Karol Nawrocki odrzuca kandydata Platformy i wzywa do mobilizacji
Karol Nawrocki oświadczył, że nie zgadza się na to, by zastępca szefa Platformy Obywatelskiej został prezydentem i wezwał do głosowania w drugiej turze. Zapowiedział, że nie ma szefa partyjnego, będzie podejmował decyzje w imieniu Polek i Polaków i zaapelował o uczciwą drugą turę wyborów.
Karol Nawrocki stanowczo odrzuca wybór zastępcy szefa Platformy Obywatelskiej na głowę państwa. Podkreślił niezależność od dyscypliny partyjnej i zapowiedział obronę bezpieczeństwa - wskazywał na zagrożenia związane z nielegalnymi migrantami, wprowadzeniem waluty euro oraz podpisywaniem nowych traktatów Unii Europejskiej, które jego zdaniem mogą ograniczyć suwerenność.
Zwrócił się do kontrkandydatów, także tych, którzy nie weszli do drugiej tury, podkreślając konieczność dalszej służby państwu. W sposób bezpośredni zaapelował do doktora Sławomira Męcena i do wyborców Konfederacji o wsparcie - przekonywał, że teraz najważniejsze jest „uratowanie Polski” i obrona suwerenności, bezpieczeństwa i dobrobytu.
Zaapelował do premiera o wycofanie instytucji państwa, służb specjalnych i spółek skarbu państwa z walki z kandydatem obywatelskim, żądając uczciwej drugiej tury. Wzywał do zorganizowania jednej uczciwej debaty prezydenckiej i wskazał, że pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla wszystkich widzów telewizji rządowej w likwidacji, TVN-u, Polsatu, Republiki w Polsce i TWAM.
Przypomniał o rocznicy urodzin Jana Pawła II jako wezwaniu do dialogu i zaprosił na wielki marsz za Polską 25 maja do Warszawy. Wezwał do pełnej mobilizacji na ostatnie dwa tygodnie kampanii, deklarując wiarę w zwycięstwo i apelując o wspólne działanie na rzecz suwerennej, bezpiecznej i rozwijającej się Polski.
Ocenił, że kampania była trudna, z użyciem instytucji państwowych przeciwko niemu, ale wyniki dają szansę - określił sytuację jako de facto remisową i wezwał do wspólnej pracy nad zwycięstwem w drugiej turze.
Główne stanowisko
Karol Nawrocki stanowczo odrzuca wybór zastępcy szefa Platformy Obywatelskiej na głowę państwa. Podkreślił niezależność od dyscypliny partyjnej i zapowiedział obronę bezpieczeństwa - wskazywał na zagrożenia związane z nielegalnymi migrantami, wprowadzeniem waluty euro oraz podpisywaniem nowych traktatów Unii Europejskiej, które jego zdaniem mogą ograniczyć suwerenność.
Apel do kontrkandydatów i wyborców Konfederacji
Zwrócił się do kontrkandydatów, także tych, którzy nie weszli do drugiej tury, podkreślając konieczność dalszej służby państwu. W sposób bezpośredni zaapelował do doktora Sławomira Męcena i do wyborców Konfederacji o wsparcie - przekonywał, że teraz najważniejsze jest „uratowanie Polski” i obrona suwerenności, bezpieczeństwa i dobrobytu.
Wezwanie do premiera o wycofanie instytucji państwowych z kampanii
Zaapelował do premiera o wycofanie instytucji państwa, służb specjalnych i spółek skarbu państwa z walki z kandydatem obywatelskim, żądając uczciwej drugiej tury. Wzywał do zorganizowania jednej uczciwej debaty prezydenckiej i wskazał, że pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla wszystkich widzów telewizji rządowej w likwidacji, TVN-u, Polsatu, Republiki w Polsce i TWAM.
Mobilizacja, marsz i przesłanie wyborcze
Przypomniał o rocznicy urodzin Jana Pawła II jako wezwaniu do dialogu i zaprosił na wielki marsz za Polską 25 maja do Warszawy. Wezwał do pełnej mobilizacji na ostatnie dwa tygodnie kampanii, deklarując wiarę w zwycięstwo i apelując o wspólne działanie na rzecz suwerennej, bezpiecznej i rozwijającej się Polski.
Ocena kampanii i apel o jedność
Ocenił, że kampania była trudna, z użyciem instytucji państwowych przeciwko niemu, ale wyniki dają szansę - określił sytuację jako de facto remisową i wezwał do wspólnej pracy nad zwycięstwem w drugiej turze.
Udostępniamy tysiące materiałów, by polityka była przejrzysta i odporna na manipulacje. Widzisz błąd? Zgłoś go — razem budujemy rzetelne archiwum polskiej polityki.
Inne wystąpienia
Spotkanie Prezydenta RP i Prezydenta Konfederacji Szwajcarskiej z mediami.
