Michał Kołodziejczak: Ruch Społeczny Agrounia TAK idzie do wyborów
Michał Kołodziejczak ogłosił powstanie ruchu społecznego Agrounia TAK i zapowiedział oficjalną współpracę z Nową Demokracją Marka Materka. Zadeklarował, że pod tym szyldem wystartują w wyborach parlamentarnych 2023, wystawią listy w całym kraju i będą oferować alternatywę dla dotychczasowego systemu.
Agrounia TAK to połączenie dwóch środowisk — Agrouni i Nowej Demokracji. Celem jest budowanie wspólnego środowiska, które pójdzie do wyborów, wystawi listy w całym kraju i pokaże, że nierozwiązane od lat problemy można rozwiązać konkretnymi działaniami.
Kołodziejczak wymienił priorytety ruchu: budownictwo mieszkaniowe, suwerenność żywnościowa, dostęp do mieszkań oraz praca gwarantująca życie bez nadmiernego zadłużenia. Jako dowody skuteczności wskazał realizacje samorządowe — bezpłatną komunikację miejską w Starachowicach, która zwiększyła liczbę pasażerów, oraz modernizację ciepłowni przynoszącą niższe ceny energii.
Mówca krytykował dotychczasową scenę polityczną za brak rozwiązań i niską frekwencję wyborczą, wskazując na konieczność zakończenia mentalności politycznej z 2015 roku. Zapewnił, że ruch daje Polakom realny wybór — młodych polityków działających na konkrecie, a nie puste deklaracje.
Kołodziejczak zapowiedział, że Agrounia TAK będzie realizować konkretne projekty w parlamencie, nie cofając się od deklarowanych działań. Ruch stawia na praktyczne rozwiązania, wzmocnienie państwa przez aktywność obywateli i zabezpieczenie materialnej wolności ludzi.
Ogłoszenie i formuła ruchu
Agrounia TAK to połączenie dwóch środowisk — Agrouni i Nowej Demokracji. Celem jest budowanie wspólnego środowiska, które pójdzie do wyborów, wystawi listy w całym kraju i pokaże, że nierozwiązane od lat problemy można rozwiązać konkretnymi działaniami.
Priorytety programowe
Kołodziejczak wymienił priorytety ruchu: budownictwo mieszkaniowe, suwerenność żywnościowa, dostęp do mieszkań oraz praca gwarantująca życie bez nadmiernego zadłużenia. Jako dowody skuteczności wskazał realizacje samorządowe — bezpłatną komunikację miejską w Starachowicach, która zwiększyła liczbę pasażerów, oraz modernizację ciepłowni przynoszącą niższe ceny energii.
Krytyka dotychczasowej polityki
Mówca krytykował dotychczasową scenę polityczną za brak rozwiązań i niską frekwencję wyborczą, wskazując na konieczność zakończenia mentalności politycznej z 2015 roku. Zapewnił, że ruch daje Polakom realny wybór — młodych polityków działających na konkrecie, a nie puste deklaracje.
Obietnice i dalsze kroki
Kołodziejczak zapowiedział, że Agrounia TAK będzie realizować konkretne projekty w parlamencie, nie cofając się od deklarowanych działań. Ruch stawia na praktyczne rozwiązania, wzmocnienie państwa przez aktywność obywateli i zabezpieczenie materialnej wolności ludzi.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Michał Kołodziejczak: Krytyka dymisji ministra i list do prezydenta
Michał Kołodziejczak: Ostra krytyka ministra po spotkaniu
Michał Kołodziejczak: Oskarżenia i kryzys cen mleka
Michał Kołodziejczak: Komisja Europejska a kryzys w rolnictwie
Michał Kołodziejczak: Życzenia z okazji Święta Pracy
Michał Kołodziejczak apeluje o jedność i stabilność dla młodych
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Transkrypcja
