Witold Zembaczyński: Wyjaśnia jak odmówić kartę referendalną
Witold Zembaczyński, występując jako komitet referendalny, tłumaczył jak postępować z kartą w referendum i wzywał do odmowy jej pobrania. Zembaczyński twierdził, że karty będą wydawane osobno, obalał pogłoski o ich „szczepieniu” i łączył problem z aferą wizową oraz krytykował działania rządu PiS-u w polityce migracyjnej.
Witold Zembaczyński wskazał, że po okazaniu dowodu osobistego wyborca powinien odmówić pobrania karty referendalnej, a fakt ten powinien zostać odnotowany przez członków komisji w protokole referendalnym. Zapewnił równocześnie, że protokoły z głosowania są tajne i że odmowa nie będzie ujawniona.
Zembaczyński nazwał fake newsem twierdzenia, że karty mają być złączone, „szczepione” lub spięte spinaczem - podkreślił, że każda karta w referendum będzie wydana osobno i że najrozsądniejszą reakcją jest po prostu odmowa pobrania karty. Ostrzegł, że darcie, skreślanie czy zabieranie karty może być wykroczeniem przeciwko kodeksowi wyborczemu.
Mówca wskazał na tzw. aferę wizową jako dowód na problemy z systemem wydawania dokumentów - powoływał się na obserwacje na ulicach dużych miast, dostępne raporty i case’y wskazujące na mechanizmy korupcyjne przy wydawaniu wiz. Zwrócił uwagę, że część osób przybyłych do Polski może zostać na stałe, co jego zdaniem ujawnia nieskuteczność polityki migracyjnej rządu.
Zembaczyński zapowiedział, że po unieważnieniu referendum Koalicja Obywatelska wraz z partnerami parlamentarnymi wprowadzi nową politykę migracyjną oraz przeprowadzi audyt w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby przeciwdziałać mechanizmom handlu wizami i pośrednictwa.
Mówca zadeklarował, że będzie rozmawiał z mieszkańcami Opola, rozdawał ulotki i przekazywał instrukcję o odmowie pobrania karty, apelując o wspólne unieważnienie referendum i przeciwstawienie się rządowej propagandzie.
Instrukcja postępowania przy karcie
Witold Zembaczyński wskazał, że po okazaniu dowodu osobistego wyborca powinien odmówić pobrania karty referendalnej, a fakt ten powinien zostać odnotowany przez członków komisji w protokole referendalnym. Zapewnił równocześnie, że protokoły z głosowania są tajne i że odmowa nie będzie ujawniona.
Obalenie pogłosek o łączeniu kart
Zembaczyński nazwał fake newsem twierdzenia, że karty mają być złączone, „szczepione” lub spięte spinaczem - podkreślił, że każda karta w referendum będzie wydana osobno i że najrozsądniejszą reakcją jest po prostu odmowa pobrania karty. Ostrzegł, że darcie, skreślanie czy zabieranie karty może być wykroczeniem przeciwko kodeksowi wyborczemu.
Afera wizowa i obraz na ulicach
Mówca wskazał na tzw. aferę wizową jako dowód na problemy z systemem wydawania dokumentów - powoływał się na obserwacje na ulicach dużych miast, dostępne raporty i case’y wskazujące na mechanizmy korupcyjne przy wydawaniu wiz. Zwrócił uwagę, że część osób przybyłych do Polski może zostać na stałe, co jego zdaniem ujawnia nieskuteczność polityki migracyjnej rządu.
Polityczne konsekwencje i plany
Zembaczyński zapowiedział, że po unieważnieniu referendum Koalicja Obywatelska wraz z partnerami parlamentarnymi wprowadzi nową politykę migracyjną oraz przeprowadzi audyt w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby przeciwdziałać mechanizmom handlu wizami i pośrednictwa.