[PRP]: Spotkanie Prezydenta RP Karola Nawrockiego z górnikami.
Karol Nawrocki w Lublinie wzywa do zwycięstwa 18 maja
Karol Nawrocki o mieszkaniu: przekazuje lokal na cele charytatywne
Karol Nawrocki: Ogłosił zjednoczenie całego obozu patriotycznego
Karol Nawrocki: Zapowiada zwycięstwo i mówi o zagrożeniu władzy
Tego samego dnia Wszystkie wystąpienia z tego dnia →
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski idzie po zwycięstwo: dla silnej Polski w UE i NATO
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski: wszyscy zmieścimy się pod biało-czerwoną
Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski po I turze: Zapowiada mobilizację i zwycięstwo
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia dziękuje: Bez ciebie to wszystko byłoby niemożliwe
VideoParlament
[PKW]: Druga śmierć w lokalu wyborczym
Szymon Hołownia
Szymon Hołownia ogłasza porażkę i apeluje o poparcie Trzaskowskiego
Artykuły
Artykuł
Weto prezydenta do SAFE: ministrowie i związki o „rozbrajaniu” służb
Artykuł
Kierwiński: Nawrocki zabrał pieniądze służbom. To zdrada
Artykuł
Bosak: Jesteśmy przeciwni obu projektom - krytyka SAFE i Polskiego Safe 0%
Artykuł
Weto Nawrockiego wobec SAFE wywołuje polityczną burzę w Woronicza 17
Artykuł
Weto prezydenta wobec SAFE i spór o Trybunał - gorąca debata w Radiu ZET
Artykuł
Tusk: w wojnie o SAFE opadły wszystkie maski
Transkrypcja
Na to nie możemy się zgodzić, żeby zastępca szefa Platformy Obywatelskiej został prezydentem. A ja Państwu coś powiem. Ja nie mam swojego szefa partyjnego. Nazywam się Nawrocki. Karol Nawrocki. I wszystkie decyzje, które będę podejmował, będę podejmował w imieniu Polek i Polaków. Nie mam, drodzy Państwo, tak jak ma Rafał Trzaskowski politycznej dyscypliny, politycznych briefów i zobowiązań wobec swojego szefa, który chce domknąć monopol władzy. I nie pozwolę na to, aby bezpieczeństwo Polek i Polaków było zagrożone przez nielegalnych migrantów. Nasze życie ekonomiczne i gospodarcze przez wprowadzenie waluty euro. Nie zgodzę się na to, aby podpisano nowe traktaty Unii Europejskiej i aby Polska straciła swoją suwerenność w tak wielu sektorach życia społecznego. Pozwólcie Państwo, że zwrócę się teraz do moich kontrkandydatów w tym długim wyścigu. Ci, którzy nie weszli do drugiej tury, skończyli swój wyścig o Pałac Prezydencki. Ale zarówno Wy, moi kontrkandydaci, jak i Wasi wyborcy, nie straciliście misji i konieczności służby wobec państwa polskiego. Monopol władzy dotyczy także Was. Może być problemem także dla Was, niezależnie od tego, czy jesteście z lewicy, czy jesteście z prawicy. Człowiekiem dialogu i dyskusji o Waszych potrzebach może być tylko prezydent bezpartyjny, prezydent obywatelski, prezydent, który będzie gotowy do tego, aby rozmawiać o Waszych problemach. Nie da Wam tego dialogu i tej dyskusji partia, która rządzi całą Polską, czyli Platforma Obywatelska. Dlatego proszę Was o głos w drugiej turze wyborów. W sposób osobisty chcę zwrócić się do jednego z moich kontrkandydatów, z którym połączyła mnie fala hejtu, nienawiści i fake newsów w trakcie tej kampanii wyborczej. Do doktora Sławomira Męcena i do wszystkich wyborców Konfederacji. To nie czas na dyskusje o środowiskowych, politycznych i partyjnych sprawach. Panie doktorze, to spraw, to czas na uratowanie Polski. To czas na uratowanie Polski. Oboje przecież chcemy Polski suwerennej, silnej, bogatej i bezpiecznej. Z obowiązku chcę się też zwrócić, drodzy Państwo, do mojego kontrkandydata w drugiej turze wyborów prezydenckich. Choć to właściwie bez większego sensu. Zwrócę się do Donalda Tuska. Do jego szefa. Panie premierze, sprawmy, żeby w tej drugiej turze wyborów Polacy mogli wybrać swojego prezydenta w sposób uczciwy. Macie ostatni moment na to, aby pokazać choć dozę, choć margines swojej przyzwoitości. Wycofać instytucje państwa polskiego, służby specjalne, spółki skarbu państwa, z walki z kandydatem obywatelskim. To moje wezwanie do tego, aby ta druga tura wyborów była uczciwa. Ja sobie z tym wszystkim radziłem przez sześć miesięcy. I poradzę sobie przez dwa tygodnie. Mnie to, panie premierze, nie rusza. Ale angażowanie instytucji państwa polskiego do kampanii wyborczej