Władysław Kosiniak-Kamysz: Bezpieczeństwo to armia, sojusze, wspólnota
Władysław Kosiniak-Kamysz w Łowiczu przedstawił trzy filary bezpieczeństwa - zmodernizowaną armię, silne sojusze w Unii Europejskiej i NATO oraz wspólnotę narodową. Skrytykował decyzje rządu dotyczące zakupów sprzętu wojskowego i zapowiedział postulat wprowadzenia zasady 50% krajowej produkcji uzbrojenia.
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo Polski opiera się na zmodernizowanej, dobrze zorganizowanej armii, sile w sojuszach oraz na wspólnocie narodowej. Odniósł się do konieczności pojednania i współpracy, przywołując przykłady z historii oraz sytuację Ukrainy. Wspomniał też o wystąpieniu Szymona Hołowin i znaczeniu świadomości obywatelskiej dla obrony państwa.
Przypomniał fatalną decyzję rządu o wycofaniu się z zakupów śmigłowców wielozadaniowych, które miały być produkowane w województwie łódzkim, i wskazał utracone offsety oraz inwestycje. Podkreślił, że o tę sprawę walczył z Dariuszem Klimczakiem, posłem tego regionu, i ocenił działania jako efekt dyletanctwa i oszustwa.
Zaznaczył, że proponowana poprawka Pawła Bejdy zakładała zasadę 50% krajowej produkcji sprzętu wojskowego i 50% zakupów za granicą. Przypomniał, że poprawka wygrała na Komisji Obrony Narodowej, lecz została odrzucona przez większość sejmową, i zapowiedział, że będzie to jedna z pierwszych poprawek jego propozycji.
Wskazał, że Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa i rozwoju, że KPO jest konieczne do odbudowy po COVID oraz w obliczu wojny na Ukrainie. Krytycznie ocenił obecną pozycję Polski w UE jako fatalną i ostrzegł przed ugrupowaniami, które chcą wyprowadzić kraj z Unii, podkreślając konieczność bycia „przy głównym stole”.
Trzy filary bezpieczeństwa
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że bezpieczeństwo Polski opiera się na zmodernizowanej, dobrze zorganizowanej armii, sile w sojuszach oraz na wspólnocie narodowej. Odniósł się do konieczności pojednania i współpracy, przywołując przykłady z historii oraz sytuację Ukrainy. Wspomniał też o wystąpieniu Szymona Hołowin i znaczeniu świadomości obywatelskiej dla obrony państwa.
Krytyka decyzji o zakupach i konsekwencje lokalne
Przypomniał fatalną decyzję rządu o wycofaniu się z zakupów śmigłowców wielozadaniowych, które miały być produkowane w województwie łódzkim, i wskazał utracone offsety oraz inwestycje. Podkreślił, że o tę sprawę walczył z Dariuszem Klimczakiem, posłem tego regionu, i ocenił działania jako efekt dyletanctwa i oszustwa.
Postulat 50 na 50 dla produkcji uzbrojenia
Zaznaczył, że proponowana poprawka Pawła Bejdy zakładała zasadę 50% krajowej produkcji sprzętu wojskowego i 50% zakupów za granicą. Przypomniał, że poprawka wygrała na Komisji Obrony Narodowej, lecz została odrzucona przez większość sejmową, i zapowiedział, że będzie to jedna z pierwszych poprawek jego propozycji.