Dzień dobry, witamy Państwa na konferencji prasowej wspólnej. Michała Kołodziejczaka i Marka Materka. Agrouni i Nowej Demokracji TAK. I dziś ogłaszamy bardzo ważną decyzję dla nas, dla wszystkich. Dla Polaków, dla ludzi, którzy tutaj mieszkają, żyją, przyjeżdżają i chcą, żeby Polska była normalnym krajem, gdzie dobrze się żyje. Ruch społeczny Agrounia TAK. Właśnie pod taką nazwą pójdziemy do wyborów. Dwa środowiska, które od dzisiaj zaczynają oficjalną współpracę. Dzisiaj skupiamy się na budowaniu wspólnego środowiska, które pójdzie do wyborów, które wystawi listy w całym kraju, które pokaże, że to nie jest przypadek, że w Polsce od ponad 30 lat wiele tematów nie zostało rozwiązanych. My mówimy, że nierozwiązane problemy z budownictwem mieszkań to nie jest przypadek i jeżeli to nie jest zrobione, to komuś po prostu na tym zależy. I nie wierzymy, że starzy politycy, dziadersi, którzy mogliby to zrobić przez wiele lat, nie zrobili tego, mogli to zrobić. My mówimy, my nie wiemy, że się nie da. My wiemy jasno, da się to zrobić i my to zrobimy. To my mówimy, że suwerenność to nie jest puste słowo. Suwerenność, wolność każdego człowieka to jest konkret. Suwerenność żywnościowa, dostęp do tego, dostęp do mieszkań, możliwość mieszkania, planowania. Dziś żaden człowiek nie może czuć się wolny, jeżeli nie ma normalnej pracy, która zapewnia mu i mieszkanie i daje mu uwolnienie od tego, że większość płacy przeznacza na kredyt, na zobowiązania. Wolność to konkret. A agrounia, ruch społeczny agrounia, tak, to jest konkret i o tym będziemy mówić. Dlatego dzisiaj dla nas jest to bardzo ważny dzień, bardzo ważna informacja. Mówimy, że coś z demokracją w Polsce jest nie tak. Jeżeli frekwencja w wyborach ma być 55%, ludzie nie chcą iść na wybory, nie chcą głosować, to tak samo jak my. My, gdyby nie nasz wspólny ruch społeczny, też nie mielibyśmy na kogo iść zagłosować. Mówimy nie, stop, koniec. Koniec tą mentalnością polityczną, która w Polsce tak naprawdę zamknęła się w 2015 roku i dzisiaj jest reprezentowana przez popis. Ale koniec też ze skrajnościami. Koniec ze skrajnym podejściem do wielu tematów i mówimy, od dzisiaj macie wybór. Od dzisiaj macie normalną możliwość podejmowania decyzji i stawiania na ludzi, którzy działają na konkrecie. Tak działa agrounia od wielu lat, kiedy pokazujemy, że sprawy, które są ważne, załatwiamy od ręki. I tak samo jak my budowaliśmy naszą agrounię, tak samo Marek Materek budował swój ruch. Najpierw ruch Marka Materka, później nową demokrację, tak. I też działali na konkrecie. W samorządach i w innych środowiskach pokazywali, że to, o czym mówi agrounia, można materializować i można robić to od razu, już dzisiaj. Czyli budowanie mieszkań i inne sprawy, o których powie też Marek Materek, z którym od dzisiaj zaczynamy oficjalną współpracę. Konkretnie mówił do Państwa Michał Kołodziejczak. Szanowni Państwo, agrounia, tak. Pod tym szyldem idziemy do wyborów parlamentarnych po to, żeby Polacy mieli alternatywę. Polski nie zmienią politycy, którzy od 30 lat zmieniają się u steru władzy w naszym kraju. Polskę mogą zmienić młodzi politycy. Politycy, którzy pracują na konkrecie. Agrounia to organizacja, która zrzesza wielu ludzi z całej Polski. Agrounia to organizacja, która przez ostatnie lata udowodniła, że można zabiegać o interesy Polaków, nie będąc w polskim parlamencie. Możemy sobie wyobrazić, jak te połączone dwa środowiska będą pracowały dla Polski i Polaków po wyborach parlamentarnych w momencie, kiedy się w polskim parlamencie znajdziemy. Nowa demokracja, tak. Partia, której mam zaszczyt i przyjemność przewodniczyć, to partia, która zrzeszyła w swoich szeregach przedsiębiorców, przedstawicieli świata nauki, ale przede wszystkim samorządowców. Samorządowców, którzy często w 2014 roku przełamali monopol na władzę lokalną i wygrywali wybory jako najmłodsi włodarze w swoich regionach. Po czterech latach przyszedł okres weryfikacji. W tych wyborach w 2018 roku często uzyskiwaliśmy poparcie ponad 80%. Obywatele nie wybierali