Działania na ulicach Opola
Mówca zadeklarował, że będzie rozmawiał z mieszkańcami Opola, rozdawał ulotki i przekazywał instrukcję o odmowie pobrania karty, apelując o wspólne unieważnienie referendum i przeciwstawienie się rządowej propagandzie.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Witold Zembaczyński: krytyka przepisu o strzale snajperskim
Witold Zembaczyński pyta o kontrolę nad siecią Pegasusa
Witold Zembaczyński: Zarzuca nietransparentne finansowanie kampanii
Witold Zembaczyński składa zawiadomienie ws. manipulacji cen paliw
Witold Zembaczyński: kontrola w Wojewódzkiej Inspekcji Handlowej
Witold Zembaczyński: vacatio legis zbyt krótkie, krytyka gestów
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska: Oskarża rząd o handel wizami i chaos w wojsku
Lewica
Lewica apeluje w Rzeszowie i ostro krytykuje premiera
Władysław Kosiniak-Kamysz
Władysław Kosiniak-Kamysz w Łomży: odbudowa mostów i pomoc rolnikom
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński: Każdy głos na opozycję to w istocie głos na Tuska
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki: Ostrzega przed destabilizacją armii i imigracją
Konfederacja
Konfederacja rusza z TIR-em Wolności i przedstawia postulaty
Transkrypcja
Na konferencji prasowej, gdzie występuje jako komitet referendarny, kiedy PiS dokonał tego zabiegu, który łączy głosowanie nad listami do Sejmu i Senatu z referendum, wydawało im się, że opozycja będzie bezradna, że nie będziemy potrafili zareagować, że będziemy bezczynni się przyglądać temu, w jaki sposób próbują zmanipulować wynik wyborczy, wprowadzając dodatkową kartę do głosowania do referendum. I najpierw chcę opowiedzieć, co należy zrobić z kartą w głosowaniu referendarnym. To jest bardzo istotna informacja, ponieważ pracując na ulicy z ulotkami, co chwilę pozdaje to pytanie. Więc odpowiedź jest bardzo prosta i jednoznaczna. Kiedy tylko traficie, drodzy Państwo, do Komisji Wyborczy i okażecie swój dowód osobisty, odmówcie pobrania karty, a fakt ten powinien być przez członków Komisji odnotowany w protokole referendarnym. I uspokajam. Protokoły z głosowania są tajne i nikt się o tym nie dowie, że podjęli Państwo tą jedyną słuszną decyzję. I chcę dodatkowo podkreślić, że to jest fake news, że karty mają być szczepione, złączone z pinaczem, z szywką, bądź czymkolwiek, co miałoby je razem spajać. Każda karta w referendum będzie wydana osobno i tą kartę referendarną należy po prostu nie pobierać. Powiedzieć nie, nie, nie biorę udziału w referendum. Odmawiam pobrania karty. Każde inne rozwiązanie, darcie karty, skreślanie tej karty, zabieranie tej karty jest wykroczeniem przeciwko kodeksowi wyborczemu. I proszę bardzo tego nie robić. Po prostu proszę zwyczajnie odmówić pobrania karty. I teraz dlaczego musimy razem i wspólnie unieważnić to referendum? Drodzy Państwo, ja jako przedstawiciel obozu demokratycznego jestem osobą tolerancyjną. Jestem osobą, która ma otwarty umysł, która nie posługuje się w swoim systemie wartości jakąkolwiek metodą dyskryminacji. Ale z jedną rzeczą nie potrafię się wewnętrznie pogodzić, kiedy widzę rządową propagandę. Drodzy, rozejrzyjcie się po ulicach dużych miast. Rozejrzyjcie się po ulicach Opola. I wtedy będzie bardzo łatwo zauważyć, jak wiele osób, które przybyły tutaj do Opola, do Polski, do polskich miast jest u nas po prostu z zagranicy. I mówię to jako dowód na to, że cała afera wizowa, czyli to o co PiS pyta w referendum, to jest coś co dzieje się na naszych oczach. Wystarczy się rozejrzeć po ulicach dużych miast, żeby zobaczyć dziesiątki, setki, jak nie tysiące osób, które tutaj przybyły. Niektórzy oczywiście są studentami, inni mają pozwolenie na pracę. Ale wszystkie badania wskazują, że co najmniej 30% tych osób, którym wydano wizy w taki sposób, jak prezentuję na