Sojusze, Unia i pozycja Polski
Wskazał, że Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa i rozwoju, że KPO jest konieczne do odbudowy po COVID oraz w obliczu wojny na Ukrainie. Krytycznie ocenił obecną pozycję Polski w UE jako fatalną i ostrzegł przed ugrupowaniami, które chcą wyprowadzić kraj z Unii, podkreślając konieczność bycia „przy głównym stole”.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Władysław Kosiniak-Kamysz: ćwiczenia Żelazny Obrońca i siła armii
Władysław Kosiniak-Kamysz: Polska i Armenia zacieśniają współpracę
Władysław Kosiniak-Kamysz: Ostrzeżenie przed kryzysem pedagogicznym
Władysław Kosiniak-Kamysz: Żywią i bronią, gospodarują i budują
Władysław Kosiniak-Kamysz: Silna armia i silne społeczeństwo
Władysław Kosiniak-Kamysz żąda głosowania o Funduszu Odbudowy 2/3
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki o budżecie: bezpieczny i z programem 800+
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia: Wojsko powinno być odpartyjnione i silne
Kazimierz Smoliński
Kazimierz Smoliński: Bezrobocie 2013 i skutki dla rodzin
Lewica
Lewica domaga się dymisji ministra po incydencie śmigłowca
Mirosław Suchoń
Mirosław Suchoń: Gotowość państwa to racja stanu
Konfederacja
Jacek Wilk: Właściciele pomp ciepła w finansowej pułapce
Artykuły
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: baterie Patriot nie będą przenoszone
Artykuł
Nawrocki zawetował SAFE - reakcje Tuska, Kosiniaka-Kamysza i Błaszczaka
Artykuł
Kosiniak-Kamysz: Wniosek o ukaranie posła Suskiego po wystąpieniu w Radomiu
Artykuł
Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiada wniosek do komisji etyki po incydencie w Radomiu
Artykuł
Karol Nawrocki proponuje SAFE 0% - spór o rezerwy NBP
Transkrypcja
Oklaski Każdemu mądremu politykowi, każdemu odpowiedzialnemu rządowi. My to będziemy realizować. Jak zbudować bezpieczną Polskę? Jak zbudować bezpieczeństwo naprawdę? Po pierwsze musimy mieć zmodernizowaną, dobrze zorganizowaną armę. Po drugie musimy być silni w sojuszach, w których się znajdujemy. W Unii Europejskiej i w NATO. I po trzecie, a tak naprawdę może po pierwsze, bo najważniejsze zawsze, musimy być wspólnotą narodową. Tylko te trzy zasady dają pełną gwarancję bezpieczeństwa Rzeczpospolitej. O wspólnocie narodowej, o pojednaniu, o współpracy mówił Szymon Hołowin. Tak, dla nas to jest tak ważna sprawa, że będziemy ją na każdym kroku akcentować. Dlaczego ona jest dla nas bardzo ważna? Dlaczego współpraca w ramach racji stanu? Nie głupie sprowadzanie wszystkiego do jednego mianownika, ale współpraca w obliczu racji stanu jest dla nas ważna. Bo bez wspólnoty narodowej nie ma bezpieczeństwa. To nie armia zmodernizowana obroniła nas w roku 1920, ale świadomy swoich praw i obowiązków narodów. Nie starcza czasem zmodernizowania armii, nie starcza siły w sojuszach, to wtedy jest coś, co gwarantuje i wytrzymuje. Nie. Ukraina przez pierwsze dwa tygodnie wojny nie wygrała dlatego, że miała poparcie całego świata. Tylko wiedziała Ukraina i Ukraińcy, że muszą to zrobić, że muszą się utrzymać. Bierzmy te przykłady z własnej historii. Patrzmy na to, co się dzieje dzisiaj na świecie. I postawmy na tych, którzy gwarantują wspólnotę narodową. Bo my w tych wyborach nie idziemy pokonać wyborców jakiejkolwiek partii. Nie idziemy pokonać wyborców PiSu. Idziemy ich przekonać do siebie. Idziemy im powiedzieć, może was ktoś prowadził w błąd. Może zostaliście oszukani. Wiemy, że chcieliście dobrze. Wiemy, że mieliście dobre intencje. Ale dzisiaj ci, którzy wymierają słowo bezpieczna Polska, przez wszystkie przypadki, w każdej sytuacji, robią kpinę z naszego bezpieczeństwa, narażają na szwank bezpieczeństwa Polski, oszukują Polaków. Oszukali was. Oszukali swoich wyborców. Oszukali Polskę lokalną. My jesteśmy w Polsce lokalnej. My startujemy z Polski lokalnej. Ze swoich rodzinnych okręgów. Z ziemi małopolskiej, z Podlasia. I tak jak tutaj w Łowiczu. Jesteśmy właśnie jedyną partią reprezentującą Polskę lokalną. Małą ojczyznę. Bo od małej ojczyzny i jej obrony