wtedy, czy wybierają młodszego, czy starszego polityka. Wybierali konkret. Wybierali to, czy dany polityk realizuje swoje zapowiedzi. Z Michałem Kołodziejczakiem zamierzamy wspólnie realizować zapowiedzi, z którymi idziemy do wyborów parlamentarnych w 2023 roku. A tych zapowiedzi jest sporo. Jeśli mówimy o budownictwie mieszkaniowym na wynajem, to mówimy o tym nie tylko w formie przekazu, ale pokazujemy konkretne dokonania w tym zakresie, konkretne mieszkania, które zostały wybudowane i w których polscy obywatele już w tej chwili mieszkają. Jeśli inne partie zapowiadają Państwu bezpłatną komunikację miejską, to my mówimy, że to da się zrobić, dlatego że my o tym nie mówiliśmy. My to po prostu zrobiliśmy. W Starachowicach bezpłatna komunikacja miejska sprawiła, że kilkadziesiąt procent więcej pasażerów porusza się transportem publicznym. Gdy inne partie mówią o bezpieczeństwie energetycznym, my modernizowaliśmy ciepłownię po to, żeby mieszkańcy korzystali z najniższych cen energii w regionie. To jest konkret. To są konkretne oszczędności, które zostają w kieszeniach zwykłych poglaków, zwykłych obywateli. Chcemy dbać o to, aby na terenie całej Polski przedstawiciele agrouni, tak, byli prawdziwą, realną alternatywą dla dotychczasowego systemu i dotychczas funkcjonujących na polskiej scenie politycznej partii. Proszę Państwa, dajcie to zrobić i to będzie konkret. To jest konkret. I o tym będziemy mówić. To jest konkret. I w konkretny sposób będziemy szli do przodu. Nie cofniemy się nawet na krok do tyłu. Mówimy jasno. Wolność obywateli, ich status społeczny, to, co oni mają, to buduje pewność naszego państwa, a nie państwo, które ma nam do wszystkiego dopłacać, wszystko zapewniać. Tak, państwo jest od tego, żeby dbać tutaj o bezpieczeństwo, ale to my jesteśmy od tego, żeby państwo siłą obywateli było silne. I o to my zadbamy. My to zrobimy. Agrounia to zrobi. Agrounia tak. To jest konkret. To są ludzie, którzy będą działać w odpowiedni sposób. I dzisiejsza informacja, którą wam przekazujemy, pokazuje jasno. Agrounia tak. To jedyna formacja, która działa od dołu, która działa od podstaw, która jednoczy ludzi, którzy budują swoją organizację po pierwsze. Od pracy organicznej z ludźmi, czy od samorządu. To jest budowanie tego wszystkiego na normalnym fundamencie, który powstał. Powstał z naszej pracy. I tego będziemy się trzymać. Już w poniedziałek pokażemy wam nasze nowe logo, z którym będziemy szli do wyborów. To będzie też pokazanie dalszych kroków. I będziemy pokazywać jedno. To, że ludzie w mieście potrzebują ludzi na wsi. To, że ludzie na wsi bez ludzi z miast też będą mieli ciężko. Bo my wszyscy się uzupełniamy. I Agrounia tak. To jest ruch dla wszystkich Polaków. Niezależnie od tego, gdzie mieszkają, co robią dla tych, którzy mają już dość tego dziadostwa, złodziejstwa, zabierania państwa, narzucania nam swoich praw. My mówimy jasno. Polskę budują obywatele. Polskę budują ludzie, którzy tutaj mieszkają. I to my będziemy, my, zwykli ludzie, będziemy stanowić prawa, jakie tutaj będą. I prawo stanowione bez ludzi to nie jest prawo. To jest bezprawie. Mamy to. Proszę Państwa. To jest ważny dzień. Jeżeli są pytania... A jak duże poparcie liczycie, czy będziecie wystawiać kandydatów we wszystkich okręgach? Proszę Pana. Będziemy wystawiać kandydatów we wszystkich okręgach i to będą też w części okręgów kandydaci do Senatu. Idziemy swoją drogą, idziemy swoją ścieżką. Wystawimy kandydatów w całym kraju. Na jakie poparcie liczymy? W przyszłym tygodniu rozpoczynamy kampanię profrekwencyjną. Ja chcę, żeby Polacy szli do wyborów. Niech sobie głosują na kogo chcą. Jeżeli dzisiaj ktoś głosuje na PiS, na