Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Witold Zembaczyński krytykuje Janusza Kowalskiego i referendum

Witold Zembaczyński krytykuje Janusza Kowalskiego i referendum

Witold Zembaczyński skrytykował Janusza Kowalskiego, nazywając go „spółkoholikiem” i zarzucając mu czerpanie korzyści z państwowych spółek. Wezwał do bojkotu planowanego referendum, określając je jako pseudo-referendum mające na celu wzmocnienie pozycji PiS.

Zarzuty wobec Janusza Kowalskiego


Witold Zembaczyński zarzucił Kowalskiemu łapczywe wykorzystanie stanowisk w radach nadzorczych - wskazał m.in. wypłatę 100 tysięcy zł wynagrodzenia oraz głosowanie za ośmiomilionową dywidendą dla niemieckiej spółki Eondis powiązanej z Gazpromem. Podkreślił, że przygotowanie wyceny spółki prowadził też były wiceprezydent Kawałko.

Referendum i apel o bojkot


Zembaczyński nazwał referendum „pseudo-referendum” i zaapelował o jego bojkot, argumentując, że chodzi nie o wyrażenie opinii obywateli, lecz o „boostowanie” wyniku PiS i pozbawienie ludzi realnego wpływu. Wezwał wyborców do zgodnego z prawem powstrzymania się od udziału.

Stanowisko w sprawie wieku emerytalnego


Mówca przypomniał, że Koalicja Obywatelska nie planuje podnoszenia wieku emerytalnego, a jednocześnie zarzucił, iż rząd i premier zobowiązali się do jego podwyższenia w kontekście wypłaty KPO. To element szerszej krytyki polityki państwowej gospodarki i prywatyzacji.

Uwagii lokalne i kwestie bezpieczeństwa


W wypowiedzi pojawiły się odniesienia do Opolszczyzny i energetyki cieplnej oraz krytyka działań wiceministra obrony narodowej, który - zdaniem Zembaczyńskiego - „nie znalazł zapalnika, nie znalazł rakiety, nie zauważył helikopterów”. Płot na granicy został uznany za częściowo potrzebny, ale niewystarczający przy rządach, które Zembaczyński określił jako skupione na interesach „tłustych kotów” i milionerów.

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
W cieniu mola, którego PiS nam wpuścił do szafy, trzeba wspomnieć o pewnym spółkoholiku, Januszu Kowalskim, który staje się dzisiaj taką ikoną właściwie dojścia od zera do milionera, dwójpółkrotnego milionera. Dzięki temu, jak skutecznie, łapczywie i krnąbrnie potrafił zasysać publiczny grosz z państwowych spółek i przedsiębiorstw. Jemu nie śmierdzi żaden grosz. Nie dalej jak w ten weekend piał na konferencji prasowej coś na temat energetyki cieplnej opolszczyzny. Więc chcę zdementować jego konfabulacje i liczne kłamstwa. Po pierwsze, niech Kowalski odpowie na pytanie, czy jego decyzja o tym, żeby w Radzie Nadzorczej głosować za wypłaceniem ośmiu milionów złotych dywidendy dla niemieckiej, niemieckiej spółki Eondis powiązanej z Gazpromem, czy ta decyzja była motywowana tym, że to właśnie w tej Radzie Nadzorczej Kowalski wyssał 100 tysięcy złotych wynagrodzenia. Drodzy Państwo, on nie zatrzymał żadnej prywatyzacji, a przygotowanie wyceny tej spółki prowadził m.in. jeden z dzisiejszych beneficjentów dobrych konszachtów z PiS-em, pan były wiceprezydent Kawałko. I kiedy słyszymy o tym, że Kowalski jako były wiceminister aktywów państwowych mówi dzisiaj o tym, nawiązując do pytania referendalnego, że trzeba natychmiast zatrzymać niby jakiś proces wyzbywania się państwowego majątku, to niech sobie pojedzie i zatankuje swojego prawdopodobnie Majbacha na MOL-u. To wtedy zobaczy, że w Polsce mamy w tej chwili mniej niż połowę polskich stacji. Wpuścili Węgrów, wpuścili Saudów, sprzedali nasze narodowe srebra, a dzisiaj chcą o to pytać Polaków. I tak jest z każdym pytaniem referendalnym. Również z tym odnośnie wieku emerytalnego. My jako Koalicja Obywatelska nie planujemy podnoszenia wieku emerytalnego, ale rząd PiS-u i Mateusz Morawiecki jako premier zobowiązali się w tych warunkach do spełnienia w ramach wypłaty KPO do podniesienia wieku emerytalnego. Podobnie z bezpieczeństwem. Mamy tu na Opolszczyźnie wiceministra obrony narodowej Ociepek, który nie znalazł zapalnika, nie znalazł rakiety, nie zauważył helikopterów, a chcą nas pytać o płot na granicy. Ten płot jest dzisiaj potrzebny, częściowo spełnia swoją rolę, ale nie ma mowy w rękach PiS-owców, tłustych kotów, milionerów łapczywych jak Janusz Kowalski o tym, żeby Polska była bezpiecznym krajem do czasu, kiedy będą trzymali stery rządu w swoich lepkich rękach. Dlatego tutaj wraz z kolegami stanowczo również chcemy do Państwa zaapelować o to, żeby to referendum, pseudo-referendum, absolutnie nieuczciwą zagrywkę mającą na celu tylko boostowanie w wyniku PiS-u, po prostu w odpowiedni sposób, zgodny z prawem bojkotować. Bo nie chodzi PiS-owi o to, żebyście się Państwo w referendum wypowiedzieli w jakiejś sprawie, tylko chodzi o to, żeby Wam zabrać Wasze głosy i zgarnąć się do PiS-owskiego kociołka. Dziękuję bardzo.