zaczyna się obrona Wielkiej Rzeczpospolitej. Po to idziemy w tych wyborach. I o te trzy zasady będziemy skrupulatnie walczyć. Zmodernizowana armii. Musi być silna, dobrze zorganizowana, umiejętnie zarządzana, a polityczna, mająca strategię na czas pokoju i przygotowana do najtrudniejszych wyzwań. To jest zasada, która jest zapisana w Konstytucji. Jest zapisana też w dobrych zwyczajach i obyczajach. Jesteśmy dumni, że kandydatem trzeciej drogi, kandydatem do Senatu jest pan generał Mirosław Różański. Dziękujemy za to, bo to też jest wyraz tej odpowiedzialności, że ci, którzy mają swoje doświadczenie i z dumą noszą mundur i byli najważniejszymi, byli pierwszymi żołnierzami Rzeczpospolitej, są dzisiaj znani. Bo tu widzą szanse polityczne na załatwienie sprawy bezpieczeństwa, na postawienie bezpieczeństwa na pierwszym miejscu. Zmodernizowana armia. Ona nie może być silna tylko i wyłącznie z zakupami za granicą. One są potrzebne. Tu w województwie łódzkim wiemy bardzo dobrze, jak są potrzebne często inwestycje za granicą. I jak dużo można zyskać, a niestety jak wiele można stracić. Fatalna decyzja po przejęciu rządu, przeprowadzona przez pana Macierewicza o zwycofaniu się z zakupów śmigłowców wielozadaniowych, z zakupów śmigłowców Karaka. One miały być produkowane tu w województwie łódzkim. Tu miał być offset. Tu miała być inwestycja. I dzisiaj mielibyśmy i śmigłowce wielozadaniowe, i inwestycje w województwie łódzkim. O nią walczyliśmy z Dariuszem Klimczakiem, posłem tej ziemi. To się okazało niestety niemożliwe. Przez dyletantów, oszustów i kompletnych nieudaczników, który objęli cywilną kontrolę nad armią w 2015 roku. I powiem więcej, oni, jak mówią kuluary, jak mówi się w kuluarach, że ta defilada ministra Błaszczaka to była taka defilada pożegnalna. Że Antoni Macierewicz ma wrócić na ministra obrony, jeżeli by PiS wygrał wybory. Do tego nie można dopuścić, bo to jest koniec już ostateczny z bezpieczeństwem Polski. Co zrobić, żeby armia była silna tym, co produkujemy? To jest też jedno z naszych haseł. Bądźmy silni tym, co produkujemy. Trzeba wprowadzić prostą zasadę. O krok było odprowadzenia tej zasady w tej kadencji. Trzeba wprowadzić poprawkę do ustaw o modernizacji, o bezpieczeństwie narodowym, o wszystkich sprawach związanych z uzbrojeniem. Że 50% sprzętu wojskowego jest kupowane z firm, fabryk produkujących w Polsce na terytorium Rzeczpospolitej. 50% sprzętu pochodzi z Polski. I 50% jest kupowane za granicą. To jest poprawka Bejdy. Poprawka Pawła Bejdy, którą zgłosił i wygrał na Komisji Obrony Narodowej. Niestety większość sejmowa reprezentowana przez partię rządzącą odrzuciła to w głosowaniu w sejmie na sali plenarnych. Ale to będzie jedna z pierwszych poprawek. Poprawka Bejdy 50 na 50. 50% uzbrojenia w Polsce, 50 za granicą. Bądźmy silni tym, co produkujemy. I ją wprowadzamy na samym wstępu. Silni w sojuszach. Unia Europejska i NATO. Za mną jest nasza najpiękniejsza, ukochana, biało-czerwona. Są też flagi nasze sojusznicze, sojuszy, w których jesteśmy. Unia Europejska, sojusz bezpieczeństwa i rozwoju. Widać ten rozwój, widać go w Polsce lokalnej w szczególny sposób. Widać w naszej gospodarce. Unia Europejska jest gwarantem bezpieczeństwa Polski. Ci, którzy chcą Polskę wyprowadzać z Unii Europejskiej, ci, którzy wymachują szabelką i osiągają celu, też zagrażają bezpieczeństwu. Tam trzeba siedzieć przy głównym stole, uruchomić natychmiast KPO, bo KPO pójdzie również na to, żebyśmy byli silni i bezpieczni. Żeby odbudować się po COVID-zie, ale też przyjrzeć się temu, co się stało przez wojnę na Ukrainie. Żebyśmy tu byli bezpieczniejsi. Pozycja dzisiaj Polski w Unii Europejskiej jest fatalna. Jesteśmy czarną owcą w oślej ławce, a nie siedzimy przy głównym stole. Za naszych rządów, jak Trzecia Droga, jak Polska 2050, jak PSL będzie rządzić, siadamy przy głównym stole i zaraz po wyborach jest uruchomione KPO, które również idzie i jest użytkowane na pomysły technologiczne, na cyberbezpieczeństwo, na to wszystko, co jest dzisiaj gwarancją