Władysław Kosiniak-Kamysz wzywa do ewakuacji i mobilizacji służb
Władysław Kosiniak-Kamysz na sztabie kryzysowym podkreślił, że najważniejsze jest zabezpieczenie życia i zdrowia ludności oraz wskazał konieczność ewakuacji, dostaw wody i żywności oraz mobilizacji służb. Wezwał do podporządkowania się decyzjom władz i służb, ostrzegł przed dezinformacją i zaapelował do pracodawców o zwolnienie ochotników.
Mówił o konieczności ewakuacji osób z terenów trudnodostępnych, uruchamiania dostaw wody i żywności łodziami, pojazdami oraz nocnymi lotami śmigłowców. Wspomniał o użyciu pływających transporterów samobieżnych i ewakuacji placówek medycznych drogą powietrzną, wskazując przykładowo na działania w Nysie.
Zaznaczył, że 4600 żołnierzy jest już zaangażowanych, a w odwodzie są kolejne siły mogące dotrzeć w ciągu 6–12 godzin. Wymienił dostępne śmigłowce i jednostki wysyłane na miejsce oraz podkreślił konieczność kierowania wniosków przez wojewodów do Sztabu Operacyjnego i Ministerstwa Obrony.
Apelował do samorządowców o zgłaszanie potrzeb w zakresie umacniania wałów i rozpoznanie miejsc dla mobilnych elektrowni. Wskazał na konieczność szybkiego przywracania łączności w miejscach z jej problemami, takich jak Stronie Śląskie.
Zwrócił uwagę na narastającą dezinformację w internecie, w tym fałszywe informacje o wysadzaniu wałów, i wezwał do korzystania wyłącznie z komunikatów rządowych oraz instytucji wojewódzkich. Nie wykluczył wykorzystania tego obszaru przez działania hybrydowe mające na celu sianie paniki.
Zaapelował do pracodawców o zwolnienie strażaków ochotników i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy przyjeżdżają z różnych województw, oraz przypomniał o roli ośrodków pomocy społecznej w udzielaniu pomocy finansowej i tworzeniu punktów przyjmowania wniosków.
Najpilniejsze działania
Mówił o konieczności ewakuacji osób z terenów trudnodostępnych, uruchamiania dostaw wody i żywności łodziami, pojazdami oraz nocnymi lotami śmigłowców. Wspomniał o użyciu pływających transporterów samobieżnych i ewakuacji placówek medycznych drogą powietrzną, wskazując przykładowo na działania w Nysie.
Mobilizacja sił i logistyka
Zaznaczył, że 4600 żołnierzy jest już zaangażowanych, a w odwodzie są kolejne siły mogące dotrzeć w ciągu 6–12 godzin. Wymienił dostępne śmigłowce i jednostki wysyłane na miejsce oraz podkreślił konieczność kierowania wniosków przez wojewodów do Sztabu Operacyjnego i Ministerstwa Obrony.
Wsparcie dla samorządów i infrastruktury
Apelował do samorządowców o zgłaszanie potrzeb w zakresie umacniania wałów i rozpoznanie miejsc dla mobilnych elektrowni. Wskazał na konieczność szybkiego przywracania łączności w miejscach z jej problemami, takich jak Stronie Śląskie.
Ostrzeżenie przed dezinformacją
Zwrócił uwagę na narastającą dezinformację w internecie, w tym fałszywe informacje o wysadzaniu wałów, i wezwał do korzystania wyłącznie z komunikatów rządowych oraz instytucji wojewódzkich. Nie wykluczył wykorzystania tego obszaru przez działania hybrydowe mające na celu sianie paniki.