Platformę, niech to robią. Jeżeli chcą, żeby w Polsce nic się nie zmieniło, niech głosują na tych samych ludzi od 30 lat. Droga wolna. Ale później nie miejcie pretensji, że w Polsce nic się nie zmienia. My mówimy jasno. Coś w Polsce zagrało nie tak. kiedy na tym, co jest rozwalone, nieuporządkowane, zarabiają konkretne grupy. A my mówimy, że tu ma się dobrze żyć zwykłym ludziom, normalnym obywatelom, którzy codziennie idą do pracy. I ja wierzę, że głos takich ludzi zapewni dla nas dużo, duże poparcie i dużo osób w Sejmie. Duże poparcie dla naszych kandydatów. Ja nie chcę tego, co jest w Polsce od 30 lat. Ja chcę zmiany. I dziś dla mnie agrownia tak jest jedyną alternatywą. Dziękuję. Dziękuję. Już tak w tematach pirzatów. Zmierza się też okres powoli już nie przerwać do panu przewodniczącego Kołodziczaka. Minister w celu w kwietniu mówi, że jeżeli nie załatwi te sprawy, tej nadwyżki do okresu, do początku z nich, no to poda się do dymisji. Czy ten problem został rozwiązan? Czy minister powinien słowa, że to istnieje wywiązek i to podejście rozwoju? Proszę pana, mamy w Polsce bardzo duży problem z honorowym podejściem polityków do tego, co robią. I twarz Telusa to jest twarz człowieka bez honoru. To jest twarz człowieka, który nie bierze odpowiedzialności za swoje decyzje i już 1 lipca będziemy mieli odpowiedź na to. Problem zboża, problem przywozu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy nie został rozwiązany. Dzisiaj Robert Telus bardziej pomaga swoimi decyzjami ukraińskim oligarchom, ukraińskim latyfundystom, którzy uwłaszczyli się na państwowej ziemi na Ukrainie, którzy zasypują Polskę produktami rolnymi z Ukrainy i oni zbijają na tym kasę. A Robert Telus powiedział, że zrobi z tym porządek. Porządku nie zrobi, portów nie rozbudował, sytuacji nie uporządkował, powinien podać się do dymisji. Mamy w Polsce według różnych szacunków kilka milionów ton zbóż, które zalegają w magazynach. Nawet ciężko powiedzieć ile. I wiemy, że ta sytuacja nie została rozwiązana. Z obawą patrzymy na zbliżające się żniwa, bo mówimy o żniwach pszenicy, rzepaku, kukurydzy, a już teraz żniwa malin, truskawek, borówki amerykańskiej, jagody kamczackiej, która już teraz zalewa nasz rynek. I to jest uderzenie w nas wszystkich. I właśnie takie podejście władzy do tych problemów pokazuje, że oni nie rozwiązują problemów systemowo. Oni nie chcą tego rozwiązać długofalowo. Jeżeli do czegoś w Polsce się dopłaca do danej branży, to znaczy, że ta branża nie działa trzeba i trzeba ją naprawić. A sam system dopłat problemów nie rozwiązuje. My tej jałmużnej nie chcemy. My chcemy żyć z owoców naszej ciężkiej pracy, z zapłaty, którą dostajemy. I chcemy żyć z pewnością. Bo dzisiaj żaden człowiek nie czuje się wolny, jeżeli tej pewności nie ma, co będzie za miesiąc, za dwa, za rok. Robert Telus skapitulował. Marek, na koniec to jest twoje słowo jeszcze? Nie, koniec. Dziękuję bardzo. Zapraszamy dzisiaj na godzinę 16.30 do Starachowic, gdzie będziemy. W poniedziałek pokazujemy nasze logo w Warszawie, tutaj w mieście stołecznym, więc też zapraszamy wszystkich, bo będzie to duże wydarzenie i pokazanie tego, że idziemy bardzo mocno, bardzo mocno do przodu. Zapraszamy. Dzięki. Zapraszamy. Dobra. Zapraszamy. Chodźcie, chodźcie. Tak. I chodźcie. Chodźcie. Marek. Tak. Chodźcie. Już, zaraz, zaraz. Chodźcie, chodźcie, chodźcie. Chodźcie, chodźcie, chodźcie. Tak, żebym nie wstrzymał. Michał, coś robisz? Tak. Chodź tutaj. Dratuluję. Do szybki. Dziękujemy. Chodźcie. Chodźcie na wodę. Mmm. Tutaj się przyczynią. Tak. Jak jest? Jak? Jak? Justyna, chodź tutaj do nas. to jest to, żeby było Kośniakowo. To jest to, żeby mi było Kośniakowo. Tak.