliśmy do aż 80 tysięcy użytkowników. W ciągu 12 miesięcy stworzyliśmy ponad 600 materiałów w mediach społecznościowych. Każdy z nich to realny wkład w budowanie głosu młodych ludzi w opinii publicznej. Efekt ponad milion wyświetleń. To pokazuje skalę naszego oddziaływania, ale też zaufanie jakim jesteśmy obdarzani jako Rada. Dziś możemy powiedzieć jasno, jesteśmy kluczową organizacją młodzieżową, współtworzącą opinię publiczną w sprawach młodych ludzi w Polsce. Mówimy w ich imieniu, w parlamencie, w samorządach, w instytucjach publicznych. Dynamicznie wpływamy na decyzje podejmowane przez rządzących, w szczególności te dotyczące dzieci i młodzieży. To dowód na to, że jesteśmy organizacją sprawną i profesjonalną. Dziękuję bardzo. Poproszę o głos Oliwie Liczewską. Szanowni Państwo, Rada Młodzieżowa przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży liczy 300 osób. Jesteśmy największą Radą Młodzieżową w Polsce. Pracujemy w 14 komisjach tworzonych, o różnych tematykach, tworzymy różne projekty i jesteśmy takim łącznikiem wielu organizacji w naszej Polsce. Tworzymy wiele inicjatyw, które tak naprawdę mają realny wpływ na to, co dzieje się w naszym państwie. Dlatego, dlatego zachęcamy do współpracy wiele organizacji pozarządowych, sejmików młodzieżowych rad, dlatego że jesteśmy tak naprawdę w stanie sobie nawzajem pomóc, tworząc różne projekty. Dlatego zachęcamy i zapraszamy do nas, do Rady Młodzieżowej przy Parlamentarnym Zespole do Spraw Młodzieży. Dziękuję. Poproszę o głos Kamile Wnuk. Pion Społeczność to zbiór zespołu do spraw integracji w Radzie Młodzieży.