Apel o zwolnienia pracownicze i pomoc społeczna
Zaapelował do pracodawców o zwolnienie strażaków ochotników i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy przyjeżdżają z różnych województw, oraz przypomniał o roli ośrodków pomocy społecznej w udzielaniu pomocy finansowej i tworzeniu punktów przyjmowania wniosków.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz o mediach, polityce rodzinnej i 500+
Władysław Kosiniak-Kamysz: Obrońca medyków wzywa do odrzucenia ustawy
Władysław Kosiniak-Kamysz: Broni samorządów, apeluje o jedność
Władysław Kosiniak-Kamysz o kryzysie na granicy: apel o solidarność
Władysław Kosiniak-Kamysz o szczepieniach i walce z fake newsami
Władysław Kosiniak-Kamysz o przyszłości Sił Powietrznych i wyzwaniach
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Donald Tusk
Donald Tusk ogłasza stan klęski i zapowiada pomoc 10 tys. zł
Lewica
Anna Maria Żukowska: pakiet pomocowy Lewicy dla poszkodowanych powodzią
Janusz Kowalski
Janusz Kowalski: jest przerażony brakiem komunikacji rządu
Sejm RP
Sejm RP wskazuje systemowy problem stosowania aresztu tymczasowego
Donald Tusk
Donald Tusk o stanie klęski żywiołowej i pomocy powodzianom
PiS
PiS: Krytyka rządu za opóźnioną reakcję i żądanie środków
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Szanowny Panie Premierze, Szanowni Państwo, najważniejsza sprawa dzisiaj to jest zabezpieczenie życia i zdrowia ludności. To jest zawsze dla nas priorytet, sprawa święta. Część osób musi być ewakuowanych. Do części, którzy są w trudno dostępnych miejscach, a nie ewakuują się, uruchamiamy również dostawy wody i żywności, nie tylko łodziami, nie tylko pojazdami lub innym sprzętem, ale również black hołki będą przygotowane do nocnych lotów i do dostarczania żywności. Mówię tutaj szczególnie o miejscowościach zlokalizowanych w okolicach Lądka, Zdroju i Stronia, gdzie naprawdę ta sytuacja wymaga pełnego zaangażowania wszystkich służb i takiej współpracy, jak teraz została przedstawiona. Proszę jeszcze raz, myślę w naszym wszystkich imieniu, o podporządkowywanie się decyzjom, wnioskom, które składają służby, które składa wojsko, policja czy straż pożarna i są kierowane do osób, które powinny być ewakuowane. To jest sprawa zdrowia i życia. Jeżeli was ewakuujemy w odpowiednim momencie, jeżeli jest to możliwe, zanim przyjdzie woda, a jest taka decyzja wójta, burmistrza czy prezydenta o zarządzaniu ewakuacji, prosimy o podporządkowanie się tym decyzjom z pełną stanowczością. Musimy tutaj jak najszybciej w wielu miejscach działać. Linie wysiłku, które podjęliśmy, o których mówił pan generał Kukuła, mówili inni przedstawiciele służb. Bezpieczeństwo, ochrona życia i zdrowia, ewakuacja, również placówek medyczny, tak jak to miało miejsce w Nysie, drogą powietrzną, ale również pływające transportery samobieżne są w użyciu. Druga rzecz, udrożnianie, mobilność, możliwość dotarcia. Trzecia rzecz, wsparcie w działaniach związanych z umacnianiem wałów i tutaj apel do samorządowców. Jest pan prezydent Wrocławia, jeżeli są jakiekolwiek wnioski o zwiększenie liczby żołnierzy, strażaków, kogokolwiek do układania worków, potrzebujemy tylko sygnałów, odwodzie, są kolejne jednostki. I skierowaliśmy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, ale również 6. Brygada Powietrzno-Desantowa, 11. Dywizja Kawalerii Pancernej. Żołnierze tych jednostek są już na Opolszczyźnie na przykład. Te wnioski są natychmiast spełniane, tylko muszą dotrzeć za pośrednictwem wojewodów do Sztabu Operacyjnego, do Ministerstwa Obrony czy do Sztabu Generalnego. Więc bardzo prosimy, wcześniej dajcie sygnał, jeżeli jest jakiekolwiek zapotrzebowanie. Jesteśmy przygotowani, 4600 żołnierzy już jest zaangażowanych, ale w odwodzie w ciągu 6-12 godzin jesteśmy w stanie dotrzeć z kolejnymi setkami, tysiącami można nawet powiedzieć żołnierzy, którzy będą potrzebni. 