niszczy zaufanie obywateli do tych instytucji. Do powagi państwa polskiego. Macie szansę ratować to w drugiej turze i dać Polakom wybrać uczciwie. I na tej kanwie chcę się też zwrócić do premiera Donalda Tuska i do Rafała Trzaskowskiego. Tak często mówicie o tym, że pod biało-czerwoną flagą jest miejsce dla wszystkich Polaków. Wzywam więc do tego, by odbyła się jedna uczciwa debata prezydencka. A pod biało-czerwoną flagą jest miejsce i dla widzów telewizji rządowej w likwidacji, TVN-u, Polsatu, Republiki w Polsce i TWAM. I już na sam koniec, dziś dzień szczególny. Rocznica urodzin największego Polaka, jakiego Polska dała całemu światu. Świętego papieża Polaka Jana Pawła II. Człowieka miłości, miłosierdzia, dialogu, ekumenii i otwartości. To szczególna rocznica, która zobowiązuje nas wszystkich także w trakcie najbliższych wyborów. W poszukiwaniu dialogu, niezależnie od tego, jak państwo głosowaliście w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Wszystkich tych, którym dobro Polski, dobro naszej ojczyzny jest bliskie. Dla wszystkich tych, dla których Polska jest ważna, niezależnie od waszych poglądów politycznych i wszystkich was, chcę zaprosić 25 maja do Warszawy na wielki marsz za Polską. Polska musi wygrać. Dziś tylko kandydat zmiany potrzebny jest Rzeczpospolitej. Kandydat zmiany tego, co dzisiaj dzieje się w Polsce. Musimy powstrzymać marsz Donalda Tuska do jednowładztwa. I w tym wielkim marszu, w tym wielkim ruchu społecznym jest miejsce dla wszystkich, którzy mówią po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. Niech żyje Polska do zwycięstwa! Przyszły prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Karol Nawrocki, z całą rodziną ogromne brawa! Dwa tygodnie bardzo ciężkiej pracy, wszystkie ręce na pokład, pełna mobilizacja. Zwyciężymy! Zwyciężymy! Niesamowita atmosfera dzisiaj na sali BHP w historycznej sali tutaj w Gdańsku. Dziękujemy za tak liczną obecność. Moi kochani, ciężka praca, wyderzona praca. Naprawdę to zwycięstwo jest w zasięgu naszej ręki. Jeszcze raz, zwyciężymy wszyscy razem, niech usłyszy cała Polska. Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Co za emocje, moi kochani, to są naprawdę ostatnie dwa tygodnie. Dwa tygodnie musimy się zmobilizować i wspieramy Karola Nawrockiego w tej wielkiej walce, trudnej drodze, ale to nie jest droga nierealna do zrealizowania i celni do zrealizowania, bo te wyniki pokazały, że można i to się naprawdę udało. Byliśmy niszczeni, ta kampania miała się w ogóle nie udać, a jednak, proszę Państwa, jesteśmy w bardzo dobrym położeniu. De facto remis, remisowy wynik to jest coś nieprawdopodobnego. Cały system państwa, wszystkie instytucje państwowe zostały zmobilizowane do walki z Karolem Nawrockim, ale jeszcze raz, kto zostanie prezydentem Polski? Zwyciężymy! Kto? Zwyciężymy! Kto? Zwyciężymy! Biało-czerwone w górze? Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Jest radość, jest energia i wielka, wielka nadzieja. To nasze wspólne marzenie. W wspólnej Polsce, dla każdego, ambitnej Polsce, bezpiecznej, nowoczesnej i rozwijającej się naprawdę jest w zasięgu ręki. Pełna mobilizacja na te ostatnie dwa tygodnie. Już od jutra ruszamy w Polskę, już od jutra dalsze spotkanie z Polakami, bo tak wygląda ta kampania. Po pierwsze Polska, po pierwsze Polacy. I to jest motto i dewiza całej tej wielomiesięcznej, kampanijnej drogi Karola Nawrockiego. Jeszcze raz. Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Karol! Karol! Karol! Karol! To przyszły prezydent Polski. Karol Nawrocki! Prezydentem Polski. Karol Nawrocki! Prezydentem Polski! Karol Nawrocki! Prezydentem Polski! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Historyczna sala BHP to właśnie stąd, proszę Państwa, tak, Solidarność jak najbardziej jest związana z tym miejscem, to właśnie stąd wyjdzie iskra, która będzie właśnie tą iskrą, która powiedzie nas do zwycięstwa już dokładnie za dwa tygodnie, 1 czerwca, to najważniejsze historyczne rozstrzygnięcie co do przyszłości naszej ojczyzny. Dziękujemy za obecność i do zobaczenia w kampanijnej trasie. Do zwycięstwa! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Zwyciężymy! Dzięki za oglądanie!