Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Witold Zembaczyński: Z tonącego okrętu najpierw uciekają szczury

Witold Zembaczyński: Z tonącego okrętu najpierw uciekają szczury

Witold Zembaczyński skrytykował wiceministrów i kampanię billboardową na Opolszczyźnie, zarzucając ukrywanie powiązań oraz brak transparentności finansowania. Domagał się przyznania odpowiedzialności za siedem lat rządów i wyjaśnień w sprawie afer oraz źródeł finansowania materiałów.

Krytyka wiceministrów


Zembaczyński zarzuca wiceministrom wprowadzanie mieszkańców w błąd i udawanie, że nie są częścią rządu. Stwierdził, że osoby te grają wyłącznie na własny interes i powinny przyznać się do odpowiedzialności za politykę prowadzoną przez ostatnie siedem lat.

Skala kampanii reklamowej


Poseł opisał zalanie regionu plakatami, billboardami i innym outdoorowym materiałem, z którego nie wynika źródło finansowania ani fakt przynależności do rządu. Zembaczyński oszacował wstępnie koszty tej kampanii na minimum 230 tysięcy złotych netto i nazwał takie działania wprowadzaniem wyborców w błąd.

Zarzuty wobec Solidarnej Polski


W wypowiedzi pojawiły się zarzuty dotyczące zmiany nazwy i kamuflażu po utracie możliwości uzyskania finansowania dla pewnej formacji politycznej. Zembaczyński wskazał także na związki tej formacji z Funduszem Sprawiedliwości i lasami państwowymi oraz pytał o odpowiedzialność za siedem lat współrządzenia.