polskiego bezpieczeństwa. W NATO sytuacja jest lepsza. To też trzeba uczciwie powiedzieć. My nie jesteśmy z tych partii, które będą mówiły, że wszystko jest źle i nic się nie udało. To, że jest rozwój wschodniej flanki NATO musi być mocniejsze, ale pozycja w NATO jest przyzwoita. Trzeba ją utrzymać, zwiększać ten potencjał. Im będziemy silniejsi w Unii Europejskiej, im będziemy silniejsi w NATO, tym będziemy bezpieczniejsi. I to jest nasze zadanie, to jest zadanie mądrych polityków. I sprawa wspólnoty narodowej, która to wszystko łączy. Ale to nie jest sprawa tylko i wyłącznie hasła, relacji. Nie doprowadzą do pojednania ci, którzy wojują od lat. Ci, którzy jeden przeciwko drugiemu i tak naprawdę konfliktem się żywią. Oni mogą wam dzisiaj to nawet obiecywać. Ale nigdy tego nie zrobią, bo dla nich konflikt, polaryzacja jest sceną, którą płacą za to, żeby zawsze próbować być na górze. Oni tego nie poświęcą. Nie poświęcą życiodajnego dla nich politycznego konfliktu na rzecz bezpieczeństwa Polaków i odbudowy wspólnoty. Mogą to zrobić ci, którzy niezależnie od czasu, w którym przychodzi im startować, niezależnie czy to są wybory prezydenckie, parlamentarne czy samorządowe. Tą sprawę wspólnoty narodowej zawsze stawiają na pierwszym miejscu. To jest tylko trzecia droga, to jest tylko PSL, to jest tylko Polska 2050. Nikt inny. I my przekonamy, jeżeli nasza siła, jeżeli my będziemy silni, jeżeli zajmiemy trzecie miejsce, jeżeli zwyciężymy w tych wyborach, to przekonamy naszych partnerów po stronie opozycyjnej, że to jest punkt numer jeden. I to jest nasze zadanie. Im więcej będzie posłów, im więcej będzie senatorów z trzeciej drogi, tym ten głos o odbudowie wspólnoty będzie silniejszy i po prostu będzie zrealizowany. Czyli jeżeli chcecie rządu demokratycznego, odsunięcia szkodników, którzy dzisiaj rządzą od władzy, niedopuszczenia do koalicji z tymi, którzy chcą nas przesunąć na wschód, to głosujecie na trzecią drogę, głosujecie za bezpieczną Polską, za przywrócenie wspólnoty narodowej. I trzy aspekty, które składają się również na bezpieczeństwo, szeroko pojęte bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo narodu, bezpieczeństwo narodowym. To nie jest tylko militaryzm i obronność w sensie armii czy sojuszów, czy nawet wspólnoty, ale to jest bezpieczeństwo żywności, to jest bezpieczeństwo energetyczne, to jest bezpieczeństwo związane z aktywnością społeczeństwa lokalnego, ze społeczeństwem obywatelskim. Te trzy elementy jeszcze przedstawię, a zaraz przechodzimy do prezentacji naszych ekspertów. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe, no to nie ma nikogo już na scenie politycznej poza PSL-em, który się tym zajmuje. Bo ci, którzy nawet tworzyli związki zawodowe, one też z tego województwa łódzkiego, w którym dzisiaj jesteśmy, się wywodzą, oni abdykowali de facto jako podmioty polityczne z tych wyborów. Nie startują jako podmioty polityczne, idą swoją drogą. My to szanujemy, ale jest jeden message, jedna informacja dla wyborców, szczególnie na wsi. Na wsi jest był, jest i będzie PSL. I to jest niezmiennie. Jesteśmy jedyną formacją, jedynym środowiskiem politycznym, który o bezpieczeństwo żywnościowe dbał, dba i będzie dbać. I hasłem naszym jest żywią i bronią, szczególnie w obliczu bezpieczeństwa i zagrożeń, które są za naszą wschodnią granicą. Bezpieczeństwo żywnościowe na ziemi łowickiej, gdy widzę łowickie stroje, gdy widzę wspaniałych ludzi, gospodarzy tej ziemi. Trzeba o tym tutaj powiedzieć. Nie ma naszej zgody na niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy. Nie ma naciemiężenie polskiego rolnika. Trzeba postawić na aktywność, dofinansować tych, którzy naprawdę pracują na rynku. Tych, którzy sieją, którzy w pocie czoła dzisiaj zbierają, którzy każdego dnia boją się o swoją przyszłość. Dziękuję wam za to, że żywicie polską armię. Polska armia musi być silna i bezpieczna. I bezpieczeństwo żywnościowe to jest jedno z podstawowych bezpieczeństw narodowych. Nie możemy się uzależnić od nikogo. Więc nie będzie żadnego