17 śmigłowców, tak jak mówił komendant Boren, 24 śmigłowce w ogóle, 17 wojskowych, 24 w ogóle, plus też decyzja o współdziałaniu z Republiką Czeską. Śmigłowce czeskie stacjonują od dawna w Powidzu, są w dyspozycji takiej europejskiej można powiedzieć, są na użytek dzisiaj i na nasze potrzeby, ale my też zadeklarowaliśmy stronie czeskiej po tym, co się wydarzyło w Ostrawie, pomoc choćby naszych saperów. Szef Sztabu Generalnego jest w kontakcie ze swoim odpowiednikiem w Republice Czeskiej. Dezinformacja. Z tym mamy coraz więcej niestety do czynienia. Bardzo prosimy o zwracanie uwagi na wszystkie zbiórki, które pojawiają się w internecie. Na informacje dotyczące zagrożenia, stanów alarmowych proszę korzystać tylko z informacji rządowych, agencji rządowych, instytucji wojewódzkich lub rządowych, które są pewne, a nie ze źródeł, które nie są potwierdzone. Nie wykluczamy również działalności związanej z wojną hybrydową, która mogła wejść w tym momencie już w ten obszar i nasi adwersarze mogą już to wykorzystywać i siać dezinformację. Jedna z takich bardzo niebezpiecznych dezinformacji pojawia się o wysadzaniu wałów, choćby w okolicach Nysy. Nie ma żadnych działań prowadzonych przez saperów i nie ma żadnych planów wysadzania wałów. Jeżeli by cokolwiek takiego było, to wojsko będzie komunikować takie rzeczy. W tym momencie nie ma nigdzie prowadzonych takich działań i ta dezinformacja ma ewidentnie charakter w siania paniki i pewnie jest stosowana przez wrogie nam służby. Jeżeli chodzi o sprawy zaangażowania ochotników, zarówno żołnierzy obrony terytorialnej, jak i ochotniczej straży pożarnej, zwracamy się z apelem do wszystkich pracodawców, przedsiębiorców, do wszystkich tych, którzy zatrudniają i mają u siebie w firmach właśnie strażaków OSP i wotowców, prosimy o zwolnienie ich z pracy. Prosimy o to, żeby nie musieli przychodzić, jeżeli biorą udział w akcji, a są z różnych województw. To nie dotyczy tylko województwa opolskiego, dolnośląskiego czy śląskiego, w których prowadzono stan klęski żywiołowej. Nie dotyczy tylko tych powiatów, dotyczy innych województw, ponieważ żołnierze obrony terytorialnej, jak i strażacy ochotnicy jadą z różnych części Polski. Przyjadą tutaj, już są na Dolnym Śląsku czy na Opolszczyźnie i będą brać udział w akcjach nie tylko z terenów zagrożonych, więc we wszystkich miejscach w Polsce. Zwracamy się z apelem do przedsiębiorców i pracodawców o zwolnienie strażaków, ochotników i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jesteśmy gotowi z postawieniem elektrowni. To wynikało z naszego sztabu, że są miejsca, gdzie elektrownie mobilne możemy umieścić, więc też prosimy samorządowców i wojewodów o zrobienie rozpoznania i przekazanie natychmiast, gdzie są potrzebne elektrownie. Wiem, że wciąż są problemy z łącznością. Zgłoszenie było ze strony samorządu i mieszkańców Stronia Śląskiego. Tam też będziemy starali się natychmiast tą łączność przywrócić. Prosimy wszystkich mieszkańców o kierowanie się do ośrodków pomocy społecznej. O tym mówił pan premier na początku. Ośrodek pomocy społecznej jest miejscem, w którym będzie udzielana pomoc finansowa. Prosimy i zobowiązujemy wszystkie jednostki administracji państwowej do udzielania pomocy gminom w jak najszybszej wypłacie tych środków i utworzenie specjalnych miejsc, pomoc w utworzeniu specjalnych miejsc w gminach, szczególnie dotkniętym do zgłaszania tych wniosków. Uruchamiamy również wszystkie, już wczoraj zostało uruchomione, tam gdzie jest taka potrzeba, racje żywnościowe, wojskowe dostępne dla cywilów. Jak również kuchnie polowe, ciepłe posiłki, wotowcy będą przygotowywać. Tylko też prosimy o sygnały ze strony samorządów. To jest, panie premierze, ta część informacji i wniosków, które wypływają i z dzisiejszego posiedzenia i cały czas na bieżąco koordynacji, którą prowadzimy również w trakcie tego posiedzenia sztabu. Współdziałanie wszystkich służb i to jest też nasza deklaracja o pełnym zaangażowaniu i współdziałaniu wszystkich służb na rzecz ratowania życia i mienia. Ochrona dobytku to na koniec, bo to jest bardzo ważne. Wiele osób nie chce się ewakuować z powodu obawy przed szabrownikami, przed tymi, którzy dopuszczają się tak ochydnych czynów. Uruchomiona została również żandarmeria wojskowa w celu współpracy z policją, ochrony tych terenów. To będzie bardzo surowo egzekwowane i karane. Wszyscy, którzy dopuszczają się ochydnych czynów będą złapani i ukarani. Nie bójcie się, szanowni państwo, opuścić domu, jeżeli jest decyzja o ewakuacji. I proszę jeszcze raz o podporządkowanie się wszystkim poleceniom ze strony służb wydawanych wobec zadania związanego z ewakuacją czy z przemieszczaniem się. Dziękuję bardzo. Dziękuję, panie premierze