Menu
VideoParlament
VideoParlament Polska polityka w jednym miejscu — pobierz aplikację
Pobierz
VideoParlament
VideoParlament dla Windows Pobierz aplikację desktopową — powiadomienia o nowych wystąpieniach
Pobierz
Włodzimierz Czarzasty krytykuje słowa Prezydenta Trumpa i broni żołnierzy

Włodzimierz Czarzasty krytykuje słowa Prezydenta Trumpa i broni żołnierzy

Włodzimierz Czarzasty ostro potępił wypowiedź Prezydenta Trumpa jako pogardliwą wobec żołnierzy innych niż amerykańscy. Zaapelował, że słowa te powinny być potępione przez polskich polityków i wezwał Prezydenta Nawrockiego do zdecydowanej reakcji.

Najważniejsze zarzuty


Czarzasty określił wypowiedź Prezydenta Trumpa jako obraźliwą i skandaliczną, która wyrządziła ból rodzinom poległych i rannych. Zaznaczył, że taka retoryka nigdy nie powinna mieć miejsca i powinna spotkać się z potępieniem.

Apel o reakcję Prezydenta Nawrockiego


Mówca zwrócił się bezpośrednio do Prezydenta Nawrockiego, mówiąc "na kolanach niczego Pan dla Polski nie załatwi" i pytał, czy nie stać go na jasne napiętnowanie słów Trumpa, wprost pytając, czy nie zrobił on rzeczy haniebnej.

Szacunek dla polskich żołnierzy


Czarzasty przypomniał, że polscy żołnierze walczyli i ginęli - w Afganistanie poległo 44 Polaków, w tym 43 żołnierzy i 1 cywil - i zasługują na pełen szacunek oraz słowa podziękowania. Podkreślił, że ich ofiara powinna być pamiętana i należyte honorowana.

Porównanie reakcji Wielkiej Brytanii i reperkusje międzynarodowe


Mówca przywołał słowa premiera Wielkiej Brytanii, który wyraził pamięć o odwadze i poświęceniu swoich żołnierzy, oraz fragment przemówienia Prezydenta Trumpa chwalącego wojsko brytyjskie i wymieniającego 457 poległych po stronie brytyjskiej w Afganistanie. Czarzasty użył tego kontrastu, by pokazać, że możliwa jest jednoznaczna i honorowa reakcja wobec poległych i ich rodzin.

Konsekwencje polityczne


Czarzasty wezwał polskich polityków do potępienia obraźliwych słów i oczekuje od Prezydenta Nawrockiego klarownej obrony honoru żołnierzy. Zakończył retorycznym zwrotem do prezydenta: "Panie Prezydencie Nawrocki, można? Można."

Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.

Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →

Transkrypcja
Panie Prezydencie, na kolanach niczego Pan dla Polski nie załatwi. Prezydent Trump odniósł się w sposób pogardliwy w stosunku do żołnierzy innych niż amerykańscy, którzy walczyli na misjach. To jest wypowiedź skandaliczna. Nigdy nie powinna się zdarzyć i powinna być potępiona przez polskich polityków. Nasi żołnierze walczyli, ginęli i są warci każdego dobrego słowa, każdej pochwały i olbrzymiego szacunku. Tymczasem Pan Prezydent Nawrocki powiedział, nie ma wątpliwości, że polscy żołnierze to bohaterowie. Zasługują na szacunek i słowa podziękowania za ich służbę. W Afganistanie poległo 44 odważnych Polaków, 43 żołnierzy i cywil. Na zawsze zostaną w naszej pamięci. Naprawdę? Nie stać Pana na to, żeby powiedzieć Panu Prezydentowi Trumpowi, zrobiłeś rzecz haniebną? Zapomniałeś o żołnierzach innych niż Amerykanie? Panie Prezydencie, na kolanach niczego Pan dla Polski nie załatwi. Może Pan wziąć przykład z premiera Wielkiej Brytanii, który powiedział, nigdy nie zapomnę ich odwagi, męstwa i ofiary, którą ponieśli dla kraju. Uważam wypowiedź Prezydenta Trumpa za obraźliwą i szczerze mówiąc skandaliczną. Nie dziwi mnie, że przysporzyła tak wiele bólu bliskim tych, którzy zginęli lub zostali ranni. I co się stało? Trump w trybie natychmiastowym, tych, którzy nie klęczą przed nim, odpowiedział. Wielce i niezwykle odważni żołnierze Wielkiej Brytanii zawsze będą ze Stanami Zjednoczonymi. W Afganistanie zginęło 457 osób, wielu zostało ciężko rannych, a oni sami należeli do najwspanialszych wojowników. Wojsko brytyjskie nie ma sobie równych. Kochamy Was wszystkich i zawsze będziemy kochać. Panie Prezydencie Nawrocki, można? Można.