moim materiale referendalnym, czyli w wyniku mechanizmów korupcyjnych sprzedaży dokumentów z polskim godłem, 30% osób z tej puli prawdopodobnie zostanie na stałe w Polsce. Dlatego dzisiaj obalam mit szczelności granic, mit tego, że rząd PiS-u dąży do tego, żeby w jakiś zupełnie dewiacyjny, nienaturalny sposób hermetyzować społeczeństwo polskie. Oni nie dość, że tego procesu nie zatrzymują, co mają na sztandarach, o dziwo, to jeszcze sami ten proces napędzili. I afera wizowa jest czymś, co może każdy z nas zauważyć. Nie tylko w przekazie nas, polityków. Nie tylko w tym, co czytamy w prasie, oglądamy w mediach. Ale również w tym, jak wyglądają ulice polskich miast. I ja chcę powiedzieć, że to jest po prostu jawny dowód na to, że ta afera jest rzeczywistym problemem i że polskie państwo pod rządem PiS to jest jedynie atrapa skuteczności w zarządzaniu polityką migracyjną. Dlatego, kiedy już unieważnimy to referendum, my jako Koalicja Obywatelska, zarazem z resztą naszych demokratycznych partnerów z sejmowej większości wprowadzimy sensowną, niezbędną politykę migracyjną, zgodną z stanowiskiem, które my wypracujemy jako parlament, mając tą większość i które będzie gwarantem tego, że nikt już nie będzie oszukiwał, że Polska jest krajem szczelnym i bezpiecznym, a jednocześnie zupełnie tego w życiu nie realizował. Dlatego z tym materiałem referendalnym i z moim przesłaniem o braku udziału w referendum, odmowie karty, będę się dzisiaj przemieszczał po ulicach Opola, po to, żeby rozmawiać o tym z mieszkańcami. Dziękuję. Czy mają państwo jakieś pytania? Tak, panie profesorze. Nieździ polskiego państwa wykryły, że 268 pojedynczych PiS mogło być sprzedanych w procesie korupcyjnym. Pan mówi, od 250 tysiąca proszę przedstawić dowód na to, że więcej niż 268 PiS mogło zostać wydanych z naruszeniem przepisów. Dowodem na to są polskie ulice, dowodem na to są raporty, które prezentuje niemiecka, niemiecka podkreślam to słowo, Straż Graniczna. Dowodem na to jest to, że płot postawiony przez Właszczaka wystarczy przeciąć przeszczotem, że przez ten płot przenika około 15 tysięcy osób od tak bez żadnego problemu i dowodem jest na to to, co możemy zobaczyć na polskich ulicach, jak wiele osób przyjezdnych pojawiło się tutaj. Ja nie wnikam na jakich dokumentach, ale na to odpowiemy prowadząc audyt w Ministerstwie Spraw Zagraniczych i przede wszystkim zmieniając ten haniwny mechanizm odwalający poprzez pośredników, m.in. w New Delhi, na handel z wizami. Jeżeli Pan jako przedstawiciel TVP nie zapoznał się z TikTokami, w którym przemytnicy tłumaczą, jak zdobyć polskie dokumenty, jeżeli Pan nie zauważa tego, co dzieje się na polskich ulicach, na polskich granicach, to znaczy, że jest Pan naprawdę z krwi i kości pracownikiem TVP. Panie Kostu, zapoznałem się z tym materiałem. Nie wiem, że tam występował w pewnym pracownicy prezydenta Ugandy. To nie jest istotne. Czy Pan oskarża wszystkich ludzi od innym kolorze skóry pochodzenia innego niż europejskie? Oto, co są tutaj nielegalnie, nastawia polskie społeczeństwo? To jest haniebne, manipulacyjne pytanie. Żadna praca nie poradni, oprócz pracy w TVP. Ja nikogo nie dyskryminuję. Ja zwracam uwagę na hipokryzję władzy, na to, w jaki sposób próbuję manipulować opinią publiczną. Byłem ostatnio zatrzymany na autostradzie moim witobusem w celu przeprowadzenia kontroli przez policję pod kątem przewożenia nielegalnych migrantów. Zapytałem się, te dwie policjantki z Komendy Miejskiej w Oporu, dlaczego mnie zatrzymują? Przecież widzą mój oklejony bus z wielkimi ośmioma gwiazdami. Odpowiedziały, że muszą zatrzymywać każdy bus na autostradzie A4, ponieważ tylko w zeszłym tygodniu odkryto 16 nielegalnych migrantów transportowanych tym szlakiem migracyjnym. I to jest dorobek afery wizowej rządu. Zasunować. Dziękuję bardzo.