Żądania rozliczeń i przejrzystości


Poseł ogłosił rozpoczęcie kampanii informacyjnej wśród mieszkańców Opolszczyzny i wezwał wiceministrów do ujawnienia źródeł finansowania materiałów oraz przyjęcia odpowiedzialności za afery, w tym aferę ex bono. Zwrócił uwagę na utrudnienia w uzyskaniu informacji ze strony resortu sprawiedliwości i podkreślił konieczność pełnego wyjaśnienia spraw.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
...konferencji prasowej pod biurem postselskim pana wiceministra Kowalskiego. I panem wiceministrem Kowalskim chcę się dzisiaj tutaj zająć, ale zanim przejdę do jego kontrowersyjnej postawy i osoby, muszę zacząć od czegoś, co mnie szczególnie bulwersuje jako posła ziemi opolskiej. Drodzy Państwo, z rządowego okrętu szczury uciekają jako pierwsze. I najlepszym tego dowodem jest zachowanie wiceministra obrony narodowej, frontowego kraju, jakim jest Polska, który zalał opolszczyznę materiałami, z których nie dowiecie się, oto ten materiał, że pan Marcin Ociepa jest wiceministrem obrony narodowej w rządzie PiS, jest wiceministrem obrony narodowej w rządzie Mateusza Morawieckiego. Nie dowiecie się również, jakie jest źródło finansowania tego oto materiału, ponieważ pan Marcin Ociepa jako farbowany lis zaczynał, po tym jak skończył rządzić z Platformą Obywatelską w samorządzie, zaczynał rządy z PiS jako porozumienie. Potem rządził z PiS jako odnowa. A w tej chwili zalał województwo plakatami, bilbordami i gigantycznym outdoorem, z którego nie dowiecie się, ani jakie jest źródło finansowania tego materiału, ani że pan Marcin Ociepa jest wiceministrem obrony narodowej w frontowym kraju, jakim jest Polska. Czy to oznacza, że on już się z tego rządu ewakuuje? To znaczy na pewno, że gra wyłącznie na siebie. Drodzy Państwo, zadaliśmy sobie trud, przemierzyliśmy województwo opolskie, widzieliśmy setki słupów, dziesiątki bilbordów z wizerunkiem pana wiceministra rządu PiS, który to ukrywa, który wstydzi się swojego premiera, z których nie wyczytacie, jakie jest źródło finansowania tego materiału. Oszacowaliśmy wstępnie skalę tej kampanii na minimum 230 tysięcy złotych netto. Tylko po to, żeby pan wiceminister w rządzie PiS wprowadzał mieszkańców opolszczyzny, żeby wprowadzał wyborców w błąd i udawał, że nie jest odpowiedzialny za rządy PiS. Z tego materiału to nie wynika. Przepraszam. Kolejna kwestia to jest wydarzenie spod igły Janusza Kowalskiego oraz Zbigniewa Ziobro. Chodzi o Solidarną Polskę. Jak wiemy powszechnie, Solidarna Polska została w wyniku odrzucenia sprawozdania finansowego partii, pozbawiona możliwości uzyskania finansowania. W wyniku tego partia, która dzierży w swojej lepkiej garści polski wymiar sprawiedliwości, dokonuje kamuflaży w postaci zmiany nazwy. Jeżeli Solidarna Polska po ponad siedmiu latach rządzenia z PiS-em nagle twierdzi, że Polska nie jest krajem suwerennym, to ja się pytam, co oni robili przez siedem lat. Jeżeli po siedmiu latach rządów z PiS-em twierdzą, że największym wrogiem Polski jest Unia Europejska, to ja z tego miejsca deklaruję, że Opole nie będzie stolicą Poleksitu. Głośne nie i mocny sprzeciw wobec zmianie nazwy Solidarnej Polski tylko po to, żeby uciec od odpowiedzialności za aferę ex bono, za aferę wokół lasów państwowych, na wpisanie się do rejestru partii pod nowym KRS-em jako tak zwana suwerenna Polska. Drodzy Państwo, to jest jednoznaczny sygnał, że te środowiska, ten plankton polityczny w rządzie Morawieckiego gra już tylko na siebie. Jeżeli mówimy o Solidarnej Polski, pamiętajcie o tym, że żywią się oni na Funduszu Sprawiedliwości, żywią się na lasach państwowych. Ja z tego miejsca zadaję pytanie również Marcinowi Ociepie, który wstydzi się bycia wiceministrem w rządzie Morawieckiego. Na czym się żywi jego ugrupowanie, zanim sami to wykryjemy? Bo z czego funkcjonują republikanie, to już wiemy, mowa tutaj o NCB i R. Dlatego jestem oburzony. Jednocześnie rozpoczynam dzisiaj kampanię mającą na celu wyprowadzenie mieszkańców Opolszczyzny z błędu. Są oni notorycznie okłamywani przez media rządowe, przez telewizję rządową i jednocześnie są okłamywani przez własnych wiceministrów, którzy udają, że nie są z rządu PiSu. Czy to jest taki wstyd być wiceministrem obrony narodowej? Czy to jest taki wstyd 7 lat rządzić z PiS-em, jak Solidarna Polska, by na końcu przefarbować się na zupełnie inną formację? Tak, drodzy Państwo, to jest ogromny wstyd i stoi za tym gigantyczna skala nieprawidłowości. Dlatego żądam od dwóch wiceministrów w rządzie PiSu, dwóch wiceministrów z Opolszczyzny, żeby przestali wprowadzać Opolan w błąd i przyznali się, że mają na swoich rękach odpowiedzialność za 7 lat rządów, za gigantyczną inflację, za ruiny wymiaru sprawiedliwości i za szereg afer, które po kolei staramy się wyjaśnić. Jeżeli Solidarna Polska od dzisiaj jest suwerenną Polską, to może jako nowy podmiot w końcu odpowie za grzechy afery ex bono w Opolu i ludzi Solidarnej Polski. Ministerstwo Sprawiedliwości do dzisiaj utrudnia uzyskanie informacji w celu rozliczenia tej gigantycznej afery. A za tym wszystkim stoją farbowane lisy, m.in. Janusz Kowalski i Marcin Ociepa. Czy mają Państwo jakieś pytania w tej sprawie? Czy widzi Pan tutaj informację, że to jest materiał Biura Poselskiego? Nie, nie ma tej informacji. Czy widzi Pan informację, że to jest materiał odnowy? Nie, nie ma tej informacji. To jest materiał, który wyłącznie według swojej grafiki mógł być finansowany z prywatnych pieniędzy Marcina Ociepy. Czy ponad 200 tys. według wstępnych szacunków na te wszystkie billboardy. Jeden stał tutaj również przy ulicy Oleskiej. 230 tys. netto minimum na tyle to szacujemy. To jest kwota, która jest nieistotna? Czy to jest transparentne? Czy to nie jest wprowadzanie ludzi w błąd? To jest proszę Państwa gigantyczne oszustwo. A jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi tak jak zwykle o pieniądze. Więc Marcin Ociepa, który zawsze kreował się na taką polityczną dziewicę, wcale nią nie jest. Bo ma na sobie odpowiedzialność. Marcin Ociepa to nie jest wieczna polityczna dziewica. To jest człowiek, który odpowiada za to, co się w Polsce dzieje. Z tego materiału się nie dowiecie. I podobnie dzisiaj Solidarna Polska próbuje przybrać kamuflaż, zmieniając swoją nazwę, zakładając partię na nowo, na nowym KRS-ie. Dlatego, że nawet gdyby weszli do Sejmu w przyszłych wyborach, to po tym, kiedy Państwowa Komisja Wyborcza odebrała im możliwość uzyskania subwencji, gdyby PiS się z nimi podzielił pieniędzy, to by ich nie dostali. I to jest partia, która odpowiada za wymiar sprawiedliwości. Naprawdę skandal i wstyd dla opolszczyzny. Będę z tym z całego serca walczył. Opole nie będzie stolicą polexitu, ani takich farbowanych lisów. I to już udowodniły w następnych wyborach. Dziękuję bardzo. Lasy państwowe są w tej chwili wycinane na potęgę. Największy import do tej pory, jaki został odnotowany, drewna, ma miejsce do Polski. Jednocześnie gigantyczny eksport m.in. do Chin. Afera polega na obsadzeniu całej struktury Lasów Państwowych przez działaczy Solidarnej Polski, dzisiaj Suwerennej Polski. Następnie wyprowadzili oni pieniądze z Funduszczu Lasów Państwowych do promowania partii politycznej w postaci organizowania wydarzeń dla różnych grup, m.in. koło gospodyń wiejskich i tak dalej. Czyli budżet, tak samo Lasów Państwowych, jak i Funduszu Sprawiedliwości jest używany do promocji partii politycznej. To jest wykroczenie kodeksu wyborczego. To jest normalne, jawne przestępstwo wyborcze i złodziejstwo. I to jest gigantyczna afera, którą ujawniła m.in. Magda Felix. Dzięki materiałom TV PiS doszło m.in. do sytuacji nieodwracalnych wokół tej osoby i jej dziecka. Dlatego mam nadzieję, że ta odpowiedź panu wystarczy.