ograniczania produktu. Stąd ziemi łowickiej do Senatu kandyduje ten, który tą ziemię bardzo dobrze zna. Gospodarność, zaradność. Przekreśla Polskę marnotrawną, a stawia na Polskę gospodarną. Tadeusz Gajda, który i o sprawy rolnictwa, i o sprawy gospodarki będzie mocno zabiegał. To bezpieczeństwo, że to bym mógł tutaj pewnie każdego z was wymienić, że za sprawy bezpieczeństwa żywnościowego dobrze się zna. Ja wiele się uczę od Stefana Krajewskiego. Od tego, który te sprawy rolne z młodego punktu pokolenia, z widzenia młodego pokolenia przedstawia dzisiaj w Polskim Stronnictwie Ludowym. Więc mamy naprawdę silną grupę, która o bezpieczeństwo żywnościowe potrafi zabrać. Bezpieczeństwo energetyczne. I to też dotyczy polskiej wsi. Bo elektrownia na wsi w każdym domu jest możliwa. Dzisiaj strategie militarne, wrogie, skupiają się na zlikwidowaniu możliwości dostarczania energii i wytwarzania energii. Jak mamy 6, 8, 10 wielkich elektrowni, to to się stają bardzo łatwe cele militarne do zaatakowania. Jak mamy miliony przydomowych elektrowni, jesteśmy nie do zaatakowania i jesteśmy bezpieczni. I nie trzeba dzisiaj budować jednej wielkiej elektrowni. Nie trzeba budować jednego wielkiego portu pod Warszawą. Tylko trzeba robić Polskę lokalną, Polskę regionalną i Polskę mądrą. Opartą o elektrownie w każdym domu. O fotowoltaikę, o wiatrowe elektrownie, o biogazownie. To jest bezpieczeństwo Polaków w ujęciu energetycznym. Jak nie będzie bezpieczeństwa energetycznego, nie ma informacji, nie ma przekazu informacji, nie ma w ogóle działania społecznego. I to działanie społeczne, organizacji pozarządowych, ochotniczych straży pożarnych, różnych lokalnych grup działania. Wszystkich jednostek paramilitarnych, które w Polsce działają. Ale również harcerstwa. Harcerzy Polski, które budują wspólnotę narodową i budują poczucie patriotyzmu. My jesteśmy reprezentantem organizacji pozarządowych. Ochotniczych straży pożarnych, ruchu harcerskiego, wspólnoty samorządowych. I w ich imieniu, i w imieniu samorządów, i samorządowców, którzy są dzisiaj na tej sali, ale są dzisiaj w całej Polsce i startują z naszych listów. Domagamy się natychmiastowego wprowadzenia mądrej ustawy o obronie cywilnej. Żeby każdy wiedział, co na wypadek zagrożenia robić. Żeby każdy w to był zaangażowany, kto odpowiada. I nie wolno tego zrobić poza gospodarzami wspólnot samorządowych. To trzeba zrobić na bazie wspólnoty samorządowej, a nie wbrew społeczeństwu lokalnemu. Taką ustawę mamy gotową o obronie cywilnej, o bezpieczeństwie ludności. O tym, żebyśmy mogli w czasach i bezpieczeństwa, ale w czasach też trudnych wyzwań, wygrywać każdy z pojedynków. Jesteśmy na ziemi łowickiej. Jesteśmy w pięknym miejscu, z którego idzie przesłanie bezpieczeństwa. My za nie chcemy odpowiadać i wziąć pełną odpowiedzialność za bezpieczeństwo Polski. Prosimy was o wsparcie, prosimy was o wasze poparcie i o wasze głosy. Idziemy i do Sejmu, i do Senatu. Jest na przykład z nami marszałek Senatu, kolega Michał Kamiński, który po raz kolejny będzie startował. Jest Michał Kobosko, który będzie startował do Sejmu, wiceszef Polski 2050. Są już wspomniani parlamentarzyści, wymieniałem przeze mnie, ale są jeszcze inni kandydaci. Będzie okazja z nimi dzisiaj w kuluarach i w całej Polsce porozmawiać. Stąd Złowicza, z Polski lokalnej, z małej ojczyzny. Z konferencji o bezpieczeństwie naprawdę prosimy was o wsparcie i o poparcie. Jeżeli wierzycie w lepszą przyszłość Polski, a wiem, że wierzycie, jeżeli tę lepszą przyszłość Polski chcecie zrealizować, to macie dzisiaj naprawdę prosty wybór, ale wyboru tego trzeba samemu dokonać. Wybierając trzecią drogę, stawiacie na Polskę bardzo bezpieczną i naprawdę bezpieczną. Współpracującą, normalną, która wie, jaką ma pozycję na świecie i w Europie zajęć. I jak zabezpieczyć rodzinę, wspólnotę samorządową i Rzeczpospolitej. To jest nasze zadanie, to jest nasze zobowiązanie. Do tego jesteśmy gotowi. Do wzięcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Polski. Za bezpieczeństwo naprawdę